Daar zijn we best blij mee Bruidspaar van de maand? .Kabouter'- ORANJE 16.00 16.50 CLIMAT Fiets terug na achtervolging Ruzie op kruispunt KABOUTER" brand 5^5tr HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 12 JULI 1989 PAGINA 3 SCHIEDAM - Om geen valse verwachtingen te wekken: dit artikel gaat helemaal niet over wat er in die flessen zit, maar en kel over de flessen zelfl Want in het kielzog van de groeiende jeneverexport in flessen kwamen er hier ge durende korte tijd veel glasfabrieken, waar veel mensen werkten en waar toch een vrij abrupt einde aan kwam. Hoewel de technische ontwikkeling bepalend is geweest voor de opkomst en weer ver dwijnen, of liever gezegd de grote concentratie, van deze industrie, wordt op de techniek zelf niet inge gaan. Al 3500 jaar geleden maakte men holle objecten van glas. Maar de kunst om glas vorm te geven aan het eind van een blaaspijp dateert van het begin van onze jaartelling. En dan is gedurende 2000 jaar deze blaas pijp een onmisbaar attribuut om glazen voorwerpen te ma ken. Tot aan het begin van de 19e eeuw werden flessen vrij ge blazen. De ontwikkeling van de open mal uit een stuk had het al mogelijk gemaakt om het on derstuk van een fles al vorm te geven en de rest, als het materi aal nog zacht is, met gereed schap te vormen. Een stap ver der was de ontwikkeling in 1821 van de scharnierende mal die het de handblazer mogelijk maakte tegelijk bodem en nek te vormen, waarna de fles nog met de hand afgewerkt moest worden. In Nederland wordt al in de 16e eeuw gesproken van glasfabriek jes in Amsterdam. In 1663 was daar aan de Rozengracht een fa briek waar 30 arbeiders werkten met 20 ovens, die per week voor 160 aan turf en hout verstookten. Rotterdam had in 1614 een 'glashuys', Delfshaven wordt in 1698 genoemd. In het algemeen hadden de bedrijfjes een kwijnend en relatief kort bestaan. Dikwijls kwamen ook, bij het aantreden van een nieu we eigenaar, naamsveranderin gen voor. Alleen het bedrijf in Delft, opgericht in 1713 door Theodatus de Vooys heeft het tot in. onze eeuw uitgehouden, onder verschillende namen. Van 1748 tot 1899 was aan de Honingerdijk te Rotterdam de glasblazerij van J. F. Hoffmann. Vanaf omstreeks 1770 zijn er in Leerdam altijd één of meer glas fabrieken geweest. In dat jaar stichtten vier gebroeders Pel grim er een flessenfabriek. Door de opbloeiende jeneverex port nam de flessenfabricage toe. Omstreeks 1760 voorzag ook het buitenland gedeeltelijk in de behoefte. Brugge leverde sinds 1750 jaarlijks 400 tot 500.000 flessen naar Amster dam en Middelburg. Charleroi had een speciaal 'patent' voor 'bouteille de Hollande'. Maar na 1770 werd de import hoog belast en liep terug. De produkten De glasfabrieken gingen zich meer specialiseren. Al naar ge lang de onderscheiden grond stoffen in het 'gemeng' kende men verschillende soorten glas. In de 'witglas fabrieken' maakte men het gewone glas waar bij voorbeeld voedingsmiddelen in werden bewaard. 'Leerdam' en Regout werden bekend om zijn huishoudglas en serviezen waar bij de eerste zich ontwikkelde tot een zelfscheppend creatief centrum. Regout maakte wat anderen al eens hadden bedacht. De fabrie ken te Nieuw Buinen (die daar gevestigd waren vanwege de turf als brandstof) bepaalden Het Nieuwe Stadsblad UW THUISKRANT zich voornamelijk tot kogelfles jes, medicijnflesjes en ander klein spul, het 'pingelwerk'. Maar vroeger kwamen de mees te flessen van de zwartglasfa- brieken. De donkergroene kleur van het glas werd veroorzaakt door een overmaat aan ijzer en andere onzuiverheden. Jenever werd verzonden in kelderfles- sen, vierkante flessen naar on der toe taps toelopend. Door de vorm zaten zij klem- vast in de kelders (kistjes) en waren makkelijk Tossend' bij het uithalen. Hoewel er boze tongen waren die beweerden dat deze vorm de indruk gaf van een grotere inhoud. Jenever was het enige gedistilleerd met een wereldmarkt met een eigen type fles. Ook buitenlandse fabrieken gebruikten deze fles. De kelder- fles heeft het uitgehouden tot de introduktie van de lopende ban den. Vanaf de eeuwwisseling is jenever op de wereldmarkt steeds meer door whisky en an dere dranken verdrongen. Verdere ontwikkelingen Langzamerhand kwamen er toch meer veranderingen. Tus sen 1820 en 1860 werd een me thode ontwikkeld en weer ver beterd om glas te persen. In 1889 kwam Ashley met een semi-automatische flessenma- chine, gebaseerd op blazen met perslucht. Maar de uitvinding in 1856 van de regeneratie-oven door Siemens met veel lagere fabricagekosten stelde de be staande bedrijven voor de keus te moderniseren of achter te ra ken. Tussen 1870 en 1900 zien we dan ook veel bedrijven ver dwijnen of combineren. In [880 tellen we 13 flessenfa- brieken, nl. Leerdam (2), Rot terdam (2) en ook te Kraling- sche Veer, Nieuwerkerk aan de IJssel, Schiedam, Zwijndrecht, Loenen, Vuren, Culemborg, Ca- pelle aan de IJssel en Delft. Deze hadden samen vermoede lijk 800 tot 1000 man in dienst en maakten 20 a 30 miljoen flessen per jaar. Tussen 1900 en 1913 zien we een echte grootin dustrie ontstaan en weer kleine fabrieken verdwijnen. Zoals te Vuren, Gorinchem, Loenen en één van de Leerdamse fabrieken die werden vervangen door één fabriek te Vlaardingen (Wilhel- minahaven) en die zich dan ook de Verenigde, Glasfabrieken noemde. De export nam enorm toe. Van 4,4 miljoen kg in 1902 tot een hoogtepunt van 14 miljoen in 1907 en dan weer afnemend tot 9,15 miljoen kg in 1912. De af name van de export hield ver band met het steeds groter be slag dat de distillateurs op de flessenproduktie legden en door de produktiebeperking in een internationaal verbond. Want inmiddels had zich een ontwik keling voorgedaan die, voor het eerst sinds 2000 jaar, het werk van de glasblazer overbodig maakte en weer tot een grotere concentratie van de fabrieken noopte. Maar eerst gaan we in Schiedam kijken. Schiedam Een klein berichtje in de 'Schie- damse Courant' van 14 augus tus 1854: 'Wij vernemen dat de opbouw der Glasblazerij van de heeren Jacob Sirks Co., in de aangrenzende gemeente Mathe- nesse, reeds zo ver gevorderd is, dat hij kan geacht worden wel dra voltooid te zullen zijn'. Dit is de eerste melding van een glasfabriek hier ter stede, Bui tenhavenweg 122, want de aan grenzende gemeente Oud- en Nieuw Mathenesse werd op 1 januari 1868 bij Schiedam ge voegd. De vennoten waren de heren H. C. Sirks, L. Sicherman en F. M. van Deventer. Later werd A. M. F. van Deventer di- rekteur en de naam gewijzigd in Van Deventer Co. Na het overlijden in 1884 werd Van Deventer opgevolgd door twee zoons. Een van deze zoons richtte een eigen glasfabriek op 'de Schie' aan de Buitenhaven weg 146, letterlijk en figuurlijk gescheiden van de bestaande fa briek door een hoge muur. In die tijd ging alles verrassend snel. Oprichtingsacte 23 juli 1897, de eerste flessen werden geblazen op 15 november 1897. Commissarissen waren A. M. de Kuyper, P. Loopuyt en S. A. Maas. En deze heren waren niet de enige distillateurs betrokken bij de oprichting van de glasfa brieken. J. J. Melchers kwam in 1905 met een eigen glasfabriek aan de Noordvestsingel. Door R. J. KJeypool en T. A. J. Zoet- muller werd in 1912 'De Bataaf opgericht, lokatie 's Graveland- se polder. Van deze fabriek is bekend dat zij te groot was op gezet en eigenlijk nooit goed op dreef is gekomen. Er waren ban den met glasfabriek 'De Struis vogel' te Nieuwerkerk aan de IJssel. Van twee fabrieken van distillateurs is bekend dat zij zijn opgericht na conflicten over hoge prijzen met het reeds genoemde kartel. Hasekamp HERMAN JANSEN, SCHIEDAM. Jeneyer-, Brandewijn- en Likeurstokerij. COGNAC, WHISKY, RUM en WIJNEN. WERKELIJK ECHTE OUDE JENEVER merk „KABOUTER". HERMAN JANSEN, Schiedam. Geneva-, Brandy- and Liqueur Distillery. Import of COGNAC, WHISKY, RUM and WINES. GUARANTEED OLD GENEVA Reclame van fa. Jansen (in: Adresboek voor de Nederland se nijverheid en export, 1923). (Havendijk) en H. Jansen (Noordvestsingel). Volgens het verhaal kreeg Jan sen een brief onder ogen van een glasfabriek aan een collega exporteur, die ook zelf in de glasfabriek zat. En deze betaal de minder voor de flessen! De glasfabriek van Jansen heette dan ook 'Uto' (Uit Tegenweer Opgericht). Het is bekend dat, en we gaan weer even een stukje in de tijd terug, ook Duitsland kelderfles- sen maakte. En waarschijnlijk werd in Engeland en Noord- Amerika ook dit type gemaakt. Naar Noord-Amerika, een van de grootste afnemers van jene ver, werd enorm veel op fust geleverd. Na 1860-1865 stag neerde dit door binnenlandse moeilijkheden. En omdat vanaf die tijd ook verzending in kel ders toenam, werd het aantal kuipers in Schiedam kleiner. De eerste kistenfabriek wordt in 1863 vermeld. Overigens is het opvallend dat, ruim 40, jaar voordat een Schie- damse distillateur een eigen glasfabriek had, al in 1861 van Hoytema Co. te Culemborg zijn eigen flessen maakte. Van Hoytema was een van de groot ste jeneverexporteurs van Ne derland. In het curieuze boekje uit 1883 'Hollands and Hol land' verhaalt een Engelsman van zijn tocht langs Nederland se jeneverstokers. Zo komt hij ook bij Blankenheym Nolet te Rotterdam, waar men hem vertelt over de eigen glasfabriek te Schiedam. Over de fabriek is niets bekend maar misschien hadden Blankenheym en Nolet een belang in de oudste glasfa briek te Schiedam. Denk niet dat er alleen maar keldertlessen werden gemaakt. Uto leverde whiskyflessen aan Engeland tot in 1916 Duitsland verklaarde dit als contrabande te zien. Uto heeft ook een oven voor kristalglas gehad. Na de eerste wereldoorlog toen de je neverexport niet meer werd wat het geweest was en er een alge mene crisis uitbrak in 1921, zijn ip korte tijd alle glasfabrieken verdwenen, op één na. Maar de hoofdoorzaak, naast de con juncturele schommelingen was toch wel de technische ontwik keling. Owens Aan de eerste bruikbare vol automatische flessenmachine is de naam Owens verbonden. Mi chael Joseph Owens werd in 1859 geboren in West Virginia (V.S.). Op 10-jarige leeftijd ging hij al werken in een glasfabriek. Kinderarbeid, ook 's nachts, was heel gewoon in die tijd. Ons kinderwetje van Houten is ook pas van 1874. Owens had weinig scholing, maar wel veel talent. Hij klom snel op en als bedrijfsleider kreeg hij meer tijd voor ontwikkeling en zo kreeg hij in 1894 de eerste patenten. Vele zouden nog volgen. Tesamen met zijn sponsor E. D. Libbey richtte hij in 1895 de Toledo Glass Co. op, waarin alle patentrechten waren onder gebracht. Langzamerhand ging Owens zich geheel toeleggen op de ontwikkeling van automati sche flessenmachines, waarvoor in 1903 de 'Owens Bottle Ma chine Co', werd opgericht. In 1905 kwamen de eerste Owens machine op de markt. Veel suc ces, in 1907 waren in Amerika de loonkosten voor bierflessen gedaald van 1.50 per gros tot 10 dollarcent. En dit werd com mercieel geheel uitgebuit. De Amerikanen nodigden een grote Duitse flessenverbruiker, Appo- .linaris, uit om eens een kijkje te nemen. Zij maakten een over eenkomst om tegen een groot bedrag de Owens machine te ge bruiken. In allerijl vormden toen in Duitsland grote fabrie ken een combinatie om voor Europa het gebruiksrecht in handen te krijgen en dit aan landelijke syndicaten over te doen. Het in 1907 gevormde 'Europaischer Verband der Fla- schenfabriken Gesellschaft' kocht het pantentrecht voor 12 miljoen mark. In Nederland kwam de 'Ned. bond flesschen- fabrieken', Produktiecapaciteit 79,5 miljoen, buiten syndicaat 36 miljoen. Voor Duitsland bij voorbeeld zijn deze getallen 525 in en 9,5 miljoen buiten syndi caat. Engeland 301 en 18 mil joen. Men begreep dat zonder enige zelfbeperking er grote concur rentie en arbeidscrisissen zou den ontstaap. De Owens machi ne immers deed het werk van bijna 100 arbeiders. De fabri kanten maakten afspraken om de patentrechten gezamenlijk op te brengen. Er kwamen lan delijke kartels met verkoops prijzen. In Nederland zouden tot 1919 (tot zo lang golden de Plattegrond omgeving Buitenhavenweg plusminus 1910. patenten) niet meer dan 8 ma chines komen, alleen voor de leden. Bovendien zouden deze acht machines maar de eerste drie jaar 30%, dan drie jaar 40% en vervolgens tot 50% van de tota le produktie voor hun rekening nemen. Er waren in 1912 gedu rende drie maanden grote sta kingen geweest tot afschaffing van nachtarbeid. Mede hierdoor kwamen binnen enkele maan den de acht machines. In 1913 waren zij geplaatst en wel te Delft de eerste, daarna nog twee, Leerdam (twee), 'De Schie' (twee) en een bij Bottle works Zwijndrecht. Vlak na Owens kwamen nog meer syste men op de markt, waarvan vele helemaal niet voldeden. 'Type na type volgden nu elkander snel op in een koortsige paten- tenjacht', aldus een der auteurs. Er werden ook wel patenten op gekocht door Owens, als zij be dreigend waren voor de eigen positie. De mensen en het werk In vroeger eeuwen hadden de glasblazers dikwijls een geïso leerd en zwervend bestaan. Veel glasblazersfamilies, dikwijls oorspronkelijk uit Duitsland, woonden bij de hut, hadden re latief weinig kontakt met 'de anderen' en huwden veel onder elkaar. Vandaar dat in zoveel termen nog de Duitse oor sprong te herkennen is. Een hut (Hütte) is niets anders dan de oven en wat daar al zoal bij- hoorde. Het was ook de ge woonte dat de fabrikant voor woonruimte zorgde. Toen de eerste glasfabriek in Schiedam werd opgericht kwa men er op het terrein ook 12 woningen. Voorts werd in 1854 door de gemeente Schiedam een plan ontworpen voor een aantal arbeiderswoningen aan de Bui tenhavenweg: 'Nieuwsticht'. Huren voor een dubbele woning (bestemd voor de blazers) 1,50 per week; enkele woning (voor stellers en halve blazers) L25. Nu kreeg een blazer een vergoe ding van 1,50 en woonde dus gratis. Een steller kreeg een wo ningvergoeding van f 1,-. Nu f SR Glasblazerijen Buitenhavenweg (Van Diggelen 12e serie, reprocollectlê W. P. Rook). SCHIEDAM - Omdat hij bui ten stemgeluiden hoorde, zag een bewoner aan de Schietbaan straat drie knapen wegrijden op de fiets van zijn vriendin. Hij was het gewoonte dat de steller: (werkend tegen vast loon en premie) van de blazer een 'fooi' kreeg en deze kan wel eens 0,25 zijn geweest. Wat kun nen toch, merkwaardige ge woonten groeien! De lonen wa ren vrij hoog in vergelijking met andere industrieën. In 1874 meldden B en W van Schiedam aan de Commissaris des Ko- nings onder andere Een flessen fabriek, jaarproduktie 2 miljoen flessen, brandstof/steenkool. Weeklonen volwassenen 8,- tot 24,-voor jongens 1,-tot 2,50. Aantal werklieden 82. Over 1912 zijn ook enkele ge tallen bekend van Van Deven ter, die dan een fabriek heeft in Delft (700 man) en Schiedam (350 man). Produktie per dag 100.000 flessen; per jaar 30 mil joen. Een groepje arbeiders ver diende samen 50,- a 55,- per week (stukloon). Hiervan krijgt de blazer 60%, de steller 30% en de aanvanger 10%. Daarbij krijgt de aanvanger nog 5%, door de fabriek te betalen. De indrager wordt door de fa briek betaald. Deze vier mensen zijn in de oude handbedrijven direkt aan de werkstee betrok ken bij de produktie. Een oven heeft, afhankelijk van de grootte 6 of meer werksteeën. Het was een hard bestaan. Door de uitstralende hitte kregen sommige blazers roodgeblaker- de wangen, voorhoofd en oogle den, de 'brandbakkes'. Ook kwam staar op de ogen voor. De vingers kregen wel de zoge heten 'waterrot' die ontstaat door het bevochtigen van vin gers en handen in vuil water om deze te koelen op de plaats waar de pijp wordt vastgehou den. Lange dagen voor de gloei end hete oven. Het leeftijdge middelde lag dan ook beneden de 50 jaar. Voor ons onvoor stelbaar, deze toestanden en daar kwam slechts langzaam verandering in. In de Arbeidswet van 1889, in feite een uitbreiding van de wet van 1874, mochten vrouwen en jeugdige personen (12-15 jaar) maximaal 11 uur per dag wer ken en niet op zondag en 's nachts. Dit gold alleen voor fabrieksarbeid en de controle op de uitvoering van deze wet werd verbeterd. In 1911 werd deze wet herzien en mochten vrouwen en jeugdigen (13-16 jr.) 10 uur per dag of 58 uur per week werken. Inmiddels bood de Veiligheids wet 1895 mogelijkheden om voorschriften te maken voor mensen die bij de ovens werk ten. Natuurlijk klaagde de in dustrie hierover en aangezien ongeveer een derde van het per soneel 'jongen' is, was het prak tisch onmogelijk om continu te draaien. 'Leerdam' besteedde 0,5 miljoen gulden voor nood zakelijke veranderingen en uit breidingen en de nachtarbeid was in 1913 afgeschaft. In 1919 kwam er weer een nieuwe ar beidswet met (voor het eerst ook voor mannen) een beper king van de arbeidsduur van 8 uur per dag en 45 uur per week. Maar er traden moeilijke tijden aan vanaf eind 1920. De vraag naar flessen nam enorm af, en als er vraag was werd daar gro tendeels in voorzien door im port uit Duitsland en Tsjecho- slowakije. De lonen werden in 1921, in overleg met werknemersorgani saties, bij 'de Schie' verlaagd met 15% en de werktijd tijdelijk verlengd tot 51 uur. Oogluikend werd toegestaan dat ook de 'jongens' (onder de 17 jaar) evenals de volwassenen tot 11 uur 's avonds werkten. De overheid volgde, men was te vroeg geweest. De arbeidstijden van 1919 bleken niet haalbaar. In 1921 werden de arbeidstijden weer, in aanpassing aan andere Europese landen, 8V2 uur per dag en 48 uur per week. Veel mensen vonden hun be staan in de glasindustrie. In het verslag van de Kamer van Koophandel van 1923 staat dat 'in vol bedrijf bij 'de Schie' 900 arbeiders werkten (en per jaar 30 miljoen flessen maakten) en in de vijf andere fabrieken 3500 mensen. Dit lijkt meer op een soort potentiële capaciteits-aan- duiding, want zoals we inmid dels weten, sommige fabrieken stonden al jaren stil. Het is de vraag of alle zes wel eens gelijk tijdig 'in vol bedrijf gedraaid hadden en of daar dan wel mensen genoeg voor waren. In ieder geval, er waren veel glas werkers werkloos. Een reëler ge tal lijkt dan ook dat van 1930 toen alleen de voormalige 'De Schie' nog bestond met name lijk 526 arbeiders. Besluit Het is merkwaardig. Schiedam wordt natuurlijk wel geasso cieerd met flessen maar dan al leen om de inhoud. Dat hier veel glasfabrieken zijn geweest, dat leeft niet meer onder de mensen. Een deel van deze fa brieken kan beschouwd worden als reaktie op het Kartel dat de produktie beperkte en hogere prijzen rekende. En die hogere prijzen waren voor een deel juist nodig voor die fabrieken om zich in te kopen in moderne technieken en waar niet-kartel- leden geen toegang tot hadden zolang de patentrechten golden. Van de tweede hut van Hase kamp is bekend dat deze met een volautomatisch systeem werkte (waar dus geen glasbla zers meer aan te pas kwamen) maar men was toch niet tevre den over de kwaliteit van de flessen. Ook Uto had geen suc ces met een machinaal systeem. De concurrentie was en bleef groot. Van de Vlaardingse fa briek is wel een berekening ge maakt van de kostprijs in 1904, vóór de automatiseringsgolf. Deze kwam op 3,47 cent per fles en hiervoor ontving zij 3,95 cent per fles inclusief verzend kosten. Men moest dus een aar dige omzet maken. In Schiedam zijn nog wel ge bouwen aan te wijzen die vroe ger iets met de glasindustrie te maken hebben gehad. Maar zo'n merkwaardige oude glas hut, helemaal bepaald door de kegelvormige oven waarvan het dak in een schoorsteen eindigt is niet meer te bekennen. Niet zo vreemd overigens. Tenslotte is ook van de paar honderd branderijen geen enkel interieur bewaard. Dit artikel is geschreven door W. Snikkers. Bron: 'Scyedam, een uitgave van de Historische Vereniging Schiedam. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL Jonge Smeets 35% per liter 16.50 twijfelde geen moment en zette de achtervolging richting Rot terdam in. Op het Marconiplein aangeko men, vroeg hij assistentie van de Rotterdamse politie. Dat leidde tot aanhouding van één van de knapen: een 16-jarige Rotter dammer. De fiets is terug. De identiteit van de andere jongens is (nog) niet bekend. Vieux Touron 35% Oranjestraat 8-10-12-14 telefoon 4265997 ADVERTORIAL A.s. bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar: Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam. Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en u ontvangt dan ook f 150,- aan waardebonnen te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, iedere laatste vrijdag van de maand SCHIEDAM - Het kruis punt Broersveld, Baanstraat en Herenpad is zaterdag middag omstreeks drie uur het toneel geweest van een fikse ruzie tussen een (nog) onbekende automobiliste en een met twee dochters fiet sende 40-jarige Schiedamse. Volgens de lezing van de po litie ontstond er eerst een woordenwisseling toen de moeder tegen één van haar kinderen 'Kijk uit' schreeuwde toen ze voor langs de automobiliste fiets te die midden op het kruis punt stilstond. De vrouw in de wagen voel de zich kennelijk aangespro ken en er ontstond een woordengevecht. Vervolgens reed ze met haar wagen op de Schiedamse af die met haar fiets naar achteren week om ruim baan te ma ken. De automobiliste echter parkeerde haar wagen, stap te uit, krabde in het gezicht van haar 'medeweggebruik- ster' en ontzette bovendien haar bril. Eau de Toilette spray 75mi. van LANCÖME Paris Geen maar: WAAR ANDERS DAN BIJ: DROGIST tk. Flessen uit Schiedam VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM WIJK OUD MATHENESSE. WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v.d. Zande (Sport) EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-01-89 UIVERE. KLARE Import van Onder contröle van het Gemeentebestuur van Schiedam, waardoor de echtheid van de Jenever wordt gewaarborgd. GLASFABRIEK. (Jaarproductie 20,000,000 flesschen). Flesschen in zwart-, groen-, halfwit- en kristalglas, demjjohns, stopflesschen, jam- en conservenpotten, tumblers, drinkglazen, caraffen, schalen, elementglazen enz. enz GLASSLIJPE^Id. KISTENMAKERIJ. Alle soorten van kisten en kratten. Leverancier van het Gouvernement voor Nederland en Koloniën. EXPORT NAAR ALLE LANDEN. ei Distilled under the control of the Municipality of Schiedam, which guarantees the gin. to be genuine pot-still. GLASSWORKS. (Yearly production 20,000,000 bottles). Bottles in black, green, pale and flint glass, demijohns stoppered jars, jam- and preserving jars, tumblers, tankards, decanters, dishes, accumulator- glasses etc. etc. GLASS-CUTTING. CASE MA KING FACTORY. All kinds of cases and crates. Export Purveyor to the Government of the Netherlands and Colonies. EXPORT TO ALL COUNTRIES. Thea en Bert Groeneveld vinden, dat ze geen klagen hebben. ,,Hun" supermarkt, die van Bas van der Heij den, waar ze minstens drie keer per week samen met hun twee zoontjes Philip en Marco naar toe gaan, is verbouwd. „Daar zijn we best blij mee. Na zo'n ingreep is het wel even zoeken en wennen, maar je voelt je weer heel gauw thuis in zo'n gemoderniseerde zaak. Het is fijn als je merkt hoe ze hier met hun tijd meegaan. Ook winkelt het prettiger", is hun mening over het streven van Bas van der Heijden, waar nodig en gewenst be staande vestigingen op te knappen of uit te breiden. „Mocht je tijdens de verbouwing of daarna even de weg kwijt zijn, dan is het personeel zonder meer be hulpzaam", vindt Bert Groeneveld. En hij heeft er oog voor. Als buschauffeur bij het openbaar vervoer op een regionale lijndienst, heeft hij dagelijks met mensen en een stukje dienstverlening te maken. „Dan zie je en merk je automatisch hoe de sfeer in dit opzicht in een supermarkt is. Ik durf ronduit te zeggen met het optreden van het personeel hier royaal tevre den te zijn", zo horen we. „Loopt er eens een lastige klant tussen door, want die vind je overal, dan schud je gewoon een paar keer met je hoofd en ga je weer vrolijk verder" krijgt datzelfde personeel nog als raad geving mee... Hun reden om naar Bas te gaan? Aan twee woorden hebben ze genoeg. Goed en goedkoop. Met z'n vieren „met de wagen" naar Bas van der Heijden is vaste prik voor het gezin Groene veld. 'n Borrel van klasse voor aan lage prijs bij 12 flessen, per liter per liter 16.95 bij 12 flessen, per liter U belt, wij bezorgen! 35r DiRX AMSTELVEEN: KosNerlorentlol 9 AMSTERDAM: Tussenmeer la (Osdorp) - Plein 40/45 nr 8 (SBletmeet) Bilöerdi|kstraal 126 e ALPHEN Ad RIJN: v Mandersioostraat 51 e BEVERWIJK: Breeslraal 39a «HARDINXVELD GIESSENDAV: Den Boogerd 16-18 HOOFDDORP: Manmaan 55 e KATWIJK aan ZEE: Visseri|kade 2 «LEIDEN Langegracht 3 NW VENNEP: vennapertiol 97 NOORDWUKKerkstraat 17 e PAPENDRECHT Breoetodepiein 6 e SCHIEDAM: Broersveld 68-76 t SPUKEMSSE: Nieuwslraat 151 (De Kops»|ker| ZOETERMEER: Croesmckplein

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 3