Drie distilleerderijen houden 'open Ms' JeneverstokerJi De Dubbele Adelaar Branderij De Tweelingh Johannes deKuyper Distilleerderij M. Dirkzwager MOLENFESTIVAL 19 MEI 1989 PAGINA 3 Schiedam staat bekend als Jeneverstad. Hoe een echte distilleerderij werkt is minder be kend, zelfs bij vele geboren en getogen Schiedammers. Het Molenfestival biedt de unieke kans om zo'n ambachtelijk bedrijf eens goed van binnen te bekijken. Niet min der dan drie bekende distillateurs zetten op zaterdag 20 mei hun poort wijd open en ver welkomen het publiek gastvrij. De bezoekers worden in groepen rondgeleid en krijgen deskundige uitleg. Speciaal voor het Molenfestival stellen de distillateurs delen van hun bedrijf in werking. Na afloop bestaat de gelegenheid om het Schiedamse produkt te proeven. Om de organisatie prima te doen verlopen, is het nodig het aantal bezoekers enigszins te regelen. Daarom wordt aan be langstellenden verzocht om (tegen een gering bedrag) een toegangsbewijs te kopen bij mo len De Vrijheid aan de Noordvest. Om in de zeventiger jaren aan de sterke con currentie het hoofd te kunnen bieden, be dacht Carel Nolet van jeneverstokerij De Dubbele Adelaar een bijzonder produkt: Ketel 1. Hij kwam op het idee om de nog aanwezi ge, honderdzestig jaar oude distilleerketels opnieuw in gebruik te nemen. Zo werd de ambachtelijke jenever Ketel 1 geboren, ge noemd naar de gerestaureerde authentieke distilleerketel nummer 1. Het was een gouden greep, want het bedrijf wist zich dankzij het nieuwe-oude proces op de markt te handhaven en zelfs een niet weg te cijferen aandeel te veroveren. Overigens vraagt het stookproces van De Dubbele Ade laar veel tijd en vakmanschap. Zo wordt Ketel 1 gestookt uit (onder meer) veertien verschil lende soorten kruiden en verse jeneverbes sen, die zorgen voor een exclusief produkt met een zuivere en zachte smaak. Het eeuwenoude pand, waarin jeneverstokerij De Dubbele Adelaar is gevestigd, bevat vier oude distilleerketels met een capaciteit van ruim 3300 liter per ketel. De ketels kunnen slechts enkele uren per week worden ge stookt, waardoor de jenever niet alleen kwali tatief, maar ook kwantitatief van een zekere zeldzaamheid getuigt. Jeneverstokerij De Dubbele Adelaar is onder gebracht in distilleerderij-jeneverstokerij No- let B.V. Dit bedrijf is sedert 1691 gevestigd te Schiedam. Thans houdt de tiende genera tie Nolet de traditie van niet minder dan drie eeuwen in-ere... In 1777 woonde de familie Jansen in de bin nenstad van Schiedam. Daar dreef ze een kleine gisthandel. De zaken liepen goed en na een aantal jaren breidden ze uit en begonnen een branderij aan de Noordvest... Sedert april 1987 vervaardigt branderij De Tweelingh aan de Noordvest het moutwijndis tillaat Notaris. Molen De Vrijheid maalt hier voor het graan. De zakken meel worden over gebracht naar de branderij, waar het viervou dige stook- en distillatieproces begint. De au thentieke produktiewijze geschiedt helemaal volgens de Gemeenteverordening uit 1902. Daarom mag De Tweelingh van de gemeente Schiedam het Schiedamse Gemeentezegel op elke fles aanbrengen; een waarborg voor de originele kwaliteit. Als u wilt weten hoe Notaris wordt gemaakt, breng dan een bezoek aan de branderij. Op zaterdag 20 mei start tussen 11.00 en 16.00 uur elk kwartier een rondleiding, waarbij u van harte welkom bent. Voor groepen verzorgt branderij De Twee lingh gedurende het gehele jaar rondleidingen van dinsdag tot en met vrijdag. Uiteraard wel na een telefonische afspraak: 010-4734349. Geheel in de sfeer van deze bedrijfspresenta tie, ontvangt ieder bij aankoop van een en treebewijs een origineel jeneverglas. Verkoop van de toegangskaarten vanaf circa 11.30 uur. Hieronder een schets van de deelnemen de distilleerderijen, alsmede van distilleerderij Nolet die om organisatorische redenen niet te bezichtigen is. De Kuyper, bijna drie eeuwen geleden opge richt door de (toen) 30-jarige Johannes de Kuyper, is nog altijd een familiebedrijf. De van oorsprong Rotterdamse distilleerderij was een producent van jenever, louter en al leen gericht op de export. Voortdurende groei maakte verhuizing naar Schiedam noodzake lijk. In 1911 werd aan de Buitenhavenweg een nieuw bedrijfspand geopend. Tot na de eerste wereldoorlog bleef De Kuy per er diverse jenevers distilleren en exporte ren naar alle delen van de wereld, die deel uitmaakten van het Britse imperium. In Ne derland werd in die periode geen fles ver kocht. Het wegvallen van de Canadese en Ameri kaanse markt als gevolg van de z.g. droog legging, was een direkte aanleiding om zich voor het eerst bezig te houden met de thuis markt. Er vond uitbreiding van het assorti ment plaats en in 1929 kwamen de eerste De Kuyper flessen in Nederlandse winkels. Na het beëindigen van de drooglegging be sloot De Kuyper in Canada en de Verenigde Staten eigen vestigingen op te richten. In 1932 in Montreal en in 1934 in New Yersey in de staat New York. Geleidelijk ontwikkelde het bedrijf een internationaal netwerk van im porteurs in alle continenten. De Kuyper is mo menteel in meer dan 80 landen verkrijgbaar. Er wordt wel gezegd, dat De Kuyper het meest komplete likeurassortiment ter wereld levert. De laatste jaren boekt het bedrijf enorm succes met de perzikenlikeur Peacht- ree. In Schiedam produceert De Kuyper Pe- achtree voor Nederland en de exportmarkten buiten Amerika. Als een van de grootste familiebedrijven in de sektor 'gedistilleerd' is Dirkzwager de gene- verstad Schiedam trouw gebleven. De onder neming stamt uit 1879. Haar voornaamste produkten zijn oude en jonge genever, vieux, citroenbrandewijn en volkorenwijn-genever. Daarnaast vervaardigt Dirkzwager het volledi ge scala aan Oudhollands gedistilleerd, advo caat, likeuren en vruchtendranken. De merknaam Florijn heeft pas na de Tweede Wereldoorlog haar intrede gedaan. De firma Wed. J. Florijn en Co. was een Rotterdamse likeurstokerij. Tijdens de oorlog werd het be drijf door hevige bombardementen met de grond gelijk gemaakt. Dirkzwager bood toen aan, om de aktiviteiten voort te zetten binnen haar bedrijf. De toenmalige eigenaar verzorgde nog een aantal jaren de produktie vanuit distilleerderij Dirkzwager, totdat hij wegens gevorderde leeftijd en bij gebrek aan opvolging de werk zaamheden staakte. Als dank voor de gebo den gastvrijheid kreeg Dirkzwager de naam Florijn. Tot op heden is Florijn een bekende naam onder de genevers. Tijdens het Open Huis kan men de bezoekers van Dirkzwager aan de Noordvest horen zingen: „Ha fijn, ha fijn, een borrel van Florijn..." De vier grote Schiedamse distillateurs op een rijtje. Van links naar rechts de heren De Kuyper, Jansen, Nolet en Dirkzwager.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 19