ROEST makelaardij wand-en vloertegels Meer dan verf HANDEP I NU VEEL 174.- 443.- Afwijkende afspraken zijn gevaarlijk Hypotheek na echtscheiding levert vaak problemen op BSbn Belangrijke punten in koopcontract SERIE CERAVILLE G. v. Katwijk TRAP en TRAPPENHUIS SNEL SCHOON! MERCURY BUITENBOORDMOTOREN: AMERIKAANSE HIGH-TECH TOPKWALITEIT rT 171717T O JAN GROEN BV VEEL GOED KOPER DAN U DENKT! va 18.95 per HELE m2 HOEFWEG 95, BLEISWIJK HANDEP is er voor u!U GRATIS OPMETEN EN GRATIS BEZORGEN!! Aluminium jaloezieën Buiten- scherm Sanplise de Luxe Vertikale jaloezieën Sandux de Luxe Bel eens op of kom eens langs. Oosthavenkade 87 Vlaardingen HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 7 JULI 1989 PAGINA 10 NVM OERSTERKE VLOERTEGELS TEL. 01892-15055 Glas- en Verfhandel Broersveld 134 U belt en Regien komt aangesneld. DE VRIJBUITER, telefoon 4737560. Alle 1989 modellen Mer cury buitenboordmotoren leveren wij u graag uit voor raad. Kom langs in onze showroom en verbaas u: over de sublieme techniek èn...over de lage prijzen! U bent wel kom bij de Mercury-dealer in uw omgeving! Fa. M.M. Buying Dijkhoornseweg 59 2635 EK Den Hoorn (bij Delft) Tel. 015-615692 Outboard Shop Rotterdam J. van Avennesstraat 44-46 3021RS Rotterdam Tel. 010-4256143 Nautik-Watersport Oosthavenkade 15-15a 3134 NV Vlaardingen Tel. 010-4354083 in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld: ongeacht stofsoort 300 br. x 190 h. (cm) normaal 194.- Bij Sandux. Ook kant klaar rolgordijnen breed: 100 cm. 29.- 150 cm. 39.- 200 cm. 49.- 250 cm. 63.- zowel in breed als in smal te leveren bij Sandux: VOORBEELD: in breed 200 br. x 160 h. (cm) van 140.- Nu bij Sandux voor. "1 O Leverbaar in 50-35 luUi en 25 mm met knikarm, nu in de aanbieding. VOORBEELD op maat gemaakt 200 cm uitval 495 cm breed - van 1137.- eff.doek 811.- nü bij Sandux. aa m streepdoek lUil.' Nieuw! weert zon en kou! Houdt genoeg daglicht binnen VOORBEELD: 200 br. x 150 h. (cm) Normale prijs 394.-, nu bij Sandux met 30% korting ulOi* Nog nooit zó goedkoop, nu bij Sandux in 20 kleuren en met 20% KORTING!! 200 br. x 180 h. (cm) O O nü bij Sandux. vertikale jaloezieën In liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen op grote modellen te zien. VOORBEELD: 250 br. x 180 h. (cm) normale prijs 553.- nü bij Sandux Volop parkeergelegenheid vlak voor de deur. U vindt ons 100 meter over de spoorbaan van de NS. Tel. 010-4346260/4346144 Sandux is open op: maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 u. zaterdag 09.00-16.00 uur vrijdag koopavond. Er zijn maar weinig huizenko pers die de bepalingen in koopcontracten doorlezen. Als ze het wel doen, dringt de bete kenis vaak niet door. Mede daarom worden vaak afspra ken gemaakt die in feite afwij ken van die bepalingen. Ook gebeurt het dat koper en ver koper naderhand wijzigingen aanbrengen, bijvoorbeeld de datum van transport. Dat brengt echter voor koper of verkoper extra risico's met zich mee. De belangrijkste zaken die in een koopcontract geregeld worden zijn: - en koper(s) en verkoper(s); - wat wordt gekocht tegen welke prijs; - voor wiens rekening komen de kosten i.v.m. aankoop (overdrachtsbelasting, evt. btw, notariskosten etc.); - betaling van koopsom bij ei gendomsoverdracht (trans port); - datum transport en aanwij zing notaris; - datum waarop koper in het huis mag (voorzover die da tum niet dezelfde is als de datum van transport); - waarborgsom (hoe hoog, en naar welke rekening te beta len); - vrijwaring verkoper (koper koopt huis in principe in de staat waarin dat huis zich bevindt, incl. gebreken); - vrijwaring koper dat er geen aanschrijvingen e.d. van overheidswege op het huis rusten; - datum wanneer koper beta ling van lasten (onroerend goedbelasting e.d.) van ver koper overneemt c.q. even tuele (huur)baten ontvangt; meestal is dat de datum van transport of, indien dat eerder is, de datum van le vering; - onherroepelijkheid koop na dat transport heeft plaatsge vonden en koopsom is be taald; - voor wiens rekening zijn ri sico's (bijv. tegen brand) tus sen ondertekening koopcon tract en datum transport; - wijze van ingebrekestelling indien koper of verkoper niet aan hun verplichtingen voldoen; - echtelijke woning kan alleen met toestemming partner worden verkocht. Gevaarlijk Deze zaken zijn in het alge meen standaard geregeld, voorgedrukt dus. Alleen din gen als de datum, bedragen, namen e.d. worden door koper en/of verkoper ingevuld. Maar wie goed bovenstaande punten tot zich door laat dringen, zou kunnen aanvoelen dat het om belangrijke zaken gaat. Het is dan ook gevaarlijk als in de praktijk tussen koper en ver koper afwijkende afspraken worden gemaakt, mondeling of schriftelijk. Dat geldt te meer als die afwijkende af spraken niet in het koopcon tract zelf worden omschreven. Dat zou immers kunnen bete kenen dat de bepalingen in het koopcontract in tegenspraak zijn met de afwijkende afspra ken tussen koper en verkoper. Stel bijvoorbeeld dat volgens het koopcontract de waarborg som (meestal 10% van de koopsom, tenzij er sprake is van 100% financiering van koopsom plus kosten) op reke ning van de notaris moet wor den gestort. Maar koper en verkoper komen overeen die waarborgsom op rekening van de verkoper te storten. Dan zou de verkoper naderhand kunnen eisen dat de waarborg som nog een keer bij de nota ris wordt gestort. Hij zegt dan bijvoorbeeld dat de betaling die hij eerder rechtstreeks heeft ontvangen, een andere reden had. De koper zal dan dus dubbel moeten betalen of op zijn minst een moeilijke ge rechtelijke procedure moeten voeren. Een ander voorbeeld: een ge huwde verkoper zou kunnen nalaten om zijn vrouw te laten meetekenen. Zolang het huis niet is getransporteerd, zou de verkoper de transactie alsnog kunnen laten terugdraaien, bij voorbeeld als blijkt dat een andere koper bereid is om een hogere koopsom te betalen. De verkoper hoeft alleen maar zijn vrouw voor zijn karretje te spannen: zij moet de oor spronkelijke transactie nietig laten verklaren omdat ze niet heeft meegetekend. Bovenstaande voorbeelden hebben een element van kwa de trouw in zich. Maar er zijn ook talloze voorbeelden moge- lijk waarbij sprake is van on gewilde complicaties. Koper en verkoper willen elkaar te goeder trouw ter wille zijn, maar er gebeurt iets waardoor problemen ontstaan. Dat is met name het geval bij schade tussen de datum waar op het koopcontract werd ge tekend en de datum van trans port. Volgens de standaardbe paling is de verkoper in die periode aansprakelijk. Als er sprake is van tegenstrijdige af spraken kan dat betekenen dat de schade onverzekerd is, of voor rekening van de koper komt. Bij ernstige schade (zo als brand) kan in het ergste ge val het huis verloren gaan zonder dat de verzekering uit keert, en de koper en verkoper in een jarenlange strijd om de aansprakelijkheid storten. Uit eindelijk zal een van hen met de schade opgescheept wor den. Gebreken Koper en verkoper moeten lie ver nooit afwijken van de standaardbepalingen over de aansprakelijkheid voor gebre ken. Normaal gesproken kan de koper later niet bij de ver koper aankloppen als blijkt dat er heel wat gebreken ver holpen moeten worden (tenzij aangetoond kan worden dat de verkoper te kwader trouw heeft gehandeld). Omgekeerd blijft de verkoper aansprake lijk als de gemeente ^bijvoor beeld via een aanschrijving heeft geëist dat bepaalde repa raties e.d. moeten worden ver richt. (Dat komt nogal eens voor bij appartementen, als een deel van de woningen in het betreffende woonblok is verhuurd). Als naderhand afspraken wor den gemaakt die deze aanspra kelijkheid anders regelen of onduidelijk maken, zal meest al de koper de dupe zijn. Ove rigens is deze kwestie dermate ingewikkeld (maar belangrijk) dat we er in deze krant nog apart op terugkomen. Advies Afwijken van de bepalingen in een koopcontract moet in principe worden afgeraden. Als het toch nodig of gewenst is, moet er advies van deskun digen worden ingewonnen. De meest voor de hand liggende deskundigen zijn de makelaar en notaris die bij de koop zijn betrokken. Dat geldt voor af wijkende bepalingen die wor den opgenomen in het koop contract. Maar het geldt in nog veel sterkere mate als na ondertekening van een stan daardcontract aparte afwijken de afspraken worden gemaakt. Echtscheiding is voor de be trokkenen een ingrijpende ge beurtenis, maar voor eigen/ huisbewoners zijn er extra complicaties. Kan de bestaan de hypotheek in stand blijven? Hoe zit het met de aansprake lijkheid van de vertrekkende partner? Is na echtscheiding een nieuwe hypotheek moge lijk, al dan niet met gemeente garantie? Op deze vragen gaan we in dit artikel dieper in. Bij echtscheiding (of beëindi ging van een met het huwelijk vergelijkbare samenlevings vorm) vertrekt meestal een der partners uit de woning. De ander kan zonder problemen achterblijven als de bestaande hypotheek op de oude voet wordt voortgezet. Met andere woorden: zolang de verschul digde (maand)termijnen nor maal worden voldaan en de hoofdelijke aansprakelijkheid van beide partners als van ouds in stand blijft, kraait er geen haan naar. Hoofdelijk aansprakelijk wil zeggen: elke ondertekenaar van het hypo theekcontract kan aangespro ken worden voor alle achter standen en de gehele nog uit staande (hypotheek)schuld. Het doet er dan niet toe of de in de woning blijvende partner (meestal de vrouw) voldoende eigen inkomen heeft. De uit het huis vertrokken man kan immers aangesproken worden voor achterstallige termijnen en aflossing van de hypotheek schuld. Voor de bank (en de gemeente in het geval van ge meentegarantie) is er in het al gemeen geen reden de lopende hypotheek op te zeggen. Aansprakelijk Die hoofdelijke aansprakelijk heid voor de vertrokken part ner belemmert natuurlijk wel diens mogelijkheden een nieu we hypotheek te krijgen. Dat kan van belang zijn als hij of zij een ander huis wil kopen voor zichzelf (al dan niet sa men met een nieuwe partner). Er zijn trouwens nog andere redenen denkbaar waarom ie mand niet langer mede aan sprakelijk wil zijn voor een oude gezamenlijke schuld. De hoofdelijke aansprakelijk heid kan niet zomaar worden beëindigd. De bank (en bij ge meentegarantie de gemeente) moet ermee akkoord gaan. Dat zal meestal geen bezwaar zijn als degene die voortaan alleen aansprakelijk is, vol doende inkomen heeft. Zoniet, dan zal de hypotheek in het al gemeen worden opgezegd. Dat zal niet zo'n vaart lopen. Zolang de maandelijkse ter- mijnen keurig worden betaald zal de bank geen haast maken met het opeisen van de lening. In die tijd kan de achtergeble ven partner proberen om het zij voldoende extra inkomen te verwerven of iemand te vinden die alsnog borg wil staan (en hoofdelijk aanspra kelijk wordt). Zo iemand zou een der ouders kunnen zijn, een nieuwe partner, de werk gever etc. Maar als het niet lukt de hy potheek te blijven betalen of de bank zich om wat voor re den ook formeel opstelt, kan dat uiteindelijk leiden tot ge dwongen verkoop van het huis om de opgeëiste hypotheek te kunnen aflossen. Overnemen aandeel Het kan echter nog ingewik kelder. In een eigen huis zit vaak een stukje eigen geld. Dat kan zijn ingebracht bij de aankoop, het kan ingebracht zijn bij verbouwingen, door aflossing op de hypotheek, of zijn ontstaan door waardestij ging van het huis. De vertrek kende partner kan recht heb ben op een deel van dat eigen geld, met name als de waarde van het huis inderdaad hoger is dan de hypotheekschuld. Hoe groot het aandeel van de vertrekkende partner is, hangt er o.a. van af of het een huwe lijk in gemeenschap van goe deren of op huwelijkse voor waarden was gesloten. Bij sa menlevingsvormen zal het sa menlevingscontract bepalend zijn. In het algemeen zitten hier trouwens veel haken en ogen aan vast. Bij conflicten kunnen jarenlange procedures nodig zijn. Per saldo kan het er echter toe leiden dat degene die in het echtelijk huis blijft wonen, aan de vertrekkende partner een bedrag moet vergoeden ter grootte van diens aandeel in het huis. Vaak zal betaling daarvan moeten worden gefi nancierd door verhoging van de hypotheek. Dat zal geen probleem zijn als de totale hypotheek past bij het inkomen van de achterge bleven partner. Er is dan te vens gemeentegarantie moge lijk voor die extra hypotheek, op voorwaarde dat de aëhter- gebleven partner al mede-eige naar was tijdens het huwelijk c.q. de samenwoning. Wat de gemeentegarantie betreft: ook als op de oude lening geen ge meentegarantie was verstrekt, kan in deze situatie voor de gehele nieuwe lening garantie worden aangevraagd. De ga rantie (c.q. lening) kan echter niet hoger zijn dan de ge taxeerde vrije verkoopwaarde. Zoals gemeld: het inkomen moet voldoende zijn. Als in komensbestanddeel wordt ook de alimentatie beschouwd, echter uitsluitend voorzover die bestemd is voor de partner in kwestie. Als vrouw en kin deren achterblijven en de man betaalt alimentatie, telt de ali mentatie voor de vrouw wel als inkomen, de alimentatie voor de kinderen echter niet. Indien degene die in de wo ning achterblijft tijdens huwe lijk of samenwoning geen mede-eigenaar was, geldt voor het verkrijgen van een nieuwe lening de normale aanvraag procedure zoals die voor ie dereen geldt. Bovendien zal die tegelijk het huis moeten kopen. De praktische beteke nis daarvan is dat de kosten veel hoger zijn. Of iemand mede-eigenaar is, blijkt uit de koopakte zoals die bij de notaris werd opgemaakt (dus niet uit het koopcontract dat, al dan niet via een make laar, bij de koop werd geslo- ten)- 27/89 IF W8P MAASLAND Lange Taam Hoekhutsje 1912), goed onderhouden, 3 kamers, L-vormige woonkamer (23m2), eiken keuken, bij keuken, 2 slaapkamers, douche met v.w. Achter tuin met schuur, verwarming gaskachels. 112.500,-- K.K. MAASLAND Morgentale Eengezinswoning (1977), c.v.-gas verwarmd, 5 kamers, L-vormige woonkamer 34m2 met parket vloer en open keuken, inpandige berging, 4 slaapkamers, complete badkamer, voor- en ach tertuin 184.000,--K.K. MAASSLUIS Fenacolluslaan Royaal dubbel bovenhuis (1935) nabij centrum. Flinke woonkamer (9.15x3.95m.) met balkon aan achterzijde, keuken, ruime badkamer, 4 slaapka mers. 89.000,- K.K. MAASSLUIS Buis 3-Kamerflat (1982) 3e etage, c.v.-gas verwarmd. L-vormige woonkamer 23m2 met structuurwan- den en open keuken, schuifpui naar balkon, 2 slaapkamers. 97.500,-- K.K. MAASSLUIS G.A. Brederolaan Op 3e verdieping gelegen goed onderhouden 3- kamerappartement, c.v.-gas. Ruime woonkamer (9.60x3.60m.) met open haard, 2 slaapkamers, moderne witte keuken met inbouwapparatuur, badkamer met douche, v.w., wasmachine en droger 69.500, - K.K. MAASSLUIS Jan Steenstraat Op 10e etage (lift) gelegen 2-kamerappartement (1972). Fraai uitzicht over Maassluis. L-vormige woonkamer 30m2 met gemod. keuken, 1 slaap kamer, complete badkamer, balkon rondom 89.000, - K.K. MAASLAND Severij Aan singel gelegen tussenwoning, goed onder houden, Z-vormige woonkamer (45m2), 4 slaap kamers, complete badkamer, aparte doucheruim te. Voor- en achtertuin. 229.000,- K.K. MAASLAND Klein Huis Te Velde Op ca. 3.500m2 eigen grond gelegen boerderij met veel stal- en bergruimte. Ruim woongedeelte Eventueel te koop met 20.000m2 weiland/boom gaard 735.000,- K.K. Hofsingel 95 3155 AL Maasland Postbus 21 3155 ZG Maasland Telefoon 01899- 11011 Telefax 01899-16681 MAKELAAR Ons kantoor is ook op zaterdag geopend van 10.00- 14.00uur vssn? van Nederland vindt u a/d Hoefweg 95, te Bleiswijk bij 750 m2 showruimte Keuze uit ruim 2001 kleuren Reservering op lange termijn, en dessins uit voorraad te Deskundig advies leveren. Gratis thuisbezorgd. Open haarden Gratis zelf zagen 1 dagelijks 08.00-17.00 uur zaterdags 09.00-14.00 uur Voor aannemers en particulieren VERHUUR VAN: Alum, rolsteigers - stortkokers - ladderliften - ladders - heaters - bouwdrogers en steigerlieren. DIT IS TE HUUR EN ZEKER NIET DUUR. Afhaalcentrum Rotterdam-West, Spangesekade 42. Tel. 010-4372811-4156300. Nieuw nu ook in Rotterdam-Noord Zwaanshals 147 - Tel. 010-4651384 Zonwering iou ii. vim,; SANDUX zonweringfabriek Vraag vooraf advies aan de notaris alvorens in te gaan op een verzoek om wijzingingen in de koopakte aan te brengen. Bij echtscheiding brengt een 'eigen huis' extra problemen met zich mee.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 10