g 4 Het weer Wethouder wil toch vergunning afgeven Geen plaats meer voor experimenten Passage Theater vaart nieuwe koers APK 250.- Koster Groenoord misschien gesloten Dagje Eindhoven: zonneboilers en kleedkamers Stadsblad Zuid-Holland II •G EXTRA BIJLAGE EEN PUBLICATIE VAN DE GEMEENTE SCHIEDAM BELEDIYE HABERLERI GROTE BEURT VRIJDAG 26 MEI 1985 41e JAARGANG, NUMMER 42 OPLAGE 40.09E «n De bewaker van de fietsenstalling heeft een handtekeningen aktie opgezet voor het behoud van Groenoord SCHIEDAM- De geruch ten dat Groenoord na dit seizoen definitief dicht gaat worden steeds sterker. In plaats van het enige open lucht en 50 meter zwembad dat Schiedam rijk is zou een motel moeten komen. De eventuele sluiting heeft de nodige onrust veroor zaakt onder de plaatselijke zwemliefhebbers.De direk- tie van het bad was niet be reikbaar voor commentaar. Het is toch te gek met dit warme weer komen er dui zenden bezoekers per dag. Groenoord is zo'n beetje de enige buiten- recreatiemoge lijkheid van heel de stad op die paar parken na, maar daar kan je alleen wande len. Het zou schande zijn als het dicht gaat," aldus een verbolgen zwembadfa- n.Inmiddels is er een pro- testaktie opgezet tegen de sluiting. Wie die wil steu nen kan zijn handtekening zetten bij de bewaker van de fietsenstalling van Groe noord. ioLII jL>-i SCHIEDAM - De beste energiebespaarders van Schiedam werden woens dag op een warm dagje Eindhoven getrakteerd. De groep van 39 man, waaron der ook raadscommissiele den en energiedeskundigen van de ONS bezocht onder andere een bedrijf gespe cialiseerd in zonne-energie, (dit met het oog op het ge bruik van zonneboilers in de nieuwe wijk Spaland). De meeste indruk maakte nog een visite aan het zeer luxueuze PSV-stadion. Er mocht zelfs een bezoek aan de kleedkamers wor den gebracht! it mm Volgens de buurtbewoners zijn er in hun wijk plekken genoeg die zonder enige schade voor de omgeving bebouwd kunnen worden.Als eventuele locaties tippen zij de voormalige wasserij van Springgrove aan de Warande, de leegstaande Vinoliafabriek op de hoek van de Schoolstraat en de slooppanden achter gebouw Over-de-Vesten aan de Warande SCHIEDAM - Het is er iets groener en ruimer dan in de gemiddelde andere oude stadswijk. Het is zeg maar het enige stukje Schiedam dat nog niet is aangetast door renovaties, betonmolens en asfalte- ringsmachines. De laatste jaren al werd zo nu en dan wat afgeknibbeld van het- riante imago van de noord rand van De Gorzen tussen Westerkade en BK-Laan. Op de Willem de Zwijger laan werd over een dicht beplant middenpad een tweebaansweg aangelegd. Op de plek van een lom- merijk plantsoen verrees het gemeenteziekenhuis. Een monumentale kerk moest plaats maken voor een betonnen woonkolos. Toch bleef het sfeervolle karakter van de buurt be houden. Maar als het col lege van burgemeester en wethouders nu niet in grijpt, dan valt de buurt definitief ten prooi aan de wurgende greep van wat ai te complimenteus 'de voor uitgang' wordt genoemd. Aanvankelijk werden de plan nen van de Rijswijkse projek- tontwikkelaar Lucas Bouw bv om het voormalig broederkloos ter aan de Warande te slopen en er terraswoningen te bouwen niet onwelwillend begroet door de omwonenden. De stemming sloeg om toen bleek dat hij ach terin de paradijselijke tuin van het klooster ook nog een 27 ap partementen tellende woonto ren had gepland. Verbijsterd De buurtbewoners waren niet alleen verdrietig maar vooral ronduit verbijsterd, vertelt hun woordvoerder de heer Van Vel- zen: „Er zijn zo langzamerhand voldoende plekken in deze wijk, waarvan je zou willen, dat ze eens werden aangepakt. Iets verderop aan de Warande staat de voormalige wasserij Spring Grove te verkrotten; ook met het al tijden leegstaand Vinolia- complex op de hoek van de Westerkade en de Schoolstraat gebeurt er niets. Je zou toch zeggen dat er hier ruimte ge noeg is om huizen te bouwen. Het is onegrijpelijk dat er niet een keus wordt gemaakt voor zo'n veel meer voorde hand liggende mogelijkheid. Als dit projekt doorgaat wordt nu net een van de mooiste stukjes afge broken." Weerklank De verontwaardiging van de omwonenden geldt ook het feit dat niemand behalve de Rijs wijkse aannemer er beter van wordt. Ze vinden dat Lucas Bouw financieel onnodig het onderste uit de kan wil halen, terwijl Schiedam met de - zij het fraai vormgegeven - brok ken wordt opgezadeld. Hun protesten vonden meer dan weerklank in politieke krin gen. De Welstandscommissie gaf na maandenlange discussies uiteindelijk het groene licht aan een (inmiddels derde) ontwerp voor een zes verdiepingen hoge toren. De leden van de commis sie voor Stadsontwikkeling, die ook hun advies uit moesten brengen, bleven unaniem van mening, dat 'die lelijke pukkel' - zoals CDA-raadslid Els Hellwig het uitdrukte - er niet komen mocht. Die unieke eensgezindheid op bestuurlijk niveau - zowel PvdA, CDA, VVD als Klein Links stemden tegen - hielp weinig. Verantwoordelijk wet houder, Hans van Kleef (PvdA), besloot ondanks alle te genstand het college van B en W te verzoeken om een vergun ning aan Lucas Bouw bv uit te WSHWiSMiïlJi t*L if De pijl op deze luchtfoto wijst aan waar Lucas Bouw de zes verdiepingen hoge woontoren heeft gepland reiken. Stomheid De heer Van Velzen - jurist en aktief bestuurslid van tal van instellingen, maar naar hij zelf vindt 'politiek een absolute nul' - is zijn verbazing daarover nog niet te boven: „Ik woonde die laatste vergadering bij en was letterlijk met stomheid geslagen. Toen de hele Commissie voor Stadsontwikkeling tegen was, dacht ik echt; hoera, we zijn er. Als nuchtere Hollander kan je er toch met je verstand niet bij, dat een wethouder de mening van al zijn adviseurs aan zijn laars lapt. In het verleden zijn er in Schiedam, omdat de alge mene mening genegeerd werd, toch de nodige missers begaan. Die flat Over-de-Veste, de Bols- silo, eigenlijk ook het Stadskan toor; het zijn in feite miskleu nen. Nu dreigt het stadsbestuur weer op dezelfde manier de mist in te gaan. Ik(kan het nau welijks geloven," aldus de woordvoerder van de bewoners. Waterpeil Wat de omwonenden vooral steekt is het feit dat de groen strook tussen de Warande en de Nassaulaan tot voor kort ook bij de gemeente heilig was. Nie mand kreeg vergunning om in zijn tuin een garage te bouwen of zelfs maar een grote achter uitgang te maken. Er moesten zelfs tweemaal per jaar preca riorechten betaald worden als de ondergrondse oliestooktanks werden bijgevuld, zodat de plantsoenendienst de perken in perfekte staat konden houden. Het staat niet preceis vast hoe veel van die flora er verloren gaat als Lucas Bouw haar plan nen, die ook nog een grote on dergrondse garage omvatten, doorzet. Maar gevreesd wordt, dat tijdens de daarvoor noodza kelijke graafwerkzaamheden het waterpeil zo zal zakken dat een aantal eeuwenoude beuken en iepen het niet zullen overleven. De buurtbewoners hopen dat burgemeester en wethouders uiteindelijk rekening zullen houden met wat iedereen vindt en geen vergunning afgeven voor de woontoren. Mocht de beslissing toch ongunstig uitval len, dan zijn ze van plan te pro beren om via een gerechtelijke procedure de bouw tegen te houden. SCHIEDAM - Met de komst van de Grote Ster ren van Nederland naar het Passage is het defini tief gedaan met het experi menteel theater in Schie dam. Deze ontwikkeling, die Carel Beke en Marq Oudshoff gisteren inluid den tijdens de presentatie van het nieuwe theatersei zoen, is ingegeven door een jarenlange ervaring. Schie dammers lopen nu een maal niet warm voor onbe kend talent, maar als tv- persoonlijkheden de Bran- dersstad aandoen, moeten er bij wijze van spreken dranghekken bij de kassa worden geplaatst. 'Sterren' die onder het bewind van Connie Eggink ontbraken, of mondjesmaat ten tonele wer den gevoerd, komen nu steevast in het programma voor. Een John Lanting, een Paul de Leeuw, een Flairck, een Berdien Sternberg met haar Groot Or kest om er alvast een paar op te noemen. „We hebben hard moeten onderhandelen, tot het zenden van telegrammen toe. Ons budget (ruim negen ton, red) is namelijk hetzelfde gble- ven als vorig jaar," vertelt een trotse direkteur Beke. „Het is toch een wereld waar koehandel bedreven wordt. Allemaal hand jeklap. De impressario's moeten vertrouwen in je hebben. Ze moeten het idee hebben dat je alles doet om de zaal vol te krij gen." Beke vindt niet dat het Passage Theater met het 'sterrenpro gramma' de populaire toer op- Carel Beke (direkteur), Marq Oudshoff (direktie-assisteru;, Dick Frederiks (grafisch ontwer per programmaboekje en Karin Heuvelman (educatief medewerkerster). boekenweken. De direktie voelt er eveneens weinig voor om bij andere grote spektakels langs de zijlijn mee te kijken. Beke; „We zitten in het SCHAT en doen mee met de Brandersfeesten." Op het gebied van de verhuur van zalen is het bestuursduo wel zeer aktief. Werd er in sei zoen '87/'8 23 maal een zaal verhuurd, de afgelopen periode steeg het getal tot boven de honderd. Oudshoff; „Het moet natuurlijk wel om culturele eve nementen gaan en niet om showtjes of zo." Het programmaboekje op zak formaat van de Schiedamse theaters wordt binnenkort huis- aan-huis verspreid. gaat. „Tineke Schouten heeft voor mij voldoende 'theater- waarde' om haar hier te laten optreden." En hij voegt eraan toe: „We moeten nooit vergeten dat het theater er is voor de Schiedamse bevolking!" Teer stoof Veranderingen doen zich ook voor bij Schiedams tweede the ater: de Teerstoof. Beke en Oudshoff, de laatste staat als di- rektie-assistent op de loonlijst, willen van De Teerstoof weer Het (met een hoofdletter) Kleinkunst-theater van de Randstad maken. Een reputatie die het tien jaar geleden zeker had. Jos Brink vertrouwde in de Teerstoof bijvoorbeeld zijn eer ste teksten aan het publiek voorzichtig toe! Beke: „We heb ben de laatste jaren te weinig kleinkunst-theater gehad en te veel 'andere dingetjes' er tussen door gedaan. Daar willen we nu vanaf." Zijlijn Volgens Beke en Oudshoff zijn ze erin geslaagd het Passage Theater een ander image te ge ven dan het voorheen had. Geen stoffig "winkeltje meer waar weinig gebeurde (Beke: Schiedam dacht: Is 't dicht of zo") maar het middelpunt van culturele evenementen, gebeur tenissen als Podiumgala's en Wie schiet Lenteloop weg postagentschap In Zuid Sr ZATERDAG 27/5 zonnige perioden droog droog' Bron: min. 10° midd.temp. 19° min. 0< KNMI wind: N-4 ZONDAG 28/5 zonnige perioden MAANDAG 29/5 zonnige perioden plaatselijk regen midd.temp. 20° min. 10° midd.temp. 21 - 3 wind: ZO-3 wind: NO-3 Woontoren in kloostertuin ligt iedereen zwaar op de maag Meestal klaar terwijl u wacht vanaf Burg. H. Gretelaan 273 telefoon 010-4738222 Het Nieuwe "br"

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1