W>n Het weer Vlek en Jansen willen hoogwaardige whisky gaan maken APK pirrem sssn Bouman Programma Jeugdland 250.- Vakantie- aktiviteiten Jeugdwerk JUBILEUM MEUBEL-OPRUIMING Rijnmondband reist af naar Wereld Muziek Concours Stadsblad f Zuid-Holland ifi**-*"••• v>"v- f y Dubbelprint 24-uur service A VB VRIJDAG 14 JULI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 56 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - 'Geld maakt niet gelukkig', maar het is wel makkelijk als je het hebt. Jos Gunneweg, direkteur van de Stichting Schie- damse Molens zal vaak denken aan dit eeuwen oude gezegde met het bijna even zo spreekwoordelijke aanhangsel. Behalve de su pervisie over de bouwkun dige staat van alle vier de windkorenmolens is de voormalige molencoördina tor druk doende met het rondbreien van de financie ring voor de wederopbouw van Schiedams vijfde mo len: De Nieuwe Palm boom. Wie zich dagelijks in de buurt van de Parkweg of Noord vest bevindt, ziet de molen stukje bij beetje 'groeien'. Sinds april, toen mr. R. de Bok, de voorzit ter van de Kamer van Koop handel te Rotterdam, de eerste steen metselde (even het geheu gen opfrissen) is De Nieuwe Palmboom tien meter de lucht ingeklommen en is een start ge maakt met de opbouw van de balie. Met het 'bouwboek' - een over zicht van alle onderdelen van de molen met uiteraard daaraan gekoppeld een prijskaartje - heeft Gunneweg een dikke twee-en-een-halve ton binnen gehaald. Hij is tevreden over de stand van zaken. Behalve de Schiedamse distillateurs (goed voor een maalunit compleet met aandrijving. Stand ver plicht) heeft zelfs een landelijk bedrijf, te weten C A Neder land, in de beurs getast en het comité Herbouw De Palmboom een onvervalste molenpoort ca deau gedaan. Gaat Jos Gunneweg dan ook ver buiten Schiedam met het bouwboek (lees sponsorboek) de boer op? „Het zijn vaak", antwoordt de direkteur, .„kon takten die al een tijdje lopen. Je moet er voor zorgen dat als we met de molen weer een fase achter de rug hebben, alle spon sors bij elkaar laten komen. Ook relaties, laat ik het zo zeg gen, waarvan wij denken dat ze ons later eens ter wille zullen zijn". De meest trouwe dona teur van de Palmboom is een zekere meneer Leonard Jansen, een oud-Schiedammer die sinds jaar en dag in West-Duitsland woont. Tijdens zijn bezoek in Schiedam hoorde hij van de plannen met de 'peperbus' en raakte direkt enthousiast. Sinds dien worden er regelmatig Duit se Marken overgemaakt. Naamsteentjes Als de balie helemaal klaar is, kunnen in augustus de naam steentjes ingemetseld worden. Een ludieke aktie die er de stichtingskas per saldo niet veel zwaarder op maakt. De baten wegen nauwelijks op tegen de kosten. Gunneweg: „Toch blijf ik het een charmante aktie vin den. Er zijn momenten in een mensenleven die erom vragen voor de eeuwigheid te worden vastgesteld. Huwelijken, ge boorten, internationale betrek kingen, om maar iets op te noe men". De vijfde windkorenreus zal nog eens tien meter uitgroeien boven de balie. Het merendeel van de ijsselsteentjes hebben hun plaats gevonden. „De mo len wordt natuurlijk alleen maar dunner", vertelt Gunne weg die de bouw op de voet volgt. De balie steekt maar net boven een nieuwbouwwijkje uit met de zeer toepasselijke naam 'Mo- lenwijck'. Een weinig fraai ge zicht, maar het had erger kun nen zijn. ("Stel je voor: op gelij ke hoogte met de dakrand van de nieuwbouw") Wat dat betreft zal De Nieuwe Palmboom niet de geschiedenis boeken ingaan om haar uitmu- nende ligging: zuidwaarts de al eerder in dit artikel 'geroemde' woningen (met blauw hekwerk en de naam van het complex in grote blauwe plakletters boven de deur) op armlengte van De Nieuwe Palmboom en noord waarts de voormalige Bolssilo waar de verkrotting zienderogen terrein wint. De balie van De Nieuwe Palm boom wordt overigens van tro pisch hardhout (Azobé) ge maakt. In de nieuwe, groene en milieuvriendelijke wijk Spaland wordt dit juist als 'besmet' ma teriaal beschouwd. „Welnee", zegt een werknemer van het aannemersbedrijf Leen- derts met een humoristische on dertoon. „We gebruiken alleen populierenhout en we schilderen met milieuvriendelijke verf'. SCHIEDAM - 'Notaris', het authentieke distillaat van Branderij "De Twee- lingh" is merk van het jaar 1988 geworden. In totaal dongen dertienduizend merken mee naar de hoofdprijs, maar een jury, met bekende namen als prof. W. F. van Raaij en prof. M. C. van den Toorn, gaf haar duidelijke voor keur aan de Schiedamse moutwijn. Want zo vond de jury in haar eindoor deel: „naam en produkt sluiten naadloos op elkaar aan". Notaris versloeg on der meer het alcoholarme pilsje Buckler van het Hei- nekenconcern en de nieuw ste vinding op het gebied van het dikke, eigele goed je; de Scharreladvocaat. „De heren hebben zuiver naar het produkt gekeken", zegt John Vlek, direkteur van De Twee- lingh (en UTO Nederland B.V.) opgetogen. „Dat we in een pand aan de Noordvest een authen tieke branderij inrichtten deed niet terzake. Er werd alleen ge let op de relatie naam en pro dukt. Je zou bijvoorbeeld kun nen zeggen dat het woord Nota ris vertrouwen, ouderdom en ambachtelijkheid uitstraalt. Ook had de uitspreekbaarheid van het produkt de belangstelling van de vierkoppige jury. Kan je met zo'n naam internationaal de boer op, als in 1992 de gren zen wegvallen". Balans Met Notaris, waarvan de eerste liters in '87 werden gestookt, gaat het in Nederland 'naar ver wachting' zegt John Vlek. Pas over een jaar kan echt de balans worden opgemaakt. De afzet naar het buitenland (lees Italië en Spanje) heeft alle verwach tingen overtroffen. „We merken goed dat Notaris aansluit op drankjes die veel in Zuid-Europa worden gedron ken, zoals bijvoorbeeld de Itali aanse Grappa. Notaris past pre cies in dat smaakpatroon. We hebben om de geur en de smaak van ons distillaat volledig tot z'n recht te laten komen ook een speciaal glas (een socjrt cog nacglas, red) ontworpen. Vlek vervolgt: „Notaris moet je niet drinken in een borrelglaas je. Het is geen jenever, zoals weieens wordt gedacht, maar een distillaat van moutwijn. Je never ruikt niet". Notaris heette ook eerst Jonge Notaris, maar om verwarring met jonge jene ver uit te sluiten heeft men het bijvoeglijk naamwoord maar voorgoed weggelaten. Malt whisky John Vlek en zijn mede-direk- teur Dick Jansen hebben de smaak van het produceren van hoogwaardige produkten te pak ken. John Vlek: „We spelen met de gedachte om over enige jaren een echte malt whisky te gaan maken. Notaris wordt namelijk op dezelfde manier als whisky John Vlek toont het cognac Notaris werd ontwikkeld. „Aan Vlek achtige glas dat speciaal voor Notaris moet je ruiken", aldus GROTE BEURT SCHIEDAM - Vanaf 24 juli tot en met 10 augustus kunnen kinderen van 6-12 jaar uit Schiedam genieten van spanning en avontuur. Drie weken lang zijn er volop aktiviteiten bij het jeugdwerk van de SSSN. De ak tiviteiten vinden plaats in en rond de (nieuwe) portakabin van de SSSN, bij het zogenaamde Bachbos achter het Bachpleinflat nummer vijf. Daar staat een team van medewerkers klaar om de jeugd mee te nemen op avon tuur. Zo kunnen de kinderen in de eerste week, vermomd als indi aan, zelf een echte wigwam bou wen en het grasveld omtoveren tot een indianendorp. Op woens dag gaat het indianenrestauranl open. De week daarop gaan ze De Palmboom wordt steeds meer de Nieuwe Palmboom. Bovenin goed zichtbaar, de "uitsteeksels' van de balie. i als piraten op jacht naar de schat en wordt de lenigheid en handigheid op de proef gesteld, tijdens een piraten-hindernis- baan. Tot slot is er een ridders en jonkvrouwen week. De kinderen gaan terug in de tijd van Floris (weer op t.v.) en bouwen een kasteel. Op donderdag 10 augus tus is er een super slotfeest waar ridders, jonkvrouwen, indianen en piraten van 6-12 jaar welkom zijn. Iedere middag, van maandag tot en met donderdag, gaat het om 13.30 uur open en het kost f 1,- per middag. De aktiviteit wordt aangepast aan het weer, dus ook bij regen is het open. Voor meer informatie kan men bellen naar Mariska van het jeugdwerk, tel. 4701267, bij geen gehoor 4702207. I Branderij "De Tweelingh" gemaakt. Alleen worden andere grondstoffen gebruikt. We kun nen er niet het woord Schots aan toevoegen. Zowel de whi sky- als de cognacfabrikanten hebben hun merk beschermd en terecht. Nederlandse cognac heet Vieux en geen cognac. Dat is verboden. Helaas hebben we met de jene ver nog niets kunnen regelen," zegt Vlek die tevens voorzitter is van de Algemene Vereniging van Distillateurs en likeursto kers. „We vechten met de Bel gen over een regeling. Hun alco holpercentage ligt op de dertig procent. Dat van ons is vijf pro cent hoger en van de Europese Commissie moeten we op een lijn komen. Dat zou misschien 32% vol. kunnen worden. Toe juichen doen we het niet. De je never verliest langzamerhand haar body, haar smaakprofiel. Dadelijk drinken we alleen nog maar water. Aan de andere kant: er moet iets gebeuren. De Duitsers ma ken Kornschnapps en exporte ren dat overal naartoe. Als wij niet tot een vergelijk komen, mogen ze dadelijk jenever op hun etiketten gaan zetten. Nog nooit waren kwaliteitsmeubelen zo goedkoop. Honderden koopjes. Gratis parkeren - Kinderspeelparadijs. 70 JAAR juflwinj */MONTEL SCHIEDAM - Jeugdland doet volgende week de volgende wij ken aan: Zaterdag 15 juli: Zuid, Rondvaarten door de havens, vertrekplaats Voorhaven na de sluis, (gratis). Maandag 17 juli: 10.00 uur: West, Frans Halsplein, creativiteit (gratis). 10.15 uur: Oost, Edisonplein, spelcircuit (gratis). 10.30 uur: Nieuwland, Dr. Wibautplein, straattheater "Pan- tijn" (gratis). 10.30 uur: Zuid, 't Zuiderkwartier, Clown Ploem, toegang f 1 14.00 uur: Centrum, Hemaplein, creativiteit (gratis). 14.15 uur: Nieuwland, Dr. Wibautplein, spelcircuit (gratis). 14.30 uur: Zuid, Wilhelminaplein, straattheater "Pantijn" (gra tis). Dinsdag 18 juli: 10.15 uur: Oost, Marconistraat, sport en spel (gratis). 10.30 uur: Zuid, Wilhelminaplein, bloemschikken (gratis). 10.30 uur: West, Frans Halsplein, straattheater "Mang" (gra tis). 14.00 uur: Noord, „De Blauwe Brug", Clowns Appie en Flap- pie toegang/ 1,-. 14.15 uur: Zuid, Maasboulevard, sport en spel (gratis). 14.30 uur: Nieuwland, Dr. Wibautplein, bloemschikken (gra tis). 14.30 uur: Edisonplein, straattheater "Mang" (gratis). Woensdag 19 juli: 10.00 uur: Nieuwland, Dr. Wibautplein, creativiteit (gratis). 10.15 uur: West, Vlaardingerdijk, sport en spel (gratis). 14.00 uur: Zuid, Rozenburgerplein, creativiteit (gratis). 14.00 uur: Centrum, gebouw Irene, Nieuwe Haven 155, Het Limburgse Jeugdtoneel met "De gelaarsde kat", toegang 1,-. SCHIEDAM - De Rijnmond band reist zondag 23 juli af naar het Limburgse Kerkrade om daar mee te doen aan het We reld Muziek Concours (WMC), een soort Olympische Spelen voor blaasmuziek. De Schie damse drumfanfare zal daar op de slotdag van het evenement, dat vier weken duurt, deelnemen aan de marswedstrijden. Op dit onderdeel van het WMC komen orkesten uit binnen- en buiten land tegen elkaar uit. De wedstrijden vinden plaats in het sportpark van Kerkrade. Naar verwachting zullen zo'n dertigduizend toeschouwers de wedstrijden volgen. Ook de Rijnmondband zal worden ver gezeld van een schare suppor ters. De Rijnmondband neemt voor de zesde maal deel aan het WMC dat om de vier jaar wordt gehouden. Telkens wist het or kest met een eerste prijs huis waarts te keren in de hoogste divisie. Ook slaagde de drum fanfare er iedere keer in een hoge plaats op de nationale en internationale eindranglijst te veroveren. Eenmaal wisten de Schiedamse blazers en slagwer kers zelfs de nationale titel in de wacht te slepen. Of dat dit jaar wederom zal luk ken, bepaalt een internationale jury die bestaat uit drie bekende dirigenten, waaronder Jaap KoopS, voormalig dirigent van de Marinierskapel. De concur rentie is zwaar en daarom oefe nen de leden van de Rijnmond band momenteel hard om zo hoog mogelijk op de erelijst te komen. PRINTSHOP 1CHIEDAM ///^r Voor snelheid met kwaliteit 1 UUr A Af Geringe belangstelling open toernooi Spieringshoek Sport in Schiedam Creativiteit, een belangrijk onderdeel van het programma Palmboom groeit gestaag Bron: KNMI ZATERDAG 15/7 ZONDAG 16/7 MAANDAG 17/7 zonnige perioden zonnige perioden zonnige perioden droog droog droog min. 10° midd.temp. 19° min. 11° midd.temp. 19° min. 11° midd.temp 19° wind: NW-4 wind: NW-4 wind: NW-4 Notaris: merk van 't jaar Meestal klaar terwijl u wacht vanaf Burg. H. Qretelaan 273 telefoon 010-4738222. NFfcT LM BOtlM worcJf gesponsord door SCHJf.OAM NfcttöIX,Wt oe -s .w-v i viirV iff- yx,-x WW v« xr.| ielmondselaan 175 Rótterdam-Kralingseveer (010) 45.08.033 Maandag 13-17.30 uur. Dinsdag t/m Donderdag 9.30-17.30 uur. Vrijdag 9.30-21 uur. Zaterdag 9.30-17 uur Hoogstraat 137, telefoon 010-4268225 fotosnelservice [1 UK op 10x15 cmVlVV 2x 10x15 cm 1 Oil bij 2 uur serviceI lm V op 10x15 cmVII V m

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1