Het weer Loodzwaar weekend voor brandweer .4 Va 'Schiedamse kunstenaars zullen een belangrijke plaats innemen Danser Rudolf Fitskie op tournee naar Portugal: KAT0EN-K0LLEKTIE '89 11 PER METER Stadsblad f Zuid-Holland MGR. NOLENSLAAN Wethouder Van Kleef tegen bouw woontoren in kloostertuin Warande WOENSDAG 31 MEI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 43 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Het kostte de brandweer uren werk om de vuurzee op de Rotterdamsedijk te bedwingen. SCHIEDAM - De brand weer heeft een loodzwaar weekend achter de rug. Maar liefst tweemaal moest er uitgerukt worden om een fel uitslaande vlammenzee te bestrijden. In de nacht van donderdag op vrijdag brak er rond drie uur brand uit in snackbar Sabine's Place in de Tollenstraat in Schie dam-West. Een uur later kon het sein 'vuur meester' worden gegeven, maar toen waren al wel de snackbar en twee aangrenzende leegstaande panden op de hoek van de Filips van Bourgondiëstraat volledig uitgebrand. Twee andere aangrenzende huizen - in de Tollenstraat - liepen zo veel rook en waterschade op dat de bewoners ervan elders ondergebracht moesten worden. Pas om acht uur 's morgens waren ook de nabluswerkzaam- heden achter de rug en kon de brandweer inrukken. Dezelfde nacht nog hield de politie de ei genaar van de snackbar aan, een 33-jarige Utrechtenaar, op verdenking van brandstichting in zijn eigen zaak. Na verhoor moest de man wegens gebrek aan bewijs echter weer vrijgela ten worden. De Utrechtenaar had de snackbar pas kort gele den overgenomen. Het bericht van zijn vestiging in Schiedam werd kort geleden door de be woners met gemengde gevoe lens ontvangen omdat ze vrees den dat er veel lawaaiige jonge ren uit andere stadswijken op Sabine's Place af zouden ko men. De brandweer kan han gende het onderzoek niet beves tigen of het vuur, zoals de ge ruchten in de buurt willen, op zettelijk is aangestoken. Rookontwikkeling In de nacht van maandag op dinsdag was het opnieuw raak, nu op de Rotterdamsedijk. Daar brandde een benedenhuis, waarvan de bewoner net aan het verhuizen en afwezig was, gedeeltelijk uit. De bewoners van vijf aan hetzelfde trappor taal gelegen huizen moesten met behulp van de brandweer en de politie geëvacueerd wor den vanwege de enorme rook ontwikkeling en de nacht elders SCHIEDAM - Als de ge meenteraad in juni haar goedkeuring verleent aan de adviesnota van CSJ, zal de artotheek (i.o.) per 1 september van start gaan. Vooruitlopend op de besluitvor ming door de raad worden twee 'voorlopige' commissies in het leven geroepen om de werk zaamheden die op korte termijn moeten gebeuren bij de horens te vatten. Zo komt er een kerncommissie met Paalman aan het stuur en een artotheekcommissie met zwaargewicht Hans Walgen- bach, plaatsvervangend direc teur van het Centrum Beelden de Kunst te Rotterdam. „Na het raadsbesluit kunnen de commissies 'geformaliseerd' worden", aldus de nota. Bezit Zoals bekend komt de artotheek in het wat afstandelijke wijkcen trum De Blauwe Brug. Als de pot is een voormalige kleuter school op het Bachplein gevon den. De kunstwerken zijn in middels uit het krakkemikkige donkere pandje aan het Broers- veld gehaald en naar Schiedam- Noord gebracht. Daarmee komt ook een einde aan de vrees van kunstenaars over het beheer van het BKR-bezit. Maria ele ven, samensteller van de CSJ- nota, maakt er geen geheim van dat kunstwerken zijn bescha digd. „Soms zeiden we: Oei, oei, wat er nu gebeurt is niet goed voor de kunst". Huisstijl In totaal wordt er 45.000,- uit getrokken om alle kunstwerken op te knappen en geschikt (lees: omlijsten) te maken voor uit leen. Ook wordt er 15.000,- beschikbaar gesteld voor rou ting en huisstijl van de arto theek en komt er - ter verfraai ing van de buitenkant van arto theekdepot Bachplein - eeh kunstwerk aan de muur. Hier voor staat een potje open met daarin 10.000,-. Jaarlijks is er 22.500,- voor opdrachten aan beeldende kunstenaars beschik baar. Schiedamse kunstenaars zullen een belangrijke plaats in nemen, maar kunst zal aange kocht worden uit heel het land", verduidelijkt ambtenaar Cleven. Tarieven Het gemeentebestuur van Schie dam kan geen tarieven vaststel len voor de Schiedamse arto theek. Dat doet het CBK te Rotterdam, waarmee een sa menwerkingsovereenkomst is gesloten. Overigens eenzelfde constructie als Vlaardingen heeft. De complete collectie van de ar totheek bestaat uit geselecteerd werk uit de BKR-archief en spe ciale aankooprondes van vele tienduizenden guldens in de af gelopen jaren toen er over het begrip artotheek veel 'nage dacht' werd in Schiedam. Beheer Het beheer van de artotheek en het depot komt in handen van een artothekaris. Vermoedelijk wordt dat Jan van Dullemen, die nu al zeer nauw betrokken is met de organisatie. De gemeente zal de eerste jaren 11.000,- bij moeten passen om de exploitatie van de arto theek rond te krijgen, voorspelt de adviesnota van CSJ. f Het voormalig depot van BKR-kunst aan het Broersveld. SCHIEDAM - De jaren hebben Rudolf Fitskie ogenschijnlijk ongemoeid gelaten. Zijn krullen zijn nog even blond, zijn stap is nog net zo veerkrachtig als doorbrengen. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk een rol oude vloerbedekking, die voor de deur van de woning klaar lag voor de gemeentereini ging en aangestoken werd. De vlammen zouden via een open staand raam naar binnen zijn geslagen waar het vuur zich ver der uitbreidde. De brandweer is vanaf even voor enen 's nachts tot in de kleine uurtjes bezig ge weest met het bestrijden van de vuurhaard. SCHIEDAM- Dankzij zijn lan ge carrière in de politiek be schikt wethouder Hans van Kleef inmiddels over de spreek woordelijke olifantshuid. Toch stak het hem bijzonder dat hij in het Stadsblad van afgelopen vrijdag moest lezen dat hij een voorstander van de bouw van een woontoren achter in de tuin van het voormalige broederklos- ster in de Warande zou zijn. Volgens de wethouder berusten de beschuldigingen van diverse kanten dat hij tegen het advies van de commissie van Stadsont wikkeling in toch een vergun ning zou willen afgeven aan pro jectontwikkelaar Lucas bv puur op zwartmakerij. Als ik zon der slag of stoot een vergunning af had willen geven, dan had ik dat allang kunnen doen. Ook ik ben tegen de bouw van een woontoren op die plek. Alleen is de grond in de Warande geen gemeente eigendom. Willen we de aanleg van zo'n huizenblok voorkomen, dan zal dat in over leg met projectontwikkelaar Lu cas Bouw moeten gebeuren. En daarmee zijn op dit moment op nieuw besprekingen gaande," aldus Van Kleef. Het Nieuwe Stadsblad komt volgende week uitgebreid op de bouwplannen in de Warande terug. Vakantiewerkers opgelet Zie onze advertentie elders in dit blad. uitzendbureau T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten in het prille begin van zijn carrière als balletleraar/ danser. Ook in zijn studio aan de Broersveld verstopt achter Modehuis Alja, lijkt de tijd te hebben stil gestaan. Nog altijd wordt er op swingende muziek fors gezwoegd en geploe terd voor een enorme spie gelwand en is het daarna goed bijkomen en napraten met een glaasje fris in het kleedlokaal annex barre tje. Toch is er het nodige veranderd. Rudolfs belofte om in Schiedam een dans centrum te vestigen dat zijn weerga niet kent in den lande, blijkt anno 1989 bijna volledig waar gemaakt. Volgende week vertrekt Fitskie met zijn naar hem vernoemde showballetgroep voor een twee maanden durende tournee naai Portugal. Regelmatig zijn tóp mensen uit 'het wereldje' bereid gastlessen te komen geven op zijn school. Op het lijstje bij zondere docenten prijken na men als Helen leClerq - die even overwipte uit Afrika - Ma- bel Alter, een ster van het Ne derlands Danstheater, en de Cu- banse Marie Pennock. In sep tember wordt er in het danscen trum een gloednieuwe kindero pleiding opgestart, die geba seerd is op dezelfde methode waar ook het Engelse Royal bal let onder auspiciën van Margot Fonteijn mee werkt. Glamour Als klap op de vuurpijl staat Fitskie vermeld in een lijvig boekwerk over de geschiedenis van de dans dat onlangs uit kwam. Rudolf inmiddels ge- Rudolf Fitskie wend aan de glamour en glitter van de showbizz is best bereid toe te geven dat dat laatste hem desondanks wat deed: „Ze heb ben zoals altijd mijnn aam weer verbasterd - ik word er Rudolf Etskie in genoemd - maar daar sta je dan toch maar tussen de groten. Eerlijk is eerlijk; ik ben er best trots op. Ik ben hier in Schiedam vanuit het niets be gonnen met een heleboel idea len in mijn hoofd. Veel daarvan zijn uitgekomen. Ik timmer met mijn eigen ballet behoorlijk aan de weg, run tegelijkertijd een goed lopend opleidingscentrum voor amateurs en profs en heb ontzettend leuke connecties op gebouwd. En nog steeds zit er een opgaande, duidelijke lijn in de ontwikkeling. We zijn lekker cultureel bezig. Dat is prachtig om mee te maken." Discipline Een van de belangrijkste rede nen van zijn succes is volgens Rudolf, zijn houding ten op zichte van zijn vak: „Dansen is geen beroep, het is een versla ving, een manier van leven. Je moet waanzinnig bezield zijn en een verschrikkelijke discipline hebben om het vol te kunen houden. Dat betekent ook per manent bezig zijn met je vak; je er steeds verder in verdiepen. Ik merk aan mezelf dat ik, nu ik ouder word, steeds bewuster werk met beweging. Het is geen kunst om domweg met je han den omhoog te staan. Je moet weten wat erachter zit." Zijn speurtocht naar de wortels van de dans brachten Fitskie zo ongeveer de hele wereld rond. Tijdens zijn reizen naar uiteen lopende bestemmingen als Afri ka en Brazilië wist de Schie dammer vaak het nuttige met het aangename te verenigen. Met zijn balletgroep trad hij op in vele gerenommeerde nacht clubs, theaters en andere uit gaansgelegenheden. De laatste jaren laat hij het podiumwerk eigenlijk altijd over aan zijn vijf danseressen/showgirls en blijft hij zelf het liefst op de achter grond. Maar voor de tournee door Portugal was hij bereid een uitzondering te maken. Ru- dolf Fitskie: „We hebben daar al eens eerder opgetreden en ze vroegen ons of we met dezelfde show terug wilden komen. In principe treed ik niet meer op, maar mijn groep heeft nu zo'n goede sfeer en die meiden heb ben zo keihard gewerkt, dat ik toch nog een keertje mee wil draaien. Al zal het waarschijn lijk voor het laatst zijn. Ik heb de periode van de spotlights ge had. Het ontwikkelen van cho reografieën, het trainen, daar ga ik me in de toekomst helemaal op toe leggen. En om even een misverstand uit de weg te rui men: ik heb een open instelling. Ik mik niet alleen op de besten. Dansen is juist iets dat ieder op zijn eigen niveau kan doen. Daarin ben ik diezelfde gewone jongen van vroeger gebleven." Rotterdamsedijk 397 3112 AP Schiedam 010 - 4260771 3 juni a.s. op de zie pagina6en7 MEER METERS MODE Strepen - stippen - bloemen - noppen en uni in 15 kleuren. 150 cm breed. De geschiedenis van Ketel 1 De laatste Lenteloop De Rudolf Fitskie Dancers Bron: KNMI VRIJDAG 02/06 ZATERDAG 03/06 ZONDAG 04/06 al en toe zon zonnige perioden af en toe zon plaatselijk regen droog plaatselijk regen min. 5° midd.temp. 17° min. 8° midd.temp. 18° min. 9/ midd.temp. 18° wind: N-3 wind: NO-4 wind: NO-4 Artotheek in september van start "Dit vak vergt waanzinnige discipline Wij helpen direktll! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil - Reparatie Verhuur Ook voor uw waamachinea en koe!katten. LEO HORN Schiedam, Hoogstraat 27 b t/o HIJ Herenmode. Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1