LOW PRICES Medewerkers sociale dienst kijken door gekleurde bril Nederlandse bus te hoog voor Poolse bruggen SHOPS Stadsblad f Zuid-Holland Populairste jeugdboek in Schiedam Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 de Goeman werd niet zo lang geleden nog door de ouders en het onderwijsteam opgeknapt SCHIEDAM - Na een uitgebreide renovatie van het huizenbestand staat Schiedam-West nu een in grijpende verandering in de onderwijssituatie te wachten. Het ministerie heeft bijna vier miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een omvangrijk nieuwbouwplan in die wijk. Voorwaarde is wel dat de drie openbare basisscho len, die de buurt momen teel telt, zullen worden on dergebracht in twee gebou wen. Hoewel zowel de Goeman Borgesius in de Anthony Muysstraat, als De Kring aan het Frans Halsplein dicht tegen de opheffingsgrens van 100 leerlingen aanzitten, zal dat zo simpel nog niet zijn. Want evenals de laatste van het trio, de Erasmus- school in de Huysmans- straat, hebben zij een ge heel eigen identiteit, die zich moeilijk laat combine ren en trekken ze elk hun eigen publiek. G. Kruit, medewerker van de afde ling onderwijs van de ge meente, geeft toe dat er 'harde noten gekraakt zul len moeten worden'. Toch noemt hij de toezegging van het ministerie 'een leuk be richt': „Het is uniek dat je in deze bezuinigingstijd de kans krijgt om kinderen in oude stadswijken dezelfde faciliteiten te bieden op onderwijsgebied als in nieuwe. Er staan daar straks net zulke mooie, lichte scholen als in bijvoorbeeld Noord. Alle Schiedamse leerlin gen hebben daar recht op, maar het komt zelden voor, dat je dat ideaal als gemeente ook kunt re aliseren". Overredingskracht Juist omdat de schoolgebouwen ,in West onderhoudstechnisch gezien in goede staat verkeren, heeft het volgens Kruit, de no dige overredingskracht gekost om bij het ministerie de finan ciering van nieuwbouw los te krijgen. De medewerker van de LOW SPECIAL EDITION JEANS ZIE PAGINA afdeling onderwijs: „Als er geen direkt gevaar is voor de gebrui kers, dan zegt Den Haag al snel: 'Laat die scholen maar lekker staan'. Wij hebben door middel van een financieel plaatje aan kunnen tonen dat op termijn nieuwbouw voordeliger is. Het zal ook wel een rol gespeeld hebben dat de smaakmakers in de landelijke politiek de ophef fingsgrens, die nu ligt bij 100 leerlingen, willen verhogen. En zowel De Kring als De Goeman worden dan zeker in hun be staan bedreigd". Gemoedelijkheid Omdat West vrijwel is volge bouwd, staat nu al vast dat de huidige onderkomens gesloopt zullen worden. Maar waar en in welke vorm de nieuwbouw zal verrijzen is nog niet zeker. Alle drie de scholen zijn inmiddels op de hoogte gesteld van de plannen en uitgenodigd voor een gesprek met de gemeente om zich op de toekomst te bera den. Kruit denkt, dat de problemen die zich daarbij ongetwijfeld zullen voordoen in alle gemoe delijkheid opgelost kunnen wor den: „Het is niet de bedoeling dat de kennis die is opgebouwd, wordt weggegooid. Alledrie de scholen zullen een even grote rol spelen in het samensmel tingsproces. Vanuit die invals hoek gaan we werken en niet vanuit een opheffingssfeer. Als een van de partijen dwars gaat liggen, dan trekt het ministerie de subsidie in en blijft alles bij het oude. Persoonlijk zou ik dat zeer onverstandig vinden. Het onderwijs in West kan nu juist een extra impuls van heb-ik- jou-daar krijgen". Den Haag heeft niet alleen sub sidie toegekend voor de verbete ring van de huisvesting van het openbaar onderwijs in Schiedam West. Er is ook geld beschik baar gesteld om De Ouverture in Groenoord en de Gorzen in Zuid uit te breiden met een speellokaal. SCHIEDAM Een negen dagen durend verblijf in Polen die 29 scholieren uit de hoogste klas van basis school 'De Ouverture' on langs hebben meegemaakt is een regelrecht succes geworden. „Alles verliep zeer voor spoedig", zegt onderwijzer Martin Daalmeijer enigs zins opgelucht. „We had den beslist geen moeilijk heden bij de DDR-grens. Kennelijk bouw je met een bus vol kinderen bij de grenspolitie krediet op". Het zat al lange tijd in de koker. Toen 'De Ouverture' verleden jaar Poolse scholieren op zeer enthousiaste wijze ontving, hing een tegenbezoek aan Brodnica en omgeving in de lucht. Waren de collegaatjes uit het Oosten van Europa toendertijd stipt op tijd, de Nederlandse 'equipe' stuitte op geheel andere proble men dan strenge douaniers en bureaucraten. Twee uur Daalmeijer: „We kwamen maar liefst twee uur te laat aan. Wat bleek: Onze bus was te hoog om onder het spoorwegviaduct te rijden. Ook de bruggen over de rivier leverden problemen op. Het ging over eenstukje van niet meer dan 500 meter, maar we moesten wel 40 km omrij den. Dan breekt er wel een beetje spanning uit. Je weet dat een ontvangstcomité met bloe men klaarstaat. Niettemin wer den we uitbundig binnenge haald". De 29 Nederlandse scholieren sliepen vier nachten bij gastge zinnen, maakten gebruik van een vakantiekamp zoals Ooster hout, sliepen in berghutten, lie ten zelfs haren op kussen achter in een waar klooster. „Dat vond iedereen de mooiste ervaring", vertelt Martin Daal meijer. „In Krakow kregen we te horen dat het vreselijk moei lijk was om overnachting te vinden. We werden gewaar schuwd voor overnachting in een soort schoolvakantiekamp. Het zou daar erg onhygiënisch zijn. Die ervaring hadden wij overigens al eerder opgedaan. Gelukkig konden we toen te recht in een klooster". Bezoeken werden ook gebracht aan 'Torun', de provinciehoofd stad, en het voormalige vernie- tingskamp Auschwitz. Daal meijer: „Het concentratiekamp Leerlingen van de basisschool 'De Ouverture' aan het Bachplein. Zij qinqen een fors aantal M^enh-naah nt! P(^0lSi!? •Hr0dniC1' ^erber kwamen Poolse leeftijdgenootjes naar Schiedam. Misschien hebben de beide scholen ervoor gezorgd dat Berodnica een zusterstad van Schie dam wordt. Over die mogelijkheid wordt gesproken. greep de kinderen behoorlijk aan. Daar is menig fotorolletje vol geschoten". Terugreis De terugreis liep net zo vlot als heen. Even bevreesde men een urenlang oponthoud aan de Pools/Oostduitse grens. „Er stond wel een file van drie kilo meter. Gelukkig mochten bui tenlanders zo doorrijden naar voren", aldus Daalmeijer die achteraf dplblij is dat de tolk Lita Blaskiewitz is meegegaan. „Zonder haar wordt zo'n trip wel erg moeilijk". T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten SCHIEDAM - Van maart tot en met mei hebben zo'n 500 kinderen van groep 6, 7 en 8 van Schiedamse basis scholen een groot aantal kinderboeken gelezen en be oordeeld. Dit gebeurde in het kader van de Schiedam se Kinderjury, een aktiviteit die dit jaar voor het eerst werd georganiseerd in na volging van de Landelijke Kinderjury. Initiatiefnemers hiervan zijn de Openbare Bibliotheek en de plaatselij ke boekhandelaren Mercuri- us en Van Leeuwen. De meeste waardering had den de kinderen voor 'De ring van Ardek' geschreven door Tais Teng. Het is een spannend boek over twee kinderen en een vreemde man met een gouden wens- ring. Tais Teng, wiens echte naam Thijs van Ebbenhorst Tengbergen is, schrijft be halve kinderboeken ook boe ken voor volwassenen en korte verhalen. Zondag 15 oktober, op het kinderboekenbal ter afslui ting van de kinderboeken week, zal de schrijver uitge nodigd worden om zijn prijs in ontvangst te nemen. SFC Schiedams kampioen zicht ook nog verlucht met een aantal uit het dagelijks GSD-be- staan gegrepen, pikante anekdo tes. Bovendien is een enquête formulier bijgevoegd waarop de liefhebbers hun mening over het jaarverslag kenbaar kunnen maken. De samenstellers ervan hebben er overigens geen reke ning mee gehouden dat daar ook wel eens uitkeringstrekkers onder zouden kunnen zitten. Bij het verzoek om als infor mant wat persoonlijke gegevens in te vullen staan slechts poli tiek, bestuur, part. beraad of GSD-personeel als mogelijkhe den vermeld. De cijfers, die in een aparte bij lage zijn bijgevoegd, zijn heel wat minder verhullend en blij ken minder rooskleurig. Schie dam telde het afgelopen jaar 4829 uitkeringsgerechtigden en daarmee 8098 mensen (11 Vè% van de bevolking) die afhanke lijk waren van een uitkering. Er werd in totaal een bedrag van 96 miljoen gulden op hun reke ningen gestort, waarvan het Rijk het leeuwendeel, voor haar rekening nam. De Sociale Dienst waar 66 mensen werken, had aan personeelskosten zes miljoen gulden, de overige las ten werden begroot op bijna twee miljoen. Hoe zwaar het sa menstellen van zo'n fraai vorm gegeven jaarverslag drukt op het budget wordt uiteraard pas in '89 uit de doeken gedaan. Het omslag ervan is in elk geval voor hergebruik vatbaar De harde kern van haanlozen en het afnemen van de werkgele genheid in aanmerking geno men zullen de medewerkers van de Soos ook dan zo'n rose bril om de wereld in te blikken nog hard nodig hebben. WOENSDAG 14 JUNI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 47 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - Het jaar verslag over 1988 van de Gemeentelijke Sociale Dienst sluit naadloos aan bij een trend, die in de rek- lamewereld niet zo gek lang geleden opgang maakte. Geef droge mate rie, dorre cijfers en akelige feiten een sympathiek ge zicht en je omzet schiet omhoog. Vanaf de zachtro- se omslag van het deze week verschenen rapport - dat de titel 'Hoofdzaken' meekreeg - blikt het staf team van de Soos blijmoe dig de wereld in. Vitaliteit, daadkracht, optimisme en hoop stralen af van het vrolijk groepsportret. En datzelfde geldt voor de in houd van het overzicht. In een 20-tal hoofdstukken met krachtige titels als' Het nieuwe denken', 'De Vereffening' en 'De ver klaring' wordt op een rijtje gezet dat de Schiedamse sociale dienst de afgelopen periode duidelijke vooruit gang heeft geboekt. Direkteur Gerard Smits blijkt in het openingswoord al even fotogeniek als welbespraakt. „Door het brengen van nieuwe beweging in de dienst en verbe terde kommunikatie met onze omgeving wordt het 'zorg-con- cept', of te wel de kern van onze taakstelling steeds duidelij ker. We willen hierbij zoveel de^wf^-ekf ir'|neC,eWerkerS b,'^en vana* de omslag van het jaarverslag door een gekleurde bril mogelijk werken aan het losma ken van krachten, welke kun nen bijdragen aan de verweze- lijking van de ons zelf gegeven taak. Het enthousiasme en de geest van samenwerking binnen de Dienst zijn duidelijk toege nomen. Knelpunten en belem meringen zijn duidelijk be spreekbaar" aldus een voldane Smits. Wel maakt hij meteen van de gelegenheid gebruik om erop te wijzen dat „extra des kundigen ingezet zullen moeten worden om op de gewenste snelheid en diepgang te blij ven". Hoekstenen Klantgericht denken en ver nieuwend management zijn, volgens het jaarverslag, de mot to's waaronder in '88 door de GSD een aantal aktiviteiten werd opgestart. De schuldhulp verlening en de verbreding van het bureau vervangend werk worden met name getipt als nieuwe hoekstenen van het plaatselijk minimabeleid. De ook het afgelopen jaar in het le ven geroepen klachtenprocedure met klientenparticipatie wordt in het overzicht geroemd als een speerpunt van klientgericht handelen. Uitgebreid aandacht is er ook in het verslag voor de arbeidsomstandigheden van de Soos-mensen zelf: „Een groot deel van het personeel kan geen financiële stimulans voor het funktioneren worden gegeven. Daarom zal de komende jaren veel aandacht geschonken moeten worden aan het stimu leren en motiveren van de me dewerksters)", staat onder het kopje 'De mens in zijn werk' te lezen. Anekdotes Behalve met foto's is het over- Drie scholen in West gesloopt BLUETIEK IS strak/halfwijd ,4. A EA van 69.50 >t9lWV Reis achter IJzeren Gordijn verloopt succesvol Wij helpen direkt!!! Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Vartoop Inruil Reparatie Verhuur Ook voor uw wasmachines en koelkeslen. Het sympathieke gezicht van dorre cijfers en akelige feiten f DONDERDAG 15/6 VRIJDAG 16/6 ZATERDAG 17/6 zonnige perioden zonnig zonnige perioden droog droog droog Bron: min. 11° midd.temp. 22° min. 10° midd.temp. 20° min. 10° midd.temp. 20° KNMI wind: 0-4 wind:NO-4 wind: N-3

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1