aar ir 'Ode'aan molen De vrijheid als produktlebedrijf if steven t ief Stads- veerdienst Open Huis Distilleerderijen Vismarkt Gehele Dag Viootshow Echte Bakkers bakken brood voor 1000personen PP^ MOLENFESTIVAL - 19 MEI 1989 PAGINA 7 iteunt het Schiedams Mo- t o.m. af te leiden uit de n deze feestkrant. Verder verking te worden vermeld ondernemingen; f C.J. van As BV (Schiplui- nternationaal Transport n Hope BV, Installatie f Bek BV, Braat Service Autoschade-herstelbedrijf der, Dupont Makelaardij Sarfield Lewis BV, Grönin- entrum Schiedam, Schil- ertog BV, Bistro-Auberge THO BV, A. de Jonge BV, ledrijf BV, Drukkerij Mer- egemann BV, NICOVER- V, Stukadoorsbedrijf t Stalen Steigers BV, PTT ïntoor Schiedam, Rabo- aardingen, Rosemount Be- Holland BV, Stork-Werk- J. van den Tempel Zn. Uitzendbureau, Uniprint derwerken BV. Dok- en Wilton Feijenoord BV. rdt aangraden op zaterdag elijk gebruik te maken van oer, aangezien de Schie- beperkt voor auto's toe rt u Schiedam via het sta- terdam-west, dat op tien ind van het centrum ligt. kunt u ook tramlijn 1 of 4 pen op de Koemarkt of de ij de binnenstad bevinden iplein, de Buitenhavenweg, de station en aan de irgemeester Honnerlage formatie? Wilt u meer in- ichiedams Molenfestival? hiedam, Buitenhavenweg 9 'ostbus 490, 3100 AL 1 010-4733000. 11.30 uur Een buitengewone, inmiddels traditionele ma nier van personenvervoer op dit Molenfeest is de stadsveerdienst. Dit 'openbaar vervoer' over het water wordt onderhouden door de zeekadetten van het korps Jacob van Heems kerk. Drie zeesloepen brengen u vlot vanaf de Noordvest (tussen de molen De Noord en Palmboom) naar de Buitenhavenweg, waar m.n. distilleerderij De Kuyper Zn. is geves tigd. Afvaarten elk half uur. U moet wel een toegangsbewijs kopen; zie hierna. vanaf 12.00 uur Drie grote Schiedamse distilleerderijen hou- flf den open huis; de branderij De Tweelingh (Notaris), Dirkzwager (o.a. van Florijn) en De Kuyper Zn. U koopt aan de stand bij molen De Vrijheid voor 2,50 een leuk jeneverglaas je, dat tevens toegansbewijs is. Vandaar wordt u de weg gewezen naar de stadsveerdienst (voor De Kuyper) of de twee andere, nabijgelegen distilleerderijen. Een boot met vis vaart de Lange Haven in naar de Vismarkt, waar omstreeks twaalf uur de vis wordt gelost. Hierna wordt een origine le visafslag gehouden, geheel verzorgd in his torische stijl Deze succesvolle, jaarlijkse vismarkt wordt gehouden door de bekende vishandel Fille- kes. Op het Molenparcours is de gehele dag van alles te beleven. Zo wordt er enkele malen een Middeleeuws Wagenspel opgevoerd on der de titel Het Spektakel van het Kijfwijf. Schrik overigens niet als u plotseling een groep bedelende melaatsen tegenkomt, of een kwakzalver. Ook houdt zich nog een Droedel in de binnenstad op. De wandelende poppenkastbroek van Flop is een wonder voor jong en oud. Aan de Noordvest, de Vellevest en de West- vest staan tientallen kramen met oude am bachten; een stenenslijper, klompenmaker, calligraaf, papierknipper, sigarenmaker, glas blazer enz. Een antieke fotograaf maakt por tretten en groepsfoto's in oude kostuums. Voor de kinderen is er een stand, waar zij zich kunnen laten schminken als clow, poes, tijger en vlinder. Een grote poppenkast zorgt voor echt Jan Klaassenplezier. In de Hoogstraat houdt de middenstand een letterwedstrijd. Het comité Herbouw de Plam- boom is ter plekke aktief, om informatie te geven en leuke artikelen te verkopen. Overigens worden er tussen de molen De Vrijheid en De Palmboom demonstraties van oude molenambachten gegeven. zondag 21 mei 15.30 uur Zondagmiddag zal er een viootshow gehou den worden in de Lange Haven. Iedere boot krijgt een volgnummer, en vanaf het bordes van het Kantongerecht zal tekst en uitleg ge geven worden over wat voor type boot het is. Overigens is zowel zaterdag als zondag het Nationale Gedistilleerd Museum aan de Hoogstraat (in het Stedelijke Museum) geo pend. Belangstellenden zijn zaterdag welkom tussen 10.00 en 17.00 uur en zondags tussen 12.30 en 17.00 uur. Ook de Scheepvaartexpositie in de Korenbeurs zal op zondag nog te bezichti gen zijn. SCHIEDAM Een tafel van 200 meter lang: van molen 'De Vrijheid' naar 'De Noordmolen' met de Parkweg als 'kleine' hindernis. Dui zenden broodjes, broodbeleg (zoet of hartig), 400 liter verse sinaasappelsap, 500 liter kof fie, 500 liter melk en 200 liter thee. Voor 1000 tot 1500 'genodigden. Zouden de 50 leden van het gilde van de Ech te Bakkers die allemaal hun meel van molen De Vrijheid betrekken, echt in het Guiness Book of Records komen met hun openlucht Molenmaaltijd? Als het aan de organisatie met het vijfdp Schiedamse Molenfestival ligt natuurlijk wel. „Want wat eerrklus", wordt er door de druk doende heren achter de schermen vol bewon dering gefluisterd. Achter dit openluchtspektakel zit de Schie damse bakker Kees Hollander. Wat hem be treft staat de maaltijd in het licht van het 15- jarig bestaan van windkorenmolen 'De Vrij heid' als echt produktiebedrijf. Hollander: „Doordat de Echte Bakkers toendertijd meel gingen afnemen van De Vrijheid, kon de mo len weer gebruikt worden als voorheen". UTO Inmiddels hebben 50 bakkers door heel de provincxie Zuid-Holland kaarten a vijf gulden aan de man gebracht om deel te nemen aan ide openlucht Molenmaaltijd. Om half elf neemt burgemeester Reinier Scheeres de eerste hap. Na hem zullen enige honderden broodliefheèbers zijn voorbeeld volgen. De maaltijd eindigt om één uur. Bij slechte weersomstandigheden vindt de maaltijd plaats in de produktiehal van de UTO aan de Noordvest.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 23