Minister Nijpels te hulp geroepen Afdeling landmeten bestaat 25 jaar Van idee tot opening Permanente expositie in verzorgingstehuis Programma Jeugdland in de wijken Verweij met de VUT «js Stadsblad Zuid-Holland Pewe zonwering HAIRDRESS-SALON De tachymeter illlÉlliiï WxtrnmmM iliiiii Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Ook voor lamellen bellen tel. 4266755-4350518 de vakman in huis Een zaak van vertrouwen SCHIEDAM - De heer T. N. (Tom) Verweij, de 59-ja- rige chef hoofdafdeling grondbedrijf en landmeten en adjunct-directeur van de Dienst Gemeentewerken, gaat eind dit jaar of begin '90 met de VUT. De 36-ja- rige Theo Dal wordt de nieuwe chef van de afdeling landmeten van de gemeente Schiedam. 8 miljoen die voor de renovatie was uitgetrokken een deel is verduisterd en er voor het res tant een mini-renovatie met minderwaardig materiaal is af geraffeld acht de bewonersvere niging een verhoging van 75 per maand onterecht. Het is voor de bewoners onverteerbaar te moeten boeten voor de duis tere praktijken van vroegere woningbouwvereniging SSSW. De huidige woningbouwvereni ging (WBS) is niet bevoegd de bewoners financieel tegemoet te komen. Alleen minister Nijpels van VROM heeft die bevoegd heid en ook de financiële moge lijkheid iets voor de bewoners te doen zoals hij ook de jaarlijk se huurverhogingen van '82 tot '88 vanwege de slechte renova tie heeft opgeschort. De WBS is wel bereid samen met de BVSW een beroep op de minister te doen om maatrege len te nemen die het onrecht voor de 213 'St. Josef gezinnen kunnen verminderen. Ook B W zal worden gevraagd het beroep op de minister te onder steunen, de gemeente is van meet af aan betrokken geweest bij het renovatieproces en weet als geen ander dat er grote mis standen hebben plaatsgevon den. Steun uit die hoek zou de zaak voor de bewoners zeker goed doen. De bewonersvereniging hoopt dat de minister voldoende rede nen zal zien om het nu al bijna tien jaar slepende conflict op te lossen, dat zou kunnen door de huur te verlagen of de 75,- per maand over zes jaar geheel of gedeelelijk kwijt te schelden. SCHIEDAM - De Bewoners vereniging Schiedam-West (BVSW) wil samen met de Wo ningbouwvereniging Schiedam (WBS) en het college van B W een beroep doen op minister Nijpels om uit de huurimpasse van de 213 'St. Josefwoningen' te komen. De BVSW overlegt al enkele maanden met de direktie van de WBS over de wijze waarop de jarenlang slepende impasse in de betaling van de renovatiehuurverhoging uit 1982 kan worden doorbroken. Omdat het vast staat dat van de T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten SCHIEDAM - Onder grote be langstelling is vorige week dins dag de tentoonstelling 'Van idee tot opening' (met als thema va kantie) geopend door Th. H. J. van Giezen, onderwijsconsulent van de gemeente Schiedam. De expositie is het eindresultaat van een acht weken durend on derwijskundig projekt voor twintig geestelijk gehandicap ten. Voornamelijk bewoners van het gezinsvervangende te huis 'De Vleugel'. De tentoonstelling is te bezich tigen in één van de bovenzalen van het Stedelijk Museum tot en met zaterdag de 15de juli. Flessen uit Schiedam Sport in Schiedam Gaka bekritiseert spelers SCHIEDAM - De foto- wand in de soos van ver zorgingstehuis Frankeland trekt veel bekijks. Menig bewoner is 'even' naar be neden gekomen om oude herinneringen op te halen en een borreltje te drinken. Sommigen vertrekken ech ter meteen weer naar hun kamer met de mededeling 'later zeker terug te ko men, als het minder druk is'. Alleen Jos Poell en Bep 't Hart- Engering (73) hebben alle oude ansichtkaarten en foto's van oud Schiedam vele tientallen malen door hun vingers laten glijden. Stafmedewerker Poell van het pas gerenoveerde tehuis aan de St. Liduinastraat kwam op het idee om het kale vertrek - door enkele bewoners gekscherend café genoemd - met foto's van vroeger een beetje kleur te ge ven. „Zoiets had je ook in de oude kroegen in Limburg. Dat trok altijd veel bekijks", weet Poell zich na jaren nog goed te herin neren. Sloper Poells zoektocht naar materiaal van vroeger duurde overigens niet lang. Mevrouw 't Hart die elke maand voor het maand blad Allen Samen trouw een oude plaat inleverde, bleek te beschikken over een onuitputte lijke voorraad kiekjes. Haar verzameling begon zij op poten te zettén in '65, het jaar dat haar man met pensioen ging. „Hij had geen hobbies en om hem bezig te houden gingen we de straat op om te fotograferen. Alle plekjes in Schiedam, waar de sloper klaar stond om aan 't werk te gaan, hadden mijn belangstelling. Mijn man ging getrouw mee", lacht de krasse bejaarde, die in egn aanleunap- partement van Frankeland woont, breeduit. Materiaal Het verhaal dat Bep 't Hart 'in oude foto's zat' deed snel de ronde. „Van familieleden en kennissen kreeg ik materiaal en toen ik hier naar toe verhuisde kwam er nog meer bij. De 'aan- leunster' schat haar collectie ze ker op duizend ansichtkaarten en vijfhonderd foto's. „Maar 't kan best meer zijn". Poell en 't Hart hebben de 250 ingelijste foto's niet opgehangen aan één bepaald thema. Het is een allegaartje van klasse-, buurt-, straat-, muziek- en vere nigingsfoto's. „Op een later mo ment kunnen we er best wat lijn in brengen. De platen kunnen zo verwisseld worden", aldus Poell. Systeem De bewoners van Huize Fran keland hebben tijdens de ope ning van afgelopen vrijdag het systeem al rap door. De foto's worden uit de richels gehaald en meegenomen naar de tafels om ze aan een nader onderzoek te onderwerpen. Bep 't Hart slaat het met veel genoegen gade. „Er zijn bewo ners die hun vader of moeder hebben herkend. Dat vind ik zo leuk. Wordt er hier eindelijk over iets anders gesproken dan over allerlei ziekten en kwalen". „Bovendien", vult Jos Poell aan: „Optisch is de soos zeei aantrekkelijk geworden. Wat wil je met een muur met zoveel ouds". Dierbaar Eén foto is 't Hart zeer dier baar. Die waar haar broers en zussen op staan. Om een andere foto moet ze verschrikkelijk la chen. Een plaatje uit 1928. Groep V van de St. Jacobus- school uit katholiek Kethel. Bij na alle kinderen (24 in totaal!) heetten 'De Vette', zo leert ons een papiertje op de achterkant van de foto. „Ene grote vet vlek", zegt een medewerker aan de expositie met krullende mondhoeken. Dwars Ondanks het enthousiaste ont haal van de expositie en het permanente karakter ervan zit één ding mevrouw Bep 't Hart behoorlijk dwars. „Wat gebeurt er met mijn collectie als dade lijk m'n koppie erbij neervalt. Aan het archief schenken wordt me verteld. Komen daar veel mensen dan?" SCHIEDAM - 'Met pas sen en meten wordt de meeste tijd versleten' Landmeetkundigen van de Dienst Gemeentewerken krijgen dit stokoude gezegde geregeld van passanten te horen als zij hun werk doen. „Soms begint het al 's morgens, om vijf over acht. Heb ik nog een hele werk dag te gaan zegt een medewer ker met een grijns op zijn ge zicht. En een collega voegt er aan toe: „Of mensen denken dat je heel wat van plan bent. Je moet dan oppassen wat je zegt. Een geintje van: mevrouw, de huizen gaan hier binnenkort plat, terwijl je alleen coördina ten aan het vastleggen bent, kan een vervelende uitwerking he- ben. Ze geloven alles". De elf man sterke afdeling land meetkunde van de gemeente Schiedam bestaat dit jaar een kwart eeuw. Reden genoeg om het 'ondergeschoven kindje' van de Dienst Gemeentewerken aan de vergetelheid te ontrukken. „Het publiek weet niet precies wat we doen. Onze werkzaam heden komen 'mysterieus' over, zegt Tom Verwey, de 59-jarige chef hoofdafdeling grondbedrijf en landmeten en adjunct-direk- teur van de Dienst Gemeente werken Hij vertelt waarom: „Eigenlijk doen we niets anders dan dien sten verrichten voor andere (ge meentelijke) instanties. Publiek komt er niet aan te pas. Moet bijvoorbeeld de ONS of de PTT ergens, graven dan wordt ons leidingen kadaster geraadpleegd. Daar staan alle gasleidingen en telefoon- en CAI-kabels op aan geduid. Sinds we die gegevens in kaart hebben gebracht is de schade door graafwerk te ver waarlozen. Dat was vroeger an ders. Prille begin Tom Verwey heeft de oprich ting van de afdeling landmeet kunde vanaf het prille begin meegemaakt. Hij ontving 25 jaar gelden van het toenmalige college van B&W een opdracht met een zeer korte taakom schrijving: 'Het verrichten van alle voorkomende landmeet kundige werkzaamheden'. „Landmeten was in Schiedam een witte vlek. Er was geen en kele samenhang te bespeuren en voor incidentele metingen kwam een ingenieursbureau aan te pas. We moesten een geheel nieuw netwerk van meetlijnen uitzetten. Schiedam brachten we in kaart en we werden nauw betrokken bij talloze woning bouwprojecten op nieuwe ter reinen als Groenoord en Woud- hoek. Voor hoogtemetingen brachten we een netwerk van peilmerken aan; de bekende metalen bouten, ingemetseld in gebouwen. Kortom, zowel de ondergrondse als de boven grondse infrastructuur van de stad Schiedam werd op papier vastgelegd". Tachymeter In het verleden gebeurde het veldwerk nog met de horizonta le baak (en rood-witte lat die op z'n kop werd gezet) en met meetbanden. Dat laatste ging met de toename van het snel verkeer steeds moeilijker. Ver wij: „Moet je je voorstellen, met een lint dwars over de oude Koemarkt. Die dingen werden voortdurend kapotgereden. Het werd ook steeds gevaarlijker op straat voor onze medewerkers". Tegenwoordig werkt de land meetkundige dienst met zeer ge avanceerde apparatuur. Er kwam een tachymeter ter waar de van tachtigduizend gulden en de baak werd vervangen door een prisma. „Simpel gezegd komt het erop neer dat de tachymeter een in frarode impuls uitzendt naar de verderop opgestelde prisma die het vervolgens weer terugzendt. De tijd tussen uitzending en ontvangt bepaalt de afstand. Alle gegevens worden vervol gens in een geheugen opgeslagen en door onze computergestuur de tekentafel uitgewerkt. Het fij ne van deze ultramoderne appa ratuur is dat je van één stand plaats honderden punten op meet zonder gehinder te worden door het wegverkeer". „Toch geeft de ouderwetse ma nier van werken Tom Verweij meer voldoening. „Het is crea tiever dan met de computer, da's waar. Aan de andere kant zijn er nu mogelijkheden die vroeger ondenkbaar waren. Bep 't Hart-Engering en Jos Poell: „Het is een mooie ruimte geworden met zoveel ouds aan de muur". Record visvangst bij Jeugdland SCHIEDAM - Jeugdland doet deze week (donderdag en vrij dag) nog de volgende wijken aan in Schiedam: Donderdag 13 juli: 10.00 uur: Oost, Edisonplein, creativiteit (gratis). 10.15 uur: Noord, Faassenplein, spelcircuit (gratis). 14.00 uur: Zuid, Wilhelminaplein, creativiteit (gratis). 13.30 uur: Centrum, inschr. hal Stadskantoor, wandelpuzzel- tocht Deelname 1,-. 14.00 uur: Vertrek, hal Stadskantoor, wandelpuzzeltocht. Vrijdag 14 juli: 10.00 uur: Zuid. Rozenburgerplein, creativiteit (gratis). 10.15 uur: West, Vlaardingerdijk, sport en spel (gratis). 14.00 uur: Nieuwland, Wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibaut- plein 165, theater John Aukes. Toegang 1,-. 14.00 uur: Noord, school "De Klinker", creativiteit (gratis). 14.15 uur: Zuid, Maasboulevard, sport en spel (gratis). Tom Verweij, chef hoofdafdeling grondbedrijf en landmeten. WOENSDAG 12 JULI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 55 OPLAGE 40.095 I Mi i I Rits*1*1' LJ 1 Tel 070- 99 93 05 Het gezelligste familie-park in de Randstad' Zie verder in deze krant onze terugkeeraanbieding. Parkweg 106 3119 CN Schiedam Telefoon 010-4735353 kunt u Groenelaan 26, Schiedam Pr. Hendrikatraat 2, Vlaardingen Tevens verkoop van jalouzieën, rolgordijnen, zonneschermen, rolluiken etc. Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging en bejaardentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 Ons werk komt mysterieus over VRIJDAG 14/7 ZATERDAG 15/7 ZONDAG 16/7 zonnige perioden zonnige perioden zonnige perioden droog droog droog Bron: min. 12° midd.temp. 18° min. 11 midd.temp. 19° min. 11 midd.temp. 19° KNMI wind: NW-4 wind:NW-4 wind:NW-4 Wij helpen direktlll Tel. 4260778-4733961 of 01899-15874 Groenelaan 95 Vuioop Inruil Ruptrtt» Vtrhuur f mor u» wttmtchinti tn kotikutun. Soos wordt 'Limburgs café' iJ&r

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1