Het beloofde land met schoon milieu Milieubeleidsplan Provincie Zuid-Holland 5 Hans van saneren m Milieukennis- niveau bedrijfsleven belabberd Preventie en hergebruik apart Milieu- Flitsen 4 mm 'S-GRAVENHAGE 'Meten is weten', luidt een stelregel die zeker op het milieu van toepassing is. De trein wordt in de rails gezet maar welke tussen stations worden aange daan? De economische be drijvigheid is basis voor het spoorboekje. Per doel groep is de marsroute uit gestippeld. Hierdoor ont staat er een beter overzicht en kunnen maatregelgen gefaseerd worden doorge voerd. Afspraken maken met bepaalde groepen werkt ook efficiënter. Een nadeel kan zijn dat een ie der niet even hard over de rails gaat maar tenslotte zal men allemaal bij het eindstation aankomen: het beloofde land van het schone milieu. De vier hoofdstations zijn: in dustrie, landbouw, verkeer en huishoudens. Voor en door de grote massa is het laatste voor de lezer het meest interessant. Het is duidelijk dat het die huishoudens zijn die de miieu- barometer aanzienlijk kunnen beïnvloeden. Het kan hierdoor vriezen of dooien. Tot het jaar 2000 zal de hoeveelheid huis houdelijk afval maar liefst met 30 procent toenemen. De hoe veelheid klein chemisch afval verdubbelen, er zullen 40 pro cent meer hielige koeien zijn. Het uitgangsprincipe is dat de verbrandingsovens geen ver hoogd aanbod krijgen. En dan valt al snel de term hergebruik. Verbrandingsovens zullen toe groeien naar een afvalverwer kingsbedrijf. Dit wil men berei ken door het apart inzamelen van groente, fruit en tuinafval. Ook het klein chemisch afval zal gescheiden ingezameld wor den. Vast staat dat het beperkte van het volume hoogstens de groei van de milieu-belasting kan afromen. Watervervuiling Gedeputeerde Hans van der Vlist. 's-GRAVENHAGE - Ge deputeerde Hans van der Vlist laat zich op de brede toegangstrap voor het Pro vinciehuis zakken en grab belt in zijn diplomatenkof fertje. Hij moet nog ergens in 't Haagje een spreek beurt vervullen maar weet niet meer waar en voor wie. Voorlichter Paul Ren- sen dacht bijna zeker te weten dat hij bij een club ergens achter het station moest zijn. Vanaf het Pro vinciehuis dus te belopen. door Pieter G. den Broeder De schriele gestalte van de ge deputeerde lost op tegen het drukke verkeer dat rond het Malieveld koerst. Een kwartier tje later zal aan het naamloos gebleven auditorium weer de kreten: dweilen met de kraan open, de kraan moet eerst dicht en de vervuiler betaalt, worden doorgegeven. Staand in de file met de blik op oneindig en via de radio een zanger die "een beetje gelukkig of juist het te genoverstelde is" als gezelschap, breekt het besef door dat de tij den hoe dan ook gaan verande ren. Het begrip 'welvaart* zal een andere invulling krijgen. Meer en meer zal in de calcula tie van dit fenomeen ook de prijs voor een schoon milieu en betere leefomstadigheden wor den doorberekend. Uit de alge mene middelen komt zoals dat zo fraai heet het voorwaarden scheppend beleid maar de ge meenschap zal aan het inkomen en de woonlasten bemerken dat het ernst gaat worden. Heel, heel veel zal er geïnvesteerd Waaraan zal de burger nog meer bemerken dat het ernst wordt. Er komen keurmerken voor milieuvriendelijke produk- ten. De prijskaartjes van de mi lieu-onvriendelijke produkten zullen hogere bedragen aan gaan geven. Dit zal gebeuren door statiegeld of heffingen. Voorts dient het rijk bepaalde produkten te subsidiëren of zelfs anderen te verbieden. Zure regen Zuid Holland wordt overgoten met de meeste zure regen van Nederland. Zestig procent hier van komt uit het buitenland. En toch exporteert Nederland twee maal zoveel aan vetverzurende stoffen dan er binnen komt. Zuid Holland neemt hiervan het leeuwendeel voor de reke ning. Men drukt deze verontrei niging uit in zuurequivalenten. In Zuid Holland zijn dat er 5600 per hectare per jaar. In het jaar 2000 zal dat gezakt moeten zijn naar 3000. Zes miljoen voertuigen zorgen voor een enorme uitstoot. Er zijn vier scenario's uitgewerkt die naar gelang de verkeersgroei en be perkende maatregelen uitwijzen dat de automobiliteit onder druk komt te staan. Het open baar vervoer zal het antwoord zijn. Olie-lozingen kosten gevleugelde vrienden het leven. moeten worden. In de eerste plaats zullen deze kosten in de produkten zijn terug te vinden. Hans van der Vlist: „Wat is welvaart. Verbeterde leefom- standigdheden horen daar ook bij. Er moet wel kwaliteit gebo den worden. Als de auto wordt aangepakt moet daar een goed openbaar vervoer tegenover staan. Willen we dat de stoffen uit een koelkast verwijderd wor den dan dienen er wel plaatsen te zijn waar dat kan gebeuren." Terwijl de CO-tweetjes vrijelijk de uitlaten verlaten meldt de Radio Nieuwsdienst dat Nelie Smit later in het verzorgingste huis met onbezwaard gemoed in de spiegel wil kijken. En om dat ze haar spiegelbeeld kenne lijk nogal eens in ogenschouw neemt een preventieve maatre gel. Ed Nijpels blijft, als ten minste de kiezer dat wil, maar houdt en passant de gemeenten de spiegel voor: "er komt een aanzienlijke taakverzwaring voor de gemeenten aan". Van der Vlist laat er geen twijfel over bestaan dat het met name de lagere overheden zullen ziin die er de schouders onder moeten zetten. „De milieu-pro blematiek is uit het geitenwollen sokken sfeertje gehaald", stelt hij. Vastgesteld moet worden dat bij brede lagen van de bevol king het besef is doorgebroken dat het zo niet langer kan. De mensen blijken bereid in te leve ren voor een beter milieu. Milieubeleidsplan Van der Vlist is geen man die op een verjaardag de show zal stelen. Tijdens het babbeltje met als hot-item het milieu be leidsplan van de provincie Zuid- Holland waren precies drie maal op zijn gelaat sporen van wat mogelijk een glimlach zou kunnen worden vast te stellen. Gepn stapels papieren op tafel om zaken na te kunnen trekken of een voorlichter die bij moet springen. Doet ook niet de min ste moeite wat soepel in het ge hoor liggende kreten voor het optutten van het verhaal te lan ceren. Glashelder en zonder franje worden de contouren duidelijk voor het leven na 1989. De provinciale staten zul len het plan in december vast stellen. Het boekwerkje is fraai uitgevoerd met cartoons en een vierkleuren-omslag. Van der Vlist vat de essentie als volgt samen. „We zijn nu aan het dweilen met de kraan open. We moeten die kraan dicht draaien en de zaak afstoppen. Dan pas heeft het echt zin om de rotzooi op te ruimen". Lucht, grond en water, een niet te verbreken cir kel. Maar ook samenwerking is MH In die Amsterdamse grachten... noodzakelijk. Met collega-pro vincies, waterschappen en ge meenten. Verspreiding van schadelijke stoffen, verzuring, vermesting, de kwaliteit van het grondwater, kankerverwekken de koolwaterstoffen, fotochemi- sche luchtverontreiniging, on voldoende verwerkingsmoge lijkheden van afvalstoffen, dit zijn de belangrijkste milieu pro blemen. De bedreigende aantas ting van de Ozonlaag en het broeikas-effekt, de mogelijke opwarming van het klimaat staan volop in de picture. De actie radius van het plan is een kleine tien jaar met het accent op 1989-1993. Reguleren, sane ren en preventie zijn de sleutel woorden. Dus sturen, opruimen en nieuwe verontreiniging voor komen. Zorgen De taak die de inwonenden van deze provincie wacht is niet ge ring. Volgens het RIVM-rapport "zorgen voor morgen" zou de belasting van het milieu de ko mende jaren 70 tot 90 procent moeten dalen. Bij de Tweede Kamer zal het wetsontwerp met betrekking tot de milieu beleids planning worden ingediend. Dat in de loop van dit jaar volgens plan. Dit ontwerp is een uitbrei ding van het WABM. Wet Alge mene Bepalingen Milieu hygië ne. De plannen van provincie en rijk worden bij elkaar ge veegd en komen in plaats van de bestaande sectorale plannen. Zoals de afvalstoffenplannen en bodemsanering. Zo hoopt men een heldere en sobere regelge ving te kunnen presenteren. De provincie zal het plan eens in de vier jaar herzien terwijl er jaarlijks een uitvoeringspro gramma wordt gepresenteerd. Van de klussen die in dat jaar zullen worden opgepakt. Patiënt De club van Rome oreerde dat de aardkloot een doodzieke pa tiënt is. Dat was ruim vijftien jaar geleden. Our Common Fu ture, een rapport van de com missie van de Verenigde Naties bevestigt de diagnose, Neder land behoort tot de landen met de hoogste vervuilingsgraad. En focussen we die diagnose dan op Zuid-Holland dan is in deze provincie de hoogste con centratie van mensen en bedrij vigheid in den lande. Van der Vlist: „Als we zo doorgaan kan het niet anders of de gevolgen zullen de komende generaties niet uitblijven. Al die stoffen die het milieu aan tasten zijn ook van invloed op de mens. Hoe je het wendt of keert." Stortplaatsen voor koelkasten etc. een probleem. 0 Een verboden stortplaats. 's-GRAVENHAGE - Gedeputeerde Hans van der Vlist zegt dat hij geschrokken is van het kennis-niveau van het bedrijfsleven aangaan de milieu-zaken. Thans wordt jaarlijks voor zo'n twintig miljard "gemorst". De controle zal aanzienlijk worden aangescherpt zowel in breedte als diepte. Nederland is een grote afvalberg. Preventie en hergebruik van afvalstoffen zal het credo zijn. De provincie moet het instrumentarium daar toe realiseren. Er zullen verschillende stort-lo- caties nodig zijn. Uiteraard staat niemand te trappelen, dus is het niet uitgesloten dat er vrijwilligers aangewezen zullen worden. Af valverwerking heeft prioriteit omdat de min ste stagnatie direct merkbaar is. Baggerspecie - 1 miljoen ton per jaar - slakken en veront reinigende grond, men moet er wel weg mee. Voor afval zal gelden een strenger acceptatie- beleid en hogere tarieven. Klimaat Klimaat-verandering is een mondiaal pro bleem. Veroorzaakt door koolzuur, CFK's, methaan en stikstofoxiden. Tegen gehouden wordt hierdoor dat de warmtestraling vanaf de aarde wordt teruggekaatst naar de ruimte. Over honderd jaar zal het koolzuurgehalte in de atmosfeer zijn verdubbeld. Het is het be kende verhaal. Het poolijs gaat smelten en de zeespiegel stijgen. De Zuid-Hollandse Delta wordt bedreigd naast die in de derde wereld landen. Vooral in de Westerse wereld zal het energie verbruik dienen te verminderen. Van der Vlist: „er wordt gewerkt aan een energie-be sparingsplan. Uiteraard hebben alternatieve energie-vormen de belangstelling en zullen ook worden gestimuleerd. Water Maar liefst driekwart van de waterbodems is vervuild. Uiteraard een verhoging van de drinkwater-problematiek. Te nemen maatre gelen kunnen ook een dubbel-fünctie hebben. Zo past de integrale sanering van de Holland se IJssel prima in het toeristisch-recreatief ka der Holland Waterland. De Hollandse IJssel vervult een belangrijke functie in de water voorziening. In het zuidelijk delta-gebied zou den door de Deltawerken nieuwe natuur en recreatie-gebieden kunnen ontstaan. Maar ook hier zijn de vervuilde waterbodems een pro bleem. soorten i stoffen bedreigen het milieu. Schadelijke stoffen hopen 1 zich op in voedselkringen en waterbodems. De ge volgen zijn merkbaar. De kuifeenden in Hollands Diep zijn minder vrucht baar. De bodemkwaliteit van de rijkswateren is zo slecht dat de vis onge schikt is voor consumptie. Het is slechts een kwestie van tijd of de vis elders gevangen kan men ook niet meer eten. Er zit nu al meer kwik in het gras in het Bollenge- bied dan maximaal is toe gestaan in veevoer. In ste delijke gebieden zit teveel lood in de bodem. Door verzuring sterven bossen en planten, ver minderen oogsten, veran dert de vegetatie en wor den cultuurmonumenten aangetast. De Zuid Hol landse oogstderving wordt geschat op 300 miljoen gulden per jaar. Uit een recent Europees onderzoek blijkt dat de ge bouwen in Delft dusdanig door verzuring zijn aange tast dat ze in de categorie „zwaar belast" vallen. Vermesting is slecht voor de Zuid Hollandse water kwaliteit. Uitspoeling van stikstof komt waarschijn lijk voor in 't Westland. In bepaalde glastuingebieden in de Bollenstreek vormt het fosfaat een bedreiging voor de kwaliteit van het grondwater. De waterbodems worden vooral verontreinigd door PAK en PCB. Ook der zware metalen zijn hoger dan in de natuur. Soms is ook het gehalte lood en nikkel voor de mens te hoog. De Rotte, de Wijde Aa en de stadsgrachten van Gouda, Leiden en Al phen zijn sterk verontrei nigd. Lekkende riolen veroorza ken bodem verontreining. In Zuid Holland moet snel 400 tot 2500 kilometer ri ool worden vervangen. De kosten bedragen tot circa 2,5 miljard. Uit koolwaterstoffen en stikstofverbindingen ont staat ozon. Sommige CFK's tasten de ozonlaag aan. Teveel instraling geeft kans op huidkanker en ontregelt het eco-systeem. Boven noord- en zuidpool is de ozon-laag al fors aan getast. Controle en handhaving blijven het sluitstuk van regelgeving. Als er snel ge handeld moet worden zal de provincie de kosten voor handhaving voor fi nancieren. Hiertoe is het fonds Bestuursdwang op gericht. De komende tijd zullen planmatig de vergunnin gen van bedrijven worden doorgelicht om te zien of bijstelling daarvan nodig is. Op basis van een zg. milieuscore komen hier circa 1900 bedrijven voor in aanmerking. De voordelen van samen werking op milieugebied zijn een meer klantgerichte aanpak, het benutten van eikaars bevoegdheden en deskundigheid en een goe de verhouding tussen kos ten en milieu voordelen. De samenwerking tussen controlerende instanties zal worden verbeterd. Er zal worden gewerkt aan re gionale coördinatie punten in de provincie waar een ieder voorvallen kan mel den en informatie krijgen. Binnen de provincie wor den in grote steden en langs autosnelwegen de wettelijke luchtkwaliteiten voor stikstofdioxide regel matig overschreden. Mid dels verkeers circulatie plannen en verlaging rijs nelheid zal daar het nodige aan worden gedaan. Tegen de verontreiniging door fluoride neemt de provincie al maatregelen. Toch zorgt dit voor een oogstverlies van 40 tot 60 miljoen. Van alle industrieterrei nen die in Nederland van wege het geluid worden ge saneerd ligt 18 procent in Zuid Holland. De helft van het landelijk aantal sa neringswoningen ligt even eens in deze provincie. Tot 1996 moeten 64.000 woningen gesaneerd zijn. Het Nederlandse bedrijfs leven zal in geluidsanering 560 miljoen investeren. Ondanks sanerings in- spannningen in het indus triële Rijnmondgebied blijven de klachten over het milieu binnen komen. De milieu belasting is rela tief groot bij Hoek van Holland en Pernis, Hoog vliet-Noord en Vlaardin- gen-Zuid. t Brede lagen bevolking willen 'zorgen voor morgen

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 13