MEER OUD PAPIER IN DE BAKKEN AANGEVRAAGDE BOUWVERGUNNINGEN RECLAME AAN LICHTMASTEN NEEMTTOE Woonerf wordt erf Bij de dienst Gemeentewerken zijn de onderstaande aanvragen voor een bouwvergunning binnengekomen. Belanghebbenden kunnen nadere informa tie krijgen bij Bouw- en Woningtoezicht in het stadskantoor, elke morgen van 8.30-10.00 uur, tst. 188/189. Sinds enige tijd heeft het aantal reclameboodschappen aan de Schiedamse lichtmasten zich flink uitgebreid. „Een ontwikkeling die een logisch gevolg is van de toenemende vraag naar buitenreclame door het bedrijfsleven", vindt C. Bierbooms, chef Openbare Verlichting van de Nutsbedrijven. Een goed voorbeeld is het hoogwaardige medium de mupi's. Die hebben onlangs op vitale punten in Schiedam een plaats gevonden. Vooral 's avonds geeft deze vorm van buitenreclame door de verlichting een sfeervol beeld. „Niet alle 8000 lichtmasten lenen zich voor het aanbrengen van reclamebakken. Een deel van de in Schiedam voorkomende hogere masten is geschikt voor het dragen van de bakken met speciale afmetingen". VRIJDAG 28 APRIL 1989 'T STADSIRP PAGINA 7 LANGE HAVEN 9 De papierbakken zijn de laatste maanden goed gevuld. Schiedammers hebben in 1988 50% meer "oud papier" gestopt in de 15 Schiedam- se papierbakken, dan het jaar ervoor. De opbrengst steeg van 98.000 kilo naar 151.000 kilo. Voorwaar een opmerkelijke stijging! Men kan zich afvragen of de aandacht die er het afgelopen jaar is geweest voor de grootschalige ontbossing in de wereld en de gevolgen voor het milieu hiervan, in vloed hebben gehad op het bewuster om springen met "oud papier". Hout is im mers de belangrijkste grondstof van pa pier. Feit is dat ca. 70% van het in Nederland geproduceerde papier, uit "oud papier" is gemaakt. Slechts grafisch (wit) papier wordt nog vrijwel geheel van, uit hout ge wonnen, papierpulp vervaardigd, terwijl karton voor 99% uit "oud papier" be staat. Nederland is wereldkampioen "oud pa pier" inzamelen en de Schiedammers dragen hier goed aan bij. Ondanks dit goede bericht is er ook een wat minder prettige ontwikkeling gaande, namelijk de onmiskenbare groei, van het papierge- bruik. Als men ooit gedacht heeft dat de computer, de papierwinkel in kantoren, zou verdringen, heeft men zich schrome lijk vergist. Het papierverbruik in kantoren is juist toegenomen en de industrie ver wacht nog een verdere stijging. Niet in de laatste plaats door het toenemende ge bruik van de kopieermachine. Bovendien wordt juist in kantoren voornamelijk wit (dus uit hout vervaardigd) papier gebruikt, terwijl het gebruik van kringlooppapier nog te weinig wordt overwogen. Neder land staat dus niet alleen aan de top, wat betreft het inzamelen van papier, maar met, jaarlijks, 150 kilo per persoon, ook aan de top, wat het gebruik ervan betreft. Bezuinigingen op papiergebruik zou dus ook een goede zaak zijn. Schiedamse scholen en sportverenigingen dragen jaarlijks eveneens een belangrijk steentje bij aan het scheiden van oud pa pier aan de bron, ondanks het feit dat de prijs soms minder aantrekkelijk is. De op brengst van deze inzameling is een veel voud van datgene wat in de papierbakken terecht komt. De papierbakken zijn een aanvulling op deze inzameling. Milieube sef is een van de drijfveren te volharden in het inzamelen, hetgeen het Gemeente bestuur van Schiedam bijzonder aan spreekt. Binnenkort zijn in Nederland - en dus ook in Schiedam - nieuwe verkeersborden te zien. Deze borden ERF en EINDE ERF vervangen de borden WOONERF en EIN DE WOONERF. In Schiedam komt als eerste gebied de Laurens Costerstraat en omgeving in aanmerking. Het woord "erf" komt in de plaats van het woord "woonerf", omdat behoefte bleek te zijn om ook andere verblijfsge- bieden dan woonstraten, zoals winkelstra ten en dorpserven als (woon)erf aan te wijzen. Voorwaarde daarbij is wel dat deze gebieden op ongeveer dezelfde wij ze als het woonerf worden ingericht. De gedragsregels voor de weggebruiker in een erf zijn dezelfde als die in een woonerf. Zo is parkeren alleen toegestaan op de parkeervakken waarin de letter P is aangebracht. De maximum snelheid is stapvoets. Voetgangers mogen een erf over de volle breedte gebruiken. Verder mogen voetgangers en bestuurders el kaar niet onnodig hinderen. Bestuurders moeten ten slotte voorrang verlenen aan bestuurders die van rechts komen. De oude "woonerf-borden blijven nog tien jaar geldig, maar worden geleidelijk vervangen door de nieuwe. Het woonerf-bord wordt vervangen door... het erf-bord. Bierbooms verwacht dat het aantal licht reclame-bakken aan lichtmasten zich ver der zal uitbreiden. Deze service van de Nutsbedrijven, die in samenwerking met het bedrijfsleven plaatsvindt, levert behal ve meer licht ook economische voordelen op. ,,De Gemeente ontvangt inkomsten uit ta rieven en de lichtmastreclame heeft voor het Schiedamse bedrijfsleven enkele praktische voordelen. Zo is lichtbakrecla me een goede manier om de plaats van het betreffende bedrijf aan te duiden, zo dat onnodig zoeken wordt voorkomen (Bewegwijzerings-functie). Bovendien wordt de naani van de onderneming voortdurend onder de aandacht van de Schiedamse bevolking gebracht", aldus Bierbooms. De lichtbakken worden in standaardma- ten aan de masten aangebracht. De licht bakken moeten voldoen aan hoge kwali- teits- en veiligheidseisen en zijn voorzien van energiezuinige lampen. Voor meer informatie over bijvoorbeeld technische bijzonderheden, locaties, ta rieven en leveranciers van de lichtbakken, kunt u terecht bij de Openbare Nutsbe drijven Schiedam. Telefoon: 4622222. U kunt vragen naar toestel 140. Directeur Gemeentewerken voor Van der Leeuwlaan 3; c.v.-ruimte van schoolge bouw wijzigen en gasmeterkast aanbou wen. W. van der Toorn voor Paulus Potter straat 5 a/b; 2 woningen samenvoegen en verbouwen. Ir. M. G. P. Treijtel bna voor Burgemees ter Knappertlaan 231; praktijkruimte uit breiden. M. Weeda voor Houtstraat 2; woning ver bouwen. Freek Koelman voor Sint Liduinastraat 74b; balkon aan de achterzijde van de woning maken. B.V. Aannemers Bouwbedrijf Schuylens voor Olivier van Noortstraat 11/Corn. Houtmanstraat 12; gewapende betonvloer in bedrijfshal aanbrengen. Mw. Troc voor Hoogstraat 118; restaurant vergroten en woning verbouwen. Boko Flower Discount B.V. voor West- frankelandsestraat 108; binnenplaats overkappen. St. Liduinastichting voor St. Liduinastraat 20; paviljoen gedeeltelijk verbouwen. Woningbouwvereniging 'Schiedam' voor Alphons Ariënsstraat 2 t/m 152, Burge meester Honnerlage Gretelaan 2 en 4, Burgemeester van Haareplaan 757 t/m 859 en Jan van Zutphenstraat 1 t/m 103; 182 woningen renoveren. Van Geloven Assurantiën b.v. voor Lange Singelstraat; 3 prefab garages plaatsen. De Berk B.V. voor Boterstraat 68; v.m. distilleerderij verbouwen tot café-restau rant. J. Sol voor Nieuwe Maasstraat 7; woning verbouwen en berging plaatsen. J. Voogt voor Da Costastraat 48b; schuur plaatsen. M. Hendriks voor Kortlandstraat 5 klein 9; woning verbouwen. L. C. Schneider voor Munterstraat 40; schuurtje plaatsen. F. den Adel voor Polderweg 74; bedrijfs ruimte bouwen. s.s.v. H.B.S.S. voor Olympiaweg in Sport park Harga: kantine verbouwen en ver groten. J. M. Borsboom voor Singel 115; dak ver nieuwen en lichtstraat vergroten. F. W. Hoogendorp voor Burgemeester Honnerlage Gretelaan 375; schutting plaatsen. M. D. IJsselstein voor Oostsingel 55; ga rage c.q. berging plaatsen. A. C. Bijl voor Elisabeth Koetenstraat 21; dakkapel aan de voorzijde plaatsen. J. J. Altorf, voorz. TTM 'Gusto' voor Wa rande 150; v.m. school verbouwen tot verenigingsgebouw. C. Maltha voor Emmastraat 14; woning verbouwen. Architektenbureau Lucas Ellerman; ge wijzigd bouwplan voor het bouwen van 2 woningblokken met parkeerkelder aan de Warande 155. Buitenreclame in trek bij het bedrijfsleven.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 23