Het weer a Win APK 19 MEI MOLENFESTIVAL KRANT Werkloosheid min 284 Organisator Jan van der Heide: 'Oudé Olympische Spelen van stal gehaald TAXI 4151122 Programma Podium 250 - Afscheid Stadsblad Zuid-Holland Schiedams Molen Festival Zaterdag 20 mei UW THUISKRANT Het NIEUWE STADSBLAD I yr) MODE Geranium markt GROTE BEURT Bermuda's v a39- Pantalons v a75.- Regenmantels v a99-- Japonnen va109.- 24 UUR PER DAG Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 KJ I I f SCHIEDAM - Per 1 mei 1989 heeft de F-adjudant van de gemeentepolitie te Schiedam, de heer Barend Kroon, geboren 20 juli 1930 te ter Aar en wonende te Schiedam, Fazantlaan 7 het gemeentekorps vervroegd verlaten na een diensttijd van 35 jaar. In verband hiermede werd hem door H.M. de Konin gin de ere-medaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau in goud, toegekend. Deze Koninklijke onder scheiding werd herh door burgemeester R. Scheeres uitgereikt op vrijdag 28 april tijdens de afscheidsre ceptie in de kantine van het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat. Ter gelegenheid van dit Schiedamse Molenfeest verschijnt Volop informatie over de festiviteiten de Schiedamse molens. Bedrijven en winkeliers, welke hieraan mee willen werken, kunnen hun aanbiedingen kenbaar maken in deze Molenfestivalkrant. Gaarne reserveren vóór 9 mei a.s. bij Uw Thuiskrant Het Nieuwe Stadsblad, telefoon 4732877. Korte Hoogstraat 29-31a, 3131 BJ Vlaardingeri telefoon 010-4355469 gewest. Bij de vrouwen was dit 14.0% (was 14.1%). Het totale bestand, oftewel alle ingeschreven werkzoekenden met of zonder baan op het mo ment van inschrijving, bestond eind maart uit 10797 personen, te weten 6309 mannen en 4488 vrouwen. Gedurende de maand maart vertoonde het bestand zonder baan voor iedere gewest gemeente een daling, met dien verstande dat er onder de Maaslandse mannen geen ver andering te bespeuren viel. Schiedam, maar vooral Vlaar- dingen, lieten met afnames van resp. 90 (63 mannen en 27 vrouwen) en 124 personen (64 mannen en 60 vrouwen) een gunstig beeld zien. Het aandeel van de metaalbe werkers (1205), het kantoor- en onderwijzend personeel (1594) en het personeel in algemene dienst (1521) in het bemidde lingsbestand zonder baan blijft hoog. Met uitzondering van de bouw- en utiliteitsbouw, alwaar een toename van 14 mannen viel waar te nemen, vertoonde vrijwel iedere beroepsgroep sta bilisatie of afname van het be middelingsbestand zonder baan. Vooral onder de metaalbewer kers (-67), het handelspersoneel (-45) en het kantoor- en onder wijzend personeel (-87) vonden aanzienlijke dalingen plaats. Wat de schoolverlaters betreft vond er over de maand maart hoofdzakelijk uitschrijving plaats, te weten 24 mannen en 27 vrouwen. Inschrijving viel waar te nemen onder het grond- weg- en waterbouwpersoneel, het onderwijspersoneel en de grafische arbeiders. Gezien de toename van het aantal inge schrevenen onder het onderwij zend personeel (+48) mag wor den geconcludeerd dat vele be ginnende leerkrachten in de maand maart hun opleiding hebben afgerond. Het aandeel van de jeugd in het bestand zonder baan daalde met 148 personen, oftewel 74 mannen en 72 vrouwen. De da lingen concentreerden zich on der het handelspersoneel (-31), het kantoorpersoneel (-44) en het personeel in algemene dienst (-24). Ook in deze maand vond in de categorie 3-5 maanden zonder baan de meeste uitschrijving plaats. Het aantal ingeschreve nen langer dan één jaar zonder baan is gedurende de maand maart toegenomen met vijf per sonen. Deze groep vormde per ultimo maart 1989 een aandeel van 48.5% op het totale bemid delingsbestand zonder baan. De inschrijving van vacatures over maart 1989 (167) is groter dan die over de maand maart van het vorige jaar (151). Gedu rende het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de vacature-in stroom 533, tegenover 432 over dezelfde periode van het vorige jaar. Per eind maart stonden 307 va catures open, waarvan 57 langer dan 3 maanden. WATERWEG NOORD - Het aantal werklozen in het gewest Nieuwe Waterweg Noord (Vlaardingen, Schiedam, Maas sluis) is in de maand maart af genomen met 284 personen. Eind maart bestond dit bestand uit 8713 personen, terwijl eind februari dit er nog 8997 waren. Bij de mannen nam het bestand zonder baan af met 171 perso nen. Het vrouwelijke bestand zonder baan daalde met 113 personen. In maart 1989 meldden 810 personen zich aan bij het G.A.B. Nieuwe Waterweg Noord als zijnde zonder baan, terwijl 1094 mensen hun in schrijving beèindigden. De mannen welke eind maart deel uitmaakten van het bestand zonder baan, vormden een aan deel van 10.3% (was 10.4%) op de totale mannelijke afhankelij ke beroepsbevolking binnen dit VRIJDAG 5 MEI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 36 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - Als het aan Jan van der Heide ligt, dan wordt Schiedam nog eens ooit in plaats van Branders- de Geranium- stad van Nederland. Dat de grauwsluier van het Zwarte Nazareth inmid- dels vrijwel is weggevaagd, is in elk geval voor een ge deelte aan de sympathieke Westlander te danken. Tien jaar geleden vroeg de gemeentelijke plantsoenen dienst - die het bloemiger maken van straten en plei nen niet in haar eentje kon behappen - hem om een jaarlijkse geraniummarkt te organiseren in samen werking met de Koninklij ke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Verspreid over die periode heeft alleen Jan al, afge zien van de andere stand houders, 50.000 'hangers en staanders' verkocht. Als zijn klanten die goed verzorgd hadden, dan wa ren alle plaatselijke bloembakken, perken en voortuintjes zo langzamer hand propvol geweest en had het fleurige mei-eve nement op het Hemaplein wel afgeschaft kunnen worden. Hoewel natuurliefhebber bij uit stek, kan Jan van der Heide best begrijpen, dat maar weinig mensen de moeite nemen hun geraniums de winter door te helpen. „Eerlijk is eerlijk, ik neem zelf ook liever ieder sei zoen nieuwe. Wie appelen vaart, die appelen eet tenslotte. Je moet een originele hobbyist zijn om die dingen goed te hou den en opnieuw aan het bloeien te krijgen in het voorjaar. Dat is een verschrikkelijke hoop werk. Zo'n kweker begint al om de oude planten in januari hele maal af te knippen en moet ze tot ze opnieuw gepoot kunnen worden regelmatig verzorgen. En voor het geld hoef je het niet te doen natuurlijk. Ook dit jaar zal een geranium bij ons op de markt een rijksdaalder per stuk kosten. Dat is zelfs nog iets duurder dan elders. Maar wij Midden- Delfland: uniek reeeatlegebied Sport In Schiedam Mannen steeds meer bodybewust SCHIEDAM - Op 10 mei staat het oude Olympia centraal tijdens een sport dag van het Stedelijk Gymnasium. Om het 110- jarig bestaan van de school op te luisteren, hebben de leerlingen zelf het voorstel voor deze Olympische dag gelanceerd, want met grote regelmaat slepen de gym nasiasten bij toernooien prijzen in de wacht en zo iets stimuleert natuurlijk. Met de gymnastiekleraren is dit idee verder uitge werkt. Werden de oude Olympische spelen gehouden ter ere van de Griekse god Zeus, deze dag zal geheel in het teken staan van het tweeëntwintigste lustrum van het gymnasium. Bij de oor spronkelijke spelen vervaagde de religieuze betekenis steeds meer. Eer en roem kwamen centraal te staan, het program ma werd steeds uitgebreider en ook het aantal deelnemers en toeschouwers steeg voortdu rend. Later werden in de sport techniek en prestatie steeds be langrijker en daarmee kwam de beroepsatleet naar voren. Zo raakten de spelen hun oor spronkelijke doel en funktie kwijt. Bij de komende Olympische sportdag zal een heus gladiato rengevecht niet ontbreken. Het programma bestaat voorts uit een drieluik. Individueel wordt er atletiek bedreven met onder delen als speerwerpen, versprin gen, kogelstoten en allerlei loop nummers, waarbij aan het einde van de dag de marathonlopers zeker waardering zullen oog sten. Ook zijn er groepswedstrij den in touwtrekken, zaklopen, vliegend tapijt, wereldbol ver- voveren en paardenrennen, met als spektakelstuk de vermaarde wagenrennen in een door hoge tribunes omringde arena. Ten slotte kunnen de leerlingen zichzelf overtreffen bij de spe- lenkermis, waarbij recordpogin gen gedaan kunnen worden in boomstamzagen, paalklimmen en gewichtheffen, maar ook een tweekamp in een kussengevecht of armworstelen is mogelijk. Voor de iets vredelievender at leten is er ook nog jeu de boule. Schandpaal Op de spelen, die op de velden van Schiedamse Boys en GTB in sportpark Harga gehouden worden, komen alle atleten ge kleed in tunica. Voor overtre ders van deze regel wacht de schandpaal, evenals voor vals spelers en oproerkraaiers. Na afloop gaat iedereen op de foto... in tunica. Eer en roem zullen ten deel vallen aan de at leten, een lauwerkrans zal de winnende klas sieren en onster felijkheid is weggelegd voor de winnaars. TELEFOONNUMMER ONGEWIJZIGD ZIEKENFONDS - GAK - DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE SCHIEDAM - Vrijdag en zaterdag treden in Podium de volgende groepen op. Vrijdag: Keith Dunn John Packerband (blues). Aanvang half elf, toegang vijf gulden. Zaterdag: Hot Bolshevik (jazz, funk etc.). Aanvang half elf, toegang vijf gulden. Zondag: No Nukes Festival '81 (videoregistratie) met onder andere Bruce Springsteen. Aanvang half elf, toegang vrij. SCHIEDAM - Zaterdag 6 mei wordt voor de tiende maal de jaarlijkse natuur- en geraniummarkt gehou den op het Hemaplein. Dit evenement, georganiseerd door de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde, trekt ieder jaar vele bezoekers. Verschillen de bloemenhandelaren zijn aanwezig met niet alleen ge raniums, maar ook een gro te verscheidenheid aan planten, voor zowel de tuin als het balkon. Diverse verenigingen zijn vertegenwoordigd met een informatie-stand onder an der de Dahlia-vereniging Schiedams tevens verkoop van diverse soorten dahlia knollen, Natuurgenot in huis met aquaria en de Vlaardingse Pluimvee vere niging met verschillende dieren. Vanzelfsprekend is ook de K.M.T.P. hier aan wezig voor het verstrekken van informatie en onder an dere een demonstratie bloemschikken. De markt begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Leerlingen van het Stedelijk Gymnasium oefenen alvast. Jan van der Heide hebben een naam hoog te hou den. Vanaf '79 toen ik als pio nier startte op het Hemaplein heb ik altijd de kwaliteit in de gaten gehouden. Er worden voornamelijk stekkers verkocht. Die zijn voller in knop, com pacter en dikker dan de zoge naamde zaaiers. Als je zo'n hap pening start rond een plant, moet je er voor zorgen ook met een de beste in zijn soort te le veren." Opbloeien Jan van der Heide is niet onbe kend in het Schiedamse. Jaren lang was hij werkleider bij Be- drijfs Gemeenschap Schiemond (BGS). Daar ontdekte hij hoe veel invloed de natuur heeft. De Westlander: „Ik had daar de leiding over de jongens die in de plantsoenen werkten. Die zag je bij dat plantgebeuren let terlijk zelf ook opbloeien. Ik heb toen geprobeerd een stads- kwekerij van de grond te krij gen, maar dat lukte helaas niet. Omdat ik verder wou, heb ik uiteindelijk maar afgezwaaid. Nu doe ik de inkoop voor de grootste bloemen- en kamer planten firma in Aalsmeer." De andere standhouders op de geraniummarkt zijn allemaal of ficiële tuinders, organisator Jan staat er meer voor zijn plezier dan voor de handel. Het geeft hem de gelegenheid een praatje te maken met een aantal oude bekenden en bovendien houdt hij van het steekspel met zijn klanten: „Ik zie altijd het type aan. Dan vragen ze om een hanger, daar kan je de leukste grappen over maken. Het is dan de kunst om er effe doorheen te kijken en uit te vissen hoever je kan gaan. Ik heb het ook gehad dat ik zomaar een plant kado gaf aan een oud baasje dat wat somber langs kwam schuifelen. Die geraniummarkt is tenslotte geen verkoopgebeuren, maar een feest." WELKOM IJ SCHIEDAM] HiXHDIKI Meestal klaar terwijl u wacht vanaf m Burg. H. Gretelaan 273 telefoon 010-4738222 ^Reoinci ZATERDAG 6/5 ZONDAG 7/5 MAANDAG 8/5 zonnig af en toe zon af en toe zon droog droog droog Bron: min. 7° midd.temp. 16° min. 5° midd.temp. 13" min. 5° midd.temp. 13° KNMI wind: NW-4 wind:NW-4 wind:NW-4 „De geraniummarkt is er niet puur voor de handel" Ml** HAM nieuwe VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRUDEN, TELEFOON 4370733

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1