Het gelijk van een ongekroonde volksdichter II» II Het lossen van de Het vervoer per paard en slede van het graan HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 24 MEI 1989 PAGINA 6 Hagendoorn deken van het Anthonisgilde was zaterdag gemutst Handen vol werk voor de bruggewachters SCHIEDAM - In plaats van aalmoezen oogstte hij geamuseerd/verbaasde blikken: de in een juten zak gestoken melaatse die zaterdagmiddag met de be delnap in de hand over het harde plaveisel van de Noordvest kronkelde. Al leen de allerkleinsten le ken enigszins onder de in druk van hem en de vele andere middeleeuwse ge drochten, die de binnen stad bevolkten. Hoewel perfect vermomd, konden de leden van de plaatselij ke toneelverenigingen de volwassenen niet bedotten. Die hadden meteen door dat die weinig aantrekke lijke voddebalen een on derdeel waren van het his torisch schouwspel dat verspreid door heel de bin nenstad heen werd opge voerd. Het zweet op de voorhoofden van de zak kendragers die al vanaf tien uur 's morgens schui ten losten van graan en ko len en molens en distilleer derijen bevoorraadden was ontegenzeggelijk echt. Dat het begrip afzien in een eeuw tijd toch een heel wat andere lading heeft ge kregen zal niettemin som migen ontgaan zijn. Daar voor scheen het zonnetje tijdens de vijfde aflevering van het Molenfestival te lekker; keken de stoere mannen van het Anthonis gilde te onbekommerd uit hun ogen; werden er alle tjalken, botters en an dere schepen in de havens te weinig stukgeslagen ten geboet en teveel gekeu veld en geklonken. In de tijd dat sjouwers en schip pers nog bereid waren hun ge zondheid op te offeren voor een karig belegde boterhan, schreef Nederlands ongekroonde volks dichter Hieronynus van Alphen aan aantal stichtelijke versjes voor de jeugd. Zijn aansporing om van het 'spelen leren en van het leren spelen te maken' werd door latere generaties niet echt meer serieus genomen. Toch blijken zijn vermanende woorden anno 1989 verrassend aktueel. Want de kracht van het mei-evenement rond Schiedams verleden is niet zozeer de mooie verpakking maar de inhoud. Eigentijdse happenings als bra- deriën zijn vaak niet meer dan instant vermaak met het effect van een eendagsvlieg, die tot le ven gebrachte oude ansichtkaar ten lijken zich op het netvlies vast te plakken. En van dat soort verstilde momenten wa ren er vele zaterdag. Het massa le openlucht ontbijt aan de voet van de molens langs het water, waar eerst burgemeester Reinier Scheeres met echtgenote Han- neke en op een iets stichtelijker tijdstip ook wethouder Aad Wiegman een stevige gezonde volkoren bodem legden voor een lange dag kuieren. De visafslag, waar John Fillekes hele partijen poon en zalm aan de man bracht. De glunderende bakkers die aan de voet van do gewiekte reuzen bladen vol kersverse warme appelflappen en amandelbroodjes tilden om ze gerold in een servetje te ver kopen. Al die enthousiaste hob byisten in authentiek costuum gehuld sponnen, weefden, klompen sneden of zich met an der geheimzinnig ambachtelijks bezighielden. Lange rijen wach tenden voor de distilleerderijen een jeneverkelkje in de hand. De zeeverkenners die een jeug dige passagier van hun stads- veerdienst een plastic eendje ga ven om zich mee te vermaken tijdens de boottocht over de mooiste wateren van de Bran- dersstad. De zakkendragers, die onder aanvoering van deken Jan Ha gendoorn afwisselend de zakken en het bierglas hieven. En dan tentlotte de houten klapstoelen op een lommerlijk plekje onder de kastanjeboom bij café De Unie met de jazzie klanken van Big Band Nieuwe Waterweg Noord op de achtergrond, "et programma rechtvaardigde :n fors aantal bezoekers. k door het warme de belangstelling toch onder de maat, maar eigen- verhoogde dat de feest- Juist die rust, één van meest sfeervolle elementen van het Molenfestival. De orga nisatoren verdienen het dat hun evenement befaamd wordt tot ver buiten de regio. Als ware liefhebber echter gun je hem het breken van records vooral op temperatuurgebied zodat het strand een stevige concurrent blijft. De Stoopkes uit Beigie waren niet kapot te krijgen Op de ambachtsmarkt viel onder andere het kantklossen van nabij te bekijken Het smakken voor het zakkendragershuisje Heksen en andere middeleeuwse gedrochten bevolkten de binnenstad De visafslag foto's: Aad van der Drift met gaarn: een spectaculair gezicht Tot leven gebrachte oude ansichtkaarten die zich vastkleven op het netvlies

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 6