VAN GELOVEN O.G. NU VEEL 174.- 'f 1 1 Wt il 126.- 443.- TE KOOP Lineaire hypotheek ten onrechte stiefkind Meetekenen partner Tenaamstelling koopcontract mag best enige aandacht MERCURY BUITENBOORDMOTOREN: AMERIKAANSE HIGH TECH TOPKWALITEIT van der hoek 7*1 Zomerhof-Muys n \Tt?T?T O 1024.- ^Husqvarna VEEL GOED KOPER DAN U DENKT! Rolgordijnen Buiten- scherm GRATIS OPMETEN EN GRATIS BEZORGEN!! Vertikale jaloezieën Aluminium jaloezieën sES Sanplise de Luxe BeI eens op of kom eens langs. Sandux de Luxe Oostha venkade 87 Vlaardingen i ALBERT CUYPSTRAAT 14. van de *>eek Hypotheek- gids VRIJDAG 9 JUNI 1989 HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 14 Alle 1989 modellen Mer cury buitenboordmotoren leveren wij u graag uit voor raad. Kom langs in onze showroom en verbaas u: over de sublieme techniek èn...over de lage prijzen! U bent wel kom bij de Mercury-dealer in uw omgeving! Fa. M.M. Buying Dijkhoornseweg 59 2635 EK Den Hoorn (bij Delft) Tel. 015-615692 Outboard Shop Rotterdam J. van Avennesstraat 44-46 3021 RS Rotterdam Tel. 010-4256143 Nautik-Watersport Oosthaven kade 15-15a 3134 NV Vlaardingen Tel. 010-4354083 HYPOTHEEKADVIESCENTRUM I Singel 92, 3112 GS Schiedam, telefoon 010-4260546. Makelaardij ROZENBURG VIERPOLDERS Vraag onze Foto Woning Gids Voorweg 2/Oostvoorne/Tel. 01815-4000 Colenbranderstr. 17/Hellevoetsluis/Tel. 01883-14000 Te Koop in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld: ongeacht stofsoort 300 br. x 190 h. (cm) normaal 194.- Bij Sandux. Ook kant klaar rolgordijnen breed: 100 cm. 29.- 150 cm. 39.- 200 cm. 49.- 250 cm. 63.- met knikarm, nu in de aanbieding. VOORBEELD op maat gemaakt 200 cm uitval 495 cm breed van 1137.- effdoek BIJ.*"" nü bij Sandux. streepdoek Nog nooit zó goedkoop, nu bij Sandux in 20 kleuren en met 20% KORTING!! 200 br. x 180 h. (cm) O O /I nü bij Sandux. zowel in breed als Nieuw! weert zon en kou! Houdt genoeg daglicht binnen VOORBEELD: 200 br. x 150 h. (cm) Normale prijs 394.-, nu bij O Sandux met 30% korting ulOi" x i.N li in smal te leveren bij Sandux: VOORBEELD: in breed 200 br. x 160 h. (cm) van 140 Nu bij Sandux voor. Leverbaar in 50-35 en 25 mm vertikale jaloezieën In liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen op grote modellen te zien. VOORBEELD: 250 br. x 180 h. (cm) normale prijs 553.- nü bij Sandux Volop parkeergelegenheid vlak voor de deur. U vindt ons 100 meter over de spoorbaan van de NS. Tel. 010-4346260/4346144 Sandux is open op: maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 u. zaterdag 09.00-16.00 uur vrijdag koopavond. f 3°°'" jubfleu^'j 845_ KWALITEIT UIT ZWÉÉÉDEN Naam Adres Raats ^Bon sturen naar Husqvarna Bos &Tuin, Postbus 188, 1110 BD Diemen. Goed onderhouden benedenwoning in Schiedam-West aan de Deze woning is voorzien van een nette keuken, douche, ruime ka mers, en een mooie achtertuin. een andere woning is betrokken wordt met spoed een BOD GEVRAAGD» Dit is uw kans om een woning goed koper te kopen dan te huren. Inlichtingen en/of afspraak: Rembrandtlaan 2 3117 VJ Schiedam Tel. 010-4731391 Het overgrote deel van alle hy potheken wordt tegenwoordig in de vorm van het annuitei- tensysteem gegoten: gelijk blij vende maandtermijnen, waarin het aflossingsbestanddeel langzaam groeit en het rente bestanddeel kleiner wordt. Vroeger kende men eigenlijk alleen de lineaire vorm: elke maand of elk jaar een vast percentage aflossen, en rente betalen over het geld dat nog uitstaat. Tegenwoordig komt die lineaire vorm alleen in uit zonderingsgevallen voor: ten onrechte, want het lineaire sy steem heeft voordelen. Het belangrijkste voordeel van de lineaire hypotheek is dat er minder rente wordt betaald dan met een annuiteitensys- teem. Een hypotheek van bij voorbeeld 100.000 tegen 8% rente en looptijd van 30 jaar kost bij het annuiteitensyteem over de hele looptijd gezien aan rente: 164.240. Een lineaire hypotheek met looptijd 30 jaar heeft in die periode (ook weer bij 8% ren te) in totaal 124.000 rente lasten. Vergeleken met de op hef die er gemaakt wordt over de voordelen van spaarhypo theken (waar nadelen tegen over staan) is dit een opmer kelijke uitkomst. De lineaire hypotheek is vele tienduizen den guldens goedkoper dan de annuiteitenhypotheek! Ook bij Wie meer wil weten over hypotheken, over bespa ringsmogelijkheden, se lectiecriteria, het bedrag dat geleend kan worden etc, vindt overigens veel informatie in het blad Huis Bezit van Accres Uitgevers. Dit gaat ge heel over hypotheken en is sinds kort in de tijd- schriftenhandel te koop voor 6,25. vergelijking van de netto las ten, dus rekening houdend met belastingaftrek van de rente, blijft er nog heel veel voordeel over. Nadeel De lineaire hypotheek heeft een belangrijk nadeel: de aan- vangslasten zijn relatief hoog. In bovengenoemd cijfervoor beeld (hypotheek 100.000, rente 8%, looptijd 30 jaar) in het eerste jaar 11.334. (De annuiteitenhypotheek blijft, bij 30 jaar en 8% rente, steeds op jaarlasten van 8.808). In het 10e jaar zijn de lasten van lineaire hypotheek onge veer gelijk aan die van het an- nuiteitensysteem. Daarna is het lineaire systeem goedko per. In het 20e jaar wordt bij voorbeeld 6266 betaald. In het laatste jaar 3600. De lineaire hypotheek is dus alleen mogelijk voor eigen/ huisbewoners die de hoge aan- vangslasten kunnen opbren gen. Huizenkopers die bij voorbeeld de financiering maar moeilijk rond kunnen krijgen, zijn gebonden aan re latief lage aanvangslasten (meestal dus het annuiteiten- systeem). Inkomensdaling Wie de aanvangslasten kan opbrengen, haalt met de li neaire hypotheek echter een voordelige financiering in huis. Dat is vooral van belang voor mensen die nu nog roy aal rond kunnen komen, maar naderhand een inkomensda ling mogelijk achten. Bijvoor beeld oudere huizenkopers, die nog 10 tot 20 jaar een nor maal inkomen hebben, maar dan terug zullen vallen op een pensioenregeling. Het lineaire systeem heeft meer voordelen: door het rela tief snelle aflossingstempo is het risico van rentestijging in de tweede helft van de loop tijd geringer. Zelfs bij een flin ke rentestijging is het effect er van beperkt: de hogere rente wordt over een relatief klein uitstaand hypotheekbdrag be rekend (in vergelijking met het annuiteitensysteem). Anders gezegd: wie nu bijvoorbeeld een vaste rente-termijn kiest van 12 of 15 jaar in combina tie met het lineaire systeem, heeft zich goed ingedekt. Het is niet nodig om nog meer ze kerheid te kiezeh, dus bijvoor beeld voor een termijn van vaste rente van 30 jaar. En het is nu eenmaal een gegeven: hoe langer de termijn van vas te rente, hoe hoger de hypo theekrente. Nog een voordeel is dat het 'bezit' sneller opgebouwd wordt. Na 10 jaar is bij het li neaire systeem al l/3e van de hypotheek afgelost, dus bij een hypotheek van 100.000 is dat 33.334. Bij het annuitei tensysteem is na 10 jaar nog geen vijftien mille afgelost. Dit verschil blijft, in absolute be dragen gemeten, groeien. Die snelle aflossing biedt te vens veiligheid: bij onver wachte financiële tegenvallers kan zonodig extra geld geleend worden dank zij het feit dat er voldoende overwaarde is (d.w.z. voldoende verschil tus sen verkoopwaarde van het huis en uitstaand hypotheek bedrag). Maar ook vergroot die vrije waarde de mogelijk heden om later door te stro men naar een ander koophuis: er kan meer aanbetaald wor den dank zij die overwaarde. Daardoor kan een ander huis worden gekocht, terwijl dat misschien niet mogelijk was geweest als voor het annuitei tensysteem was gekozen. Hypotheekbanken en bemid delaars plegen de lineaire hy potheek vaak te kleineren. Voorzover er belangstelling bestaat voor het lineaire sy steem wordt vaak gezegd: neem toch maar het annuitei tensysteem, dan kun je altijd nog jaarlijks een bedrag boete- vrij aflossen. Dat is inderdaad mogelijk. Maar het blijkt in de praktijk nu eenmaal een groot verschil of iemand zichzelf verplicht (met het lineaire sy steem) ofwel vrijwillig extra aflossingen doet. Meestal komt van die vrijwillige ver vroegde aflossingen weinig te recht. Daarom: het lineaire sy steem is het overwegen waard. aflossin^sdu Annuïteiten bron 'De Postbank' Lineair looptijd van de hypotheek Koopcontracten worden vaak nonchalant getekend. Ook als er goede ontbindende voor waarden zijn, doet de koper er echter goed aan allerlei details goed te bestuderen. Om te be ginnen geldt dat al voor de te naamstelling. Wie tekenen er als koper in het geval er spra ke is van huwelijk, samenwo nen of andere relatievormen? Het is verstandig daar even bij stil te staan. Om te beginnen is het nuttig te beseffen wat het verschil is tussen een koopovereenkomst en een koopakte. De koop overeenkomst is de afspraak tussen koper en verkoper om het huis te kopen. Vroeger werd dat voorlopige koopakte of voorlopige koopovereen komst genoemd. Maar omdat het woord 'voorlopig' het mis verstand kon opwekken dat partijen nog van de overeen komst afkonden, wordt nu al gemeen gesproken van koop overeenkomst. De koopakte is het papier dat bij de notaris wordt opgemaakt ten bewijze dat de eigendom van verkoper naar koper is overgegaan. De koopakte wordt dus gebruikt bij het zg. transport. Huwelijk Over het huwelijk is in wette lijk opzicht veel geregeld. Vooral bij huwelijken in ge meenschap van goederen maakt het daarom niet eens zoveel uit wie de koopover eenkomst tekenen. Als een van beiden een koop sluit, is de ander ook automatisch ge bonden. (Tegenover de verko per is er dan sprake van een rechtsgeldige overeenkomst). Bij de juridische eigendomso verdracht (het transport) voor de notaris zullen beide echtge noten in ieder geval moeten tekenen. Daar moet de notaris op toezien. Bij huwelijken op huwelijkse voorwaarden kan de eigendom verschillend worden geregeld. Het kan bijvoorbeeld zijn dat de man een financieel riskant bedrijf uitoefent en het huis veilig wil stellen door het op naam van de vrouw te zetten. Maar meestal zullen familie- en erfrechtelijke kwesties be palen wie eigenaar wordt. Is de man bijvoorbeeld eerder getrouwd geweest, dan kan be sloten worden om het huis op naam van de vrouw te stellen om problemen te voorkomen bij overlijden van de man. Zou het huis op diens naam staan, dan konden kinderen uit zijn eerste huwelijk een erf deel in het huis opeisen. Dat kan niet als het huis op naam van de vrouw staat. Ook kan het zijn dat het geld voor de koop feitelijk van een der echtgenoten komt en dat het wenselijk wordt geacht om dit tot uiting te doen komen in de eigendomsverhouding. (In de koopakte kan die ver houding worden vastgelegd, bijvoorbeeld: de man voor 1/ 3, de vrouw voor 2/3 etc.). Ongeacht de vraag wie eige naar is (en wie meetekenen): bij latere verkoop zal de part ner toch toestemming moeten geven de echtelijke woning van de hand te doen. Deze be scherming is wettelijk geregeld en hoeft dus niet gewaarborgd te worden door koopovereen komst of koopakte. Samenwoning Bij ander samenlevingsvor men dan het huwelijk luistert het nauwer wie er al dan niet meetekenen. Het is verstandig alle financiële aspecten van het samenleven schriftelijk te regelen. (De notaris heeft daarvoor standaardmodellen), die aan individuele wensen kunnen worden aangepast). Ook nu geldt dat de handteke ning van een der samenle vingspartners onder een koop overeenkomst leidt tot een rechtsgeldige overeenkomst. Maar de ander is pas eveneens gebonden, als die (op koop overeenkomst of koopakte) meetekent. Voor het vastleg gen van het recht om in het huis te wonen is het verstan dig dat beide partners de koopovereenkomst tekenen. De feitelijke eigendomsver houding kan later in de koop akte worden vastgelegd. Die eigendomsverhouding heeft overigens meer conse quenties dan bij gehuwden. Bij gehuwden (ook als er sprake is van huwelijkse voorwaarden) is die verhouding niet van in vloed op de toepassing van het huurwaardeforfait. Bij samen wonen wel (tenzij uitdrukke lijk anders wordt afgesproken). Met andere woorden: bij sa menwonenden moeten de partners ieder in verhouding tot de eigendom het huurwaar deforfait bij hun inkomen tel len. Is de verhouding bijvoor beeld 1 op 3 en het huurwaar deforfait bedraagt bijvoorbeeld 1170,- dan moet de een 1/4 van ƒ1170 oftewel 292,50 bijtellen en de ander 3/4 van 1170 877,50. Fiscale familie- en erfrechtelij ke zaken zullen ook nu mede bepalend ,zijn voor de vraag wie er al dan niet meetekenen en in welke verhouding de ei gendom wordt geregeld. Advies Het moge duidelijk zijn dat het al dan niet meetekenen op koopovereenkomst en koopak te meer consequenties kan hebben dan partijen beseffen. Advies is daarom in alle geval len waar geen sprake is van een huwelijk in gemeenschap van goederen gewenst. (En soms ook in dat laatste geval). De aangewezen persoon daar voor is de notaris. Algemene informatie is te krij gen bij de (door de grote be langstelling bijna onbereikba re) notaristelefoon: 070- 469393 op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur. Maar hui zenkopers komen sowieso bij een notaris terecht voor het transport. Daarom kunnen zij zich het beste wenden tot de notaris waar dat zal gebeuren. Voor advies in deze zaak zal die notaris in het algemeen geen extra kosten in rekening brengen. Familie-omstandigheden bepalen mede hoe het eigendom van een huis moet worden geregeld. ffD Meeuwensingel 107. In perfekte staat van onderhoud verkerende dwarskap- eindwoning met cv, achtertuin o/h Z/O en vrij uitzicht aan voorzijde. Beg. grond: grotendeels met plav. vloerverw., L-woonk. (plm. 34 m2), open keuken met kunststof inr„ tus- senhal met toilet. 1e Verd.: 3 ruime slaapk. en badk. met ligbad, closet en wastafel. 2e Verd.: 2 ruime slaapk. en ber gingen. Leeg te aanv. in overleg. Koopsom 149.000,- k.k. Eewasstraat 15. Uitstekend verzorgde royale hoekwoning met cv, berging en tuin. Recent geheel gemoderniseerd. Ind.: o.a. b.grond: woonk. (7.86x3.34/3.84), keuken met kunststof inrichting. 1e Verd.: 3 slaapk. met o.a. wastafel en kastenwanden, fraaie, mod. badkamer met ligbad, wastafel, toilet en dou che. 2e Verd.: overl. en slaapk. Koopsom slechts ƒ119.000,- k.k. Eventueel ter overname div. extra's zoals parket, houthaard etc. Leeg te aanv. in overleg. ZIEN IS KOPEN. (LidNVMk NVM MAKELAAR 'Swammerdamsingel 19/d, Schiedam. Modern verbouwde portiekwoning op de 2e zolderverdieping met uitzicht op singel. In deling: L-vormige living, woonkeuken, serre met schuifpui, badkamer met douche en wastafel, slaapkamer met dakkapel. 47.500,- k.k. Buys Ballotsingel 53/b, Schiedam. Aan singel gelegen royale benedenwoning met sousterrain en tuin. V.z.v. C.V.-gas. Woonk., moderne keuken, douche, slaapk., hobbyruimte, 2 bergingen, 52.500,— k.k. y r Beheerders Makelaars O.G. Beukelsdijk 134,3022 DL Rotterdam, 010-4.77.55.66 Zonwering li auu ii. v^in; SANDUX zonweringfabriek 300 jaar jong betekent f 300,- inruilpremie voor uw oude gazonmaaier op de Husqvarna Royal 46, compleet met: 3,5 pk 2,6kW4-takt B&S benzinemotor, 46 cm maaibreedte, snel- verstelling van de maaihoogten, scharnierende grasvangzak. Meer weten? Stuur onderstaande bon in voor meer informatie. ROYAL 46 MAKELAARDIJ RUBENSPLEIN BV t»P "1 I I I I I T rente deel looptijd van de hypotheek rente dec redaktie

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 14