Ruim dertig jaar op zoek naar een blend 7 -1 SINGLE HAL! Het eiland isle of Jura is in grootte het vierde eiland in de Hebriden voor de westkust van Schotland. Het telt nog geen tweehonderd bewoners. Het merendeel werkt in de agrarische sector. De distilleerderij is de enige industrie op het eiland. De bewoners steken de turf nog met de hand. De bevolking is zo klein dat er geen politie op het eiland is. Is er iets bijzonders dan moet er gebeld worden met een van de andere eilanden, in noodgevallen kan gebruikt worden gemaakt van een soort 'Fly ing Docters'; er is een kleine grasbaan waarop een vliegtuig kan landen. Het eiland heeft een afwisselend landschap; sommige delen zijn nog woest en weer andere delen zijn ontgonnen. In de vrije na tuur leven er nog tal van herten. De enige weg over het eiland vanaf de boot is met de auto te berijden. Snel gaat het niet; regelmatig moet gestopt worden voor koeien en geiten die de doorgang belemmeren. Het eiland is 45 kilometer lang en 13 kilometer breed. De dis tilleerderij is gelegen in het gehucht Craighouse aan de zuid kust van het eiland. Het distilleren vond hier al vele eeuwen geleden plaats. In 1750 kwam er een grotere distilleerderij. De Isle of Jura Distillery is hiermee een van de oudste van Schotland. Isle of Jura Single Malt is een produkt van de Isle of Jura Distillery. In 1815 startte Charles Mackinlay het bedrijf in de Schotse havenstad Leith. Aan blenden waagde hij zich nog niet. Meer dan dertig jaar heeft hij er over gedaan om de juiste blend te vinden. In die jaren reisde hij tal van distilleerderijen af op zoek naar de juiste malt whisky. De vijfde generatie Donald Mackinly heeft nu de distilleerdrij onder zijn beheer. Hij waakt over het distilleerproces en de vele duizenden vaten die opgeslagen liggen en wachten tot de rij- pingstrijd verstreken is. In hart en nieren is hij een echte Schot en verraadt zijn afkomst door nog regelmatig in de Schotse kle derdracht te lopen en zeker op momenten dat de fabriek op het eiland wordt bezocht. De Isle of Jura Maltwisky is in beperkte mate in Nederland verkrijgbaar. Het produkt ligt hier slechts bij een honderd ge selecteerde bedrijven. Het produkt is vooral in trek bij de echte kenner van whisky. Hoewel Mackinly een van de grootste whiskyproducenten is in Schotland gaat de exclusieve Isle of Jura Maltwisky slechts in mondjesmaat over de toonbank. Whisky is een belangrijk exportprodukt voor Schotland. Na Amerika is Japan een grote afnemer. Overigens is de Neder lander er ook niet vies van wanneer de exportcijfers worden be keken. ten eiken vat. In de loop der ja ren krijgt het de goudgele kleur van het hout en wordt ook het karakter en de smaak verder ontwikkeld. Houten vaten zijn hierbij nodig omdat door het hout de zuurstof naar binnen kan dringen en de alcohol via de poriën naar buiten kan. Wanneer de whisky eenmaal ge-, botteld is blijft het karakter en de smaak onveranderd. Voor wat het bepalen van de smaak is whisky te vergelijken met het zetten van koffie. Bij hetzelfde merk koffie, dezelfde wijze van zetten is de smaak toch ook afhankelijk van „de kunst van het zetten". De smaak van blended whisky schuilt hem in de samenstelling met de tientallen soorten malt- whisky. Blended whiysky be staat uit een mengsel van mout en graanwhisky's. Het blenden komt oorspronke lijk uit Edinburgh, waar voor het eerst graan- en malt whi sky's werden gemengd. Een goe de blended whisky bestaat voor dertig tot veertig prcent uit een malt whisky en wordt gemengd met tientallen soorten. Omdat dit blenden zo belangrijk is voor de smaak, het karakter en het aroma wordt het recept hiervan zorgvuldig geheim ge houden. Het geheim beslaat meestal niet meer dan één velle tje papier en gaat van vader op zoon. Dit is ook het geval bij Donald Mackinlay. De titel Master Blender is momenteel in het bezit van Donald Mackin lay en hij is de vijfde generatie van de familie. Hij waakt op het Isle of Jura over The Orgi- nal Mackinlay die vijf jaar rijpt, over de Mackinlay's Legacy, die twaalf jaar nodig heeft om op smaak te komen en over het pa radepaardje van de familie; de Isle of Jura single Malt, een tien jaar oude zuivere malt whisky, die bereid en gerijpt wordt in de enige distilleerderij op het eiland Isle of Jura. PAGINA 15 Het eiland Jura, waar nog geen tweehonderd mensen wonen. De distilleerderij ligt in het zuidoosten. Op het eiland zelf wordt nog turf met de hand gestoken voor de productie van whisky. HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 26 MEI 1989 De vijfde generatie Mackin ly, Donald die het familiege heim bewaart. De distilleerderij op Jura. Master blender Donald Mackinlay haalt de inhoud uit een van de geopende vaten. Wie aan Schotland denkt, denkt dan zeker ook aan de Schotse tradities. De kilts, de doedelzak en de whisky. Schotland is een land vol met tradities en legendes. Verbonden aan deze tradities en legendes zijn vele familiegeheimen j die van generatie op gene ratie worden overgedra gen. Een van die gehei men, het samenstellen van een speciaal soort whisky, berust bij de Mackinlay's Jen gaat al vijf generaties lang mee. van whisky een lucratieve be zigheid was. Het gevolg was dat er allerlei klandestiene distil leerderijen als paddestoelen uit de grond kwamen om de accijns te ontduiken. Behalve de Schotten waren het al gauw de Engelsen die dc smaak van whisky te pakken hadden. Het verhaal gaat zelfs dat Willem III, prins van Oran je, onbedoeld het gebruik van whisky heeft gestimuleerd. In zijn Engelse periode verbood hij de import van gin uit Frankrijk en Spanje omdat hij daarmee in onvrede leefde. Een insekten- plaag in Frankrijk, die een groot deel van de druivenoogst vernielde, was'een tweede factor die er aan bijdroeg dat de whi sky een veel gebruikt produkt werd. Een groot deel van de whisky komt uit de Schotse hooglan den. Andere bekende gebieden zijn Lowland Campbeltown en de eilanden Islay en Jura. In grote lijnen is de produktie De drie whiskies van Mackinlay; de twaalf jaar oude Legacy, de vijf jaar gerijpte The Orginal Mackinlay en de maltwhisky Isle of Jura die tien jaar heeft gerust in eikehouten vaten. Het eiland Jura met op de achtergrond de distilleerderij Via een controle- en regelpaneel wordt het distillatieprol gevolgd. De vijfde generatie van Mackinlay voor de fabriek op eiland Jura in Schotland. Een kijkje bij de distillatieketels. van whisky onveranderd geble ven. De hoofdbestanddelen voor het maken van whisky zijn water, gerst en turf. Juist de kwaliteit van water is belangrijk bij het bepalen van de kwaliteit van whisky. De zachtheid, zoet heid en vooral zuiverheid zijn bestanddelen die van doorslag gevende aard zijn voor de kwa liteit ervan. De gerst wordt op grote schaal in Schotland ver bouwd omdat het klimaat van dit land ideaal is voor dit agra risch produkt. Ook is turf volop te vinden in Schotland; zo heeft het eiland Jura een turf die ont staan is uit overblijfselen van vergane zeewieren en zeedieren. Produktie Bij de produktie van whisky laat men de gerst eerst kiemen waarna het gedroogd wordt met een vuur dat met turf wordt ge stookt. De rook die deze turf af geeft beïnvloedt het aroma van de whisky. Wanneer het proces klaar is wordt de gedroogde ontkiemde gerst mout genoemd, dat vervolgens tot moutbloem wordt gezeefd. Hierna vindt het brouwen plaats; in een grote ke tel wordt het meel met warm water gemengd en lost het op. Daarna kan het gisten beginnen en gaat de vloeistof naar distil leerketels. Hier wordt het gegis te produkt verwarmd tot de al cohol verdampt die opgevangen wordt. Bij dit laatste proces komt de malt whisky vrij. Hier na begint het rijpen van de whi sky dat een aantal jaren duurt. Het rijpen gebeurt in een hou- £De soorten en merken whisky zijn legio; toch is de Schotse whisky ruwweg in twee soorten te verdelen; de malt en de blen ded whisky. Voor de produktie van de blended is de malt echter onontbeerlijk. -Al vele honderden jaren geleden moet de eerste whisky in Schot land zijn geproduceerd. Wan neer is niet precies bekend. Ver moed wordt dat de eerste mis sionarissen in Schotland de kennis van het distilleren op de ^bewoners overbrachten. Het 'eerste schriftelijke bewijs van het bestaan van whisky dateert uit 1494 toen de bevolking van „het platteland de kunst had af gekeken. De whisky betekende voor de mensen, die het be paald niet breed hadden, een aardige aanvulling op hun ver diensten. In de 16e en 17e eeuw werd het distilleren op wat gro tere schaal toegepast en begon bok de overheid zich ermee te bemoeien. De belasting op deze drank werd in 1644 ingevoerd. Al snel had men in Schotland in de gaten dat het produceren (XKinuochdroch Rubh' a" Bhacair Clrndrbodtl Boy i Rubha na h Uamh» -/ Bogh a" Chtiirn I I fori non Loogh wCillchianaig Invcrhjssa Lussa Point Tarbart RuBTï' ChroiijomjjJA^ Rubh' Aird Sg"he,>7 GlenBal/ick Collage Skcrvuilc Lighthouse SOUND OF JURA Na Cinilcan een familiegeheim van vele jaren SCOTCH WHISKV De kunst van whisky blenden

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 15