Molen De Nieuwe Palmboom in november op hoogte I Vlootschouw op zondag Zeekadetkorps neemt Schiedam In de boot Molen ruilbeurs 19 MEI 1989 SCHIEDAM - Er zal weinig geruild worden op de eerste Schiedam- se 'Molenruil beurs' in dien stencentrum de 4-Molens. De meesten komen hun spulletjes eerder tentoon stellen dan dat ze iets met gesloten beurs van de hand willen doen. „Dat zal een klein probleem wor den", zegt orga nisator J. van Zellem. „Mis schien moeten we het wel hele maal geen 'Mo lenruilbeurs' meer noemen." Iemand uit Zwijn- drecht komt met maar liefst hon derd Delftsblau we molentjes. Een echte verza melaar. En een meneer uit Briele neemt z'n foto toestellen-collec tie mee." Het idee voor een 'Molenruil beurs' ontstond vorig jaar en sindsdien is Van Zellem er dik vijf maanden mee bezig. „Het enthousias me van de deel nemers is groot en daar gaat het toch op zo'n dag allemaal om", zegt Van Zellem. Het Schiedams Molenfestival is de gelegen heid bij uitstek, om polshoogte te nemen van de wederopbouw van De Palmboom. Hoewel het herstel van Schiedams vijfde korenmolen inmiddels twee jaar aan de gang is, valt nu voor het eerst duidelijk te zien hoe de oude molenstomp weer 'groeit'. De metselaars na deren de balklaag van de voorraadzolder. Dat is de eerste aan te leggen balklaag. Naar ver wachting is de molen De Nieuwe Palmboom half november helemaal opgemetseld. Ruim twee eeuwen geleden, op 28 april 1781, legde Jan Bredero aan de Schiedamse Noordvest de eerste steen voor de oorspron kelijke versie van de molen, die de naam De Palmboom kreeg. Uiteindelijk verrezen er in Schiedam zo'n twintig molens in totaal. Ze maalden het graan voor de branders, die de moutwijn stookten voor de jeneverindustrie. Op 19 juli 1901 viel De Palmboom ten prooi aan een felle brand. Wat restte was een ge blakerde stomp, die jarenlang z'n silhouet triest weerspiegelde in het water van de Noordvest. Met de herbouw van De Palmboom wordt een groot molenprojekt afgesloten. Nadat de moutwijnindustrie vrijwel volledig uit Schie dam was verdwenen en windenergie verleden tijd leek, verdwenen stuk voor stuk ook de molens uit de Jeneverstad. Ze vielen onder de slopershamer. Totdat zo'n twintig jaar ge leden een groep Schiedammers begreep dat er een uniek bezit werd vernietigd. De vier molens die nog overeind stonden werden van de ondergang gered en vakkundig gerestau reerd. Overigens zijn de molens niet alleen monu menten, die een fraai plaatje opleveren. Daar aan herinnerde onlangs de voorzitter van de stichting De Schiedamse Molens, burgemees ter Reinier Scheeres. „Het zijn levende monu menten. Ruim dertig mensen verdienen letter lijk hun brood door de molens," aldus de burgemeester, „zo zorgen zij voor een be langrijke economische stimulans in de stad." Het Schiedams molenprojekt heeft dus niet alleen tot doel om het aanzicht van de stad te verfraaien. Het gaat kennelijk ook om een economische stimulans. En die opzet lijkt te slagen. Er wordt volop graan gemalen. Voor de ambachtelijke bakkers in Zuid-Holland en de jeneverstokerijen, die werken volgens eeu wenoude tradities. In molen De Noord is een uniek restaurant gevestigd en er is ook een jonge molenbouwer werkzaam. De vijfde Schiedamse molen, De Nieuwe Palmboom, moet een grote toeristische at- traktie worden. Bij de bouw wordt er rekening mee gehouden, dat de molen goed toeganke lijk wordt voor het publiek; de smalle en steile trappen van de gewone 'bedrijfsmolens' zijn nu eenmaal niet op toeristisch verkeer bere kend. In De Nieuwe Palmboom kunnen be zoekers met eigen ogen zien, hoe zo'n 'oude reus' van bijna dertig meter hoogte werkt. Twee jaar geleden, ook in het voorjaar, gaf de oud-Schiedammer mr. Pieter van Vollenhoven het startsein voor de restauratie, die overi gens een aardige duit kost. Er is twee miljoen gulden mee gemoeid. Monumentenzorg draagt er financieel aan bij. De gemeente Schiedam, die eigenaar is van de vijf molens, zorgt met een half miljoen voor een zeer be langrijke financiële injektie en verder zijn er substantiële bijdragen uit diverse fondsen en het bedrijfsleven. Motor achter het gehele projekt is het Comité Herbouw De Palm boom. Er worden ook akties op touw gezet, zoals de verkoop van 'bouwstenen', ledereen kan in de romp van De Nieuwe Palmboom een eigen steen laten inmetselen met daarop een tekst naar keuze. Wie hiervoor interesse heeft, spoedde zich zaterdag 20 mei naar De Ver nieuwende Palmboom. In een van de kramen zijn ook andere artikelen zoals leuke minia tuurmolens, stropdassen en bouwplaten ver krijgbaar. Een gewoon gratis; deskundige in formatie over de voortgang van dit bijzondere Schiedamse projekt, dat in 1991 helemaal klaar moet zijn. Het leggen van de eerste steen van de nieuwe Molen De Palmboom. SCHIEDAM Het Anthonisgilde heeft er voor gezorgd, dat de havens, te weten de Lange Haven, Korte Haven, Schie en Noord vest, tijdens de molendagen ruim dertig oude authentieke schepen liggen afgemeerd. Hier onder bevinden zich tjalken, boeiers, westlan ders, botters, klippers en originele stooms- Gedurende de molendagen zijn deze schepen te bezichtigen en op vrijdag- en zaterdaga vond, 19 en 20 mei, zullen veel schepen ver licht zijn. Dit zal een feeeriek schouwspel ge ven in de havens. Diverse schepen zullen ook tijdens de zater dag van de molendagen aktief zijn en onder andere vis aanvoeren voor de vismarkt, die om 12.00 uur zal beginnen. Verder zullen er schepen varen door de havens om 's'mid dags tijdens de werkzaamheden van de zak kendragers op de Noordvest aanwezig te zijn, omdat de last graan ook gelost moet gaan worden. Op zondagmiddag, 21 mei, zal er een vloot schouw genouden worden van alle aanwezi ge schepen, die dan Schiedam zullen verla ten. Tijdens deze vlootschouw zal aan de toeschouwers enige tekst en uitleg gegeven worden ovor de voorbij varende schepen. SCHIEDAM Als op 20 mei heel Schiedam met molentjes loopt, kan het plaatselijke Zeekadetkorps natuurlijk niet achterblijven. Dus nemen ze deze zaterdag een heleboel Schiedammers in de boot. De rondvaarboot om wat duidelijker te zijn. Net als in de voor gaande jaren opereren de kadetten met hun materieel weer als gratis stadsveerdienst. Als afvaartpunt is gekozen voor de Noorvest, bij de (voorlopig nog even stompe) molen „de Palmboom". Vanaf 11.00 uur is er ieder uur een afvaart, die via onder andere de Lange Haven, Korte Haven en Nieuwe Haven naar de Buitenhaven voert. Hier wordt afgemeerd bij distilleerderij ,,De Kuyper", waar de rondvaarders een rondlei ding krijgen langs de geheimen van het jene- verstoken. Na de rondleiding (en misschien wel gratis neut) is het weer inschepen en brengt de veerdienst iedereen weer terug bij het begin van de rondvaart. De afvaarten zijn rm het uur, dus iedereen heeft de kans om jch mee te laten voeren langs de vele mooie "n mysterieuze plekjes van Schiedam, dat er - anaf het water toch weer heel anders uit ziet. t en evenement dat de moeite meer dan waard is. Ook voor ouderen. Jongeren tussen ue 11 en 15 jaar kunnen natuurlijk ook op die dag met vragen over het Zeekadetkorps te recht. vWl 1 mÊÊ

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 25