Nieuwe eigenaar John Litzau Vroege start 25-jarig jubileum buurthuis Golftoernooi I VER 5 i BELOOFD: Bruidspaar van de maand? Bedankje voor sponsors Aleidafeesten 11 11 Festiviteiten DWS 50 jaar Orgelavond SVDPW (zat);: bekerfinale Oude Maas Voor alle leeftijden, ook voor ouderen Cursus begint halfseptembei^ gewoon een ander woord voor een avondje Hit. G. VAN ROOIJ RESERVERINGEN 010-4266262 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 19 MEI 1989 PAGINA 3 SCHIÉDAM - John Lit zau zou niet weten wat hij aan café 't Vierkantje moet veranderen. „Een bar met krukken! Welnee. Zo iets mag je hier nooit doen. 't Vierkantje straalt een zekere rust uit die enig is in Schiedam." John Litzau (56), de kersverse eigenaar van Schiedams be kendste café wordt nog volop door personeel en ex-baas Ba rend Wasman ingewerkt. De computer, waar elke bestelling op wordt aangeslagen heeft zo langzamerhand weinig gehei men meer voor hem. Aanwij zingen slikt hij van de doorge winterde bartenders - zo lijkt het - voor zoete koek. „Ze zul len het hier wel weten," lacht Litzau breeduit. Maar schijn zal wellicht ook hier bedriegen. Ie mand met een 36 jaar lange ho- reca-ervaring als Litzau heeft, ontgaat toch niets? Hotel Litzau zette met café „De Spil" aan de Vlaardingerdijk zijn eer ste voorzichtige schreden in het café- en hotelleven. Vragen hoe de overgang van een buurtcafé naar een gerenommeerde zaak in het centrum hem nu na enke le weken bevalt, ontzenuwt hij direkt. „De Spil was helemaal geen buurtkroeg. Meer een hotel met internationale gasten die 's a- vonds beneden een pilsje kwa men drinken. In die tijd had je niet zoveel hotels waar je kon slapen. Hotel Atlantic en die van Jan Heinsbroek hier op de dijk. Allemaal zo'n beetje in de zelfde buurt. We hadden tien 'kamers. Altijd nokkie vol met Engelsen en Duitsers. Wat deden die lieden in Schie dam? Litzau: „De kartonnagefabriek werkte met etiketteermachines van Duitse makelij. Tweemaal per jaar werden ze door Duitse specialisten, gecontroleerd. Die sliepen in 'De Spil'. Hetzelfde gold voor de ovens van de glas fabriek. Ook daar kwamen voor controle- en herstelwerkzaam heden buitenlanders aan te pas. En natuurlijk de klantenkring uit de scheepvaart." Speurtocht Café 'De Spil', de voormalige vergaderruimte voor voetbal club SFC, werd begin dit jaar met de grond gelijk gemaakt. Litzau nam, onder toeziend (be traand) oog van zijn vrouw, zelf plaats in de sloopmachine en bracht het amovatieproces op gang. Direkt daarna volgde een speur tocht van twaalf weken naar an dere werkzaamheden. „Ik kan niet stilzitten," is een veel ge bruikte opmerking van Litzau. Een wegrestaurant werd onder de loep genomen, een broodjes zaak, een strandpaviljoen, maar alles te zwaar of te saai bevon den. Oude klantjes Oude klantjes heeft Litzau tot nu toe mondjesmaat over de vloer gehad. „We hebben geen biljart, geen bar en geen Heine- ken. Wel Dommels, maar dat zijn ze niet gewend," lacht John Litzau. SCHIEDAM - Dinsdag 23 mei om 20.15 uur wordt in de Grote of St. Janskerk te Schiedam het tweede orgelconcert in de serie 1989 gegeven door Jaap Kroon- enburg, organist te Maassluis. Jaap Kroonenburg studeerde onder andere bij Kees Borne- wasser, Koos Bons, Piet van Amstel en Jan van den Berg. Hij volgde vanaf 1968 interpre tatielessen bij Feike Asma. In 1973 studeerde hij af als natuur kundig ingenieur te Delft. Aan het Rotterdams Conservatori um behaalde hij in 1981 bij An- dré Verwoerd het solistendiplo ma voor orgel. Na het overlij den van Feike Asma werd Kroonenburg benoemd tot diens opvolger als organist van de Grote Kerk te Maassluis. De organist heeft een zéér af wisselend programma samenge steld met muziek uit een perio de van vier eeuwen. Hij speelt werken van Sweelinck, Walther (concerto), Johann Sebastian Bach, Mendelssohn (sonate V), Thalben-Ball, Hendrik Andries- sen (2e koraal) en Feike Asma (fantasie over psalm 42). Programma, tevens bewijs van toegang 's avonds bij de ingang van de kerk verkrijgbaar a 6,50. Voor houders van Pas 65 of CJP 4,50 p.p. SCHIEDAM - In het kader van het 50-jarig bestaan van de handbalvereniging DWS, op 25 juli 1989, zullen er in de maand juni verschillende festiviteiten plaatsvinden. Op zaterdag 3 juni zijn er op het DWS-terrein in het Thurle- de-sportpark de finales om de Zilveren bal van de N.H.V.-af deling Rotterdam. Meisjes en jongens in de leeftijd van 10 tot en met 14 jaar handballen dan van 10 tot 16 uur. D.W.S. zorgt dan voor de gezelligheid door muziek en een fancy-fair. Een nieuwe (jubileum) vlag wappert dan fier boven het intern ver bouwde klubhuis. Op zondag 4 juni worden er voorronden gespeeld voor da mes- en heren junioren in de leeftijd van 18 tot en met 20 jaar. Dit in het kader van de Nederlandse Kampioenschap pen. Uit andere delen van het land komen er ook nog wed strijden voor aspiranten. Ook deze wedstrijden vinden plaats van 10 tot 16 uur. Een pracht gelegenheid om kennis te ma ken met het spel van mogelijke toekomstige topspelers en speel sters. Op zaterdag 10 juni start er een jubileum-auto-puzzeltocht voor leden en aanverwanten, dona teurs en sympathisanten vhn DWS. Voor de jeugd wordt er weer het jaarlijkse tentenkamp georgani seerd. In groepen vanaf 6 tot en met 20 jaar zijn er behendig heidswedstrijden, een mini playback-show op de dagen 16, 17 en 18 juni. Een gezellige bar becue zal de honger doen stij len. Een aantal ouderen zulten 's nachts waken en reeds eeii aantal spelen op de velden uit zetten. SCHIEDAM - Het is misschien wat vroeg, maar nu al wil Buurthuis Nieuw land de aandacht vestigen op een aantal jubileumak- tiviteiten die rond het 25- jarig bestaan (op 18 sep tember) gaan plaatsvinden. De organisatoren zijn ove rigens niet van plan de na druk te leggen op deze mijlpaal, maar vragen juist aandacht voor de jaren die komen. Schiedam SCHIEDAM - Op de onlangs geopende free golfbaan, onder aan de Maassluissedijk, organiseert Free Golf Promotions in samenwerking met het bureau sportieve recreatie van de ge meente Vlaardingen op zondag 21 mei een toernooi. Gestreden wordt om de Free Golf Cup wisselbokaal. De strijd begint om 09.00 uur. Tijdens de wedstrijd, die tot ca. 17.00 uur zal duren is publiek welkom en kan men informatie krijgen over deze nieuwe sportief-recreatieve en betaalbare vorm van folf. Het evenement valt overigens samen met de Open Dag van et Recreatieschap Midden-Delfland. De Free Golf lokatie aan de Maassluissedijk tussen Vlaardingen en Maassluis wordt met borden aangegeven. Hoofdprijs van het toernooi is een achtdaagse golf-vakantie voor twee personen naar Portugal, inclusief vliegreis en hotelac commodatie. De feestelijke prijsuitreiking vindt 's avonds om 19.00 uur plaats in het Delta Hotel met aansluitend een spe ciaal Free Golf-buffet. Het evenement is mede mogelijk ge maakt door sponsoring van Mitsubishi-dealer v.d. Vlies, Reis- buro Jacques de Groot, Koedood Tentoonstellingsbouw, Delta Hotel en Free Golf Promotions. Deelname kost tien gulden per persoon voor de wedstrijd en f 29,50 voor het buffet. Ze vinden dat het sociaal-cultu reel werk ook in de jaren '90, en daarna, een belangrijke funktie kan hebben in een wijk als Nieuwland. De wijk- en bewo nersvereniging 'Wonen en Le ven Nieuwland', het Migranten- werk, Dienstencentrum 'De 4 Molens', aktieve wijkbewoners en andere organisatoren zijn met buurthuis Nieuwland de laatste jaren zeer aktief in hun wijk een leefbaarder klimaat te scheppen. Om te benadrukken dat Nieuw land een wijk in beweging is, zal Buurthuis Nieuwland rond haar jubileumaktiviteiten een thema in het leven roepen met als slo gan „Kleur in uw buurt". Ruim voor de geplande feest week van 8 tot en met 15 sep tember zullen een aantal 'spec taculaire' versierakties in de wijk worden georganiseerd. Het buurthuis is hierdoor mede ge ïnspireerd door de schoonmaak- akrie door bewoners van de Jan Oudegeesttraat. Een aktie die veel publiciteit kreeg! De eerste 'versierdaad' is overigens afge lopen woensdag al verricht. Over niet al te lange tijd zullen bewoners van Nieuwland via een folder het complete feest programma in hun bezit krij gen. Ook Het Nieuwe Stadsblad zal deze gegevens integraal in de krant opnemen. De leden van de feestcommissie '25-jarig bestaan Buurthuis Nieuwland' zijn voor informatie op telefoonnummer 4738671 te bereiken. SCHIEDAM - Niet Hei- nenoord, maar Oude Maas is aanstaande zaterdag de tegenstander van SVDPW (zat) in de RVB-beker-fina- le. De zaterdag eersteklas ser versloeg in de halve fi nale Heinenoord, de ploeg die achter SVDPW tweede werd in de hoofdklasse, met 3-1. De finale om de RVB- beker wordt gespeeld op het terrein van Excelsior M. in Maassluis, de aanvang van de wedstrijd is 14.30 uur. „We zijn gewaarschuwd door de voor mij onverwach te nederlaag van Heinen oord," zei trainer Jan Rot- gers op de vraag hoe hij over zijn kansen in de finale dacht. Voor SVDPW is de compe titie na deze finale nog niet voorbij, want het zaterdag team is inmiddels doorge drongen tot de halve finale om het Schiedams kampi oenschap en speelt op 3 juni ook nog mee in de strijd om het kampioenschap van hét' district West II op het ter rein van DOS'26. Het terrein van SVDPW is zondag het decor voor het klein horeca-toernooi. De inzet is de Jan de Regtb'o- kaal. Aan het toernooi, dat om 9.30 uur begint, doen verschillende teams van ca- fé's uit Vlaardingen, Schie dam en Rotterdam mee. Na afloop is er muziek en een barbecue. AFWEZIG van 22 mei tot 5 juni Dr. Klomp Dr. Kortekaas Dr. Pet SCHIEDAM - Het Ko ninklijk Schiedams Man nenkoor 'Orpheus' presen teerde afgelopen woensdag in het Stedelijk Museum een bijzondere CD-opname van het Te Deum' van Al- bert de Klerk. Dit is een bijzondere gebeurte nis omdat: a. Het een unieke opname van het 'Te Deum' betreft. Dit stuk, in 1979 door Albert de Klerk in opdracht van WVC ge schreven voor mezzo-sopraan, mannenkoor en orkest, is door de componist speciaal voor Orp heus bewerkt. Nu verzorgt het orgel de orkestrale begeleiding. Albert de Klerk bespeelt 'zijnor gel in 'zijn' St. Joseph-kerk te Het Nieuwe Stadsblad Over 5 minuten staat uw huurauto kiaar. Singel 41-45 3112 GJ Schiedam Tel. 010-4262428 A.s. bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar: Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam. Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en u ontvangt dan ook 150,- aan waardebonnen te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, iedere laatste vrijdag van de maand Haarlem, alwaar de opname plaatsvond. De uitstekende samenwerking tussen dirigent Richard Ram en componist/organist Albert de Klerk staat borg voor een zuive re vertolking van het 'Te Deum Rita Dams, mezzo-sopraan, en Orpheus geven een transparant en dymnaisch concert, waarin het Franse en Gregoriaanse ka rakter van deze moderne com positie goed tot uiting komt. b. Beeldende kunst en muziek elkaar versterken. Gerard Ram, beeldend kunste naar en graficus, heeft de hoes ontworpen. Een ontwerp dat goed aansluit bij de muzikale sfeer van het 'Te Deum'. Ook zijn overige werk, ruimtelijk en licht, past bij de muzikale voor liefde van zijn broer en dirigent van Orpheus, Richard Ram. Bij de presentatie van het 'Te Deum' wordt tevens een kleine overzichtstentoonstelling van het werk van Gerard Ram in de aula van het museum geopend. c. De opname aantoont dat mannenkoorzang (weer) spring levend is. Naast het 'Te Deum' biedt de plaat/cd een inzicht in de muzi kale mogelijkheden voor man nenkoor. Gekozen door Richard Ram, laat Orpheus horen dat oude en moderne muziek, door mannenkoor vertolkt en soms beleid door Peter Beijersbergen van Henegouwen (piano), boei end luisterplezier oplevert. On deugend als Britten's 'Lady Musgrave' ten gehore wordt ge bracht - romantisch als Ram's eigen compositie, gebaseerd op Rilke's 'Sonett an Orpheus', tot slot weerklinkt. d. De opname de voorbereiding van het 125-jarig jubileum van Orpheus in 1991 in het open baar aankondigt. De plaat en ca worden speciaal uitgegeven voor het 125-jarig be staan. De verkoop levert een bij drage aan de bestrijding van de kosten van dit jubileumjaar, waarin naast concerten een groot aantal andere culturele aktiviteiten op de verlanglijst van de speciaal hiertoe opgerich te Stichting '125 jaar Orpheus' staan. SCHIEDAM - De Stichting Gravin Aleida Feesten be dankt Coca Cola Schiedam; Bondsspaarbank; Verenigde Brouwerijen Oranjeboom; A.B.N. Nederland; Thuis krant en andere regionale dagbladen; Dijkshoorn bril len; Tapijthoék Schiedam; St. Liduinastraat winkeliers; Freek Koelman aannemers; Hollandse Constructie Groep; Wilton Fijenoord; Gem. Plantsoenendienst; Vrom reiniging; alle andere gemeente afd.; Bekker Rei nigingstechniek v.h. Din gen; Slavenburgs Bouwbe drijf; Rode Kruis Schie dam; Adnico geschenken; Vincent v.d. Bosch; v. Geijl l ransport; St. Jacobs Gast huis; GOM beveiliging; Huizen Frankeland; Heine- ken's Bierbrouwerij; Rene Bloemsierkunst; Cees Groeneveld Slagerij; Veringmeijer Wooninrich-*' ting; P.T.T. Schiedam; Bi stro Sterrenbos; Verenigings Leven Schiedam; bewoners rondom de Aleida-feesten^ Camel Tobacco; Fam. Her mans; Peet Coppenhagen? met zijn mannen; C.J.V.- Schiedam; alle vrijwilligers^» Aleida groep; Bestuursleden^ en alle anderen die meehiel-J* pen ook de 5e feesten tot<* een grandioos evenement te!; maken. Inschrijving, iedere avond van 6.00 tot 8.00 uur behalve op dinsdag Het Vierkantje is enig in zijn soort Jaap Kroonenburg John Litzau Kleuraktie in Nieuwland ichiedam herbouwt DE PALMBOOM Met dank aan de sponsors van de nieuwe Palmboom Rosemount Benelux, Schiedam, Hoofdsponsor Vereenigde Glasfabrieken, Bondsspaarbank, Schiedam-Vlaardingen C A Nederland Transportbedrijf P. v.d. Kooy, Schiedam Machinefabriek Fontijne Holland, Vlaardingen Slavenburgs Bouwbedrijven B.V. Schiedam-Dordrecht Steenfabriek Udenhout, Udenhout Van der Heide Bliksembeveiliging, Hellevoetsluis N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten, Delft Heijmans Bouw B.V., Rosmalen Slokker Vastgoedontwikkeling Zoetermeer B.V., Zoetermeer Centraal Bouwbedr. Bakker B.V., Nieuw Vennep, Peter Stok B.V., Rotterdam Houthandel Boogaerdt B.V., Krimpen a. de Lek J. v. d. Tempel en zn., Schiedam Frank Vrolijk Antieke Bouwmat. Scheveningen Uw Thuiskrant/ Het Nw. Stadsblad, Schiedam B.V. Drukkerij De Eendracht, Schiedam Comité Herbouw De Palmboom, Schiedam. 19 mei 1989 De eerste „Kleur-uw-wijk-aktie" in de Troelstralaan Orpheus óók op CD hulsarts Waarneming: tel. 4269952 Jul. v. Stolbergstr. 3. tel. 4268516 Swammerdamsingel 7. tel. 4266898 Tuinlaan 38. Bezoeken aan huis voor 9.30 uur aanvragen bij de boodschappendienst 4206611 Koninklijk Schiedams Man nenkoor 'Orpheus'. 'JW THUISKRANT HERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL, iOTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Fostbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: I.. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. I. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, v_ gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te«is-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-01-89 V -V «d. SCHIEDAM, Lange Haven 121 VLAARDINGEN, Joubertstraat 27 MAASSLUIS, P. Kockstraat 2

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 3