Het weer Strijdbare dame zonder mannelijk statussymbool Paradijs zonder appelboom APK Kü V Ongebruikelijke stap in politiek Slechts veertig jongeren kregen alternatieve straf NIEUWE LEIDING 'UW THUISKRANT' I Theresia van der Pant 250.- Twee brillen halen en maar één betalen... Stadsblad f Zuid-Holland nv-j I GROTE BEURT Klein links zegt vertrouwen op in milieubeleid college Theresia R. van der Pant (1924 Schiedam) is de eerste vrouwelijke kunstenaar die van de in 1987 door vrou wen opgerichte Judith Leys- ter Stichting de Judith Leys- terprijs 1987 kreeg. Deze prijs bestaat uit een geldbe drag van 10.000,- èn een overzichtstentoonstelling in het Frans Halsmuseum te Haarlem. Dat zo'n overzichtstentoon stelling in het Frans Hals museum te Haarlem wordt gehouden is begrijpelijk want de schilderes Judith Leyster, tijdgenote van Frans Hals, werd in Haar lem geboren en heeft daar ook gewoond. Zij was ge huwd met de Haarlemse schilder Jan Miense Mole naar. Van Judith Leysters werk, onder meer „vrolijke gezel schappen een populair thema in de 17e eeuw en fruit-en bloemstillevens (on der meer haar tulpenaqua rellen) is weinig te achterha len. Veel werk is verdwenen, overgeschilderd of verhan deld onder de naam van meer bekende mannelijke kunstenaars. Theresia (Theet) van der Pant wordt in 1946 toegela ten tot de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam waar zij een jaar les krijgt van prof. Bronner, die in 1947 wordt opgevolgd door de beeldhou wer Piet Esser. Mede omdat zij in 1950 een Belgische studiebeurs krijgt, meldt zij zich aan bij de Ecole Nationale Supérieure d' Architecture et des Arts décoratifs te Brussel waar zij de colleges van de beeld houwer Oscar Jespers volgt. In 1956 volgt Theet van der Pant een zomercursus in Salzburg en daar ontmoet zij haar vierde leermeester Giamoco Manzu. Deze vier -beeldhouwerszetten Theet van der Pant op het goede spoor van de figuratieve beeldhouwkunst. Duidelijk zijn invloeden van deze vier leermeesters in haar werk te herkennen. Uit alle werken die op deze tentoonstelling die vanaf vandaag tot 10 juli is te be kijken in het Stedelijk mu seum, getoond worden - por tretten of dierplastieken - blijkt naast de zo tvpische eigenschappen van 'de „ge portretteerde" of dat nu een zwaan of een bison of uil, of een belangrijk menspersoon is, de grote ambachtelijke perfectie van de plastieken. VRIJDAG 9 JUNI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 46 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - Wet houder Chris Zijdeveld concludeerde vorige week in Het Nieuwe Stadsblad dat de kwali teit van de grond waar op Spaland moet ver rijzen voldoet aan alle nu geldende wettelijke normen. De Kleine Linkse partijen blijven Zijdeveld en met hem het voltallige college van burgemeester en wethouders beschuldi gen van een falend mi- lieu-beleid. Schriftelijk hebben ze Schiedams hoogste bestuurlijk or gaan van hun wantrou wen in kennis gesteld. Het Stadsblad ontving van Bart de Leede en Adri Reijnhout de vol gende motivatie van die in de vaderlandse poli tiek hoogst ongebrui kelijke stap. Er zullen nog maar weinig mensen in Schiedam zijn die precies weten wat er nu aan de hand is met de grond in de nieuwbouw wijk Spaland. De discussie lijkt eindeloos en steeds ingewikkelder. Op 2 juni stond er een uitvoerig in terview met wethouder Zij develd in het Stadsblad. De wethouder voor milieu vroeg zélf om dit interview en het is wel duidelijk waarom. Nu er woningen gebouwd worden in wat Zijdeveld's paradepaardje moet worden, kan de wet houder het niet gebruiken dat de discussie over de grond waarop die fraaie, groene, energiebewuste wijk gaat verrijzen voort duurt. Daarom tracht hij met verdachtmakingen aan het adres van D'66, PSP- PPR en CPN te doen alsof er niets aan de hand is. En dat terwijl milieu-organisa ties ook nü nog blijven bij hun stelling dat het pas verantwoord is op het slib- gedeelte van Spaland te bouwen als de grond nader is onderzocht. Is er dan echt nog niet genoeg naar dat slib gekeken? Ja, zegt Zijdeveld en trekt het ene rap port na het andere uit zijn buro. Nee, zeggen wij samen met de milieu-organisaties, want al die rapporten gaan over andere ge bieden op een enkele na, en die ene gaat alleen over de boven ste, relatief schone laag. Wij zeggen niet dat er op het slib in Spaland niet gebouwd mag worden en ook niet dat mensen die daar gaan wonen ziek zullen worden. Wij zeggen alleen dat je niet kan en mag besluiten om een hele woonwijk op verontreinigde grond te bou wen als je niet precies weet hoe erg het is met die verontreini ging, en dat je dus niet weet of op de langere termijn schade toegebracht zal worden aan volksgezondheid en milieu. Die vraag kan ook wethouder Zijde veld niet beantwoorden, on danks zijn hele stapel rappor ten. Kwalijk Wat kwalijk is, en waarom wij doorgaan over de kwestie, is dat hij ook niet bereid is om een antwoord op de vraag te zoeken door een nader bodèmonder- zoek. Het halsstarrig weigeren van een bodemonderzoek, alvo rens hier voor honderden mil joenen aan woningen te bou wen, bevestigd voor ons de twijfels over de ernst van de verontreiniging. In plaats van een onderzoek te laten houden, wentelt de wethouder, gesteund door PvdA en VVD, de discus sie af door de milieudeskundi gen die zijn beleid bekritiseren belachelijk te maken en door objectieve gegevens, zoals het feit dat in Spaland meer dan 1,5 miljoen m3 slib uit de Petro leumhavens is opgespoten, in twijfel te trekken. Zo wordt de gemeenteraad en de bevolking van Schiedam voorgelogen. Een ieder die het sprookje van het paradijslijke Spaland ver stoort, wordt tot onheilsprofeet verklaard. Een paradijs zonder appelboom, want die wortelen dieper dan de 1,5 meter schone grond die op het slib is aange bracht. En of het paradijs giftige slangen herbergt, diep in de bo dem, vertelt het sprookje niet. Dat zal de werkelijkheid over enige decennia pas uitwijzen. Adri Reijnhout (D'66- raadslid) Bart de Leede (PSP-PPR- raadslid) SCHIEDAM - Een sim pele ziel vraagt zich mis schien nog wel eens af wat zo'n gravin Aleida - die Schiedam officieel stichtte - zou vinden van de ver richtingen van haar opvol gers-regenten. Het huidige stadsbestuur lijkt daar geen last van te hebben. Het bronzen beeld dat door Theresia van der Pant wordt gemaakt ter nagedachtenis aan de mid deleeuwse edelvrouw krijgt een plekje met uitzicht op de ruïne van haar vroegere huis en het belangrijkste hedendaagse ambtelijkbol- werk. Valt de keus van die plek eventueel te betwis ten, de kwaliteit van het kunstwerk op zich staat buiten kijf, volgens Hans Paalman. De direkteur van het Stedelijk Museum en voorzitter van de plaatse lijke commissie, die een geschikt ontwerp uit moest zoeken, is ervan overtuigd dat het twee meter hoge bronzen plastiek een le vende reklame voor het kultureel elan van de Brandersstad zal zijn. „Het meest opvallende eraan, vind ik, om het zo maar eens uit te drukken, de huid ervan. Daar zit een bijzondere stuk- tuur in. Wanneer het zonlicht er straks op valt, dan zal het er steeds anders uitzien. Een man co van andere standbeelden is de nadruk, die ligt op de voor zijde. Teeth (Theresia van der Pant, red.) heeft mijns inziens op heel kreatieve wijze weten te bereiken, dat de gravin van alle kanten de moeite van het bekij- Van links naar rechts op de foto wethouder Luub Hafkamp, museumdirekteur Hans Paalman en de heer van Oosten, lid van de commissie die het ontwerp voor het Aleidabeeld uitkoos. ken waard is. De valling van de kleding rondom daar zit zoveel vaart in, dat het je blijft boei en", aldus Paalman. Uitstraling In het Stedelijk wordt vandaag een overzichtstentoonsteling ge opend van het werk van de Amsterdamse kunstenares. Voornaamste aanleiding daar voor is overigens niet de ge- Adri Reijnhout(links op de foto) en Bart de Leede op een karakteristieke plek: aan de Maas, waar het vervuilde Spalandslib vandaan komt. SCHIEDAM - Het gaat niet goed met 'HALT', het bureau dat voor delinquen- te jongeren tussen de twaalf en achttien een al ternatieve bezigheid regelt als vervanging voor norma le strafvervolging. Mr. Wil Boonstra vraagt zich in het rapport 'Hal verwege' dan ook openlijk af of men wel moet door gaan met dit experiment dat een jaar geleden door hem als coordinator veel voorkomende criminaliteit van de gemeente Schiedam werd opgestart. In totaal kwamen slechts veertig jongeren in aanraking met 'HALT'. Veel te weinig, vindt mr. Boonstra. In het juni-num- mer ('88) van het Algemeen Po litieblad schreef Boonstra nog hoopvol: „...Het is (voor alle partijen) even wennen, maar een gezamenlijke inspanning van 'HALT' en de politie biedt een goede mogelijkheid de neer waartse vandalismespiraal om te buigen". Boonstra's ODinie is nu ietwat gewijzigd: „De politie van Schiedam, schiet in haar taak als leverancier tekort. Er worden onvoldoende klanten aangele verd. Het waarom is mij be kend. De politie klaagt over re- organisatie-perikelen en gebrek aan mankracht. In zo'n situatie heb ik weinig zin om bij de po litie aan de deur te komen zeu ren. Aan de andere kant is het natuurlijk wel zo dat de politiek nu eenmaal gekozen heeft voor het systeem 'HALT' en men daarom niet kan zeggen: 't spijt me, ik heb er geen tijd en geen gelegenheid voor". Extra werk Boonstra vervolgt: „Toen 'HALT' niet bestond, kreeg het meisje of de jongen dat van het rechte pad afweek vaak een waarschuwing. Er werd niet veel werk van gemaakt. Nu moet er werk van gemaakt wor den. In theorie zou op elk ge pleegd eenvoudig delict een re- aktie moeten volgen. Dat wil zeggen: of bureau 'HALT' of de Officier van Justitie. Zoiets is nieuw voor de politie. Zoiets brengt extra werk met zich mee en gewenning". De reakties bij het Schiedamse "blauwe leger' bij de start van 'HALT' waren sterk verdeeld. „Het is heel begrijpelijk dat niet iedereen op de banken gaat staan juichen als er weer iets nieuws wordt aangekondigd", zegt Boonstra. „Bovendien blijkt de naamgeving, waarin het woord 'Alternatief (HALT Het ALTernatief) is opgeno men bij enkelen associaties op te roepen die binnen de politie cultuur moeilijk plaatsbaar lij ken. Anderen zijn weer zeer en thousiast over de manier van deze aanpak". Mankracht 'De stuurgroep' met burgemees ter Scheeres als voorzitter denkt voorlopig niet aan opheffing van bureau 'HALT'. Over afzet gebieden heeft Wil Boonstra niets te klagen. „Vele diensten en instanties kunnen mankracht prima gebruiken." Het opschroeven van het aantal verwijzingen naar 'HALT' moet volgens Boonstra geen doel op zich zijn. Die indruk wil hij on danks toeleveringsproblemen niet wekken. „Van belang is de vraag in hoeverre terugdringing van vandalisme plaatsvindt". meentelijke opdracht om Aleida te vereeuwigen. Theresia van der Pant is een geboren en geto gen Schiedamse (1924) en kreeg vorig jaar vanwege de bijzonde re uitstraling van haar oevre de eerste Judith Leyster-prijs toe gekend. Die is in het leven ge roepen door een gelijknamige Stichting, die in '87 werd opge richt, om de vaak onderbelichte vrouwelijke kunst in het zonne tje te zetten en te stimuleren. Bij de prijs hoort een geldbe drag van 10.000 gulden én een expositie in het Frans Halsmu seum in Haarlem. Het is die overzichtstentoonstelling, die tot en met 9 juli ook te bezichti gen valt op de Hoogstraat. Statussymbool Hoewel Theresia van der Pant aanvankelijk bekendheid kreeg vanwege haar dierplastieken, zowel in figuratieve als in ab stracte vorm, is Gravin Aleida niet de eerste belangrijke dame, die zij moet vereeuwigen. De kunstenares is ook de maakster van het Wilhelminabeeld op het Rokin in Amsterdam, Geheel volgens goede traditie - het wa ren in het verleden vooral heren die in brons gegoten werden en in het autoloze tijdperk was het paard tenslotte het mannelijk statussymbool - zit de voorma lige koningin bovenop een strijdbaar ros. De stichteres van Schiedam echter zal straks zon der poespas stevig met beide be nen op de grond staan. Een houding, die precies past bij het karakter dat de gravin wordt toegedicht, stelt Hans Paalman: „Het was een bijdehante tante en een strijdbare vrouw. Dat straalt ook af van het ontwerp van Theresia van der Pant." Het beeld, dat de gemeente 100.000 gulden kost, wordt waarschijnlijk onthuld in 1991. Zie elders in dit blad. i Van links naar rechts: J.A. Vlasveld, Th.S. Bakker, W.A. Buijteweg en P.J. Hovingh. Hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat. 1 RIJSWIJK - De leiding van UW THUISKRANT is gewij zigd. Hoofdredacteur P.J. Ho vingh heeft met W.A. Buijteweg zijn opvolger ingehaald. Tot hij eind van dit jaar met VUT gaat, zal hij hem inwerken. De heer Buijteweg was algemeen redac tiechef van de Leidse Courant, evenals de edities van UW THUISKRANT uitgegeven door Sijthoff Pers in Rijswijk. Per I juni heeft de heer Th.S. Bakker afscheid genomen van de directie van UW THUIS KRANT. Hij heeft UW I HUISKRANT gedurende 21 jaar geleid. In die periode wer den de uitgeversactiviteiten vanuit de oorspronkelijke Vesti ging in Delft verplaatst naar Sijthoff Pers in Rijswijk en groeiden daar snel, soms zelfs onstuimig, uit tot wat UW THUISKRANT nu is. UW THUISKRANT dankt de heer Bakker voor de energie en betrokkenheid waarmee hij zich altijd voor het bedrijf heeft in gezet. De heer Bakker maakt per I juni deel uit van de direc tie van Sijthoff Pers. De directievoering van UW THUISKRANT is per 1 juni door hem overgedragen aan de heer J.A. Vlasveld, eerder al ge ruime tijd als adjunct-directeur werkzaam. UW THUISKRANT gaat met deze nieuwe bezetting de toe komst met vertrouwen en en thousiasme tegemoet. Bureau Halt kampt met toeleverings tekort Podium Programma Schiedams Voetbal kampioenschap w- Bron: KNMI ZATERDAG 10/6 ZONDAG 11/6 MAANDAG 12/6 opklaringen' zonnige perioden zonnig plaatselijk regen plaatselijk regen droog min. 11° midd.temp. 21° min. 12° midd.temp. 22° min. 15° midd.temp. 24° wind: VAR-2 wind: ZW-3 wind: Z-3 MGaSDICICI Gravin Aleida terug op eigen stek Meestal klaar terwijl u wacht vanaf Burg. H. Gretelaan 273 telefoon 010-4738222. HALT kampt met toeleveringsproblemen Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1