BLIJE GEZICHTEN BIJ START SPALAND ALGEMENE INVALIDEN PARKEERPLAATSEN MAKEN GEBOUWEN BEREIKBAAR OPENBARE VERGADERINGEN HEEMTUINEXCURSIE OVER NATUURFOTOGRAFIE OPEN DAGEN CREMATORIUM BEUKENHOF HET ENE GAS IS HET ANDERE NIET BELANG OPENINGSTIJDEN VRIJDAG 26 MEI 1989 Een historische dag. Zo kan vrijdag 12 mei 1989 met recht worden genoemd. Door het slaan van een eerste paal gaf mevrouw L. E. Stoiker-Nanninga, ge deputeerde van de provincie Zuid-Hoiiand voor ruimtelijke ordening het start sein voor de bouw van Schiedams nieuwe wijk Spaland-west. In de komende vijf jaar worden hier circa 2100 woningen gebouwd. Een belangrijke ontwik keling voor onze stad Ét- In de stad bevinden zich op diverse plaatsen algemene invaliden-parkeer plaatsen. Hier mogen alleen auto's worden geparkeerd van mensen, die in het bezit zijn van een invaliden-parkeerkaart. Om controle door de politie hierop mogelijk te maken moet deze kaart duidelijk zichtbaar achter de voor ruit liggen. De maandelijkse excursie in de heemtuin van het Prinses Beatrixpark heeft dit keer een enigszins afwijkend thema. Niet de natuur zelf, maar het fotogra feren ervan staat namelijk centraal. De excursie is gratis en wordt gehouden op zondag 4 juni om 14.00 uur. Op zaterdag 27 mei en zondag 28 mei houdt het Schiedamse crematorium Beukenhof open dagen. Dit gebeurt in het kader van een landelijke actie, op initiatief van de Landelijke Vereniging van Crematoria. Op de vorige open dag, twee jaar geleden, werd crematorium Beukenhof door ruim 250 perso nen bezocht. Het slaan van de eerste paal werd door vier- a vijfhonderd belangstellenden bij gewoond. Hieronder bevonden zich ook de kopers van de eerste tweehonderd woningen in Spaland-west, die bijzonder verheugd waren dat na enige vertraging met de bouw kon worden gestart. Blijd schap ook bij de vijf bouwbedrijven die deze eerste fase van ruim tweehonderd eengezins-koopwoningen gaan realiseren. Dat zijn de firma's Peter Stok b.v., N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, Slokker Vastgoedontwikkeling Zoeter- meer b.v., Heijmans Bouw b.v. en Cen traal Bouwbedrijf Bakker b.v. Namens deze bedrijven werd door Peter Stok aan de gemeente een geschenk overhandigd in de vorm van een financiële bijdrage aan het Comité Herbouw 'De Palmboom'. De molenpoorten van deze in oude glorie terug te brengen molen zullen met dit be drag worden bekostigd. Wethouder Zijdeveld onderstreepte in zijn toespraak na de officiële handeling het belang van de bouw van Spaland voor Schiedam: „Volgens een bevolkingsprog nose uit 1988 zal het bevolkingsaantal van Schiedam, dat nu in de buurt van de 69.500 ligt, bij de bouw van Spaland-west kunnen toenemen tot circa 73.000 in 1996", aldus de wethouder. „Het is dan wel noodzakelijk, dat aan Schiedam vol doende contingenten worden toegekend w Zeer grote belangstelling voor de officiële paal in Spaland. Invaliden-parkeerplaatsen worden aange legd nabij openbare gebouwen en andere voorzieningen, op zo kort mogelijke af stand van de ingang, waardoor deze voor invaliden beter bereikbaar worden. In de loop van volgend jaar zullen in de wettelij ke regeling met betrekking tot algemene In de maand juni worden de volgende openbare vergaderingen gehouden: woensdag 7 juni: Commissie Onderwijs en de Commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken. Woensdag 14 juni: Commissie Stadsont wikkeling en Milieuzaken. Maandag 19 juni: Commissie voor Econo mische Aangelegenheden. Dinsdag 20 juni: Commissie Stadsontwik keling en Volkshuisvesting, Commissie voor Volksgezondheid en de Commissie Welzijn en Cultuur. Woensdag 21 juni: Commissie Financiën en de Commissie Sociale Zaken. Maandag 26 juni: Gemeenteraad. Voor plaats, tijd en de inhoud van de agenda kan een week voor de betreffen de vergadering informatie worden ge vraagd bij Bureau Voorlichting, telefoon 4260500 toestel 250. invaliden-parkeerplaatsen naar verwach ting enkele wijzigingen worden doorge voerd. 't Stadserf komt hier dan op terug. Voor belangstellenden is een lijst be schikbaar van alle algemene invaliden parkeerplaatsen in Schiedam. U kunt deze lijst verkrijgen door te bellen met te lefoonnummer 4260500 toestel 266. in alle financieringscategorieën, zodat de ontwikkeling in de rest van de stad niet wordt gefrustreerd". Dankzij Spaland zijn er nieuwe huisvestingsmogelijkheden, on der andere voor jonge gezinnen met kin deren. Dit is van groot belang voor de kwaliteit van het voorzieningenpeil van de stad. Scholen, verenigingen, winkels en ander voorzieningen kunnen immers al leen worden gehandhaafd bij voldoende belangstelling. Met de start van de bouw van de eerste serie van ruim 200 woningen is de bedrij vigheid op de zandvlakte nabij Woudhoek nu goed op gang gekomen en kan er een bouwstroom ontstaan waarin jaarlijks honderden woningen in Spaland worden gerealiseerd. Dit najaar komen nog 115 koopwoningen in aanbouw en daarna hoopt de gemeente in het voorjaar van 1990 het startsein te kunnen geven voor een volgende serie van ruim 300 wonin gen, waaronder circa 100 woningwetwo ningen. De planontwikkeling hiervoor is in volle gang. De excursie is bedoeld voor mensen die zelf foto's maken, of dat willen leren, en graag iets meer willen weten over het ma ken van natuurfoto's. Hierbij kan worden gedacht aan landschapsfoto's of aan de tailopnames van planten of dieren. De ex cursie staat onder leiding van de heer Lambrecht de Waard. Hij zal eerst een in leiding verzorgen waarin hij duidelijk maakt waar je zoal op moeten letten bij het maken van natuurfoto's, welk materi aal je moet kiezen, hoe je de camera moet instellen enzovoort. Aan de hand van voorbeelden zal de heer De Waard dit nader toelichten. Er zullen bovendien fol dertjes worden uitgedeeld met allerlei praktische tips. Na deze inleiding is het de bedoeling dat de deelnemers aan de excursie zelf in de heemtuin gaan fotograferen. Wie wil mee doen doet er dus verstandig aan om een camera met filmrolletje mee te nemen. Tijdens dit praktische gedeelte worden door de heer De Waard en zijn assisten ten praktische aanwijzigingen gegeven en er is uiteraard volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Het ligt vervolgens in de bedoeling dat op een later tijdstip de groep nogmaals bij elkaar komt om de fo to's te laten zien. De heer De Waard kan dan, aan de hand van deze foto's, nog wat aanvullende opmerkingen maken en tips geven. De heemtuin ligt in het noordelijk deel van het Prinses Beatrixpark, tussen de kinder boerderij en volkstuinencomplex Thurle- de. Vanuit Kethel-oost is de heemtuin te bereiken via het Duivepad. De open dagen zijn ervoor bedoeld om aan het publiek uit te leggen hoe een cre matie nu precies verloopt. Medewerkers van het crematorium verzorgen rondlei dingen door het gebouw, waarbij onder meer de aula, de muziekkamer, de medi tatieruimte en de ovenruimte worden be zocht. Vervolgens wordt buiten, in de ur nenhof, iets verteld over de verschillende mogelijkheden van asbestemming. Naast het verstrooien van de as zijn er tegen woordig vele andere mogelijkheden, zoals het bijzetten van de asbus in een monu ment, een graf of een urnenmuur. Met het aanbieden van deze mogelijkheden wordt ingespeeld op een behoefte. De laatste jaren hoort men namelijk weieens het be zwaar dat cremeren gevolgd door een di recte verstrooiing van de as toch wel ab rupt is, zonder tastbare en blijvende her innering aan de overledene. Aan bezoe kers zal dan ook een folder worden uitge reikt waarin de verschillende mogelijkhe den van asbestemming worden beschre ven. Het crematorium Beukenhof is tijdens de open dagen op de volgende tijden geo pend: zaterdag 27 mei van 10.00 tot 15.00 uur; zondag 28 mei van 12.00 tot 15.00 uur. Crematorium Beukenhof is gevestigd aan de Burgemeester van Haarenlaan 1450, ingang Laan van Spieringshoek. Per openbaar vervoer bereikbaar via NS- en tramstation Nieuwland of de buslijnen West-Nederland 125 en 126 en RET lijn 54. Voor automobilisten is de route naar het crematorium duidelijk door borden aangegeven. Naast het Groningse aardgas is er in de loop der tijd steeds meer gas uit andere velden beschikbaar gekomen. Gas uit de Noordzee of uit andere velden in ons land heeft vaak een andere calorische waarde. Dat wil zeggen: dezelfde hoeveelheid gas geeft bij verbranding in uw gastoestellen meer of minder warmte dan het Groning se gas. (Het gas uit de verschillende velden wordt zo gemengd, dat de calorische waarde zo dicht mogelijk die van het Groningse gas benadert. Toch kan de calorische waarde, dus de hoeveelheid energie in het gas, van tijd tot tijd licht variëren. Als het gas meer warmte levert bij verbranding, heeft u minder nodig om bijvoorbeeld een ketel water aan de kook te brengen, of uw huis te j^rwarmen. Omgekeerd zult u iets meer gas verbruiken als er minder ener gie in een kuub gas zit. In de dagelijkse praktijk merkt u niets van dit alles. De cv- ketel, badgeiser, boiler en kachel werken net als voorheen. In het grootste deel van Nederland leve ren de gasbedrijven al lange tijd gemengd gas, dat ze inkopen bij de Nederlandse Gasunie. Zo ook Schiedam. U kunt dit op de jaarlijkse afrekening zien. De prijs van het gas is namelijk altijd afgestemd op de calorische waarde van het Groningse gas. Om te zorgen dat u precies hetzelfde be taalt als voor het Groningse gas, vindt u op de eindafrekening een correctie in ver band met de hogere of lagere calorische waarde van het aan u geleverde aardgas. Vanaf januari van dit jaar krijgen ook de gasverbruikers in de noordelijke provin cies gemengd gas. De 'calorische verre kening' is dan in praktisch geheel Neder land een feit. t> UWVttato

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 22