Het Luchtballon in De Teerstoof Ward Ruyslinck te gast op schrijversavond 17 MEI MOLENFESTIVAL KRANT Het dilemma van een Surinaamse vrouw Ballet op muziek van Nina Hagen Bruidspaar van de maand? s* Schiedams Malen Festival Ter gelegenheid van dit Schiedamse Molenfeest verschijnt op UW THUISKRANT Het NIEUWE STADSBLAD met een speciale Volop informatie over de festiviteiten rondom de Schiedamse molens. Bedrijven en winkeliers, welke hieraan mee willen werken, kunnen hun aanbiedingen kenbaar maken in deze Molenfestivalkrant. Gaarne reserveren vóór 1 mei a.s. bij Uw Thuiskrant Het Nieuwe Stadsblad, telefoon 4732877 Lampionnen- optocht en Oranjebal in Schiedam West Kluphuis Oost Klarinetkwartet in Stedelijk Programma Filmclub Reserveren theaters Jazzquintet in Theatercafé J eugd voorstelling Ziekenomroep organiseert Rozenaktie ADVERTORIAL HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 26 APRIL, 1989 PAGINA 7 Het Luchtballon SCHIEDAM - 'Luigi' dat vrijdag de 28ste in De Teerstoof op het program ma staat, is een visueel spektakel vol met humor, tragiek, live-muziek, clow neske situaties en verras sende ontknopingen. Cen trale figuur is Luigi, eens een vermaard bokskampi oen. Een man waar men vol bewondering naar keek en over sprak. Een man met ongekende mogelijk heden en talenten. Van die Luigi is niets meer over... Aan de drank geraakt pro beert Luigi wanhopig het beeld van de stoere jonge held tegenover zijn omge ving staande te houden. Niets is echter vergankelijker dan roem... Langzaam wordt op wrede wijze de schaal van Luigi afgepeld om een zachtgekookt ei op het podium achter te la ten. Luigi is een onderhoudende voorstelling die over het pu bliek heen valt als de rommel SCHIEDAM - De popu laire Belgische schrijver Ward Ruyslinck houdt za terdagavond 29 april een lezing in de Filmclub van Theater de Teerstoof. De schrijver zal vertellen over en voorlezen uit zijn werk. Na afloop is er gelegen heid tot het stellen van vragen. Ruyslinck, Ward, pseudoniem van Raymond Charles Marie de Belser (Berchem 17 juni 1929), was van 1954 tot 1984 als bibliothecaris verbonden aan het Museum Plantin- Moretus te Antwerpen. Hij trok voor het eerst de aan dacht met de novelle „De ont aarde slapers" (1957), waarin hij de zinloosheid van het be staan uitbeeldde. In 1958 verschijnt „Wierook en tranen", dat is gebaseerd op zijn vlucht naar Frankrijk tijdens de Tweede Wereldoorlog. Grote bekendheid verwierf hij met zijn wrang-agressieve romans „Het dal van Hinnom" (1961), een bittere afrekening met kerk en maatschappij, en „Het reser vaat" 1964), eveneens een plei dooi voor de vrijwaring van de rechten van het vertrapte indi vidu. Na deze sociaal-geëngeneerde romans beoefende Ruyslinck di verse genres. Karakteristiek voor zijn thematiek bleef even wel de verdediging van de ge kwetste, bedreigde enkeling, meestal getypeerd als antiheld of paria in een opdringerige ge mechaniseerde maatschappij. De aanklacht tegen collectivis me, automatisering en utilitaris me wordt milder in de verhalen van „De paardevleeseters" (1965; met het hoorspel „De Corridor") en in het tegelijk te dere en bittere sprookje „Gol den Ophelia" (1966); in „De apocatastasis of het apocriefe boek van Galax Niksen" (1970) overheersen karikatuur en sati re. Ofschoon Ruyslincks toon in zijn latere werken minder scherp is geworden keert het kritische engagement terug in het verzet tegen terreur en cor ruptie („De heksenkring", 1972) en technologie („Wurgtechnie ken," 1980). In „De verliefde akela" (1973) beoefende hij het poëtische ver beeldingsproza. Een recente ontwikkeling in zijn oeuvre is de autobiografische roman („Het ganzenbord", 1974; „Op toernee met Leopold Sondag", 1978; „De uilen van Minerva", 1985). De jongste verhalenbun del „Leegstaande huizen" (1983), bevestigt dat Ruyslinck geen misantroop is, maar een 'gekneusde filantroop". Werk van Ruyslinck is in een twaalftal talen vertaald; enkele van zijn boeken zijn verfilmd en voor toneel bewerkt. In 1980 ontving hij als eerste de literaire Europaliaprijs. Zaterdag 29 april. Aanvang: 20.30 uur, zaal open 20.00 uur. Plaats: De Filmclub, Nieuw- straat 12. Toegang: 5,-. Zaterdag 20 mei SCHIEDAM - Vrijdagavond 28 april wordt er een lampionnen- optocht gehouden in Schiedam West met muzikale medewer king van Harpe Davids. Het is de bedoeling dat deelnemers hun eigen lampion meenemen. Het vertrek is om 21.00 uur vanaf wijkcentrum De Erker in de Jan van Avennestraat. Zaterdag 29 april wordt er een oranjebal gehouden in Wijkcen trum De Erker. Het feest wordt opgeluisterd door muziek van de eigen Huisband. Er wordt gratis oranjebitter geschonken. De toegangsprijs is 2,50; de kaartjes zijn vanaf heden ver krijgbaar. SCHIEDAM - De Industrie bond FNV houdt haar jaarver gadering op donderdag 27 april in het FNV-gebouw op de Stad houderslaan 119. Aanvang 20.00 uur. bij het openen van een overvol le kast: een worsteling met bokshandschoenen, een ener verende stoelendans, een twee gevecht op de tam-tam... Luigi wordt op de planken gezet door Het Luchtballon dat be staat uit John Visser en Rutger van der Ree. John Visser speelt vanaf 1983 solo (straat)voorstel- lingen, voornamelijk in het bui tenland: Avignon, Zürich, Frei burg etc. Verder maakte hij deel uit van het „Maboel Circus Theatre" in Brive (Frankrijk) in de succesprodutkie „Le Café du Stress". Rutger van der Ree speelt sinds 1983 percussie. Hij legt zich voornamelijk toe op Afrikaanse percussie op djémbék. In Mali speelde hij bij Sega Sidibé, meesterdrummer van de „Trou pe Theatrale de Bamako". Sinds enkele jaren is hij muzi kaal begeleider van dansworks- hops en levert verder muzikale bijdragen aan diverse theater producties. Het Luchtballon is eind 1987 opgericht. Vrijdag 28 april. Theater de Teerstoof. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: 9,-, CJP en Pas 65 1,50 reduktie. SCHIEDAM - Het vakantie programma van Kluphuis Oost in de Galileistraat 86 luidt als volgt: dinsdag 2 mei: Spelenkermis/- rommelmarkt voor kinderen van 4 tot en met 14 jaar op het pleintje voor het kluphuis, van 13.30 tot 16.30 uur. Met rad van avontuur, stokhangen, koekhappen, steltenlopen, bij zondere fietsen enz. Wie spullen wil verkopen moet dat van te voren opgeven bij het kluphuis bij Greet of Rob. (max. prijs voor spullen 5,-). Woensdag 3 mei: Maskers ma ken en daarmee toneel spelen voor kinderen van 4 tot en met 10 jaar. Van 13.30 tot 15.30 uur. Kosten 1,-. Jetty Terborg SCHIEDAM - Iris, dat zaterdag de 29ste in De Teerstoof op het program ma staat, is het verhaal van het dilemma van een Surinaamse vrouw, oud ge worden in Nederland, die jarenlang niet heeft kun nen praten over haar heim wee en over haar persoon lijke problemen, die onlos makelijk verbonden zijn met de politieke ontwikke lingen in haar geboorte land. Iris wordt gespeeld door Jetty Terborg die sinds 1986 naam heeft gemaakt met het zelfge schreven soloprogramma „Wie vertegenwoordigd wat?" Iris een klassiek stuk verpakt in een in tense monoloog, wordt voor treffelijk gespeeld. Jetty Terborg laat op een aan grijpende manier universele emoties zien met een gevoelig heid die perfect overkomt. Zaterdag 29 april. Theater De Teerstoof. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: 9,-, CJP Pas 65 1,50 reduktie. SCHIEDAM - Het Nederlands Klarinetkwartet geeft zaterdag 29 april een concert in de aula van het Stedelijk Museum op de Hoogstraat. Dit kwartet bestaat uit de heren Jan Jansen (es-klarinet, bes-kla rinet, bassethoorn), Marten Hemminga (bes-klarinet), Kees Vos (bes-klarinet) en Henri Blok (bas-klarinet, contra-alt klarinet). Het kwartet werd opgericht in 1978; het muzikale terrein waarop het zich beweegt is zeer breed en omvat zowel het tradi tionele als het eigentijdse reper toire, waarbij de muziek van na de tweede wereldoorlog een be langrijke plaats in het repertoire inneemt. Aan het voor dit concert opge stelde programma wordt mede werking verleend door Huib Christiaanse (vleugel). Toegang 2,-. In de voorver koop zijn de kaarten verkrijg baar bij de VVV en aan de balie van het Stedelijk Museum. SCHIEDAM - De Filmclub draait vrijdag 28 april de film „The name of the Rose" van re gisseur Jean-Jacques Annaud met Sean Connery en F. Mur ray Abraham in de hoofdrollen. The name of the Rose is de spannende verfilming van het gelijknamige boek van Umberto Eco, waarin de Middeleeuwse monnik William van Baskervil le (Connery) als een soort Sher lock Holmes een aantal raadsel achtige moorden in een klooster tracht op te lossen. De speur tocht loopt uit op een treffen met zijn aartsvijand, de inquisi teur Bernardo Gui, tegen de achtergrond van politieke en re ligieuze strijd tussen de Francis caner monniken en de afgevaar digden van de paus. Aanvang 21.30 uur, zaal open vanaf 20.30 uur. Toegang voor donateurs 4,-; donateur wor den kost 5,- per seizoen inclu sief eerste film. De Filmclub is te vinden in de Nieuwstraat op nummer 12. SCHIEDAM - Telefonisch reserveren kan het hele sei zoen door van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 16.00 uur en op za terdag van 12.00 uur tot 14.00 uur. Telefoon Passage Theater: 010-4269563 Theater De Teerstoof: 010- 4269455. De kassa is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 uur tot 14.00 uur en vanaf een uur voor de aanvang van de voorstelling. SCHIEDAM - Deze week in het theatercafé een optreden van één van de drukst bezette jazzgroe- pen van Nederland, het Ben van Dungen/Jarmo Hoogendijk quintet. Dit in 1984 opgerichtte quintet heeft een eigen repertoire, dat omschreven kan worden als 'neo-bob'; eigentijdse harmo nisch/melodische structuren ge combineerd met een nimmer op houdende swing, waarbij alle mogelijke vormen van experi ment niet geschuwd worden. Donderdag 27 april. Passage Theater/Theatercafé de Tender. Aanvang: 21.30 uur. Toegang: gratis. SCHIEDAM - Dansgroep Nina de Chatel brengt vrij dagavond in het Passage Theater haar produktie „Dualis". Dit is een con cept van Krisztina de Cha tel, gedanst op de muziek van de Nina Hagen Band. Krisztina de Chatel kwam op school al in aanraking met de dans, eerst in de vorm van ritmische gym nastiek en klassiek ballet. SCHIEDAM - Voor de jeugd wordt zaterdag de 29ste in De Teerstoof „De Kwastenkwie- bol" opgevoerd door poppen theater „Zumeiki". De voorstelling gaat over Kwas- tenkwiebol, die hoog in de lucht dichtbij de sterren zweeft. Daar wonen de kwasten die de schilders van de regenboog zijn. Al jaren hadden zij vrolijk de regenboog geverfd tot op een dag de verf op was. Er zat niets anders op dan terug naar de aarde te gaan om verf te halen. Helaas blijft één kwastje achter. Maar het jongetje Thijs wil het kwastje helpen terug te komen op de Kwastenkwiebol. Het wordt een lange, spannende reis waarin ze veel gekke, rare en ook enge dingen beleven. Zaterdag 29 april. Theater De Teerstoof. Aanvang 14.00 uur. Toegang 3,75. Leeftijd: vanaf 4 jaar. In 1962 verliet zij Hongarije en studeerde aan de Kurt Joos op gerichte Folkwang Hochschule, Essen (Duitsland). Zij maakte daar kennis met de expressio nistische stijl van de Europese moderne dans. Als choreografe en artistiek lei der werd Krisztina van meet af aan gezien als vernieuwend en belangwekkend in de moderne dans in Nederland. Vanaf 1984 manifesteert haar groep zich re gelmatig op buitenlandse podia (Parijs en Londen). Vrijdag 28 april. Passage Theater/Grote Zaal. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: 15,-, CJP en Pas 65 5,- reduktie. Krisztina de Chatel Toen Tempel Brillen Contactlenzen zich in 1963 in Schiedam vestigde, werd het al gauw duidelijk, dat de manier en de uitermate vakkundige wijze, waarop de brillen werden aan gemeten, af aangaf, dat het bedrijf zich zou manifesteren tot één van uitzonderlijke kwaliteit. SCHIEDAM - De Zieken omroep Schiedam houdt za terdag 29 april een zoge naamde Rozenaktie. Die dag verzorgt de Zieken omroep een rechtstreeks programma voor de beide ziekenhuizen in Schiedam, vanaf de braderie in Kethel. Bezoekers van deze brade rie kunnen bij de Zieken omroep een roos kopen voor een gulden. Deze roos wordt voorzien van de naam van de koper en zal later op de dag gegeven worden aan een willekeurige patiënt in het ziekenhuis. De Ziekenom roep hoopt op deze manier aan het eind van de dag 500 rozen te kunnen uitdelen in het ziekenhuis. Bezoekers van de braderie kunnen al om 08.30 uur te recht bij de Ziekenomroep om een roos te kopen. De aktie sluit om 16.00 uur. Vanaf 1985 is Tempel gevestigd aan de Broersvest 50. U kunt daar zomaar bin nenlopen en u verbazen over de prachti ge collectie brillen. Achterin de zaak bevindt zich het do mein van de oogmeetkundige. De heer Tempel Jr. vertelde me, dat hij de eerste in Nederland is, die in het bezit is van gedigitaliseerde en volledig computerge stuurde oogmeetapparatuur. Het indruk wekkende, maar consumentvriendelijke apparaat is zo nieuw, dat het elders niet aangetroffen zal worden, iets waar alle medewerkers best trots op zijn. Overigens is de heer Tempel gediplo meerd optometrist O.V. en contactlens specialist A.N.V.C. en wat voor u heel belangrijk is, bij Tempel Optiek zult u zich echt thuis voelen. Er wordt alles aan gedaan, om het u naar de zin te ma ken. Er wordt nog echt naar u geluisterd en dat is wel wat waard. Eén ding is zeker, als u een zaak zodkt met heel veel service en vakmanschap, een zaak, waar kwaliteit en gastvrijheid hoog in het vaandel staan, dan voelt u zich bij Tempel Brillen Contactlenzen aan de Broersvest 50 helemaal thuis. A.s. bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouw kaart opsturen naar: Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam. Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en u ontvangt dan ook f 150,- aan waardebonnen te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, iedere laatste vrijdag van de maand Tempel... ruim 25 jaar een heldere blik Press Service

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 7