O* r Geen hout maar beton Het weer 7 Topdrukte bij VW Over een liefhebber van hopeloze gevallen "f Woonwagenbewoners nog niet tevreden HMIJNDi LIS (tuinders EUR0TAX TAXI 4151122 Stadsblad *4$ f/ Zuid-Holland Schiedammer verdronken Ongeregeldheden bij SW-Vitesse iXlELX, 24 UUR PER DAG WOENSDAG 10 MEI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 37 - -A mm. Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 fflÜ SCHIEDAM - T ropisch hardhout is uit den boze in de nieuwe wijk Spaland. Zo zullen de bruggen die aldaar geplaatst gaan worden ook van beton zijn. In Schie dam is bij bruggen- en wo ningbouw altijd gebruik ge maakt van hardhout. Maar nu de tropische regenwou den dreigen te verdwijnen kiest men voor alternatie ven. Het besluit om in Spa- land tropisch hardhout bij welk bouwonderdeel dan ook niet te gebruiken, zal z'n navolging krijgen in de stadsvernieuwingsgebieden. „In Dordrecht is het wijzi gen van de bouwverorde ning, waarin hardhout blijk- Als wordt verboden, er baar doorgekomen over enkele weken of maan den we meer zekerheid hierover hebben, zullen we wellicht de verordening let terlijk overnemen, merkte wethouder Zijdeveld tijdens de commissievergadering voor Stadsontwikkeling en Milieuzaken op. ■■■■■nHnaBi SCHIEDAM - Mooi weer en vrije dagen zorgden de afgelopen week voor een topdrukte bij de VW Schiedam. Gemiddeld de den 137 personen per dag een beroep op de dienst verlening van de VW. In dat aantal zijn de buiten landse toeristen die een beroep deden op de dienst verlening niet meegere kend. Dat waren er gemid deld 10 per dag. Engelsta lige toeristen vormden de meerderheid. Frans- en Duits-talige toeristen delen met een gelijk aantal de tweede plaats. Ook de week daarvoor was met een gemiddelde van 113 klanten per dag een druk ke week. Zelfs was het toen met buitenlandse toe risten een fraktie drukker. Toen waren de Duits- en Engelstalige toeristen ge lijk in aantal en vormden de Frans-talige toeristen krap de helft van het aan tal. Vanaf 1 mei is een deel van het VVV bespreekbureau geauto matiseerd. In de loop van het jaar zullen de bespreekcentrales stap voor stap worden opgeno men in de computer van de lan delijke Stichting VVV Bespreek- buro's. Tot nu werden alle re serveringen telefonisch ge maakt, met als gevolg dat voor al bij grote evenementen lange wachttijden konden ontstaan. In de loop van dit jaar zullen die wachttijden korter worden. Veel Schiedammers maakten van het mooie weer gebruik om de nieuwe fietsroute door Mid den Delfland die de VVV uit geeft, te fietsen. De route kost 1,- en is verkrijgbaar bij het kantoor aan de Buitenhavenweg OPLAGE 40.095 - SCHIEDAM - De toe komstige voorzitter van de Stichting Aleidafeesten loopt zich bij wijze van spreken al warm langs de zijlijn. De oudere zoon van Aad Ouweneel, de oprich ter van en motor achter het evenement in West - dat zaterdag 13 mei voor de vijfde maal in het Julia- napark zal losbarsten- heeft inmiddels laten we ten te zijner tijd de scepter van zijn vader over te wil len nemen. „Een geintje natuurlijk," zegt de man die misschien wel Schie dams grootste regelneef is. „Maar het bewijst wel dat ze thuis volledig achter me staan. Dat is wel nodig ook. Want het is ver schrikkelijk zoveel tijd als er gaat zitten in het op po ten zetten van zo'n happe ning." De geschiedenis van de Aleidafeesten lijkt een beetje op het verhaal van de krantenjongen die het tot miljonair heeft ge bracht. In '84 opgezet als een intiem partijtje voor de buurtbewoners, mag het zich anno nü de grootste braderie uit de regio en een publiekstrekker goed voor honderdduizenden be zoekers noemen. De lijst met sponsors, die een bijdrage willen storten voor het festijn ter ere van de gravin die ooit huisde in een echt kasteel op het Emmaplein, heeft inmid dels indrukwekkende proporties aangenomen. Standhouders uit alle windstreken proberen nu al een plekje voor komende afle veringen te reserveren. Ouwe neel vertelt daarbij in de luxe positie te verkeren dat hij zich zelfs een strenge selectie kan permitteren. „Anders krijg je een rij met 150 Vietnamese loempiaboeren en dat schiet niet op natuurlijk." Buiten kijf Namen gemeentelijke instellin gen, politie en brandweer aan vankelijk een wat afwachtende houding aan, nu worden de deuren er voor de organisatoren wijd open gezet. Aan de laatste onderhandelingen over de ver keersmaatregelen op het stads- - Aad Ouweneel en Bert Kloosterman kantoor werd zelfs door de RET uit eigen beweging deelgeno men. „We hadden eigenlijk he lemaal niet aan het openbaar vervoer gedacht. Ze kwamen zelf met het idee om vanwege de verwachte extra drukte meer bussen in te zetten. Als er zo re kening met je gehouden wordt dan ben je niet verkeerd bezig," weet die gewone gozer uit West, zoals hij het zelf uitdruk, heel zeker. Als Ouweneel al wijzer is geworden van het succes, dan vcflt hij dat niet in zijn porte- monnaie: „Het staat buiten kijf dat organisatoren het evene ment commercieel hadden kun nen uitbuiten. Als we gewild hadden, dan hadden we nooit m ;er hoeven mwerken, makke lijk zat". Zwartgalligheid Het grote geld was dan ook niet de reden om deze mammoet- klus aan te pakken voor deze "liefhebber van hopeloze geval len": „Het was die haast spreek woordelijke negativiteit die hier hing, die zwartgalligheid over Schiedam waar nooit wat kan. Zoiets prikkelt me dan. Het zit nou eenmaal in me, dat ik het ongelijk van pessimisten wil be wijzen. Als dat lukt zoals op die eerste Aleidafeesten, een enorme kick." Pleister Zo in trek als de happening in het park is bij het publiek van wege het uitgebreid program ma, zo goed ligt het by alle offi ciële instanties vanwege het rus tige verloop. Bert Kloosterman, vice-voorzitter van de Stichting Aleidafeesten, die de afdeling beveiligingen onder zijn beheer heeft, kan daar zonder naden ken de reden voor opnoemen: „Voor een groot stuk ligt dat aan de goede samenwerking met politie en brandweer. Alles wordt van te voren uitgebreid doorgepraat. Het gevolg daar van is, dat er de afgelopen jaren nog geen pleister geplakt is. De EHBO-stand staat er voor de show en de zelfpromotie. Bo vendien is het park na afloop altijd haast schoner dan aan het begin. Ik denk dat dat komt omdat we een bepaald publiek gekweekt hebben en het plaat- stelijk sociaal cultureel leven een belangrijke vinger in de pap heeft. Dat is een groep die be wust met iets bezig is. En dat zijn mensen -het is gewoon een stukje eerlijkheid om dat toe te geven- die zuinig zijn op de na- geeft dat tuur en spulletjes van anderen.' SCHIEDAM - In de nieuw te bouwen wijk Spa land komen 36 standplaat sen voor woonwagenbewo ners in plaats van de eerder vermelde 30. De woonwagenbewoners krij gen een uitnodiging voor een persoonlijk gesprek met ambtenaren op het stadskantoor. Daarin kun nen alle wensen en bezwa ren naar voren worden ge bracht. Binnen zes weken moet het eindrapport op het bureau van Zijdeveld liggen. En, als alles mee zit, komen er binnen twaalf maanden drie loka- ties in Spaland gereed. Met déze boodschap kwam wet- houdr Chris Zijdeveld maan dagmiddag naar de voormalige kampschool op het woonwagen centrum waar een hoorzitting, afgedwongen door een protes- taktie voor de deur en in de kantine van het stadskantoor, werd gehouden. Maar een staande ovatie viel de wethouder niet ten deel. Vooraf hadden de woonwagenbewoners laten weten dat een gesprek so wieso onmogelijk zou zijn als het aantal standplaatsen niet optrokken werd van 30 naar 36. Maar dat zegde Zijdeveld dus toe. Er viel te praten. Zijdeveld kwam met een vijf met plattegronden van Spaland en omgeving en een maquette van het deelplan Harreweg en Kerkweg. „Een voorlopige schets," zei de wethouder die gelijk verbaal in de hoek werd gezet toen een aantal vrouwen merkte dat een van de drie kampen gescheiden werd door een vier meter brede sloot. „Die sloot zou toch verdwijnen. Dat was toch beloofd. Hoe kun je nou spreken van drie kam pen. Ik zie er vier. We hebben weer eens niets te vertellen. Het wordt allemaal boven onze hoofden geregeld en bedisseld," merkte één van de vrouwen op. En wethouder Chris Zijdevele reageerde: „Die sloot blijft, dat kan niet anders. Maar nog maals: het zijn voorlopige plan nen. Als wij hier waren binnen gekomen met een definitief plan dan was het hek van de dam ge weest. We doen het ook nooit goed!" Opbouwwerker Jack Gaudelius drukt zich genuanceerder uit dan' de bewoners aan de Schie- kade. „Er volgt een persoonlijk gesprek met alle kampbewo- De populariteit van de Aleida feesten betekent uiteraard een extra verantwoordelijkheid voor de organisatoren, maar zwaar drukt die last niet. Aad Ouweneel: „We hebben weer een hartstikke leuk activiteiten aanbod. Persoonlijk interesseert het me geen moer of daar nu honderd- op tienduizend men sen op af komen. Als het maar gezellig is. Het is altijd de bui tenwacht, die er een wedstrijd van gaat maken. Dan wordt ér vergeleken wie nu de meeste be zoekers trekt: het Molenfestival of wij. Daar zit ik niet op te wachten. Ditmaal vallen de eve nementen precies een week na elkaar. Volgend jaar hoop ik dat we weer samen kunnen gaan. Als zij een lintje uitleggen van hun parcours naar de Vlaardin- gerdijk, dan hoevert wij maar een baksteentje te gooien en we hebben aansluiting. Op die ma nier heel Schiedam nog eens op zijn kop zetten. Dat is het enige record, dat ik nog hoop te vesti gen." Het Nieuwe Stadsblad publi ceert in de vrijdagkrant een uit gebreid programma-overzicht van de Aleidafeesten. Beeldschone buiten kans: komfortabele 2 zits- bank van eigentijdse allure Bekleed met smaakvolle, moderne bloemstof. Leverbaar in diverse uitvoe ringen. ners. Dan kan iedereen zijn of haar zegje doen. Ik vind dat een positieve ontwikkeling." In het voorlopige voorstel van Zijdeveld wordt een kamp gesi tueerd ten oosten van de Harre- weg en ten noorden van de Scheepvaartweg (deelplan Mid den-Delfland). De tweede loka- tie bevindt zich ten noorden van het industriegebiedje (Houtmanstraat, W. Barentsz- straat) dat tussen de Kerkweg en de Zwaluwlaan ligt. De laat ste lokatie komt middenin de nieuwbouw van deelplan Harre- weg en Kerkweg. Met een sloot als scheidslijn! Het liefst zouden de woonwa genbewoners aan de Schiekade wilen blijven wonen. Bij elkaar: als een familie. Ook dat punt werd, ondanks het feit dat staatssecretaris Heerma op het centrum is komen vertellen dat dat echt niet meer kan, weer naar boven gehaald. Woord voerster Trien Lam: „In acht jaar hebben we een twintigtal lokaties voorgelegd. Daar is nooit wat van gekomen. En een ander: „Ik wil helemaal niet naar Kethel, ik vind daar niks an." Zijdeveld ging de discussie niet uit de weg: „Er zijn zaken in het verleden gelukt en niet gelukt. Het Schuttersveld is ge lukt. Afspraken zijn nagekomen en uitgevoerd. Trien Lam: Ge lukt? Ze komen allemaal terug naar het centrum." Zijdeveld riep de woonwagen bewoners op zich goed voor te bereiden op de gesprekken die komen gaan. „Nu kan er reke ning gehouden worden met uw wensen. Dadelijk niet meer." ZOEK JE UATANDERS, KOM JE NAAR MIJNDERS SCHIEDAM - De 26-jarige A. W. Carels is zondagoch tend verdronken in de Nieuwe Maas. Het slachtof fer, een epilepsie-patiënt, was met zijn vader gaan vissen aan een kade op het Gusto terrein toen hij een epileptische aanval kreeg. Hij viel tweeëneenhalve meter lager in het water. Een voorbijganger waar schuwde de Rotterdamse politie. Een van de agenten sprong de Schiedammer nog na, maar kon hem niet meer vinden. Het lichaam werd later op de dag gebor- den door de rivierpolitie. SCHIEDAM - Arnhemse sup porters hebben tijdens de wed strijd SVV-Vitesse, zaterdag middag in Schiedam, voor de nodige overlast gezorgd. De on geregeldheden begonnen toen de eerste voetbalfans 's middags arriveerden op station Nieuw- 'and. De ongeveer 30 man ster ke groep gedroeg zich zo balda dig dat de politie zich genood zaakt zag om in te grijpen. Rond half zes, anderhalf uur voor de aanvang van de wed strijd, werd de eerste aanhou ding verricht van een Arnhem mer, die de groep aan het ophit sen was. Op het SVV terrein zelf volgden nog drie aanhou dingen van Vitesse supporters, die met bierflesjes en stenen gooiden. Een van hen werd ge beten door een politiehond. Alle arrestanten waren tussen de 17 en 27 jaar oud. Tijdens de wed strijd slaagde de aanhang van het Arnhemse elftal er nog in het hek van het rellenvak te slo pen. Zonder veel verdere pro blemen vertrok de groep na af loop ervan naar station Nieuw- land en vandaar per trein naar huis. man sterke delegatie, gewapend Het woonwagencentrum aan de Schiekade. Verdwijnen zal het. Dat is zeker. ZIEKENFONDS - GAK - DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE Gemeente Belangen In clinch met PvdA Theaterprogramma Martlnlt blijft In spanning J»8 «WJW.XS5K, VRIJDAG 12/05 ZATERDAG 13/05 ZONDAG 14/05 af en toe zon zonnige perioden zonnige perioden plaatselijk regen plaatselijk regen droog m.in- 8° "tidd.temp. 13° min. 6° /midd.temp. 14° min. 6° midd.temp. 17° KNMI wind: ZW-4 wind:W-4 wind:VAR-3 Het Aleidafeest: een krantenjongen die miljonair werd Drie nieuwe kampen in Spaland BEVERWIJK 02510-29062, CAPELLE A/D IJSSEL 010-4508144 DIEMEN 020-901441 LEIDERDORP 071-412701 >LIEDRECHT 01840-19000 UTRECHT 030-887007 VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRUDEN, TELEFOON 4370733 Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1