Het weerj Botulisme steekt kop weer op PvdA-S'dam presenteert conceptprogramma voorde jaren negentig Vragen over 'Het Startblok' Stadsblad -Holland Pewe zonwering Voorverkoop SW - Barcelona Stedelijk Museum gordijnen t vloerbedekking zonwering bedden Dit is onmiskenbaar de hardste beleidsdoelstelling die te vinden is in het PvdA concept-gemeen teraadsprogramma „Met het oog op Schiedam" voor de pe riode '90-'94 dat onder voorzit terschap van Peter Stadhouders nap maandag werd gepresenteerd. De grootste partij van Schie dam wil verder het openbaar vervoer flink bevorderen. De tramlijn moet worden doorge trokken via de 's Gravenlandse- polder van Spaland naar het centrum, waarbij een aanslui- tingspunt met het NS-station Schiedam-Rotterdam-West tot stand kan komen. Het toekom stige treinstation in Spaland wordt eveneens aangesloten op deze lijn. Bovendien moet Schiedam met een tramlijn verbonden worden met Delft, met een voorkeur voor het tracé van rijksweg 19. Het oude plan van wethouder Zijdeveld dus. Ook moeten de historische havens parkeervrij worden gemaakt, en in het cen trum een bewaakte fietsenstal ling worden gerealiseerd. Draagvlak de sociale-democraten stippelen met het conceptrapport „Het oog op Schiedam" het beleid verder uit dat in '86 werd opge start. Centraal blijft het streven naar versterking van Schiedam als woon- en werkstad en van het draagvlak van de burgers. „De situatie is verre van ide aal", rapporteren de PvdA-ers. Landelijk, maar ook plaatselijk zijn achterstandsituaties te sig naleren en problemen waar te nemen die het vermogen van de individuele burger te boven gaan. Op het terrein van de maat schappelijke dienstverlening moet er een creatief en risicovol bijstandsbeleid worden gevoerd. Wat de werkloosheid betreft moeten er werkervarings- en (om)scholingsprojecten komen. Gemeentelijke diensten en be drijven worden aangespoord hun medewerking verlenen. Werkgelegenheid kan volgens de beleidsuitvoerende partij toenemen door een krachtige impuls van het toerisme. Daar aan onlosmakelijk verbonden is de staat van de panden aan de historische havens. Die moeten opgeknapt of door nieuwbouw vervangen worden. Ook met behulp van een inven tief herstructureringsbeleid voor oudere industrieterreinen kan de huidige werkgelegenheid ge handhaafd en verstevigd wor den, schrijven de socialisten. De beleidsparagrafen over mi lieu en binnenstad brengen geen Ook voor lamellen bellen tel. 4266755-4350518 Henk van de Velde, Peter Groeneweg en Peter Stadhouders presenteren het conceptprogramma '90-'94 van de PvdA WATERWEG NOORD - De provincie Zuid-Holland heeft de eerste meldingen binnen ge kregen van dode watervogels. Zij zijn mogelijk het slachtoffer geworden van botulisme, de be smettelijke ziekte waaraan jaar lijks veel watervogels sterven. De ruim twee weken durende warme periode in mei en de hoge temperaturen van de afge lopen dagen zorgen voor een forse stijging van de watertem peratuur, waardoor de kans op botulisme toeneemt. Dode vogels en vissen vormen in het water een besmettings bron voor andere (water)dieren. Het is daarom van groot belang dat kadavers zo snel mogelijk worden verwijderd. De provin cie heeft daarom gemeenten, natuur- en recreatieschappen, waterschappen en andere be langhebbenden richtlijnen toe gezonden voor een doeltreffen de bestrijding van botulisme. Ook het publiek kan bij» de be strijding van botulisme behulp zaam zijn door de vondst van dode of zieke watervogels te melden bij de gemeente of de beheerder van het natuur- of re creatiegebied. Op plaatsen waai concentraties van watervogels zijn, zoals parken en stadsvij- vers, neemt de kans op besmet ting toe. Het is daarom beter eenden en andere (water)vogels in het vooijaar en de zomer niet te voeren. Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging. De bacterie die botulisme ver oorzaakt (clostridum botuli- num) verspreidt zich snel via besmette zieke of dode dieren, vooral als deze in ondiep en ta melijk warm water blijven lig gen. Besmetting vindt plaats via maden uit kadavers, weefsel deeltjes van dode dieren of uit werpselen van besmette vogels. De bacterie wordt ook wel rechtstreeks uit de bodem opge nomen. Deze bodembesmetting is volop aanwezig in gebieden waar voorgaande jaren botulis me heeft geheerst. Zelfs door de koele zomers van 1987 en 1988 is de kans op besmetting niet verhinderd. SCHIEDAM - Het Stede lijk Museum Schiedam op de Hoogstraat toont in juli en augustus een aantal aanwinsten op het gebied van de eigentijdse kunst en de historie. Voor deze zo genaamde 'zomeropstel- ling' heeft een particulier een belangrijk schilderij SCHIEDAM - Pieter Ge- raerdts verstaat de kunst om het geld met emmers vol binnen te halen. De kunstenaar doet dat trou wens in de meest letterlij ke zin. Het Stedelijk Mu seum kocht met financiële steun van het ministerie van WVC (lees 8000 gul den) zijn laatste creatie: 48 emmers, driehoog gesta peld en in een vierkant op gesteld. „Maar er is meer dan dat...", verklapt een suppoost van het Stedelijk Museum: „Er zit nog een litertje water in ieder em mertje. Met chloor. Anders gaat het zo stinken". De kunstenaar Pieter Geraerdts (49) kan - zo lijkt het - niet meer stuk bij museumdirekteur Hans Paalman. Het is de twee de keer dat het museum aan de Hoogstraat overgaat tot koop van zijn werk. „Ja, hoe we dit gaan opslaan", antwoordt dezelfde suppoost met een zucht desgevraagd. „Waarschijnlijk opstapelen te gen de muur. Ik weet het anders ook niet. Wat ik wel weet is dat de werksters de komende jaren geen spullen meer hoeven ko pen". van Karei Appel in langdu rig bruikleen gegeven. Het schilderij 'Fille en pleurs' (meisje in tranen) uit 1953, werd door Karei Appel gemaakt naar aanlieing van de Waters noodramp die Zeeland en een gedeelte van Zuid-Holland in 1953 trof. Het is een zeer emo tioneel schilderij, waarin Karei Appel op een zelfde niveau als bijvoorbeeld Edvard Munch of Picasso, het immense verdriet uitbeeldt. Karei Appels werk uit de jaren vijftig is zeer emotioneel, met als aangrijpend hoogtepunt het portret van de Rosenbergs 'De veroordeelden' uit 1953 (een links-intellectueel echtpaar wat in 1954 op onjuiste gronden be schuldigd werd van spionage voor de Sovjet Unie, op grond van die vermeende aktiviteit op de elektrische stoel geëxecuteerd werden) welk portret dezelfde dramatische kracht heeft als het 'Fille en pleurs'. Het werk wordt in de zomerop- stelling op een speciale plaats geëxposeerd. Daarna vindt het een plaats in het 'open depot', naast het portret 'De wilde jon gen' uit 1954 en temidden van de andere Cobrawerken 1948- 1951) die het Museum bezit. In de aula van het Stedelijk wordt tot en met 23 juli een grafiekmap met elf prenten en elf gedichten geëxposeerd 'Ma rot'. Deze map is samengesteld door de dichteres Elma van Ha ren met de volgende kunste naars: Toon Kuijpers, Gerard Pelhuis, Etienne Elias, Wim Si- nemus, Siep van den Berg, Her man van den Boom, Ad van Nieuwenhuyzen, Elexander Schabracq. Willy van Sompel, Guy Rombouts en Jan Sierhuis. De kunstenaars van deze map zijn een persoonlijke keuze van Elma van Haren, die zich door de prent en de titel ervan heeft laten leiden om de bij haar op geroepen associaties om te zet ten in woorden. De map heeft een oplage van 40 exemplaren en is te koop voor 2.000,-. >rrang voor i plussers •Amfibieën leggen massaal het loodje •Sport In Schiedam •Gerlag verplettert Van Straten de vakman in huis Een zaak van vertrouwen. eerder werden genomen, nadat de eerste klachten binnenkwa men; wat die maatregelen tot nu toe hebben gekost; of de nieuwe zonwering een afdoende oplossing biedt (zijn er bereke ningen gemaakt); is de construc tie van de glasgevel berekend op het aanbrengen van een zon wering en wat gaan de nieuwe maatregelen allemaal kosten. Enig risico Het trio beseft dat bij experi menten enig risico gelopen wordt. „Maar het doel moet al tijd zijn dat negatieve gevolgen tot een minimum worden be perkt en, zo deze zich toch voordoen, afdoende corrigeren de maatregelen te nemen", al dus de brief aan B W. Inbraken SCHIEDAM - In een woning aan de Delflandseweg is eind juni voor bijna 7000 gulden aan sieraden gestolen. De bewoners waren op vakantie. De dieven kwamen binnen via een boven licht. Een buurvrouw die inge schakeld was om de plantjes te verzorgen, ontdekte de inbraak. De eigenaar van een pand aan het St. Janshof is in de nacht van zaterdag op zondag op elek- tronish gebied een stukje 'lich ter' gemaakt. Inbrekers namen de kleuren-t.v. mee, als ook de videorecorder, CD-speler, video banden en audio-apparatuur. Vermoedelijk werd gebruik ge maakt van een valse sleutel. WATERWEG NOORD - De Schiedamse eerste divisievere niging (met de grote ere divisie plannen) SVV speelt als voorbe reiding op het nieuwe voetbal seizoen drie oefenwedstrijden tegen gerenommeerde - betaald voetbalverenigingen. Feyenoord komt op 25 juli naar Schiedam, terwijl Sparta op zondag 30 juli in het Hargapark te gast is. De belangrijkste tegenstander in SVV's voorbereiding is Barcelo na van trainer Johan Cruyff. De Spaanse nummer twee van afge lopen seizoen speelt op donder dag 3 augustus tegen de forma tie van SVV's nieuwe trainer Dick Advocaat. Vooral de be langstelling voor de wedstrijd tegen de Spanjaarden is zo groot dat zaterdag 1 juli de voorverkoop is begonnen in de kantine op sportpark Harga en bij de bekende voorverkoop adressen. De SVV-kantine is elke middag vanaf 16.00 uur geopend, als mede in de weekenden. De en treeprijzen voor dit duel zijn T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten WOENSDAG 5 JULI 1989 4Ie JAARGANG, NUMMER 53 OPLAGE 40.095 'Het Startblok' aan de Burg. van Haarenlaan. 22,50 gulden voor een plaats óp de ere-tribune, de staanplaatsen kosten 10 gulden, kinderen be talen zes gulden. Overigens zijn de toegangsprij zen voor het komende seizoen aanzienlijk verhoogd. Plaatsen op de eretribune worden 22,50 gulden, terwijl deze plaatsen voorheen 15 gulden kostten. Voor de overige plaatsen op de overdekte zittribune moet de SVV-aanhanger 15 gulden neer leggen, een verhoging van vijf gulden. De staanplaatsen zijn ongewijzigd gebleven, zes gul den. „Deze prijsverhogingen zijn doorgevoerd omdat SVV de laatste tien jaar haar prijzen niet heeft verhoogd", aldus SVV-voorzitter John van Dijk. De eerste training van SVV be gint vanmiddag (5 juli) om vier uur. SCHIEDAM - Naar aan leiding van een artikel in deze krant over de snikhe te toestanden in de in '86 energetisch verbouwde ba sisschool 'Het Startblok' hebben de gemeenteraads leden Lambalgen, Rosman en Seis (CDA) vragen ge steld aan het college van B& W. Het drietal wil onder andere weten welke maatregelen er SCHIEDAM - Het vlieg veld Zestienhoven moet worden gesloten. Schade die Schiedam lijdt als het vliegveld open blijft (en hiermee wordt bedoeld het afblazen of het veranderen van woningbouwprojecten in Spaland) moet worden geclaimd. groot nieuws. Het afval moet woningbouw en industriële bij de bron gescheiden worden doeleinden. En aan de bouw en de Groene Long (lees Mid- van een ABC-warenhuis en een den-Delfland) moet niet aange tast worden door bijvoorbeeld Bas van der Heijden moet snel vorm gegeven worden. Verder een aantal punten: Het stedelijk Museum moet meer van haar eigen collectie la ten zien; Er moet een fonds komen voor bijzondere gebouwen. Bij calamiteiten (brand) kan dan direkt ingegrepen worden; Het Bols- en het Lanvaster- rein moet in de komende vier jaar tot ontwikkeling komen door middel van woningbouw en kleinschalige bedrijvigheid; De Korenbeurs moet een an dere bestemming krijgen dan het nu heeft, en de kinderop vang moet beter van de grond komen. Financiën Hoe het wensenlijstje van de socialisten gefinancierd moet worden, is een zaak waar de programmeurs zich niet al te lang mee bezig hebben gehou den. Financiën moeten volgens Peter Stadhouders gezocht wor den in een permanente afweging tussen nieuw beleid (het con ceptprogramma dus) en her schikking of afbouwen van het bestaande beleid. Het definitie ve beleid van de PvdA wordt op 10 oktober vastgesteld. Tot 27 augustus hebben de leden de tijd om amendementen in te dienen. kunt u Groanelaan 26, Schiedam Pr. Handrikatraat 2, Vlaardingen Tevens verkoop van jalouzieën, rolgordijnen, zonneschermen, rolluiken etc. VRIJDAG 7/7 ZATERDAG 8/7 ZONDAG 9/7 zonnige perioden zonnige perioden zonnige perioden plaatselijk regen plaatselijk regen droog Bron: min. 16° midd.temp. 30° min. 16° midd.temp. 24° min. 14 midd.temp. 24° KNMI wind: Z-3 wind: ZW-3 wind:W-3 Wij helpen direktlll Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Verkoop Inruil üeperelie Verhuur Ook nor u» tretmechitm en koelkasten Zestienhoven dicht en tramlijn erbij

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1