Veertig oude ambachten aan Schiedamse stadsvest te bewonderen Het gaat om het spel Stoere herenclub torst dubbele last 'Waterweg Moord' blijft Molen festival trouw Vishandelaar John Fillekes: Schiedamse 'Big Band' strijdt om hoogste eer In totaal worden er op het Schiedams Molen festival zo'n veertig kramen met oude am bachten uitgestald. De kramen staan in groepjes bij de vijf molens aan de Noordvest, Vellevest en Westvest. Dit onderdeel van het Molenfestival wordt verzorgd door de Organi satie voor Oude Muziek en Historische Fees ten, die ook jaarlijks medewerking verleent aan de drukbezochte Vestingdagen in Helle- voetsluis. De oude ambachten sluiten goed aan bij de sfeer van het Schiedams Molenfestival; niet erg commercieel, maar wel uitstekend pas send in de nostalgische sfeer van molenaars, zakkendragers, schippers en andere lieden. Wat er op zaterdag aanstaande op het mo- lenparcours precies te zien is, lijkt teveel om op te noemen. Een tingieter, een glas brand schilder, een imker, een stenenslijper, een calligraaf, enzovoort. Bij molen De Vrijheid zijn de textiele ambach ten te zien: kantklossen, weven en spinnen, viltmaken en plantaardig verven. In de buurt van molen De Drie Koornbloemen kunnen be zoekers zich door een antieke fotograaf op de kiek laten zetten, of een portret laten teke nen. Naast molen De Walvisch kunnen kinde ren zich laten schminken en zijn zogenaamde koloniale waren verkrijgbaar. Het betreft on der meer specerijen en Afrikaanse kunst. Ter verlevendiging van het straatbeeld zijn er overigens diverse optredens. Buitengewoon spectaculair is het schermen, dat naast bran derij De Tweelingh aan de Noordvest wordt gedemonstreerd. Aan het Spinhuispad trekt het dorzen de aandacht: voor de kleintjes is er een springkussen. Op het Molenparcours trekken drie muziek groepen rond, alsmede een klein draaiorgel tje. De Stoopkes uit het Belgische Hasselt (vgl. Schiedam) zingen, rondtrekkend per ca lèche, hun geliefde drankliederen. Twee straattoneelgezelschappen zorgen voor weer andere verrassingen, zoals de opvoering van Het spektakel met het kijfwijf. Overigens wordt een van deze groepen gevormd door de Schiedamse toneelvereniging Othello. De bezoekers van het Molenfestival hoeven tenslotte niet vreemd op te kijken als ze wor den geconfronteerd met een groep bedelen de melaatsen of een rondreizend chirurgein. Dan schijnt er nog een 'heus' gedrocht, onder de naam Droedel op zaterdag aan de Schie damse vesten te dwalen... John Fillekes doet de visafslag helemaal in stijl. SCHIEDAM Toen John Fillekes tijdens de eerste Molendag - in '84 - bij de vismarkt aan de Lange Haven een visafslag hield, was dat niet in alle opzichten een overdonderend su- ces. „Het publiek stond er maar wat beteuterd bij te kijken. Niemand had door dat ik veel te S duur begon en langzaamaan in prijs af zou zakken. Er werd bij het eerste bedrag dat ik noemde meteen al 'doe maar' geroepen. Ach teraf kreeg ik te horen, dat de visafslag leuk was om naar te kijken, maar dat je in de win kel veel goedkoper terecht kon. Ja, en dat was nou net niet de bedoeling," vertelt de man die eigenlijk Bakker heet, een kwarteeuw geleden trouwde met de dochter van Schie dams bekendste vishandelaar en meteen in 'de volksmond' ook haar achternaam kreeg toebedeeld. Zo vertrouwd is die hem zo langzamerhand geworden, dat hij zich de derde generatie Fil lekes noemt, die de zaak op de Hoogstraat runt. En zo'n van een oud Vlaardings vissers geslacht afkomstige handelaar is uiteraard niet voor één gat te vangen. Heel gewiekst hing hij bij de tweede aflevering van de ver- koop-happening borden op, waarop de gang van zaken duidelijk te lezen stond. Dat hielp. Inmiddels loopt er een grote groep vaste fans rond die bij zo'n visafslag perfect getimed het 'mijn' weten te roepen. Het mag het er voor hemzelf minder simpel op gemaakt hebben, echt in zijn vingers gesneden heeft John Fille kes zich niet met zijn gratis adviezen: „Het is de kunst om als handelaar de grip op de prijs te blijven houden. Als ik aan het bedrag zit dat ik hebben wil, gebruik ik bepaalde stop woordjes. Geheid dat daarop gereageerd wordt. Dat spel, dat vind ik nou prachtig," al dus de vishandelaar. De afslag begint zaterdag de 20ste met het lossen van de schuit stipt om 12.00 uur bij de vismarkt. Dankzij de zachte winter zal het aanbod waarschijnlijk zeer groot zijn. John Fillekes verwacht onder andere rode spoon, zalmforel, gepen, inktvis en verse sardientjes in de verkoop te hebben. MOLENFESTIVAL - 19 MEI 1989 - PAGINA 11 SCHIEDAM Ooit was het Anthonisgilde de motor achter de Schiedamse economie, nu vervult het dezelfde prominente funktie bij het Molenfestival. De stoere herenclub draagt de hoofdmoot van het uitgebreide programma op zaterdag de 20ste op de schouders. Daar moet in geen enkel opzicht te min over ge dacht worden. Want dat is niet alleen figuur lijk - de organisatie kostte maanden voorbe reiding - maar ook vooral letterlijk een zware last. De mannen onder aanvoering van deken Jan Hagendoorn krijgen het met name op de gro te dag zelf zwaar voor hun kiezen. Stipt om 10.00 uur wordt er in het zakkendragershuisje bij de Oude Sluis gesmakt (gedobbeld) om wie het eerst het schip met kolen mag lossen dat daar ligt aangemeerd. Vervolgens wordt het zwarte spul met paard en wagen naar stoomsleper De Hercules in de Lange Haven gebracht. Tussen 13.30 en 16.00 uur moeten de sjouwers nog zakken meel van molen De Vrijheid naar distilleerderij de UTO op de Noordvest vervoeren en (om 15.00 uur) graan lossen vanaf De Zeldenrust bij de Noordmo len. SCHIEDAM Rond twee uur zaterdagmid dag zal het terras van café De Unie nog voller zitten dan gewoonlijk. Oorzaak: de alom ge respecteerde aanwezigheid van de 'Big Band Nieuwe Waterweg Noord' onder leiding van muziekdocent Cees Matla. Matla grijpt de Molendagen, tegenwoordig Molenfestival, altijd met beide handen aan als voorbereiding op de traditioneel drukke maand juni. Niet alleen geeft hij in die bewus te periode met zijn band acte de presence op het 'Big Band Festival' te Breda, ook zullen zijn 'jongens' met vier andere big bands uit 't land om de hoogste eer strijden die er be staat: beste big band van Nederland. „Natuurlijk zijn we niet zomaar in de finale gekomen, die trouwens op 10 juni in het Ko ninklijk Conservatorium te Den Haag wordt gehouden („..dat wil ik wel even vlug kwijt.."), er waren verschillende voorrondes die we met glans hebben gewonnen," meldt Matla met gepaste trots. Sinatra De Big Band Nieuwe Waterweg Noord heeft zelf de weg van de veranderingen ook niet geschuwd. Behalve zangeres Ine van Egdom (zojuist afgestudeerd aan het Rotterdams conservatorium) is er onlangs ook een zanger aangetrokken. Dirigent Matla: „Peter Verkaik heet hij en ge loof me of niet, maar als je hem hoort dan zeg je: dit is beter dan Sammy Davis jr. of Frank Sinatra. De 'Big Band Nieuwe Waterweg Noord' be gint om twee uur te spelen op het terras van café De Unie van Frans Leermakers. Het 'concert' duurt vier uur. 'Big Band Waterweg Noord' Betekende al dat gezeul vroeger brood op de plank, nu is het sfeervolle schouwspel onge twijfeld weer goed voor een groot aantal toe schouwers uit heel de regio. Want het Antho nisgilde heeft dankzij haar aktiviteiten op hoogtijdagen in onder andere Maassluis en Den Briel een naam op weten te bouwen tot ver over de grenzen van de Brandersstad.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 27