Stadsblad ilii Een plotselinge liefde met grote gevolgen Burgemeester Reinier Scheeres Het In Schiedam staan de hoogste molens ter we- reld...Daarom viert de stad jaarlijks feest. Op zaterdag 20 mei 1989 wordt het Schiedams Molenfestival gehouden: de eerste lustrum-af levering van de traditionele Molendagen. Het belooft een bijzonder sfeerrijk evenement te worden. Op de zaterdag na Pinksteren ddraait het in Schiedam vooral om de molens, die fees telijk uitgedost het luchtruim doorklieven. De jeneverstad bezit vier trotse korenmolens, warvan er twee (of drie) gratis te bezichtigen zijn. Ook drie ambachtelijke distilleerderijen houden open huis. Het zijn De Kuyper, Dirk zwager (Florijn) en De Tweelingh (Notaris), waar tevens rondleidingen worden verzorgd. De gastvrijheid van deze traditionele bedrij ven is inmiddels spreekwoordelijk. Voor de eerste keer wordt in Schiedam een molen maaltijd gehouden. Er zullen naar verwach ting zo'n duizend bezoekers aan deelnemen. Zij krijgen diverse lekkere en gezonde molen broodsoorten voorgeschoteld. De gehele dag worden er rond de molens oude ambachten gedemonstreerd. Er mar cheren maar liefst acht Schiedamse muziek korpsen op en rond het molenparcours, to neelspelers, straatmuzikanten en andere ar tiesten vrolijken het straatbeeld verder op. In de Schiedamse binenhavens liggen meer dan dertig oude schepen. De nostalgische vaartuigen zijn naar Schiedam gehaald door het Antonisgilde (van de zakkendragers), dat overigens nog méér boeiende aktiviteiten or ganiseert. Kom beslist op zaterdag 20 mei naar de Schiedamse binnenstad. Op zo'n vierkante kilometer speelt zich van alles af: een charmante combinatie van rijke historie en hedendaagse levendigheid.. Op die dag zetten de molenaars (en vele andere am bachtslieden) hun beste beentje voor, om Schiedam Molenstad van Nederland te laten zijn! iptliisi» Deze krant is een uitgave van 'UW THUISKRANT' in samenwerking met de Werkgroep Schiedams Molenfestival. its In deze krant: Programma Molen- De Meuwe In november op hoogte Vlootscliouw op zondag 'Open huls' detineerden Stoere club torst dubbele last Veertig ambachten te bewonderen SCHIEDAM Hij weet nog wel dat de enige molen in „het dorp waar hij vandaan komt' - zoals hij Wassenaar pleegt te omschrijven - Windlust heette. Maar dat komt door de voor-de-hand-liggende naam en niet omdat het ding destijds ook maar enige indruk op hem maakte. Reinier Scheeres kreeg pas op latere leeftijd wat door medelotgenoten een klap van de molen genoemd wordt. En dat moment herinnert Schiedams burgemeester zich nog precies: „Ik moest een keer iets offi cieels in De Vrijheid doen. Wat dat was staat me niet eens meer bij. Bij de rondleiding door het bovengedeelte voelde ik ineens de gewel dige krachten die daar rondgingen. Dat was zo fascinerend. Ik werd er echt door gegre pen en losgelaten heeft het me sindsdien niet meer." Zoals het een waar bestuurder betaamt, wist hij die plotselinge liefde te benutten ten dien ste van het algemeen. Reinier Scheeres is momenteel de grote steunpilaar van de Stich ting die De Palmboom wil herbouwen en een enthousiast promotor van het Molenfestival dat zaterdag de 20ste mei haar vijfde afleve ring beleeft. Het is een evenement met heel wat meer in houd en diepgang dan het gemiddelde eigen tijdse pretpakket, volgens de burgemeester: „Het historische karakter dat eromheen hangt zorgt altijd voor een heel bijzondere sfeer. De molens zijn natuurlijk niet meer dan een - zij het ideaal - aanknopingspunt. Alle goede dingen die Schiedam heeft, de distil leerderijen, het zakkendragershuisje, de ko renbeurs, de havens, komen tijdens dat fes tijn uitstekend tot hun recht. Ik denk dat het huidige besef dat De Brandersstad trots mag zijn op haar verleden en op wat daar van is overgebleven mede het gevolg is van het Mo lenfestival. Wij mogen ons allemaal gelukkig prijzen dat er zoveel mensen - zoals het An- thonisgilde, de bakkers, de schippers, de zee verkenners en de distillateurs - bereid zijn om dat met veel inzet in stand te houden." Van de aktiviteiten, die zaterdag de 20ste ge houden worden, hebben er twee voor Reinier Scheeres een stip: „Dat molenontbijt in de open lucht belooft volgens mij iets heel bij zonders te worden. En natuurlijk die uittocht die zondag de 21ste van die historische sche pen. Dat zijn twee zaken waarbij ik in ieder geval van de partij zal zijn." i- Mo/en Festival Krant Ui uIvUwWIb

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 17