Het weer LINNEN-FESTIVAL Jongerenwerker: 'We moeten vechten tegen ons verleden m Woningbouw in Spaland van start Stadsblad r Zuid-Holland PER METER M SW- FC Den Haag nul-één Overzicht woningbouw in Spaland I I uitzendbureau T .11 WOENSDAG 17 MEI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 39 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - Het had een haar gescheeld of het Molenfestival was in dui gen gevallen en Jos Gun- neweg, directeur van de stichting De Schiedamse Molens kon niet een maar twee windkorenmolens gaan opbouwen. Afgelopen vrijdagmiddag toen het weer plotsklaps turbulente vormen aannam bleek de wieken van molen De Vrij heid' onrembaar en brak in de molenkap een wiel. Hierdoor ontstond een vonkenregen die had kun nen leiden tot een grote brand. Molenaars van 'De Vrijheid' reageerden kor daat en zette de molen 'uit de wind'. Ook de brand weer was snel ter plaatse. „We zijn door het oog van de naald gekropen. Het wieken- kruis was zo naar beneden ge komen", verzucht Gunnenweg die gisteren in het rustieke inte rieur van restaurant De Noord molen al redelijke van de schrik was bekomen. Het Molenfestival, voorheen Molendagen, stond voor de eer ste maal in 1985 in het teken van het 200-jarig bestaan van De Vrijheid; nu ligt het accent op de wederopbouw van 'De Palmboom'. Het festivalpro gramma is anders van opzet dan voorheen. Gekozen is voor een duidelijk parkoers door de stad met tal van attrakties en bezienswaardigheden, zoals be halve natuurlijk de molens en distilleerderijen ook deelname van alle acht Schiedamse mu ziekkorpsen, straattoneel en een uitvoering van zangvereniging Senecute in een drankfabriek. Een uniek onderdeel wordt de openlucht Molenmaaltijd. Bak ker Kees Hollander wist 50 kol lega's (die trouwens net als de Schiedammer ook meel betrek ken van 'De Vrijheid') op te trommelen om een broodmaal tijd te serveren voor 1000 a 1500 man aan een tafel die van molen 'De Vrijheid' tot aan de Noordmolen loopt! De caféhouders die aangesloten zijn bij de HOS (Horeca Onder nemers Schiedam) organiseren de avond van het Molenfestival een Molenmuzieknacht. Geheel op eigen initiatief en buiten de De Werkgroep Schiedams Molenfestival. werkgroep Schiedams Molenfes tival om. De leden van deze werkgroep vinden dat de uitba ters op deze manier profiteren van de inspanningen die de werkgroep heeft geleverd en vinden het dus jammer dat de HOS onder de vlag van het Mo lenfestival meeloopt. Gemeen- tevoorlichter Theo Reyman laat over de communicatie tussen beide organisaties geen misver standen bestaan: „Ik heb de voorzitter van de HOS lang ge leden een brief geschreven. Geen respons. Toen de mailing voor het Molenfestival de deur uitging heb ik weer een brief ge schreven en weer geen respons. In een heel laat stadium kregen we te horen wat de HOS ging doen. De programmaboekjes waren klaar en de affiches ge drukt. Ik vind als je gezamen lijk iets aanpakt dat zo'n feest aan kracht wint". Gunneweg vervolgens: „Als je financieel en publicitair de handen ineens laat, kom je verder. Dat is onze filosofie". Vakantiewerkers opgelet Zie onze advertentie elders in dit blad. Rotterdamsedijk 397 3112 AP Schiedam 010 - 4260771 MEER METERS MODE In 20 dessins en kleuren. 150 cm breed. Aanbieding geldig t/m 27 mei 1989. SCHIEDAM - Een groep van 250 supporters van FC Den Haag heeft gister avond na de wedstrijd te gen SW op Harga een spoor van vernieling achter zich gelaten. Bij Station- Nieuwland vlogen de ruin- te eruit en werd een passe rende trein met succes be kogeld. Vanaf het perron werden stukken straatte gels naar wagens en voet gangers gegooid. „Een re gen van stenen", verklaar de een ooggetuige zenuw achtig. Opgeschrikt door de komst van de Mobiele Eenheid vluchtten de voet balliefhebbers de Van Ho- gendorpstraat in. Voorzo ver bekend werden hier een kleine tien ruiten inge gooid en een aantal auto's beschadigd. Ook een 'hon dewagen' van de politie moest het ontgelden. Voor ruit en sirene werden to taal verbrijzeld. Een woordvoerder van po litie meldde gisteren om middernacht de arrestatie van negen personen we gens baldadigheid, vernie lingen en het maken van benzinebommen. Vijf Haagse fans zitten nog in verzekerde bewaring. De politie had voor de wed strijd met 'verhoogd' risico tus sen SVV en FC Den Haag 18 man opgetrommeld. Ondersteu ning kwam onder andere van de bereden politie te Vlaardingen, de rijkspolitie te Dordrecht en de gemeentepolitie te Den Haag. tn klusters van zeven stopten 28 bussen (850 manij van de HTM voor de deur van SVV. Rustig liep de geel-groen uitge doste supportersschare naar de De dranghekken twee 'risicovakken'. Waar de politie geen inzicht in kreeg was de groep die 'wild' naar Schie dam zou afreizen. Een uur voor aanvang van de wedstrijd kwam het bericht bij de com mandowagen binnen dat een groep van 250 supporters lo pend van Station Schiedam/ Rotterdam-West op weg was naar sportpark Harga. „Zullen ze tenminste moe zijn", stelde een agent tot zijn genoegen vast. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de trein uit Den Haag gerangeerd zou worden op een ander spoor en zo naar Nieuw- SCHIEDAM- SVV heeft het niet gered tegen FC Den Haag. Dinsdagavond verlo ren de Schiedammers de voetbalwedstrijd tegen de nummer twee uit de eerste divisie met nul- één. Het was Hagenaar Cor Lems, die na de rust het winnende doelpunt maakte vanuit een strafschop. Drie spelers, Roosa(SVV) en Lems en Van der Laan(beiden FC Den Haag), kregen een gele kaart uitgereikt. De Hage naars kan na de winst op SVV een promotie naar de ere- divisie bijna niet meer ontgaan. De ploeg van John van Dijk staat nu op de achtste plaats van de eerste divisie. land kon vertrekken. Maar de Den Haag-aanhangers waren de trein al ontvlucht. Klap „Wat een armetierig stadion is dit", schreeuwde een Hagenees tegen een paar metgezellen. On gelijk kon je hem niet geverf. Van goede beveiligde vakken was geen sprake. Achterlangs liepen de Hagenezen zo het 'SVV'-gedeelte op. Drie man forceerden nota bene een vrije doorgang over het hele terrein door een deur met stalen spijlen als koperdraadjes te bui gen. De greep van de politie op de supporters was op dat mo ment helemaal verloren. De goed beveiligde zuidingang aan de Sportlaan waar de bussen klaarstonden kon door de sup porters worden overgeslagen, want de Noordingang, uitko mend op de Olympiaweg was vrij. De fervente SVV aanhang, me rendeel ouderen, kon voor deze gang van zaken weinig waarde ring opbrengen. „Ik heb een klap voor m'n kop gehad", zei de één. „Wat hier gebeurt is ronduit schunnig. Hekken en sponsorborden worden ver nield, een fietsenrek op het veld De politie had letterlijk handen vol werk gesmeten en nu sta ik maar te wachten wanneer ik naar het Wibautplein mag vertrekken. De heren supporters gaan vóór", zei de ander. Ups and downs Onder het legioen uit Den Haag bevond zich ook Kees te Gus- sinklo, voormalig jongerenwer ker van De Dijk en tegenwoor dig druk doende met suppor tersbegeleiding van FC Den Haag. „We knokken tegen het verleden en dat gaat met ups and downs", stelde hij tijdens de pauze van de derby vast. SCHIEDAM - Onder grote belangstelling van toekomstige bewoners heeft mevrouw Stolker- Nanninga, gedeputeerde van de Provincie, vrijdag middag de eerste paal ge slagen voor de bouw van de ruim 2100 huizen die in Spaland-West in totaal moeten verrijzen. De enor me toeloop kwam niet he lemaal onverwacht. On danks negatieve berichten over de kwaliteit van de bodem van wat inmiddels spottend Schiedams gif groenste woonwijk wordt genoemd, kan de gemeente de vraag naar huur- en koopwoningen op die nu nog kale vlakte bijna niet verwerken. Wethouder Chris Zijdeveld (stadsontwikkeling en milieuza ken) toonde zich bij de officiële start van de bouw dan ook een tevreden man. „Voor de handhaving van een behoorlijk stedelijk voorzienin genpakket is een gevarieerde be volkingsopbouw een noodzake lijke voorwaarde. Gedurende lange tijd verouderde de bevol king van Schiedam in snel tem po, met name als gevolg van het vertrek van vooral jonge ge zinshuishoudens naar o.m. de groeikernen. Gevolg, een sterke afname van de jonge leeftijds groepen en een relatief sterke toename van de 65-plussers. De laatste jaren is een kentering waarneembaar. De sterk geste gen woningbouwproductie in de jaren tachtig heeft de jarenlange daling van de bevolkingsom vang tot staan gebracht. De bouw van Spaland zal deze po sitieve ontwikkeling verder ver sterken. Als Spaland-West niet gebouwd had kunnen worden zou met een daling van het in wonertal tot zo'n 67.000 om streeks 1996 rekening gehouden moeten worden. En dat is slecht voor de kwaliteit van de voor zieningen en daarmee voor de stad," aldus de wethouder. 1 '->e drukte bij de start van de woningbouw in Spaland was overweldigend SCHIEDAM - In Spaland- west komen 2100 woningen, in allerlei typen en financie- ringsvormen. Er komen wo ningwetwoningen, premie koopwoningen, vrije sektor- woningen met eenmalige bijdrage en vrije sektorwo- ningen. Daarnaast komen in totaal circa 75 kavels be schikbaar voor de bouw van een eigen woning. Tenmin ste tachtig procent van de woningen zal worden ge bouwd als eengezinswoning. Per projekt worden slechts dertig tot zestig woningen gebouwd, waardoor naast de al genoemde variatie in prijs en type, ook verschillen in vormgeving worden be reikt. Kortom, Spaland-west biedt volop keus aan een groot aantal groepen wo ningzoekenden. Vrijdag 12 mei is het startsein gegeven voor de bouw van circa 225 woningen, die in opdracht van de firma's Peter Stok b.v., Slokker Vastgoedont- wikkeling Zoet er meer b.v., Centraal Bouwbedrijf Bak ker b.v., n.v. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten en Heijmans b.v. gebouwd zul len worden. Dit najaar ko men nog 115 koopwoningen in aanbouw en daar wordt in het voorjaar van 1990 het startsein gegeven voor een volgende serie van ruim 300 woningen, waaronder circa 100 woningwetwoningen. De planontwikkeling hier voor is in volle gang Een brigadier van de spoorweg politie liet zich omstreeks die tijd ook positief uit over de fans van FC Den Haag. „Het ver loopt tegenwoordig allemaal probleemloos. We hebben een goed kontakt met die gasten, we boeken resultaten. De harde kern komt meestal 'wild' naar de voetbalwedstrijd toe en ko pen hier dan een kaartje. Ze maken geen gebruik van de combiregeling (begeleid vervoer en toegang in een prijs, red.) ze hebben een hekel aan de politie van Schiedam en Rotterdam." En tenslotte een politieman om streeks elf uur 's avonds op steenworp afstand van station Nieuwland. „Van het hele be leid klopt geen ene klote. We hebben ons gericht op die groep van 850 man en niet op die 250 supporters gerekend die met de trein kwamen." T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten Aleidaf eest trekt 200.000 bezoekers Theaterprogramma Baantjer in Schiedam Du| Eric Duif er W~* Molenfestival valt bijna in duigen LEO HORN Schiedam, Hoogstraat 27 b t/o HIJ Herenmode. VRIJDAG 19/05 ZATERDAG 20/05 ZONDAG 21/05 zonnig zonnig zonnig droog droog droog Bron: min. 10° midd.temp. 23° min. 10" midd.temp. 23° min. 11 midd.temp. 24° KNMI wind: NO-4 wind: 0-4 wind: 0-4 Supporters FC Den Haag geven visitekaartje af Wij helpen direktlll Tel 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Report lie Verhuur Ook voor uw wtemtchinet en koelkuten Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1