Het weer De boer op met fruitmand vv d Huurverhoging schiet West in verkeerde keelgat Energetische renovatie pakt verkeerd uit Schiedam schakelt gedeeltelijk over op windenergie Grastapijt in plaats van dakpannen xeKoster In 't kort APK 250.- Twee brillen halen en maar één betalen... f Zuid-Holland Milieuproef op gebouw 's Graveland Zaterdag bij Excelsior'20 cricket interland II Wilton Fijenoord geeft concert GROTE BEURT VRIJDAG 23 JUNI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 50 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - Sinaasap pels zijn soms niet zo oranje als ze er uit zien. Vaak danken ze hun ge zonde kleurtje meer aan een verf- dan een zonne bad. Zo zijn er meer ma nieren om knollen voor ci troenen te verkopen. Mi lieu-experts zijn er nog niet uit of het verstandig is om op de omstreden Spa- landgrond eetbare zaken te verbouwen. Toch zal Schiedams toekomstige wijk een uiterst vruchtbaar aanzien krijgen; tenminste wat de straatnaamgeving betreft. De gemeente is afgeweken van haar oorspronkelijke plan om daarvoor te putten uit het rijke woordenreservoir van de glas- en drank-industrie en een aan tal niet meer bestaande plaatse lijke molens te vernoemen. De buurt wordt opgedeeld in een hoeveelheid gaarden, ho ven, akkers en velden, waar zelfs de Betuwe niet op kan bo gen. In het noordelijkste stukje van de Brandersstad zullen niet alleen oer-Hollandse gewassen als kersen, postelein en andij vie, maar ook trendy tropische vruchten gaan gedijen. Naast het 'Uienveld' komt bijvoor beeld een 'Kiwigaarde'. De postbodes zullen straks hun brieven moeten bezorgen op adressen als: Weeldehof, Auber- ginegaarde, Selderijveld en Rij stakker. De commissie voor straatna men wil met deze vondsten een knipoog geven naar het oor spronkelijk agrarische verleden van Spaland. Een ander stuk van de jongste historie - het ter rein werd in de 70-iger jaren op gespoten met onvervalst Rotter dams havenslib - blijft onver meld. In milieubewuste tijden is het tenslotte met een fruitmand leuk de boer opgaan. SCHIEDAM - Een huur verhoging van 24 woningen in de Fabristraat is de Be woners Vereniging Schie- dam-West (BVSW) ver keerde keelgat geschoten. De eigenares van de hui zen, Woningbouwvereni ging Schiedam heeft zo juist haar onderzoek naar de haalbaarheid van een 'grote onderhoudsbeurt' voor het zogenaamde 'complex 1' afgerond. De uitkomst van dat onder zoek is zodanig, dat men grondig opknappen van de woningen nodig vindt. Het is gebruikelijk om huurders van opknapwoningen geen jaar lijkse huurverhoging te vragen, de woningen zijn immers slecht genoeg om opgeknapt te worden en de huurder zou daarom ze ker met sukses de huur kunnen weigeren. Geheel in strijd met deze regel vraagt de WBS bij deze wonin gen wel een huurverhoging. Zij beperkt zich daarbij niet tot de normale verhoging van 3%, maar wil de huren met 5% 'har moniseren'! De BVSW is zeer teleurgesteld over, zoals zij het noemt, dit 'staaltje van onnodi ge WBS-kneuterigheid'. „Juist bij dit opknapplan zijn er tussen de BVSW en de WBS duidelijke afspraken gemaakt om het hele opknapproces nu eens soepel te laten verlopen. Die afspraken worden nu, zeker voor de bewoners, ongeloof waardig als de WBS nog even snel de huren harmoniseert. Het levert de WBS een paar hon derd gulden per jaar meer huur op, maar het kost weer een stuk vertrouwen van de huurders", aldus de Bewonersvereniging in een verontwaardigd schrijven. De BVSW zal de huurders gaan adviseren de 5% niet te betalen. SCHIEDAM - Harmonie Wil ton Fijenoord geeft zaterdag 24 juni een concert in gebouw 't 1 refpunt aan de Nieuwe Water wegstraat 14. Als gasten zijn het Amsterdams Blazers Collectief en saxofonist Arno Bornkamp aangetrokken. Aanvang: 20.00 uur; toegang: ƒ3,50. 6 6 SCHIEDAM De drie ambtenaren die het stem bureau voor de Europese verkiezingen in de openba re basisschool 'Het Start blok' bemanden, zullen hun taak niet licht verge ten. „Ze hadden het niet meer", zegt direkteur Ad Geilvoet, „ze zweetten peentjes". Geilvoet stuur de de afgelopen maand zijn leerlingen driemaal naar zwembad Groenoord, om 'letterlijk af te koelen'. Een vierde keer sluit hij niet uit. Het schoolhoofd: „We zijn liever met reke nen en taal bezig, maar hier is het met dit weer niet uit te houden. De on derwijsinspectie geeft ons zo toestemming". Verankerde ramen kunnen weer open. Grondplaten zijn vervan gen door roosters. Maar een zuchtje frisse wind, een reepje tocht, is zoiets als een fata mor gana geworden voor leerlingen en onderwijzers in Het Start blok. Eergisteren kwam wethouder Hans van Kleef (onderwijs) poolshoogte nemen. De school, kwam hem 'erg warm over'. Wethouder Chris Zijdeveld (mi lieu), de grote animator en uit denker van de in '86 ingrij pende 'energetische' renovatie van Het Startblok is tot nu toe de grote afwezige, zegt Geilvoet. „Ik zie alleen zijn achterhoofd als hij na schooltijd delegaties een rondleiding door het ge bouw geeft. Tsja, we hebben in alle vakbladen gestaan. Recla me zat. Maar na twee-en-een- half jaar willen we eindelijk dat er afdoende maatregelen geno men worden. Ik heb begrepen dat de architect weer is inge schakeld. Dat is iets. Volgende week komt er nieuwe zonwe ring. Zestigduizend gulden kost het. Een dure grap. Dat is ook iets". In het schooljaar '86-'87 werd Het Startblok voor 1,3 miljoen gulden volledig (dak, kruipkel- ders, etc...) geïsoleerd. Aan de noordoostzijde kwam dubbel glas. Ook werden ramen ver vangen door grijze golfplaten. Aan de zuidzijde werd voor de oude gevel een nieuwe opge trokken met de bedoeling de door de zon verwarmde lucht in deze spouwmuur via luchtunits door het schoolgebouw te bla zen. „Die voorverwarmde lucht is Openbare basisschool 'Het Startblok' aan de Burgemeester van Haarenlaan. Het Probleembenadrukt Ad Geilvoet. „Het wordt te warm in de lokalen en we kunnen niet ventileren. Het weer gaat bij voorbeeld nu afkoelen, maar merken wij dat direkt? Nee Daar gaat beslist een aantal da gen overheen. Het is toch van de gekke dat we moeten hopen op slecht weer om les te kunnen geven". TNO Vorig jaar trokken de leerkrach- SCHIEDAM - Om Schie dam een groener aanzien te geven gaat de gemeente het hogerop zoeken. Wet houder Chris Zijdeveld heeft donderdagmiddag op het dak van kantoorge bouw 's Graveland offi cieel het eerste Xeroflor Vegetatiedek in gebruik genomen. Dit natuurlijk tapijt is ontwik keld door de firma Mostert en De Winter uit Sliedrecht en be staat uit speciaal gekweekte on derhoudsvrije plantensoorten zoals mossen, sedums en krui den. Het proefprojekt op gebouw 's Graveland sluit naadloos aan bij het milieu-beleid van het stadsbestuur. Dakbegroeiing zou niet alleen meer groen in de stad brengen, maar ook het mi croklimaat verbeteren en de ontwikkeling van fauna bevor deren. Volgens het Sliedrechtse bedrijf kan het vegetatiedek aange bracht worden op zowel platte als schuine daken en is slechts in uitzonderingsgevallen een onderlaag nodig. Het plantenta- pijt zou zelfs de levensduur van de oorspronkelijke dakbedek kingen verlengen. Als het experiment slaagt hoopt de gemeente stedebouwkundi gen, architecten, projektontwik- kelaars en bewoners ertoe te kunnen overhalen om natuurlij ke dakbedekking op grote schaal toe te gaan passen. SCHIEDAM - Ooit, in de periode dat tientallen mo lens koren maalden voor de bloeiende jeneverindus trie, leefde Schiedam let terlijk van de wind. De economie draaide op een kracht die de natuur gratis verschafte. Door de stij gende energieprijzen van de laatste jaren en de toe nemende zorg om het mi lieu denken veel onderne mers met weemoed aan die tijd terug. Maar in de Brandersstad kruipt het bloed waar het niet gaan kan. Met het plan voor de bouw van vier windmolens grijpen de Openbare Nuts bedrijven terug op een eeu wenoude traditie. Schiedam was in 1983 een van de eerste Nederlandse gemeen ten die de wind als krachtbron herontdekte. In dat jaar werd bij wijze van experiment een turbine geplaatst die het ONS- gebouw aan de Van Heekstraat van stroom moest gaan voor zien. ue proef slaagde maar half. De techniek die ook zwak ke briesjes moest omzetten in elektriciteit stond toen nog in de kinderschoenen. Bovendien nam de goedkopere stroom van de grote energiecentrales bij voorbaat ieder alternatief de wind uit de zeilen. ONS^^Jldï£S5!|,*n MS,i ^'n9enou'8 (rechtsop de toto) en een me- Windenergie Wethouder Chris Zijdeveld neemt het eerste groene daktapijt in gebruik. Schipbreuk Maar deze resultaten, en die van een tweede proefneming met een turbine aan de Nieuwe Waterweg, leverde de techneu ten van de Brandersstad wel een hoop kennis en ervaring op. De Nutsbedrijven gaven de moed dan ook niet op. Zelfs toen een zorgvuldig uitgewerkt programma om onder andere langs de Nieuwe Waterweg een aantal turbines van een revolu tionaire type te bouwen in 1987 schipbreuk leed op bezwaren van de overheid zetten de ONS door. En met succes, want an ders dan twee jaar geleden heeft het rijk een aangepast, maar minstens zo ambitieus plan on langs wel goedgekeurd. Schie dam begroot de kosten ervan op ongeveer 2,1 miljoen gulden. Ruim 8 ton daarvan wordt door het rijk betaald. Voor dat geld worden drie windmolens van 24 meter hoog gebouwd langs het tracé van Rijksweg 19 in de polders ten noorden van de stad door de firma Bouma uit Heerhugo- waard. Ze krijgen ieder een ver mogen van 250 kilowatt. Samen met de elektriciteit die een tur bine van 40 meter hoog op de golfbaan bij scheepswerf Wilton Fijenoord gaat leveren zijn de vier stalen gevaartes goed voor zo'n 1,4 miljoen kilowatt. Dat betekent dat ze ongeveer 400 huizen een jaar lang van stroom kunnen voorzien. De deskundigen van de Nutsbe drijven hebben heel lang moeten plussen en minnen om plaatsen in Schiedam te vinden met het gunstigste 'windregime'. De polders van Midden-Delf land in het noorden en het open terrein langs de Waterweg in het zuiden lijken de beste kansen te bieden. Anders dan in het begin van de jaren '80 lijkt deze mi lieuvriendelijke manier van energievoorziening de wind nu mee te hebben. In 1984 kwam nog maar 12,8 procent van alle stroom die de windmolens op wekten in het elektriciteitsnet terecht, de rest werd regelrecht gebruikt door particulieren en bedrijven. Straks is dat bijna 70 procent. Voldoen de nieuwe turbines, die na vijf jaar rendabel wor den, aan de verwachtingen, dan is de bouw van meer windmo lens niet uitgesloten. Optimis ten bij de Nutsbedrijven hou den er rekening mee dat Schie dam straks kan wedijveren met Kinderdijk en dat er in de Bran dersstad straks weer bijna net zoveel wieken zullen draaien als een paar eeuwen geleden. Zie elders in dit blad. ten van Het Startblok zelfs de kwaliteit van de voorverwarm de lucht sterk in twijfel. Onder zoek door TNO gaf hun in dit geval ongelijk. Geilvoet: „We hadden bedenkingen, maar die zijn weggenomen". SCHIEDAM - De ware cricketliefhebbers kunnen aanstaande zaterdag (mor gen) hun hart ophalen. Om 11.00 uur begint op het ter rein van Excelsior'20 in het sportpark Thurlede de cric ket-interland tussen het Ne derlandse elftal en de in Nederland spelende buiten landers, de profs. In het Nederlands team maakt Excelsior'20 speler Erik Gouka zijn debuut, terwijl in het buitenlandse team Emerson Trotman en Collis King beiden van Excel sior'20, spelen. De volledige opstellingen zien er als volgt uit: Neder land: Steven Lubbers (cap tain), Roland Lefebvre (VOC), Erik Gouka (Excel sior'20), Robert Lifmann (VOC), Huib Visee en Je roen Coster (beiden HBS), Floris Jansen (Kampong), Ab van Lomwei en Reinier van Es (beiden Quick H.), Cees Ruskamp en Tjebbe Ruskamp (beiden Kon. UD). De buitenlanders: Emerson Trotman, Collis King (beiden Excelsior'20), Nolan Clarke en David Hougthon (beiden Quick H.), Garfield Charles (VRA), Peter Cantrell (Kampkong), Rod Mc.Cur- dy en Jack Richards (bei den VOC), Rudy Bryson (Kon. UD), Tyroon Gree- nidge (VW) en Flavian Aponso (HBS). SC HIEDAM - De leerlingen van groep 7 en 8 van openbare schooi Het Windas' geven dinsdag 27 juni in het Passage Theater een uitvoering van de musical 'Is de camping de si gaar?'. De avond is bedoeld voor ouders en familie. Toe gangskaarten zijn op school ver krijgbaar. De musical begint om 20.00 uur. De plannen van SVV voorzitter John van Dijk Aktie voor Zembad Groenoord Bron: KNMI WOENSDAG 21/6 zonnige perioden droog min. 13° midd.temp. 23' wind: N-3 DONDERDAG 22/6 VRIJDAG 23/6 zonnig zonnige perioden droog droog min. 12° midd.temp. 22° min. 12° midd.temp. 22° wind: N-3 wind: N-3 2 tadsblad op koele tijden Nutsbedrijven benutten eeuwenoude krachtbron Meestal klaar terwijl u wacht vanaf Burg. H. Gretelaan 273 telefoon 010-4738222. «J*** k Stadsblad

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1