Het weer i Met de handen gaan we niet eten Wagen naar schroothoop G er rit van den Hoek, beheerder van het asiel in Schiedam. Pieter Geraerdts: 'Dit is beneden alle peil' Raadsleden houden hun handen niet thuis Verdere studie van smog-probleem PflLflflD j 7 Kamer van Koophandel: Bus remt, man slaat door voorruit Wandel- puzzeltocht Jm IIANS SviHTIlil 'in Zuid-Holland Ki ft Pewe zonwering I I WOENSDAG 19 JULI 1989 41e JAARGANG, NUMMER 57 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Door Gerjan de Waard SCHIEDAM - Henk Post uitbater van Tapperij 't Weeshuis en restaurateur van het daarboven gevestig de etablissement 'De Eet- zolder' gaat zijn imperium in Schiedam uitbouwen. In de kelderruimte van het Stedelijk Museum, waar eerst 't Land van belofte en Seventh Heaven zaten, komt 'De Branderskelder' een restaurant annex party centrum met 'Bourgondi sche' inslag, verklapt Post alvast. Volgens Post is ex pansie een logisch gevolg het succes van De Eetzol- der. „We moesten tegen groepen 'nee' verkopen om dat we boven te klein be huisd zijn", aldus de voor malige eigenaar van een platenzaak op de Hoog straat. Het verhaal dat in De Bran derskelder ook Middel eeuwse schranspartijen ge houden zullen worden, laat Post in het midden. „Met de handen gaan we niet eten en evenmin wordt er met kippepoten gegooid." Punt van discussie met de gemeente is vooralsnog de functie van De Branderskel der voor het museumbe- zoek. Voor de exploitatie is het in ieder geval niet haal baar om iemand acht uur per dag achter een buffet te laten staan voor 20 koppen koffie per dag, legt een me dewerker van Post zakelijk uit. Waarschijnlijk komt De Branderskelder dan ook he lemaal los van het Stedelijk Museum. Ook voor lamellen bellen tel. 4266755-4350518 SCHIEDAM - Een 22-jari- ge bestuurder is zaterdaga vond met zijn bestelwagen over de kop geslagen onder het spoorwegviaduct van Station Nieuwland. De Schiedammer reed te dicht langs de muur. Bij een stuurcorrectie kwam hij in de slip en ging over de kop. De auto kan naar de schroothandelaar. De jonge man is ongedeerd. Het bewuste kunstwerk van Pieter Geraerdts, 48 emmers, opgesteld in carré, aankoopbe drag: 8.000,- (inzet D'66 raadslid Coby de la Rie). SCHIEDAM - De raads leden Coby de la Rie (D'66) en Jantje Boonstra (PvdA), en de chef culture le zaken Ben Hakken- broek hebben tijdens de opening van een tentoon stelling over Joegoslavi sche foto's het kunstwerk van de Leidse kunstenaar Pieter Geraerdts afgebro ken en bespot. Dit zegt de Schiedamse kunste naar Peter Hellemons die alles van een afstandje aanschouwde. „Op een gegeven moment hoor de ik zo'n ontzettende herrie uit de benedenzaal komen, dat ik poolshoogte ging nemen. Wat ik zag was niet normaal. Er werd enorm gelachen en getrommeld op de emmers. En niemand van het museum greep in. Zelfs Cla ra Stroman (adjunct-directeur, red.) niet. Waarschijnlijk was ze met stomheid geslagen." Dat Coby de la Rie weinig op heeft met het kunstwerk van Geraerdts stak zij in een eerder stadium niet onder stoelen of banken. Vorige week kondigde zij in De Havenloods aan vra gen te stellen over het aankoop beleid van museumdirekteur Hans Paalman in de eerstvol gende commissievergadering. Dit naar aanleiding van een ar tikel in deze krant over het werk van Geraerdts. Op Paal- mans voordracht namelijk werd een bedrag van 8.000 gulden aan WVC-premie vrijgemaakt om tot aanschaf over te gaan van 48 plastic emmers met één liter water als inhoud. Pieter Geraerdts, druk bezig in zijn atelier te Leiden, vindt dat de raadsleden zich gediskwalifi ceerd hebben om verder nog over kunst en kunstbeleid mee te praten. „Dit is beneden alle peil. Ze verliezen hiermee hun integriteit als volksvertegen woordiger. Het einde is zoek. Dadelijk gaan mensen overal iets bijtekenen. Nee, dit kan echt niet. Ook al ken je de be doeling van mijn werk niet, je hoeft je minachting niet zo te laten blijken." Ook Hans Paalman, net terug van een rustgevende vakantie, is niet echt te spreken over de aktie van het bovengenoemde drietal. „Ik ben ontstemd. Je mag niet aan een kunstwerk zit ten, ook al nodigt het uit tot dit soort handelen. Als je dit tole reert worden straks schilderijen van abstracte kunstenaars om gekeerd. Ik hoorde van Clara dat ze heeft gezegd dat dit niet kon. Het is een incidentje, maar het doet me toch denken aan een citaat van Lucebert. 'Alles van waarde is weerloos'. En dat heeft alles te maken met kunst." Kunstaffaire Coby de la Rie wil in de kunst affaire duidelijkheid brengen. „Ben heeft niets gedaan, Jantje is gaan trommelen en ik ben op één van die emmertjes gaan zit ten. Da's alles. We hebben vre selijk gelachen, da's waar. Maar misschien beantwoordt ons handelen wel aan het doel van 't kunstwerk. Ik moet zeggen dat het uitnodigt tot spelen. En bovendien een bordje met 'ver boden aan te raken' heb ik niet gezien. De la Rie vindt dat de zaak momenteel heel erg wordt opgeklopt. Maar er is een licht puntje. „Misschien gaan de mensen nu wel naar Geraerdts' werk kijken." SCHIEDAM - Bij het vogelasiel zijn vorige week twintig dode vogels afgele verd door de politie. Ge vonden op het Heijermans- plein. Volgens deskundi gen vrijwel zeker vergif tigd. „Mensen grijpen naar middelen, ze zijn de duiven zat", zegt asielbeheerder Gerrit van den Hoek. Maar tussen het bewe gingsloze hoopje mussen, merels en spreeuwen is geen duif te bekennen. „Duiven kroppen alles eerst op", legt hij kort uit. Die storten dus een stukje verder dan het Heijer- mansplein neer. „Sneu, zeer sneu dat het zo moet aflopen. En gevaarlijk", begint Van den Hoek zijn ver haal. „Kadavers liggen te rotten in de bosjes. Katten zitten er aan. Gaan dus ook kapot. Het werken met gif kan nare gevol gen hebben. Als voorbeeld kun nen we de verdelging van zwerf katten beneden aan de Vlaar- dingerdijk aanhalen. Rashon den renden op de rottende res ten af en legden ook 't loodje. Maar het kan erger: denk maar eens aan kinderen die spelen in de bosjes!" Gerrit van den Hoek klopte in '81 bij de gemeente aan om ambtenaren te overtuigen dat Schiedam een duivenprobleem had en, als doeltreffende maat regelen zouden uitblijven, het de grenzen van het toelaatbare zou overschrijden. Maar zonder enig succes. Van den Hoek raakt door deze lakse houding van de lokale overheid steeds meer geïrri teerd: „Je kan geen folder uitde len en zeggen: mensen geeft ze geen voer, doe dit niet, doe dat niet. Er zijn er gewoon teveel. Zitten ze niet bij mij, dan zitten ze wel bij jou. En je ziet wat er gebeurt: burgers pakken de gif bus met alle risico's van dien". Professioneel In Rotterdam wordt het dui venprobleem professioneel aan gepakt. De vogels worden sim pelweg met netten weggevan gen. Daar is dan ook een spe ciaal iemand voor aangesteld. Die doet de ganse dag niets an ders. „In Schiedam hebben ze met lijm gewerkt. Dat ze blijven hangen. Nou, nou, wat een ge weldige vinding was dat. Hin gen duiven twee a drie dagen dood te gaan aan een richel. Za ten ze vast aan hun pootjes of vleugels. Kon de brandweer na tuurlijk komen. En die brengt ze hier naartoe. Modezaak „Het is allemaal wel verve lend", vervolgt de beheerder van het vogelasiel. „Ik bedoel: WATERWEG-NOORD - De samenwerkende Kamer van m Koophandel en Fabrieken in Zuid-Holland hebben zich ook be- zig gehouden met het smog-probleem in deze provincie. Men verklaart het volgende: De Kamers van Koophandel zijn van mening dat de smog-pro- blematiek als onderdeel van de totale milieubelasting in Zuid- Holland verdergaand dient te worden bestudeerd. Het bedrijfs leven. dat zijn verantwoordelijkheden in deze kent, heeft ter voorkoming van luchtverontreinigingen reeds jaren vele miljoe nen geïnvesteerd met meetbare resultaten. Door de werkgroep worden in het interimrapport zulke rigoreu- ze maatregelen voorgesteld, dat deze neerkomen op het verbie den van elk motorisch verkeer in het gebied Zuid-Holland- Zuid. Deze maatregelen zijn naar de mening van de Kamers praktisch onuitvoerbaar en maatschappelijk niet wenselijk. Bo rn vendien zijn er de eveneens zo uiterst belangrijke financieel-eco- nomische aspecten, zeker in dit gebied waar de economie zo zeer is opgehangen aan de internationale transport- en distribu- riefunktie. Als men maatregelen overweegt zou eerder aan het j] woon-/werkverkeer moeten worden gedacht. De Kamers hebben tijdens het overleg wel hun bereidheid uitge sproken de omvang van de economische schade van dit soort maatregelen op enigerlei wijze realistisch te bepalen, mits de i overheid op haar beurt zich verplicht tot een onderzoek waaruit zou kunnen blijken welke aanwijsbare positieve ejfekten op de volksgezondheid een dergelijke maatregel kan hebben, zodat een verantwoorde afweging tussen winst op het terrein van de volksgezondheid en economische schade kan worden gemaakt. De Zuidhollandse Kamers stellen zich derhalve positief op ter zake van het gezamenlijk aanpakken van de smog-problema- tiek door overheid en bedrijfsleven, doch zij menen dat alvorens diverse scenario's van maatregelen worden ontworpen de ejfek ten daarvan op het milieu, de volksgezondheid en de regionale economie dienen te worden vastgesteld. I Zonder zorgvuldige afwegingen ten aanzien van alle aspecten I zijn maatregelen voor het bedrijfsleven niet gerechtvaardigd. Mevrouw van den Hoek toont de twintig dode vogels die de politie vorige week naar het Vogelasiel in het 'Vijfsluizenpark' bracht. een duif is en blijft een beest, maar als de overlast te groot wordt, dan kunnen we niet an ders dan maatregelen nemen. Maar wel zo humaan mogelijk. Boven een modezaak aan het begin van de Hoogstraat zitten 's morgens wel 150 duiven te wachten op de komst van een dametje dat op de Koemarkt elke ochend brood neerlegt. Dat moet je niet doen, vind ik". Achterste benen Jan Langstraat, voorlichter van de Dienst Gemeentewerken zegt dat het beleid van de gemeente tot nu toe vrij soft is geweest. „We geven alleen het advies om niet te voeren. Maar ja, als vijf bewoners op een galerij zich er aan houden en de zesde komt met pakken brood aan, dan schiet je er weinig mee op. „We zitten natuurlijk ook met een ander probleem. Als we duiven gaan wegvangen staan vele Schiedammers op hun achterste benen", zegt de voorlichter die niet lang geleden het artikel 'Vliegende ratten' schreef in het gemeentelijk blad 't Stadserf. „Die beesten brengen zoveel ziekten over", besluit Lang straat. De twintig dode vogels zijn be gin deze week voor onderzoek opgestuurd naar het Centraal Dierengeneeskundig Instituut (CDI) te Lelystad SCHIEDAM - Een 33-jarige passagier uit Schiedam is met zijn achterhoofd door de voorruit van een stadsbus geslagen toen deze een noodstop moest maken. Het ongeluk gebeurde vrijdag om elf uur op de 's Gravelandse- weg. De man werd direkt door het ambulancepersoneel onder zocht op een eventuele hersenschudding. De Schiedammer bleek geen letsel te hebben, wel zware hoofdpijn. Eenzelfde ongeluk gebeurde in het weekend op een streekbus die op de B.K.-laan reed. Ook hier moest de chauffeur een on geluk voorkomen door vol op de remmen te trappen. Een 84- jarige vrouw die zich net uit haar stoel had opgericht omdat ze bijna haar eindpunt had bereikt, viel languit in het gangpad. Ze bleek een hoofdwond en enkele kneuzingen te hebben. de vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen SCHIEDAM - Onder ideale weersomstandigheden (niet te warm en niet te koud) hebben 98 kinderen en een bijzonder groot aantal ouders en begelei ders aan de wandelpuzzeltocht van Jeugdland meegedaan. De afwisselende tocht, zoals al vele jaren georganiseerd in sa menwerking met de wandel- sportvereniging "Schiedam en Omstreken", voerde langs vele fraaie plekjes in Schiedam en voor een belangrijk deel door het Beatrixpark. De inschrijving, tevens en start en finishplaats, was in de hal van het Stadskantoor waar de jeugdige wandelaars de routebe schrijving, een vragenlijst, een Jeugdland- honkbalpet en een versnapering meekregen. On derweg moesten de deelnemers diverse keuzevragen beantwoor den zoals bijvoorbeeld: "Wan neer werd Hugo de Groot gebo ren?" (1583) of "wat voor soort bomen staan er aan deze weg?". Het Rode Kruis dat tijdens de hele tocht aanwezig was, hoefde niet in aktie te komen. Door het grote aantal goede ant woorden zijn na loting de vol gende winnaars uit de bus geko men: Jean Paul Tuiten (7 jr.), Helen van de Berg (8 jr.), Tara Lansbergen (9 jr.), Janneke van Baardewijk (9 jr.), Bianca Sloos (10 jr.), Bram Jansen (11 jr.), Corrie van de Kruit (11 jr.) en Barbara Meijsen (13 jr.). De prijzen kunnen op donder dag 20 juli (morgen) tussen 12.00 en 13.00 uur worden afge haald op Buro Jeugdland, ge bouw 's Graveland, 's Grave- landseweg 567, tweede verdie- DVtRTfNT* T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten Roemloos einde van een 70-jarige SVV: dit jaar geen nieuw stadion Programma Jeugdland VRIJDAG 21/7 ZATERDAG 22/7 ZONDAG 23/7 zonnig zonnig zonnig droog droog droog Bron: min. 14° midd.temp. 29° min. 16° midd.tomp. 30° min. 17 midd.tomp. 28 KNMI wind: 0-3 wind:Z-3 wind:VAR-3 kunt u Groenelaan 26, Schiadam Pr. Handrikatraat 2, Vlaardingan Tevens verkoop van jalouzieën, rolgordijnen, zonneschermen, rolluiken etc. ^vnet*'1*9 „KM.»*""' Tel 070- 99 93 05 Het gezelligste familie-park in de Randstad' j '1 Vogels zijn vrijwel zeker vergiftigd Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging en bejaardentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 Wij helpen direkt!!! Tel. 4260778-4733961 Van 29/7 tot 12/8 gesloten. Groenelaan 95 Ytrkoop hrul fbptrthe - Yetm Ook r wmtdmtt m kooHmttn. Het Nieuwe I

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1