W>n Echtpaar start botenverhuur in haven m Molenmuzieknacht APK xxKoster Jongepi<2r Bureau Wiegman en Kroeze ontwerpt nieuwe huisstijl ^Stadsblad v Zuid-Holland Open huis GROTE BEURT Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 VRIJDAG 19 MEI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 40 OPLAGE 40.095 Co by Piek. SCHIEDAM - Met een Belgische roeiboot, een Leidse Peurbak, twee ron de vletten en een 'Been hakker', kortom allemaal houten en stalen roeiboten die in de binnenvaart in de jaren 20 gebruikt werden, is Coby Piek het botenver- huurbedrijf 'Jacoba' ge start. Moeilijkheden om een ideaal stekje aan de waterkant te vin den in de Brandersstad onder vond ondernemer Coby Piek in het geheel niet. Haar woning, een zeilend („althans over 15 jaar als ie helemaal is opge knapt", voegt haar man Frans de Brunen toe) historisch be- drijfsvaartuig aan de voet van de Korenbeurs, dient gewoon als aanleg- en afva^rtplaats van Schiedams jongste bedrijf. Goedkeuring Coby Piek is zoals men dat zegt 'niet over een nacht ijs gegaan'. Allereerst pakte ze riemen zelf beet en bekeek of er vanaf het wateroppervlak wel genoeg te zien viel. Dat was het geval. Ten tweede klopte Piek bij de gemeente aan voor goedkeuring. Ook dat lukte. „De investering is klein te noe men. Mijn man en ik verzame len sowieso oude roeiboten. Op een gegeven moment dacht ik: Goh, we hebben hier zoveel mooie grachten en toch is er niet zo gek veel in te beleven", licht Piek de oprichting van 'Ja coba' toe. Rondvaartboot Het Molenfestival beschouwt Coby Piek als haar vuurdoop. Als dan niet alle boten perma nent zijn verhuurd dan moeten de toekomstplannen zoals het verhuren van kano's en water fietsen en een rondvaartboot wellicht worden bijgeschaafd. Momenteel is de eigenares van botenverhuur 'Jacoba' druk doende met het samenstellen van verschillende routes met daarbij uitgebreide informatie. „Het is jammer dat je aan het einde van de Korte Haven niet de Noordvest in kan varen. Dan had je pas echt een mooie cirkel kunnen maken." Botenverhuur 'Jacoba' start morgen. Een uur varen kost zes gulden. SCHIEDAM - De argelo ze buitenlanders die op dit moment de binnenstad doorkruisen op zoek naar het echte Holland zullen waarschijnlijk worden be vestigd in hun stoutste ver wachtingen. Op iedere straathoek glanzen ze hen vanaf alle reklames tege moet: de molens omgeven door een kring van vlagge tjes tegen een stemmig geel dat doet denken aan Rembrandt en lang vervlo gen Gouden Eeuwen. Voor veel Schiedammers, die aangelokt door het zonne tje een Hoogstraatje pik ken of langs de terrasjes flaneren, zal de prominen te aanwezigheid van de ge wiekste reuzen een grote verrassing betekenen. Dat is ook de bedoeling van het ruim bemeten affiche dat ter gelegenheid van het Molenfestival zaterdag de 20ste mei speciaal voor de mupi's werd ontworpen door Wiegman en Kroeze, een bureau voor vormge ving aan informatie. „We wilden ter ere van het eer ste lustrum van het evenement het logo en het uiterlijk op het zelfde peil brengen als de in houd van het programma. Je kunt eigenlijk stellen dat we op zoek waren naar een ander wat sprankelender jasje. Ik denk dat dat uitstekend gelukt is. Ik ben van het begin af aan bij de vor deringen van het ontyverp be trokken geweest, maar als ik nu over de Koemarkt loop en het resultaat bekijk - al die dingen op een rijtje - dan sta ik toch nog wonderlijk te kijken. Het heeft nog leuker uitgepakt, dan ik gedacht had." Theo Reyman, hoofd voorlichting van de ge meente en de publiciteitsman van de w jrkgroep Schiedams Molenfestiv.d, kreeg krap een jaar geleden het verzoek om de commerciële kar ervan te trek ken. Het was geen toeval dat hij voor een pakkende house-style voor het evenement bij Wieg man en Kroeze terecht kwam. Proosje Harr Wiegman, ook de tekenaar van de suksesvolle strip Jet in het Algemeen Dagblad, ont- wieip ter gelegenheid van de viering van het 700-jarig be staan van Schiedam, Proosje, die tot op de dag van vandaag populair is gebleven. In '88 gaf hij De Brandersknecht de fees telijke allure die nodig was om er een passend symbool voor de gelijknamige september-happe- ning van te maken. Theo Rey man: „De mooiste vormgeving van Harr Wiegmans ontwerp voor de Brandersfeesten was bij veel mensen in de smaak geval len. Hij heeft niet alleen kennis van zaken op zijn vakgebied, maar ook een duidelijke betrok kenheid bij Schiedam. We heb ben hem toen gepolst of hij voor het Molenfestival ook zo iets zou willen doen. Van de drie schetsen, die hij voor ons maakte, hebben we dit gekozen én vanwege het vrolijke karak- Harr Wiegman, mede-eigenaar van Bureau Wiegman en Kroe ze, hangt samen met Theo Rey man (gemeentevoorlichter) het eerste 'molenaffiche' op. SCHIEDAM - De Schiedamse horeca pakt komend weekend uit met een Molenmu zieknacht die begint om 21.30 uur en tot diep in de nacht zal du ren. Het programma ervan luidt als volgt: 'Het Fust' - The Sting (soft soul); 'De Pacha' - Uptown Grass (Blues, jazz); 'Onder de Pot' - Ron Bag german (Zuidamerikaans); 'Kajuit bar' - (live party music); 'Klein Thalia' - Shake Ground (60-iger jaren mu ziek); 'De Amstelbron' - D.E. Formation (luisterpop); 'Tapperij het Weeshuis' - Weeshuisband (dixieland); 'De Dam' - (live party mu sic); 'Het Proosje' - Down and out (jazz); 'B.B. Trendy café - Guillo tine Band (50- en 60-iger ja ren muziek); 'De Ooievaar' - (Party mu sic); 'Podium' - No Holding Back (soul, rock); 'Rio Bar' - (live party mu sic); 'Het Paadje' - (live party music); 'Het Maantje' - (live party music); 't Sterretje' - Tuffy Vos Kwartet (jazz); 'De Unie' - Music do Brasil (bossa nova); 'Juan les Pins' - Tipico Ta- micos (Zuidamerikaans); 'Maritiem - (Party music); 'Dirty Henry' - Wild Cats (rock roll); 'Het Paard' - Durprise Act (jazz). ter én vanwege het stukje her kenning. De vijf molens, die we straks - als De Palmboom her bouwd is - weer hebben in de stad zijn er duidelijk uit te ha len." Beperkingen De gemeentevoorlichter noemt het bijzonder knap dat Wieg man, ondanks diverse beperkin gen, toch een optimaal effekt heeft weten te bereiken: „Dit evenement heeft netjes gezegd een low budget. Vanwege de be perkte financiële middelen kon het affiche maar in twee kleuren gedrukt worden. Het aardige is, dat Wiegman kans heeft gezien om door een uitgekiend gebruik van het wit er toch een derde kleur bij te betrekken. Boven dien is het logo multifunctio neel. Het doet het goed meters- groot op het affiche, maar ook in het klein als hoofd op bij voorbeeld de brieven, die we naar de sponsors sturen." Plezierig Reyman hoopt na atloop van het Molenfestival op een verde re samenwerking met Bureau Wiegman en Kroeze. De ge meentevoorlichter: „Het is de bedoeling dat we als gemeente vaker gebruik maken van de mupi's. Voor ons is dat een heel nieuwe medium. Het is bijvoor beeld al een hele klus om een drukker te vinden voor zo'n groot affiche. Ditmaal kwamen we in Katwijk terecht. We zit ten nu nog in een fase dat we bekijken hoe we er het best mee om kunnen gaan. Dat het effekt groot kan zijn heeft bijvoor beeld ook het affiche over de tentoonstelling van Antilliaanse kunst in het Stedelijk Museum bewezen. Daar hadden we er ac- heraf fors wat van kunnen ver kopen aan liefhebbers, waar door de aanvankelijke kostprijs lager was uitgevallen. Het is erg plezierig om met een vormge ver, die zo de sfeer van de stad kent, over dat soort dingen te denken en tot iedereen te ko men. Ik hoop dat Wiegman er- net zoveel plezier aan heeft be leefd en dat hij meer voor ons wil doen in de toekomst." Het Nieuwe Stadsblad geeft bij dit vrijdagnummer een speciale molenbijlage uit. Harr Wieg- man's ontwerp siert ook de voorkant hiervan. TiDico Tamicos, een van de bands die aantreden in de Molenmuzieknacht. SCHIEDAM - Ooit wer den er in het wat streng ogende bakstenen gebouw meisjes terdege voorbereid op hun huishoudelijke ta ken in de toekosmt. Nu huizen er drie eigentijdse stichtingen, maar nog steeds zijn de lessen die er gegeven worden gericht op direkt praktisch nut. Toch is het lessenpakket niet meer te vergelijken met dat van pakweg een halve eeuw geleden toen de da mes nog voornamelijk de strijkbout hanteerden en de heren de centjes in brachten. De 3000 volwas senen van beiderlei kunnen die nu regelmatig de klas lokalen bevolken van het MCM de Groothuis kun nen er zich bekwamen in de meest uiteenlopende za ken. Tenslotte is het anno 1989 minstens zo belang rijk om pakweg de compu ter te kunnen bedienen, als de knoppen van het for nuis. En wie lekker mee wil blijven draaien in een maatschappij waarin de vrije tijd steeds ruimer be meten en de arbeidsmarkt steeds krapper wordt, heeft evenveel baat bij een cursus zelf kleding maken als bij een opleiding prak tijkdiploma informatica. Was het in het verleden nog door 'de vele bomen het bos te zien', nu de drie grootste plaat selijke onderwijsinstellingen voor volwassenen de kop bij el kaar hebben gestoken is er dui delijkheid in cursusland. De drie stichtingen die momenteel gevestigd zijn in het statige pand op de hoek van de Stad houderslaan/Prins Maurits- straat presenteren op donderdag 25 mei tijdens een open huis een gezamenlijk programma voor het nieuwe seizoen. Door de intensieve samenwerking is hun aanbod naadloos op elkaar afgestemd. De Stichting Huis houdelijke Voorlichting richt zich voornamelijk op hobbyis me maar dan wel op professio neel niveau. Vakkrachten ver zorgen onder andere gespeciali seerde cursussen op het gebied van kledingmaken, patroonte kenen, koken en verantwoord vermageren. Arbeidsmarkt Het Edukatief Centrum (ECV) is opgezet voor volwassenen die hun schoolkennis op het gebied van taal, rekenen, maar ook maatschappijleer, Engels en in formatiekunde wat willen uit breiden of opvijzelen. Dat het ECV veel vrouwen met niet meer dan lagere school en bui tenlanders onder haar klanten telt hoeft geen betoog. De Stichting Beroepsedukatie Nieuwe Waterweg (SBNW) ten slotte opereert als enige regio naal en biedt volwassenen de mogelijkheid een beroepsoplei ding te volgen die aansluit bij de vraag op de arbeidsmarkt. Met name in de technische en de verzorgende beroepen is er nog werkgelegenheid. Het aan bod van het SBNW is daar dan ook vooral op afgestemd. Ook de andere twee Stichtingen hou den bij het samenstellen van hun programma overigens reke ning met nieuwe trends en tijd verschijnselen. Zo zal aan de Stadhouderslaan* in een paar lessen de werking van de mag netron uit de doeken worden gedaan. Het ECV start met de Turbo-edukatie. Dat is een stoomcursus - er wordt zes maanden lang drie hele dagen per week les gegeven - om de la gere schoolkennis in snel tempo op te halen. Betaalbaar Hoewel de onderwijsinstellin gen ook veel mannen onder hun cursisten tellen, berust <ie opleiding ervan vrijwel geheel in de handen van vrouwen. Die blijken uitstekend het budget te kunnen beheren, want over de gemeentelijke en rijkssubsidies die zij ontvangen heerst alóm tevredenheid en de cursussen en opleidingen zijn zonder uit zondering stuk voor stuk heel betaalbaar. Pas na lang aandringen kom er toch een grote wens op tafel. Het MCM de Groothuis wordt langzamerhand te klein om alle docenten en leerlingen te kun nen bevatten. En dan blijkt dat de praktische inslag aan de Stadhouderslaan nog steeds de overhand heeft. Een geschikt goed bereikbaar onderkomen is verder niet te vinden in Schie dam, een nieuw complex neer zetten is te duur. De Stichtingen blijven liever woekeren met de ruimte in een gebouw dan dat ze verhuizen naar afzonderlijke accommoda ties. Want dan zou de samen werking en daardoor de duide lijkheid in het plaatselijke vol wassenenonderwijs die nu be staat wel eens teniet gedaan kunnen worden. SCHIEDAM - Donderdag 25 mei presenteren zich in een gezamenlijke open dag in het M.C.M. de Groot huis, Stadhouderslaan/hoek Mauritsstraat tussen 10.00 en 16.00 uur: De Stichting Huishoudelijke Voorlichting, de Stichtin, Educatief Centrum voor voi wassenen en de Stichting Beroepsedukatie Waterweg Noord. Bezoekers kunnen dan ken nismaken met de docenten, het lesmateriaal bekijken en demonstraties bijwonen. Voor de kleintjes is er de ge hele dag kinderopvang aan wezig. MARGARET STATHAM EXPOSEERT HBraofflHGHBBï Mieuwe eigenaar 't Vierkantje Versieractle In Nleuwland Jan Rietman schiet Lentelopers weg De leiding van de drie Stichtingen. Molens tegen het stemmig geel van Rembrandt en vervlogen gouden eeuwen 'Zonde dat het zo stil is in die grachten' Praktische inslag in MCM de Groothuis Meestal klaar terwijl u wacht vanaf Burg. H. Gretelaan 273 telefoon 010-4738222 bij kunsthandel Jongepier op de Dam van 20 mei tot 3 juni olieverf - aquarellen Dam 37, tel. 4266192 schilderijen, posters, inlijsten. VRIJDAG 19/05 zonnig droog ZATERDAG 20/05 zonnig droog ZONDAG 21/05 zonnig droog

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1