COMPETITIE PROGRAMMA HOOFDKLASSE JEUGD ssv CRICKET EN DE SPELREGELS Ml fcffff KNOCK-OUT COMPETITIE BOUWERS geen brekers V prins supply bv WELKE BASISSCHOOL I DURFT? CRICKET PROMOTIE Nedlloyd Road Cargo ASVION RKSV 'Excelsior '20' C& FC HERMES-D.V.S. 9 i bondsspaarbank hleinehaort-paot&baade bv INTERNATIONAAL CRICKET 5 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 5 MEI 1989 PAGINA 11 petanque squash karate bowling jmotorsport duiksport autocross invatldensport basketbal hengelsport schietsport softbal volleybal tafeltennis bridge paardesport hockey wandelen wielrennen dammen badminton atletiek watersport schaken korfbal i zwemmen schaatsen gymnastiek tennis voetbal Icricket huw Nedlloyd Road Cargo I Naschoolse activiteiten SNS REKLAME BV john kroes hülsta studio Taria 'de Leede' Scoort altijd hoog met zijn hapjes en schotels Aanneming plan ontwikkeling werken in team verband renovatie en onderhoud ISOLATIE - OVENBOUW, AFDICHTINGS- EN RUBBERTECHNIEK GARFIELD ALUMINIUM General Ship Supplier? De verenigingen Hermes DVS en Excelsior '20 da gen iedere basisschool uit om het tegen een jeugdteam (7e leergroep) op te nemen. Welk schoolhoofd en/of leerkracht formeert een cricket-elftal uit alle leerlingen van zijn school. De school die ons de grootste nederlaag toe brengt of met de minste runs verliest ontvangt de Cricketstad Schiedam beker en alle spelers een leuk aandenken. Voor informatie kunt u bellen met mevr. Anneke van Troost mevr. Emelie Prins tel. 4713122 tel. 4730032 De Bondsspaarbank doet meer. Voor de tweede maal brengen wij u, in samenwerking met de Bondsspaarbank en adverteerders, een hele pagina cricket informatie. Al meer dan 100 jaar!! is cricket populair in Schiedam en hebben Schiedammers verstand van cricket Het cricketveld was een vast onderdeel van de wandeling en de etenstijden werden aangepast aan het verloop van de wedstrijd. Met behulp van deze pagina kunt u uw wandelingen voor de komende zomer plannen en kan het eetrooster worden vastgesteld. U vindt op deze pagina: - het volledige programma van de eerste teams van Excelsior'20 en Hermes-D.V.S. - korte kennismaking met de drie cricketclubs - informatie over jeugdcricket. Wij hopen u hiermee voldoende te hebben geinformeerd en spreken-de wens uit u de komende zomer op onze velden te moaen ontmoeten. 3 Voor nadere informatie: Asvion 4710993 Excelsior '20 4713122 Hermes-D.V.S. 4700290. De Promotie-Commissie zo. 7-5 Hermes-D.V.S. - Bloemendaal Kon. U.D. - Excelsior'20 zo. 14-5 Hermes-D.V.S. - H.B.S. Bloemendaal - Excelsior'20 s ma. 15-5 Excelsior'20 - Quick HG Kampong - Hermes-D.V.S. i zo. 21-5 Hermes-D.V.S. - V.O.C. V.R.A. - Excelsior'20 zo. 28-5 Excelsior'20 - H.C.C. Kon. U.D. - Hermes-D.V.S. zo. 4-6 Hermes-D.V.S. - Excelsior'20 zo. 11-6 Excelsior'20 - H.B.S. Quick HG Hermes-D.V.S. zo. 18-6 Hermes-D.V.S. - V.R.A. Kampong - Excelsior'20 zo. 25-6 Excelsior'20 - V.O.C. H.C.C. - Hermes-D.V.S. zo. 2-7 Excelsior'20 - Kon. U.D. Bloemendaal - Hermes-D.V.S. zo. 9-7 Excelsior'20 - Bloemendaal H.B.S. - Hermes-D.V.S. zo. 16-7 Hermes-D.V.S. - Kampong Quick HG - Excelsior'20 za. 22-7 H.C.C. - Excelsior'20 Hermes-D.V.S. - Kon. U.D. S zo. 23-7 Excelsior'20 - V.R.A. V.O.C. - Hermes-D.V.S. zo. 6-8 Excelsior'20 - Hermes-D.V.S. zo. 13-8 Hermes-D.V.S. - Quick HG H.B.S. - Excelsior'20 zo. 20-8 Excelsior'20 - Kampong V.R.A. - Hermes-D.V.S. za. 26-8 Hermes-D.V.S. - H.C.C. V.O.C. - Excelsior'20 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiijiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Van Maasdijkweg 5, 3088 EC Rotterdam Telefoon 010-4298200, Fax 010-4282689 1945 De Schiedamsche Mixed Hockéy- en Cricektclub 'ASVION' bezet al heel lang (1953) een hoekje grond tussen de spoorbanen naar Den Haag en Hoek van Holland. Dit hoekje, 'Abtsweide' ge naamd, ligt in het Thuriede park. ASVION, is een middelgrote sportvereniging met ca. 230 seniorleden en 150 jeugdleden, allemaal hockeyers/sters,. Dan is er een actieve Cricket- tak met ca. 30 zéér enthousiaste beoefenaren, waarvan er vele hockeyen. Het aantal donateurs, mensen die de club een zeer warm hart toedra- ?en, beloopt ca. 75. ver de accommodatie het volgende. Een aantal jaren geleden werd, deels met eigen inspanning, een fraai, ruim clubhuis opgetrokken. Aan de opbouw en aan het onderhoud werd en wordt nog steeds, door vele leden intensief meege werkt. Vrijwel alle doordeweekse avonden en in het weekend kunnen de leden hun gasten, na trai ningen of wedsrijden lekker uitblazen in dat clubhuis en iets drinken aan de riante bar. Sinds twee jaar beschikt ASVION ook over een kunstgrasveld. Heren I speelt in de 1e klasse en het volgende seizoen zal Dames I ook vrijwel ze ker daar vertoeven! ASVION is dé ideale combinatie van sfeer, ge zelligheid én sportieve ont- en inspanning bin nen en buiten het sportveld. Paastournooi is wijd en zijd bekend! Asvionners zijn altijd 'in' voor een feestje. Elk excuus daarvoor wordt met beide handen aangegrepen, zoals bijv. het 50-ja- rig lidmaatschap van één der leden, waravoor een complete feestdag werd georganiseerd. Het inmiddels 52 jaar jonge ASVION is een springlevende, actieve vereniging, waarin jong en oud de ontspanning kunnen vinden. Alle le den zijn vastbesloten via de 75 de 100 te halen, tenslotte geeft dat weer aanleiding tot een fees tje nietwaar? Mocht dit artikel voor u, aanleiding zijn eens wat informatie over deze vereniging te willen ontvan gen, dan kan dat. Komt u eens kijken op de Abtsweide, de cricketcompetitie staat voor de deur en onze terrassen geven ruimte genoeg aan zon- en sportaanbidders. U kunt natuurlijk ook contact opnemen met het Secretariaat: me vrouw H. v.d. Wetering, telefoon 010-4264967. 'ASVION-ners doen het gewoon' 1985 Opgericht 13 juni 1920, Clubhuis 'De Toe komst', Parkweg, Sportpark Thuriede', tel. 4706336. Secr. Ruud de Leede, Postbus 701, 3100 AS Schiedam. Tel. 4264857. Cricket promotie en inlichtingen: tel. 4709768. De geschiedenis van Excelsior '20 is 68 jaar geleden begonnen bij de oprichting door o.a. de heer A. E. Leenderts en nog enkele men sen, waarvan de meesten niet meer In leven zijn. De heer Leenderts echter volgt nog steeds als ere-voorzitter het wel en wee van de vereni ging. Aanvankelijk startte men met een voet balvereniging en later werden andere sporten opgezet, waaronder cricket. Dat men met het cricket zo hoog is gaan spe len daar mogen de initiatiefnemers met recht trots op zijn. Het eerste team speelt op het hoogste niveau van Nederland en speelde in 1986 een beslis singswedstrijd om het kampioen van Neder land. Het 2e, 3e en 4e team spelen resp. in de over gangsklasse, 2BII en 2DV. Het damesteam presteert ook op het hoogste niveau van Nederland, terwijl de veteranen en zaterdagmiddag cricketers in hun eigen klasse flink uithalen. De jeugd bestaat uit een B-, C- en D-team, waarvan het B-team in 1986 kampioen van Nederland werd. Al met al genoeg redenen om trots te zijn; doch jammergenoeg spelen en genieten er te weinig mensen van 'The King of Sports', van daar, dat wij de promotie-commissie van har te steunen in hun aktie voor meer bekendheid en werving onder je jeugd van Schiedam e.o. Bestuur RKSV 'Excelsior '20' Na ruim twintig jaar is Hermes D.V.S. eindelijk weer waar zij als ruim hon derdjarige cricketclub thuishoort. Ja renlange inspanningen van zeer velen brachten uiteindelijk de promotie naar de Hoofdklasse van het eerste elftal, terwijl het tweede elftal naar de Over gangsklasse promoveerde. Begin fe bruari startte de selectie met de con ditietraining (buiten) en de binnentrai- ning in de Victoriahal. Aan het einde van de trainingsperiode maakte de se lectie een op alle fronten geslaagde tour naar Engeland. Al met al een op timale voorbereiding voor het komen de seizoen. Roger Bradley werd weer gecontracteerd als trainer/coach. Henny van Gelderen, Errol George en Chris Küggeleijn konden aan de selec tie worden toegevoegd. Voor het Her- mes'cricket op langere termijn is een groeiend aantal jeugdleden van het grootste belang. Goede training, een groot competitieaanbod, tournooien en andere activiteiten vormen de ba sis van ons jeugdbeleid. Met onze in zet, de financiële ondersteuning van onze sponsors en uw onmisbare be langstelling zal het zeker een geweldig cricketseizoen worden. aouuEfcv) <m Opgericht 18 april 1884 $£hes ■Seu iFÓfk^ Vorig jaar is op deze pagina melding gemaakt van de mogelijkheid voor leerlingen van groep zeven van alle Schiedamse basisscholen om kennis te maken met diverse sportvormen. CRICKET is daar één on derdeel van. Hoe ziet dat er in de praktijk uit? De vakleerkrachten Cees de Man en Cor matiepakket uitgereikt waarin ook een Timmers vertellen dat zeven jaar gele den met de activiteiten is begonnen en cricket er vanaf het begin bij zat. Het eerste jaar begon, wat cricket betreft, met een anderhalf uur durende uitleg van de regels. Dit bleek de kinderen niet aan te spreken. Het eindspel was voor hen te onoverzichtelijk en complex. Daarom werd het jaar daarop gekozen voor het ontrafelen van het geheel in simpele spelvormen. En zo is het nog steeds. Dit houdt onder andere in dat een circuit wordt uitgezet waarin steeds een ander aspect van het cricket geoe fend wordt zoals het bowlen, batten, vangen enz. Of dat het spelletje 'hit en run' wordt gespeeld, een versimpelde vorm van het eigenlijke cricket. Daarbij gaat het niet zozeer om de techniek als wel om het plezier en de lichaamsbewe ging. En om de kinderen toch een in druk te geven van een echte wedstrijd wordt na afloop een video vertoond. Te vens krijgen ze van de promotie-com missie een infor- spelregelboekje zit en wordt het een en ander verteld over de verenigingen Her mes DVS en Excelsior '20. Wie dus echt geïnteresseerd is krijgt uiteindelijk toch een aardig beeld van het cricket In Schiedam. 1n hoeverre deze eerste kennismaking direct leidt tot nieuwe leden bij de ver schillende verenigingen Is nooit onder zocht. De activiteiten lijken eerder een investering op lange termijn te zijn. En wat de kinderen zich met name zullen herinneren zijn die engelssprekende be roepsspelers die de vakleerkrachten be geleiden. Want dat vinden ze natuurlijk uitermate interessanti Naast deze na schoolse activiteiten organiseren de ver enigingen zelf ook open cricketdagen. Op de woensdagmiddagen en zaterdag ochtenden in mei en juni is de jeugd zeer welkom. Meer Informatie hierover is te verkrijgen bij Hermes DVS tel. 4700290 en Excel sior '20 tel. 471312?. ZEEFDRUK AUTOREKLAME UCHTREKLAME GEVELREKLAME STANDBOUW 4 DISPLAYS A MOLENDIJK 177 SLIEDRECHT 01840-15893 Hoe cricket gespeeld wordt is niet zo gemakkelijk uit te leggen, omdat er zo ongeveer 47 spelregels zijn. Maar laat ik mij beperken tot het cricket, zoals dat in Nederland ge speeld wordt, nl. eendaagse wed strijden. Het speelveld is vaak een groot bemeten voetbalveld, waarop u in het midden een cocosmat ziet liggen, met daarop ca. 20 meter uit elkaar twee hekjes (wickets). De twee teams bestaan uit elf man elk, en na de toss wordt er door de aanvoerders beslist wie het eerst aan slag (bat) gaat, Het andere team is dan de veldpartij en gaat 'fielden'. De veldpartij laat een speler gooien (bowlen), die noemt men de 'bow ler'. Na zes ballen gegooid (gebow- led) te hebben is zijn beurt 'over', en moet een andere speler zijn taak overnemen, waarna de eerste bow ler weer gaat bowlen of iemand an ders van het team. De 'wicketkeeper' staat met been beschermers en speciale hand schoenen achter het aangegooide wicket om doorschietende ballen tegen te houden. De overige negen man gaan op aanwijzing van de aanvoerder (cap tain) verspreid in het veld staan en worden 'fielders' genoemd. Nu komen de eerste twee slagman nen (batsmen) van het andere team op de mat (pitch) en gaan ieder bij een wicket staan. De 'batsman' bij het aangegooide wicket moet met zijn slaghout (bat) het wicket verde digen, zodat de bowler geen kans krijgt het wicket om te gooien, want anders is hij 'out' en moet een der de speler zijn taak overnemen. Met verdedigen alleen maak je geen punten (runs), dus moet de bats man ook proberen de bal het veld in te slaan. Doet hij dat hard genoeg, dan kan hij naar het andere wicket lopen en de andere batsman naar zijn wicket en dan heeft men een run ge scoord. Kunnen beide batsmen meerdere malen op en neer lopen, voordat de bal door een fielder naar de bowler of wicket-keeper gegooid wordt, dan scoort men twee of drie runs. Wanneer de bal over de grond het veld uitgaat, dan hoeft men niet te 'runnen', want dat zijn automatisch vier runs. Indien de bal zonder de grond te raken het veld uitgeslagen wordt, dan scoort men zes runs. Wanneer er verder niets gebeurt, dan blijven beide batsmen slaan totdat de tijd op is, wat zelden voorkomt, want zij kunnen ook uit gaan bijv. doordat hun wicket neer gaat. Dat wordt 'bowled' genoemd. Doch er zijn nog meer situaties, waarbij een batsman uit kan gaan. 2. Gevangen (caught). Een geslagen bal wordt, voordat hij de grond raakt, door een fielder, bowler of wicketkeeper gevangen. 3. 'Run-out'. Wanneer de batsmem tijdens het 'runnen' niet op tijd bij het wicket terug zijn en het wicket wordt met de bal neergehaald. 4. 'Stumped'. Wanneer de batsman te ver voor zijn wicket staat, als de bowler ge- bowled heeft en de wicketkeeper met de bal in zijn hand het wicket beschadigt. 5. 'Leg before wicket'. Been voor het wicket Als de batsman met zijn been of een ander deel van zijn lichaam een gebowlde bal tegenhoudt die an ders zijn wicket beschadigd zou hebben. Er zijn nog een aantal gevallen waarop men uit kan gaan, maar die komen zo zelden voor, dat ik ze zal noemen zonder verdere uitleg. 6. 'Handle the ball'. 7. 'Obstruction in the field'. 8. 'Hit the ball twice'. 9. 'Timed-out'. 10. 'Retired-out'. Omdat er wel eens twijfel is of een batsman 'out' of 'not out' is, vraagt de veldpartij vaak met een schreeuw, „how is that?", aan een van de twee scheidsrechters (umpi res) naar zijn oordeel. De beslissing die de umpire moet nemen kan soms zeer moeilijk zijn; bijv. bij 5: L.B.W., want hij moet beslissen over het Teven' van de batsman. Zijn beslissing 'out' of 'not out' is onherroepelijk. Ook beslissen de umpires en be oordelen zij of het spel eerlijk (fair) en volgens de spelregels gespeeld wordt. Als iedere speler 'out' is of de beschikbare tijd is om,dan telt men de runs van iedere batsman bij elkaar plus de strafruns en extra's. Dit is dan het totaal, dat de fielden de partij, die nu aan slag gaat, moet overtreffen om te winnen. Ik heb geprobeerd zo eenvoudig mogelijk het cricketspel te beschrij ven, maar mocht u iets niet duide lijk zijn, kom dan eens naar een wedstrijd (zie het programma) en vraag dan aan een 'kenner' nadere uitleg. Veel plezier. Een umpire NATIONAAL EN INTERNATIONAAL TRANSPORTBEDRIJF wo. 4-5 Ghandi - Kampong K.Z.K.C. - V.O.C. V.C.C. - Kon. U.D. Rood en Wit - H.B.S. BI.'daal - Excelsior'20 Quick HG - H.C.C. A.C.C. - Hermes-D.V.S. V.V.V. - V.R.A. za. 20-5 Kwart-Finale za. 03-6 Halve-Finale za. 17-6 Finale op het Excelsior'20-terrein om „De Telegraaf" trofee. Hèt adres voor Party service! Rubensplein 21c, 3116 BP Schiedam Tel. 010-4263698. van deventerstraat 34 3113 AL schiedam, telefoon kantoor (010) 731966 ^hertel Welplaatdijk 9, Botlek Rotterdam. Tel. 010-4166500 1990 wordt voor de Koninklijke Ne derlandse Cricket Bond een belang rijk jaar. In de maand juni van dat jaar zal in Nederland het wereldkam pioenschap voor B-landen worden gehouden. Samen met Fiji, de Vere nigde Staten van Amerika, Bermuda, Denemarken, Oost-Afrika, Maleisië, Canada, Gibraltar, Hongkong, Papua, Nieuw Guinea, Argentinië, Israël, Sin gapore, West-Afrika, Bangladesh, Ke nia en Zimbabwe zal het Nederlandse team strijden om de ICC Associate Members Trophy. Uiteraard vergt zo'n toernooi de nodi ge voorbereidingen en na de toewij zing van Nederland als gastland zijn die dan ook in volle gang. Den Haag zal het centrum van het toernooi worden. Daar zullen de deel nemers gedurende de kampioen schappen verblijven, daar zal het or ganisatiecomité zetelen en van daar uit zullen de spelers met minibusjes worden vervoerd naar de verschillen de velden. Tien accommodaties zullen uiteinde lijk worden geselecteerd. Voor wat betreft Schiedam maakt het terrein van Hermes DVS een goede kans. Verder zullen ter voorbereiding aller lei oefenwedstrijden worden georga niseerd tussen de deelnemende lan den en Nederlandse clubs en tussen de landen onderling. Naast al deze practische voorberei dingen zal dit jaar het Nederlandse team gevormd moeten worden. De 'strijd' om een plaats in het nationale elftal zal de spelers extra motiveren en de competitie dit seizoen ver scherpen. Nederland is één van de favorieten. In 1986 werd een tweede plaats behaald na een spannende finale tegen Zim babwe. Moesten we het drie jaar ge leden doen met de schaarse berich ten in de landelijke dagbladen, vol gend jaar zullen we het met onze ei gen ogen kunnen aanschouwen. Fokkerstraat 517 - 3125 BD Schiedam- Holland Phone: 010-4372544 - Telex 23457 Telefax: 010-4370182 JU Schiedam Vlaardingen spaarbank

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 11