Zorg voor nabestaanden kan onnodig duur i Omgeving bepaalt mede de mate van woongenot TW NU VEEL 174.- l 126.- 443.- De laagste hypotheek met de hoogste voordelen! H 8 I VAN GELOVEN O.G Overlijdensdekking bij hypotheekschuld n TTTTT O 1024.- DIT IS UW KANS! l* U bondsspaarbank JL h|ji| van de week Klachten over makelaars Rolgordijnen Buiten- scherm GRATIS OPMETEN EN GRATIS BEZORGEN!! Vertikale jaloezieën Aluminium jaloezieën Sanplise de Luxe Bel eens op of kom eens langs. Sandux de Luxe Oosthavenkade 87 Vlaardingen TOCH WAT ANDERS DAN EEN FLATJE! De prijs is 57.000,- k.k. ->£- li '4 •4 J I HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 28 APRIL 1989 PAGINA 12 Er worden maar weinig hypo theken afgesloten zonder dat die gecombineerd worden met Cen dekking tegen het risico van overlijden van de kostwin ners). De zorg voor nabe staanden staat zo hoog in het vaandel, dat echter weieens vergeten wordt om ook op dit punt kritisch te blijven. Boven dien weten de meeste mensen te weinig van erf- en familie recht en van fiscale zaken om de gevolgen bij overlijden goed te kunnen overzien. Ook daar door wordt vaak gekozen voor Onnodig dure oplossingen. be overlijdensdekking die in fombinatie met een hypotheek wordt afgesloten, zorgt ervoor flat bij overlijden van de ver- zekerde(n) de nog uitstaande hypotheekschuld wordt afge lost. Daarom wordt dit vaak !restschuld verzekering' ge noemd. Sommigen noemen het ook gewoon 'levensverze kering'. En met dat laatste be gint de verwarring al, omdat Veel mensen dan denken dat ze tegelijk sparen. Overigens zijn de verschillen in premie van de door de hy potheek verstrekkende instel lingen aangebonden rest schuldverzekeringen erg groot. De Consumentenbond heeft al eens becijferd dat die verschil len op kunnen lopen tot vele honderden guldens per jaar. Het kan betekenen dat een schijnbaar rentevoordeel van pen goedkope hypotheek meer dan teniet wordt gedaan, om dat de premie voor de bijbe horende restschuldverzekering veel hoger is dan elders. Ondoorzichtig Prijsvergelijkingen zijn voor de leek vaak echter ondoor zichtig. Bij de ene instelling wordt (tot een bepaalde leef tijd) bijvoorbeeld een stan daardtarief gerekend dat voor iedereen gelijk is. Bij andere instellingen is de premie leef tijdsgebonden (en dus voor jongere mensen lager dan voor oudere). Soms ook verschilt het aflos singstempo voor de hypo theek. Bij een annuiteit wordt in het begin weinig afgelost, bij de lineaire hypotheek elk jaar evenveel. Bij weer andere vormen verloopt het aflos singstempo nog anders; bij le- venhypotheken wordt soms gedurende de looptijd in het geheel niet afgelost. Die ver schillen zijn voor de hoogte van de premie van belang. ■Want hoe langer de restschuld van de hypotheek hoog blijft, des te hoger zal de premie zijn. Het goedkoopst is dus wat dit betreft de lineaire hy potheek. Nog ondoorzichtiger wordt het als allerlei extra's worden inge- bouwd. Bijvoorbeeld een dub bele uitkering bij overlijden door een ongeval. Of combi natie met een spaarelement. In het laatste geval wordt aan het einde van de looptijd dus al tijd een kapitaal(tje) uitge keerd, ook als bij leven. Ande re keren wordt er een soort 'gezinspolis' geboden, waarbij zowel het risico van overlijden van de man als van de vrouw wordt gedekt. Maar bij overlij den van de vrouw wordt dan bijvoorbeeld een kleiner kapi taal uitgekeerd, of een uitke ring gedurende enkele jaren om de kosten van gezinshulp op te vangen. Tussenpersonen verkopen graag dergelijke 'aangeklede' restschuldverzekeringen. Want hoe meer franje, hoe hoger de provisie voor de tussenper soon. Voor de consument be tekent het echter dat hij (of zij) vaak zonder het goed te beseffen een veel hogere pre mie betaalt dan nodig is. In elk geval is met al die franje nauwelijks nog na te gaan of de premie al dan niet hoger is als bij andere instellingen. Consumenten die de offertes van diverse instellingen willen -Er zijn nogal wat mensen die best tevreden zijn met hun Ihuis, maar niet met de omge ving waarin ze wonen. Dat kan allerlei oorzaken hebben: soms omdat het altijd file rijden is naar het werk, andere keren omdat in de buurt stank- of ge luidsoverlast voorkomt, of bij voorbeeld omdat er voor de op groeiende kinderen geen ge schikte vervolgscholen in de buurt zijn. Uiteenlopende rede nen dus, die echter bij verhuis plannen vooraf kunnen worden gescreend. Om te beginnen zou het goed zijn om eens na te gaan hoe het staat met de huidige woon omgeving. Maak een persoon lijk lijstje van plussen en min nen. De plussen omvatten al lies wat goed wordt 'gevonden in de wijk, stad of streek waar in men nu woont. De minnen omvatten uiteraard de negatie ve aspecten (dus: wat er ont breekt of wat er fout is in de omgeving). De kans is groot dat het ma ken van zo'n lijstje in vele ge vallen opwekt tot blikverrui- ming. Heel wat mensen zijn eigenlijk ontevreden met hun woonomgeving zonder dat ze izich dat echt bewust zijn. Door de plussen en minnen op te schrijven wordt men zich er misschien van bewust dat elders in de regio, of zelfs in een heel ander deel van Ne derland, prettiger gewoond ;kan worden. Minimumlijst De meesten die wegtrekken uit de oude vertrouwde woon plaats komen in het algemeen in een onbekende omgeving terecht. Een individueel woon wensenlijstje helpt dan als checklist bij de selectie van ge meenten waarheen eventueel kan worden verhuisd. Maar al dan niet met een persoonlijk lijstje, opgemaakt aan de hand van eigen woonervaringen, een aantal zaken moeten in elk geval worden uitgezocht, zoals: Bereikbaarheid school en werk. Als het dagelijks heen en weer reizen tussen huis en werk c.q. school veel tijd vergt door files, overvolle treinen en bussen, duur is of andere pro blemen oplevert, beperkt dat zowel het plezier van het wo nen als van het werken. Het beste zou zijn om het reizen in de spits vanuit diverse moge lijke woonplaatsen eens uit te proberen, nog voordat vast staat waar een (ander) huis ge zocht zal worden. Een toenemende hoeveelheid tijd besteden mensen aan sport, recreatie, cultuur e.d. Ook cafe-, discobezoek e.d. kan onder dezer noemer wor den geschaard. Daarom is be langrijk ook wat deze aspecten betreft de mogelijkheden te verkennen. Een belangrijk punt is ook voor veel mensen dat er in de directe woonom geving aantrekkelijke wandel en fietsmogelijkheden zijn. Aanwezigheid voorzieningen op allerlei terrein: winkels, medische zorg, welzijnszorg, scholen van uiteenlopende ni veaus, studie- en opleidings mogelijkheden voor volwasse nen e.d. Omvang variatie en gemid deld prijsniveau huizenaan bod. Een bepaalde gemeente kan wel ideaal lijken, maar dan moet er ook nog een ge schikt huis gekocht kunnen worden. Bovendien kunnen zelfs binnen een regio flinke prijsverschillen bestaan voor hetzelde type huis. De oorzaak van het verschil tussen 'dure' en minder dure buurten is, ze ker voor buitenstaanders, niet altijd duidelijk. Soms is het gewoon een kwestie dat wonen in een bepaalde buurt een his torisch gegroeid statussymbool is. Dit soort status is dan met recht een luxe. Overlast Factoren die, op wat voor ma nier ook, overlast veroorzaken zijn moeilijker te doorgron den. Of er gif in de grond zit, plaatselijke industrie nu en dan stankoverlast veroorzaakt, of dat in de buurt aktiviteiten plaatsvinden die geluids- of andere hinder veroorzaken, is bij mensen van buiten meestal niet bekend. En wie uit zo'n buurt wegtrekt en zijn huis te koop zet, zal de negatieve fac toren niet gauw noemen. Een mogelijkheid is om ge woon in de buurt aan te bellen voor navraag of bij plaatselij ke middenstanders te informe ren. Sommige mensen zijn graag bereid hun klachten te uiten tegenover iemand die kenbaar maakt te overwegen om zich in de buurt te vesti gen. Het verzamelen van informa tie die echt diep gaat is al met al niet eenvoudig. Maar een goed begin vormen de regiona le dagbladen en huis-aan-huis kranten. Door die een tijdje te lezen, worden al heel wat gege vens aangedragen over de om standigheden ter plaatse. Voor gedetailleerde informatie over de huizenmarkt kunnen plaatselijke makelaars (be staande bouw) en gemeenten (nieuwbouwplannen) worden gebeld. KI sy& vergelijken, moeten dan ook om te beginnen de premie ver gelijken van een kale rest schuldverzekering. Dus alleen de premie die geldt voor het overlijdensrisico van de kost winner en die precies de rest schuld gedurende de looptijd van de hypotheek volgt. En omdat bij de ene instelling de premie gedurende de gehele looptijd gelijk blijft, maar bij andere naderhand kan stijgen, moet ook de premie in latere jaren vergeleken worden. Begunstigingsclausule Van belang zijn ook de clausu les waarin de begunstiging ge regeld wordt, dat wil zeggen: wie krijgt bij overlijden van de verzekerde de uitkering? Als de uitkering rechtstreeks naar de hypotheekbank gaat, kan dat voor de achterblijvende partner soms vervelend zijn. Dan valt namelijk een huis in de erfenis dat vnj is van hypo theek. Onder bepaalde condi ties kan het dan gebeuren dat erfgenamen (kinderen die al uit huis zijn of kinderen uit een eerder huwelijk van de overledene) hun erfdeel opei sen. Om daaraan te voldoen moet het huis dan soms alsnog verkocht worden. Ook kan soms verkoop noodzakelijk zijn, omdat de fiscus dan suc cessierechten opeist. Dergelijke complicaties kun nen worden voorkomen als niet de hypotheekbank, maar de langstlevende partner be gunstigd is. Door een cessiebe paling heeft die begunstigde zich verplicht om die uitkering direct bij de hypotheekbank te laten storten, zodat de bank er toch zeker van kan zijn dat de hypotheek wordt afgelost. Maar formeel valt nu het huis met de nog uitstaande hypo theek in de erfenis, zodat het erfdeel kleiner is en het risico van gedwongen verkoop door de aanspraken van (andere) kinderen en fiscus dus even eens is beperkt. Ook op dergelijke zaken moet worden gelet, zeker als er spra ke is van een eerder huwelijk. Het beste is het echter om vooraf advies te vragen aan de notaris bij wie later de hypo theekakte zal worden gete kend. Dan kunnen in overleg met die notaris clausules en eventueel aanvullende regelin gen (bijvoorbeeld in een testa ment) worden gemaakt die aan de belangen van alle nabe staanden recht doen. Makelaars die zijn aan gesloten bij de Neder landse Vereniging van Makelaars (NVM) zijn gebonden aan de tarie ven en regels van die NVM. Een brochure hierover kunnen particu lieren opvragen bij het NVM-kantoor in Nieu- wegein (03432-33494). Ook kennen NVM-ma- kelaars een erecode en een tuchtrecht. Als op drachtgevers klachten hebben over de manier waarop hun makelaar heeft gehandeld, kunnen zij daarmee terecht bij datzelfde NVM-kantoor. Daarbij moet wel aange tekend worden dat de klachten door de NVM zelf beoordeeld worden. De SER heeft ervoor ge pleit dat klachten over bemiddelaars in onroe rend goed behandeld worden door een onaf hankelijke tuchtraad. in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld; ongeacht stofsoort 300 br. x 190 h. (cm) met knikarm, nu in de aanbieding. VOORBEELD op maat gemaakt normaal 194.- 200 cm uitval 495 cm breed Bij Sandux.van 1137.- eff.doek "11." nü bij Sandux. streepdoek Nog nooit zó goedkoop, nu bij Sandux in 20 kleuren en met 20% KORTING!! 200 br. x 180 h. (cm) OQ/I nü bij Sandux. Ook kant klaar rolgordijnen breed: 100 cm. 29.- 150 cm. 39.- 200 cm. 49.- 250 cm. 63.- zowel in breed als in smal te leveren bij Sandux: VOORBEELD: in breed 200 br. x 160 h. (cm) van 140. Nu bij Sandux voor. Leverbaar in 50-35 en 25 mm Nieuw! weert zon en kou! Houdt genoeg daglicht binnen VOORBEELD: 200 br. x 150 h. (cm) Normale prijs 394.-, nu bij Of7/J Sandux met 30% korting UlOi" In liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen op grote modellen te zien. VOORBEELD: 250 br. x 180 h. (cm) normale prijs 553.- nü bij Sandux U vindt ons 100 meter over de spoorbaan van de NS. Tel. 010-4346260/4346144 Sandux is open op: maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 u. zaterdag 09.00-16.00 uur vrijdag koopavond. Een mooie eengezinswoning voor 110.000,- k.k. VASTGOED BV Bespaar op de woonlasten met de Spaarhypotheek van de bank met de S. Een unieke hypotheekvorm, met tal van opmerkelij- Lage premie, gun- ke voordelen. stige rente, een hoog belasting- voordeel. Sluit geen hypotheek af voordat u met de specialisten spaarhypotheek van de Bondsspaarbank hebt gepraat. Wij zijn immers niet voor niets een van 's lands grootste verstrekkers van hypothecaire leningen. U kunt ook de speciale folder halen, een kantoor vindt u altijd in de buurt. 14 VASTGOED BV K- K r- HYPOTHEEKADVIESCENTRUM Singel 92, 3112 GS Schiedam, telefoon 010-4260546. v jtli, Zorgen voor nabestaanden: niet al leen sparen, ook op de juiste manier verzekeren. (archieffoto) p uw thuiskrant- extra Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk Niet alleen het huis, ook de woonom geving moet voor kopers zorgvuldig bekeken worden. (archieffoto) tip Zonwering voordeliger... xuu ix. SANDUX zonweringfabriek vertikale jaloezieën Volop parkeergelegenheid vlak voor de deur. aan de groene en brede van Alkemadelaan 7 te Brielle. Doorzonkamer 8.20 mtr. lang, met open trap en keuken, 3 fijne slaapkamers en een ideale zol derkamer met grote dakkapel, ruime douche. De achtertuin ligt op het Zuid-Westen, zodat u uw splinternieuwe zonnescherm goed kan ge bruiken. Met ongeveer 6.000,- eigen geld betaalt u voor uw hypotheek ca. 595,- p/mnd. Wat let u eens geheel vrijblijvend te gaan kijken. Bel voor een afspraak met: Telefoon 01899-15458 ook 's avonds li i I I I I I I I 03-04-1989 Als je er voor staat kan je zeggen „dat is mijn eigen huis je". En als je dan naar binnen gaat in dat leuke pandje aan de Villastraat 65, achter het centrum van Schiedam, valt de ruimte je niet tegen; een (linke Z-vormige woonkamer, een grote keuken met eethoek, toilet/douche-kombinatie, een fijne hobbyschuur met achterom. Een klein plaatsje. Boven is een slaapzolder en een grote slaapkamer. Alles geheel centraal verwarmd. Wij staan in voor goedkeuring van gas en elektrische installatie. Eigen geld is vrijwel niet nodig. dit is ca. 375,- p/mnd. Je moet wel ca. 1.650,- netto p/mnd. verdienen. Voor vrijblijvende bezichtiging. Telefgon 01899-15458 ook '8 avonds Indien u deze bon inzendt, ontvangt u gratis en vrijblijvend een Spaarhypotheekberekening op maat. 1.Naam 2.Adres 3.Woonplaats 4.Telefoon 5. Leeftijd 6. Roker/niet roker 7.Bruto-jaarinkomen 8. Belastingtariefgroep Man jaar Vrouw jaar 9. Koopsom kosten koper Stichtingskosten 10. Benodigde hypotheek 11. Huidige huur Opsturen (zonder postzegel) naar: BONDSSPAARBANK Schiedam Vlaardingen, Antwoordnummer 89,3100 VB Schiedam. Bestaande bouw 1. f f. f. f. f. f. f. Nieuwbouw -f -f y MS i. r y. r* i i: t r* Schiedam Vlaardingen

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 12