m Anthonisgilde zoekt leden braderie APK 250.- KONINGINNEDAG Bouman Het weer 1 mei-viering begint met hijsen van de rode vlag GESLOTEN Trien Lam woordvoerdster van de woonwagenbewoners Stadsblad 29 april op Uw Hoogstraat GROTE BEURT VRIJDAG 5 MEI Het NIEUWE STADSBLAD <2? - Zuid-Holland EXTRA BIJLAGE EEN PUBLICATIE VAN DE GEMEENTE SCHIEDAM BELEDIYE HABERLERI ttf VRIJDAG 28 APRIL 1989 41e JAARGANG, NUMMER 34 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - De zak kendragers van het Antho nisgilde mogen dan geen belangrijke peiler meer zijn van de economie, anno 1989 nemen ze nog steeds een belangrijke plaats in in het Schiedamse. Dat blijkt alleen al uit het aandeel dat deze club sterke heren heeft in het Molenfestival op zaterdag 20 mei. Ze zullen dan weer graan los sen bij het Zakkendragers huisje en vervoeren naar de molens. Bovendien is het gilde de stuwende kracht achter de histori sche vlootschouw in de Lange Haven, die is ge pland op zondag de 21ste. Al in de vroege tijden van Schiedam, na het leggen van een dam in de Schie, moeten er dragers geweest zijn, die de goe deren over de dam droegen van het ene schip naar het andere. Deze dragers hebben zich geor ganiseerd in een gilde. De juiste datum is niet bekend, maar ge zien de situatie in andere ha vensteden moet dit toch dicht bij de stad liggen, dat Schiedam stadsrechten kreeg. In de vijf tiende eeuw wordt het dragers- gilde als oudste en belangrijkste gilde genoemd. In 1486 komt net verbod, dat niemand tegen betaling goederen mag dragen, tenzij hij poorter is en lid van het dragersgilde. In 1577 vaardigde de stad een ordonnantie uit, die het dragers- loon regelde. Het te ontvangen bedrag was afhankelijk van de vracht en de af te leggen af stand. Als goederen werden ge noemd haring, koren, gerst, mout, bieren, hout, zout, turf, kolen, hennep, huiden, teer en andere. Toen in de 17e eeuw de stad veranderde van een vissers plaats in een industriestad door de groei van de fabricage van moutwijn en jenever, bleven de dragers nodig, omdat de sche pen bleven komen. Alleen de grondstoffen veranderden en daarmee de vracht van de dra gers. Als er een schip binnenliep dat gelost moest worden luidde de gildemeester de klok van het Zakkendragershuisje en keerde een zandloper om. Wie in de buurt was had (misschien) ge luk. Want wie binnen de tijd van de zandloper, zeven minu ten precies, het Zakkendragers huisje wist te bereiken kon mee dingen naar een begeerd iets: werk en dus brood op de plank. Meedingen door dobbelstenen te gooien in een trechter met een bak eronder. Smakken heet te dat. En wie van de toegesnel de dragers de hoogste ogen gooiden konden aan het werk. In het Zakkendragershuisje la gen de gereedschappen al klaar: ladders, zakken, maatbekers en touwen. De dragerswerkzaamheden heb ben de leden van de vereniging Anthonisgilde tot aan de jaren 1940 verricht. In 1943 werd hetgeen over was van het An thonisgilde, d.w.z. de zakken, ladders, touwen, wagens enz. voor 300,- verkocht aan Ha venbedrijf Hersbach te Schie dam. Het huidige gilde is in 1985 op gericht als ceremoniële voort zetting van het aloude dragers- gilde. Informatie bij de deken van het gilde dhr. J. Hagen doorn, Lange Haven 138 te Schiedam, tel. 010-4268611 of de secretaris van het gilde dhr. P. Collignon, Dam 36 te Schie dam, tel. 010-4265310. Ons kantoor is Dam 2 - Schiedam. 70 jaar Bouman. Wij maken er 29 april een groot prijzenfeest van. Om te beginnen hebben wij 70 JUBILEUM-AANBIEDINGEN voor ongelooflijk lage jubileumprijzen, zowel bankstellen, woon- wanden, slaapkamers, enz. Uw gastvrouw is LINDA DE MOL. Elke klant krijgt van haar een fraaie verrassing. Kinderen zijn welkom en worden niet vergeten. Wij zorgen voor muziek - ballonnen - film - vlaggen - grabbelton - wat lekkers, enz. U komt toch ook? MIONTEL 11 SCHIEDAM - Het kamp aan de Schiekade bestond lang voordat de stacara vanrage ook in Schiedam hard toesloeg. Toen al oogde het precies hetzelfde als de vakantieparken waar heel wat stadgenoten iedere dag vrijaf naar toe- vluchten. Het is een van de vele bonte verzamelingen droompaieisjes, die in de overbevolkte jaren '80 een ontsnapping bieden aan een noodgedwongen 'hok jes-bestaan'. Zo'n huis op wielen, waar je als eige naar -niet gehinderd door wetten en andere verplich tingen je smaak en fanta sie op kan botvieren- is een algemeen geaccepteerd ideaal. Maar degenen die er permanent in wonen worden met de nek aange keken. Daar heeft de ten toonstelling die de woon wagenbewoners samen met hun opbouwwerker Jack Gaudelius hebben opge steld in wijkcentrum De Blauwe Brug over de dage lijkse gang van zaken in hun kamp weinig aan kun nen veranderen. Diane Nijman bijvoorbeeld durft als ze haar kinderen uit school haalt in het centrum niet te bekennen dat ze "een kam per" is: „Ik moet natuurlijk al tijd met de auto op en neer, want de afstand is net iets te groot om te fietsen. Natuurlijk vragen andere moeders me wel eens waarom. Ik draai er dan wat omheen en vertel dat ik niet in de buurt woon. Als ik er niet onderuit kan, geef ik als adres Schiekade op. Bijna nie mand denkt dan meteen aan het kamp. Ik heb zo vaak mee gemaakt dat ik niet meer beke ken werd als ik vertelde waar ik vandaan kwam. Dan voel je je zo klein worden. De mensen denken dat we nog onder de wagen bevallen of buiten koken op een vuurtje en dat we alle maal stelen. Het is niet te gelo ven zoveel rare vooroordelen als er over ons de ronde doen." Verliefd Diana, vice-voorzitter van hei bestuur van de woonwagenbe woner is van origine een 'stad se', die tien jaar geleden verliefd werd op een jongen van het kamp. De buitenwereld heeft het haar sindsdien knap lastig gemaakt. Toch heeft ze geen se conde spijt gehad dat ze haar rijtjeshuis ruilde voor een vrij staand, al zitten er dan wielen onder: „Het is hier zo licht en gezellig. Je kent elkaar allemaal. De deuren gaan nooit op slot en niemand heeft een bel; je roep gewoon even dat je eraan komt. Als ik op het pad loop, dan heb ik altijd meteen een praatje. Dat moet je eens op een flat probe ren. Daar liggen mensen soms een. week dood, zonder dat ie mand het merkt. Dat zal hier niet gebeuren." Emancipatie Niet alleen met de sfeer, maar ook met de emancipatie blijkt het in het woonwagencentrum wel snor te zitten. Het vier kop pige bestuur bestaat alleen uit vrouwen. „Logisch, onze man nen werken, die hebben geen tijd voor gevergader," is voor zitter Trien Lam meteen fel. Zij mag zich een van de eerste be woners noemen van het kamp dat in '59 werd opgericht. Net als Diane kan ze de anecdotes zo uit haar mouw schudden. Over die man in het café, die een potje af had zitten geven op die lui van het kamp. „En toen vroeg hij aan mijn zus, die ook hier woont, of ze een keertje met hem uit wou. Ja, aan ons gezicht kunnen ze het niet af zien, dat is doodgewoon. Ze verwachten toch hoofddoekjes en gouden oorringen. Ik ben in- Trien Lam: „Er is geen huis mooier dan het mijne" middels zo ver dat ik me niet meer schaam. Ik ben grootsig op waar ik vandaan kom." Juist dat laatste kwam Trien goed van pas toen ze optrad als woordvoerdster van de woon wagenbewoners, tijdens de ak- ties die ze vrijdag en maandag voerden op het stadhuis. Ver antwoordelijk wethouder Chris Zijdeveld legde haar het vuur na aan de schenen. Elastiek Overtuigd van haar gelijk gaf ze desalniettemin geen krimp. Diane Nijkamp en Trien Lam Trien Lam: „Wij klimmen hele maal niet snel op de barricades; juist om te voorkomen dat de mensen zeggen: daar heb je die grote monden weer. Maar de maat was nu vol. We willen het liefst hier blijven aan de Schie kade. Als we dan moeten ver huizen en nog verplicht in klei nere groepen worden verdeeld ook, willen we wel inspraak. Het is voor ons ook niet leuk dat we naar dit soort middelen moeten grijpen om die te krij gen. Dan vertelt zo'n wethouder je nota bene doodleuk dat je het stukje elastiek te hard hebt aan getrokken. Als we niets hadden gedaan, dan hadden ze ons rus tig straks voor een voldongen feit gesteld. Het allerkwaadste ben ik nog over het feit dat we ook nu weer gediscrimineerd werden. Als wij naar het stads kantoor gaan om te protesteren staat meteen de recherche klaar. Bij die op tocht van het verplegend perso neel heb ik ze niet gezien. Ach teraf moet ik in de krant lezen dat meneer Zijdeveld zich op de confrontatie met ons heeft voorbereid op het politiebureau uit veiligheidsoverwegingen. Waar slaat dat nou op. We wa ren alleen met vrouwen en nog hartstikke zenuwachtig ook. Het is toch logisch dat je knokt voor ie woonomgeving. Moeten ze daar dan bang voor zijn?" Dumpen Wethouder Chris Zijdeveld heeft de gemoederen even we ten te sussen met zijn belofte om op maandagmiddag 8 mei een informatie-bijeenkomst te houden. De kampbewoners zijn van plan, in alle vriendelijkheid overigens, daar wel uit te halen wat er in zit. Trien Lam: „Ze kunnen ons niet zomaar ergens dumpen. Wc gaan niet accoord met Spaland als enige locatie. Wc zijn van plan zelf een aantal alternatieven aan te dragen. Dat hebben we zeven jaar geleden ook al gedaan, compleet met fo to's. We hebben toen geen enkel commentaar erop gekregen, ter wijl het ons een hoop werk had gekost. Daar zullen we nu geen genoegen mee nemen. Altijd krijgen we te horen dat we moeten integreren met de gewo ne burgers. Maar onze kinderen zitten al op scholen en vereni gingen in het centrum. Wat ze eigenlijk willen, is dat we in normale huizen gaan wonen, al wordt het niet hardop gezegd. Maar daar hebben we nu net geen trek in. In een straat heb je een heel andere band dan in een kamp. De stadsen willen de sfeer van de goeie ouwe tijd te rug. Wij hebben die nog." SCHIEDAM - In de 1 mei-vieringen zit al jaren duchtig de klad. De laatste poging om het aantrekke lijker te maken dateert van vorig jaar en hield niet meer in dan het houden van een quiz met vragen over oud-Schiedam en so cialisme. Er kwam een handvol getrouwen bijeen in 'De Rode Koffer' (vroe ger het Volksgebouw) aan de Tuinlaan, eigenlijk als altijd. Door de jaren heen heeft de 1 mei-viering in Schiedam zich verplaatst van de straat naar de zaal. Direkt na de Tweede We reldoorlog werd de traditie van de fakkeloptocht voortgezet. Maar de animo daarvoor ver flauwde rap. Dat was in de dertiger jaren wel anders. Niet alleen liepen vele duizenden Schiedammers mee, een nog groter aantal sloeg de lopende massa gade. De optocht stond dan ook altijd in het te ken van politieke strijd. Naar mate de oorlog naderde werden de onderwerpen vrede en veilig- iheid sterk benadrukt. Drees De laatste 1 mei-viering voor Hitiers overval op Nederland (slechts negen dagen vóór de in vasie) werd in het Passage The ater gehouden met als motto 'Vrijheid, vrede en gelijkheid1. In de morgen kwamen 800 kin deren bijeen om hun feest van de eerste mei te vieren. Deze was georganiseerd door de Soci aal Democratische Vrouwen bond en stond onder leiding van de legendarische mevrouw H. Benthem-de Wilde, 's Avonds waren er 900 mensen aanwezig in de zaal en luister den naar niemand minder dan Willem Drees, toen 54 jaar oud en voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de SDAP. Drees hield een voor die tijd moedige toespraak: „We zullen onze vrijheid verdedigen, des noods met wapenen." Ook haalde Drees het sociale onrecht aan dat in Nederland heerste. „Er moet gestreefd worden naar een betere maatschappelijke orde. Er is teveel werkeloosheid en bestaansonzekerheid." Excelsior Na Drees' speech kon het pro gramma worden afgewerkt. De arbeiderszangvereniging 'Excel sior' zong enkele strijdliederen. Een journalist van de Schie damse Courant schreef in zijn krant dat de vereniging vermoe delijk een aantal leden was kwijtgeraakt. „Een bescheiden clubje", noemde hij het. Het optreden van het Ludowsky- ballet (drie dames en twee heren) baarde meer opzien. „Op uitstekende wijze heeft dit ge zelschap serieuze en komische dansen laten zien", aldus een krantebericht. Programma Al honderd jaar lang wordt 1 mei in Schiedam gevierd. Om deze mijlpaal luister bij te zet ten hebben de organisatoren een kleine tentoonstelling inge richt. Het gemeentearchief Schiedam stelde kranteartikelen beschikbaar. De expositie zal volgende week maandag 1 mei) om twee uur in de Roo Roosen zaal van het Passage Theater worden geopend door het 'oud ste' PvdA-lid in Schiedam. Om twaalf uur wordt begonnen met het traditionele vlaghijsen op de Grote Markt, waarna de viering tot vijf uur wordt voortgezet in de Roo Roosenzaal. Een foto van een 1 mei-viering was onvindbaar op het gemeentearchief van Schiedam. Daarom hebben we een foto afgedrukt van Piet de Bruin. Het eerste raadslid van de SDAP in Schiedam, alsook de eerste wethouder van sociaal-democratische afkomst. In 1932 werd De Bruin zélfs lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Piet de Bruin staat ietwat onwennig geheel links. In het midden (tussen twee vrouwen) de voormalige burgemeester H. L. Honner- lage Grete. De foto werd genomen ter gelegenheid van de opening van het Gemeenteziekenhuis aan de Nassaulaan. 4j JJLJl jLsM Schiedams voetbal kampioenschap Programma Koninginnedag Ac Meestal klaar terwijl u wacht Burg. H. Gretelaan 273 telefoon 010-4738222 1 week 17 (2D TluUAM-t amto -kopen 1030 LL (loAkrc&rvtt^o 'ÈceAïstsstm. 11.30 12.30 IJsselmondselaan 175 Rotterdam-Kralingseveer (010) 45.08.033 Maandag 13-17.30 uur. Dinsdag Vm Donderdag 9.30-17.30 uur. Vrijdag 9.30-21 uur. Zaterdag 9.30-17 uur 14 30 <7 1 ScbiAcUtstri, 19 19.30 ZATERDAG 29/04 zonnige perloden droog Bron: min. 1° midd.temp. 9° min. 1° midd.temp. 12° min. 2° midd.temp. 12' KNMI wind: NW-4 ZONDAQ 30/04 zonnig* p*riod*n droog MAANDAG 01/05 zonnig* p*riod*n wind: VAR-3 'Ik ben grootsig op waar ik vandaan kom' Feest voor een handvol getrouwen Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1