OPENBARE VERGADERINGEN ELEKTRO-CENTRALE VOOR WARMTELEVERING IN SCHIEDAM-NOORD WARMTEKRACHT IS ENERGIELEVERING OP MAAT Admiraal de Ruyterstraat onder het mes Gemaal Glasvezel PAQINA 2 'T STADSBRP VRIJ DAO 28 APRIL 1080 Warmtekracht biedt energiebesparing, maar geeft ook kostenbesparing. In de maand mei vinden de volgende openbare vergaderingen plaats: DINSDAG 9 MEI: Commissie Stadsver nieuwing en Volkshuisvesting. WOENSDAG 10 MEI: Commissie Stads ontwikkeling en Milieuzaken. DINSDAG 16 MEI: Commissie Economi sche Aangelegenheden, pömVnissie Volksgezondheid en de Commissie Wel zijn en Cultuur. WOENSDAG 17 MEI: Commissie Finan ciën. MAANDAG 22 MEI is er een vergadering van de Gemeenteraad. WOENSDAG 24 MEI: Commissie Perso neelszaken. Voor plaats, tijd en inhoud van de agen da, kan een week voor de betreffende vergaderingen informatie worden ge vraagd bij Bureau Voorlichting, telefoon 4260500, toestel 250. Boomplantactie in de Kepplerstraat. Leerlingen van openbare basisschool De Sin gel planten een aantal sierappels, die het prima zullen doen in deze nieuwe woon straat. Op dezelfde dag, 12 april ji., werden door leerlingen van de W. A. van Lief- landschool dertig elzen in Park Kethel geplant. Schiedam heeft een doelmatige energie voorziening, met een moderne infrastruc tuur, gebaseerd op een vooruitstrevend en samenhangend beleid. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam bieden naast het vertrouwde dienstenpakket met onder meer afvalstoffeninzameling en de leve ring van gas, elektriciteit en drinkwater, sinds geruime tijd ook warmte aan door middel van warmtekracht-installaties. Warmtekracht, energielevering op maat, biedt energiekostenbesparing zonder dat men behoeft te investeren. De Nutsbedrij ven Schiedam plaatsten zowel installaties in de verzorgings- en woningbouwsecto ren als in de industriesector. Beheersen van de woonlasten kent een hoge prioriteit in Schiedam. Het gemeen tebestuur van de stad aan de Nieuwe Wa terweg heeft vastgesteld dat de beste energievoorziening er een is, waarbij maximaal gestreefd wordt naar een be perking van het verbruik. Dit geeft Schie dam gestalte door intensieve isolatie-pro gramma's en stringente normen met be trekking tot het energiegebruik van nieuw te bouwen woningen. De energievraag die resteert moet met behulp van doelmatige apparatuur worden ingevuld. Een warmtekrachtinstallatie is daar een uitstekend voorbeeld van. Warmtekracht koppeling is het gecombineerd opwekken van warmte en elektriciteit. Deze techniek maakt forse besparingen op het gebruik van fossiele brandstoffen mogelijk. Ook in de opstellingsruimte aan het Bachplein is onlangs een warmtekrachtinstallatie in gebruik genomen. Al eerder werden warmte-krachtinstallaties in Schiedam ge plaatst bij: 1. Tevopharm BV aan de Van Heekstraat 2. Bedrijfsgemeenschap Schiemond 3. Woningbouw Westvest 4. Woningbouw Stationsstraat 5. Woningbouw Schuttersveld 6. Verzorgingstehuis Thurlede 7. Verzorgingstehuis Frankeland 8. Zwembad Zuid Onder handen zijn de projecten: - Woningbouw Damlaan; - Huize Frankeland II. In de Admiraal de Ruyterstraat, gelegen in het industriegebied langs de Nieuwe Maas, is begin maart een omvangrijk rio leringswerk gestart. Het is één van de laatste werken die nodig zijn voor de aan sluiting van het Schiedamse riolëringsstel- sel op de zuiveringsinstallatie De Groote Lucht in Vlaardingen. De industrieterreinen aan de Admiraal de Ruyterstraat, Nieuwe Waterwegstraat en Westfrankelandsedijk lozen het afvalwater nu nog op de Nieuwe Maas en Wilhelmi- nahaven. Schiedam is al jarenlang bezig om het rioleringsstelsel zodanig om te bouwen dat lozing op open water niet meer hoeft plaats te vinden. Een groot en zeer kostbaar karwei, dat volgens plan in fasen wordt uitgevoerd. Vorig jaar werd het gebied rond de Havenstraat aange pakt. Nu is de omgeving van de Admiraal de Ruyterstraat aan de beurt om aange sloten te worden op de rioolwaterzuive ring. Om dit mogelijk te maken wordt 900 me ter riolering gelegd, een gemaal gebouwd nabij de Westfrankelandsedijk en een persleiding van dit gemaal naar de Julia- nalaan. Hier wordt aangehaakt op het be staande stedelijk rioleringsstelsel. Op sommige plaatsen zal het nodig zijn om de riolering plaatselijk op niet minder dan 51/z meter diepte aan te leggen. Er wordt een zogenaamd gescheiden stelsel gelegd. Het regenwater wordt apart opge vangen en op de Nieuwe Maas geloosd. Het afvalwater gaat in een andere buis naar de zuivering. Het werk wordt gecombineerd met het vervangen van de oude gietijzeren over- stortpersleiding in dit gebied door sterke glasvezelbuizen. Deze overstort functio neert alleen als bij extreme wateroverlast de afvoer naar De Groote Lucht tijdelijk wordt overbelast is. Deze combinatie van werkzaamheden betekent niet alleen een financieel voordeel. Ook voor de wegge bruiker is het prettig als in één periode al het werk wordt uitgevoerd. De komende maanden zal het verkeer hier nog met enige overlast rekening moeten houden. Het industriegebied zal echter altijd bereikbaar blijven, zij het soms met enige moeite. De dienst ge meentewerken onderhoudt hierover goe de contacten met de bedrijven. Het grootste deel van het rioleringswerk is waarschijnlijk in juli van dit jaar gereed. Het gemaal is eind september klaar. De Admiraal de Ruyterstraat wordt in het eerste kwartaal van 1990 geasfalteerd. Tot die tijd kan enige overlast ontstaan door de tijdelijke verharding. industriegebied langs Nieuwe Maas krijgt betere rioolafvoer. Wederom heeft de gemeente Schiedam voor Nederland een bijzonder energiebe sparingsproject in gebruik genomen. On langs voltooiden de Nutsbedrijven de bouw van een opstellingsruimte waarin drie warmtekrachteenheden met een ge zamenlijk vermogen van ca. 1 MWe staan opgesteld. Deze energiezuinige installa ties leveren via een ingenieus transport systeem warmte aan 572 galerijwoningen in 5 flats aan het Bachplein en 160 wonin gen voor ouderen in de in de nabijheid gelegen Heyermansflat. De woningen zijn in beheer bij respectievelijk de Woning bouwvereniging Schiedam en Gemeente lijk Woningbeheer Schiedam, die samen met de Bewonerscommissie Bachplein overleg hebben gevoerd met de gemeen te Schiedam. De bewonerscommissie heeft zich laten adviseren door een onaf hankelijk deskundige. Zowel de beheerders als de bewoners commissie hebben ingestemd met het plan een centrale opstellingsruimte voor de warmtekrachteenheden te bouwen ten behoeve van de aanvullende warmteleve- ring. Om te kunnen voldoen aan de warmte- piekvraag naar warmte blijven de cv-ke- tels in de flats hun functie behouden. De warmtekrachteenheden gaan de basis warmtevraag leveren. In de stookruimten van de betreffende flats zijn warmtewisse laars opgesteld die de warmte van het transportnet aan het ketelcircuit overdra gen. In de winter, als de vraag naar warmte toeneemt, werkt de cv-installatie aanvul lend op de warmtekrachtinstallaties. On geveer 50% van de warmtebehoefte zal door de warmtekrachtinstallaties worden geleverd en 50% door de bestaande cv- ketels. De meting van de geleverde warmte vindt plaats in de stookruimten. Het transport in het distributiesysteem wordt geregeld door een pomp in de centrale opstellings ruimte. De distributie van de warmte naar de flats vindt plaats met een bijzonder warmte-transportsysteem. Stalen leidin gen zijn in een 'gietbak' met elkaar ver bonden en geïsoleerd met kurkschalen. De 'gietbak' is volgegoten met een bitu- men-kurkmengsel, dat na enkele uren is uitgehard. Dit systeem vangt grondzak- king goed op. Administratief leveren de Nutsbedrijven de warmte aan de Woning bouwvereniging en het gemeentelijk Wo ningbeheer, die vervolgens jaarlijks de geleverde warmte met de huurders afre kenen. Het hart van de warmtekrachtinstallaties is de gasmotor. Deze motor drijft een ge nerator aan een produceert ca. 68% van het toegevoerde gas aan warmte. Ca. 50% van het toegevoerde gas wordt be nut. Voeg daar nog eens de opgewekte elektriciteit aan toe met een rendement van 30%, dan levert dit een totaalrende ment op van ca. 80%. In het nieuwe project aan het Bachplein investeerde de gemeente Schiedam een bedrag van ca. 1,7 miljoen gulden. Voor dit project heeft het Ministerie VROM 28% gesubsidieerd. De energiezuinige in stallatie is binnen 6 jaar terugverdiend. Op jaarbasis kan een energiebesparing worden bereikt van 230.000 m3 aardgas. De opgewekte elektriciteit wordt terugge leverd aan het net.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 18