Verkeersmaatregelen tegen smog vol haken en ogen De Schiedamse kabel: Gezinsuitbreiding kinderboerderij 1 p lm ~n w BELOOFD: Soms Kunst in 't Paard Boeken uit en t(e)huis Bruidspaar van de maand? 3 -M Programma Podium TEHUilJ Stedelijk Museum JÊÊÊ - «éSsH ÈSC- HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 21 JULI 1989 PAGINA 3 WATERWEG NOORD - Naar aanleiding van de re cente smog-perioden in ons land, die zich vooral in Zuid-Holland voordeden, heeft de Commissaris van de Koningin tijdens een overleg op 16 juni een werkgroep ingesteld. De werkgroep onder voorzit terschap van drs. R. Scheeres, burgemeester van Schiedam, is gevraagd verkeersmaatregelen uit te Werken, die eventueel ge troffen kunnen worden bij ernstige smog. Vorige week is een rapport ver schenen "Werkgroep Ver keersmaatregelen smog Ziiitf-Holland". De werkgroep heeft het (inte- riöijrapport ter overpeinzing toegezonden aan de gemeenten in Zuid-Holland, politie, de rijks instanties en aan overkoe pelende organisaties van het bedrijfsleven. Het is niet voor nïettfdat zij tot eind november aanstaande een reaktie kunnen given, want "De werkgroep is zich ervan bewust dat een tijde lijke, algemene stillegging van hgt verkeer in het aaneengeslo ten Redelijke gebied in de pro- vShoie een zeer diep ingrijpende maajregel is, die grote maat schappelijke kosten en econo mische schade tot gevolg heeft". Het' rapport hinkt dan ook op twee gedachten: Het spreekt over een dringende maatregel in het belang van de openbare ge zondheid en signaleert tegelijk dat de ingreep een groot aantal mensen direkt maatschappelijk en economisch zal raken. Wankele basis Smog is een opeenhoping van luchtverontreiniging in de on derste lagen van de atmosfeer. Het woord is een samentrek king van de Engelse begrippen smoke en fog mist) en de smog wordt gevormd door uit stoot van verkeer en industrie. In de afgelopen periode is er in derdaad sprake geweest van een verhoogde luchtverontreiniging, zo luidt een provinciaal persbe richt. Er waren tijden, dat de uurgemiddelde waarden fre quent boven de 200 microgram oxidant per kubieke meter kwa men te liggen. Door de pers werd dit geïnterpreteerd als zou he.t alarmfase-niveau zijn be reikt. Van provinciale zijde wordt meegedeeld, dat daarvan gelukkig geen sprake was, om- V Smog of niet, er is veel weerstand tegen een (eventueel) rijverbod. dat daarvoor het daggemiddelde van 200 microgram zou moeten worden overschreden. De werkgroep stelt dat discussie gaande is over de mate waarin een bepaalde intensiteit van smog schade oplevert voor de gezondheid. Op dit punt zou meer duidelijkheid moeten ko men, omdat maatregelen anders gaan zweven. En dat zou een wankele basis zijn voor de ge loofwaardigheid en de ernst waarmee de smogbestrijding wordt aangepakt. Ook de direkte lokatie speelt daarbij een rol. Volgens de be richten vond de (verhoogde) smogvorming voornamelijk plaats boven het Rijnmondge bied. Het zal dan heel moeilijk zijn om een automobilist, die van Den Haag naar Amsterdam wil rijden, ervan te overtuigen dat hij op reële gronden zijn auto thuis dient te laten... Voorlichting Er liggen dus plannen in de la om bij ernstige smogsituaties in de stedelijke gebieden van Zuid-Holland het verkeer lang durig stil te leggen. In de nota staat het allesomvattend om schreven: „Alle gemotoriseerde verkeer, recreatievaartuigen en recreatie- en reclamevliegtuigen, zou daar maximaal twee dagen achtereen van 's morgens 06.00 tot 's avonds 20.00 uur stilge legd moeten worden". Een uitzondering van het ver bod moet gelden voor politie, brandweer, ambulance, artsen, openbaar vervoer, groepsver- voer en taxi's. De nota komt hier al enigszins met zichzelf in de knoop, want de werkgroep stelt: „Een groot aantal uitzon deringen op het verbod veroor zaakt een navolgeffekt dat de handhaving onder druk zet, zo niet onmogelijk maakt". Daarom vindt men het noodza kelijk om het publiek reeds in de voorbereidende fase via ad vertenties te verwijzen naar na dere informatiebronnen. Voor lichting zal worden verzorgd via de radio, tv, teletekst, de kabel krant en kabeltekst. Voor per soonlijke (telefonische) voor lichting zal men terecht kunnen bij gemeentelijk infocentrum, vervoersbedrijf, school, politie, GGD, huisarts, enzovoort. Praktische bezwaren Het is de Commissaris van de Koningin, die de verschillende belangen tegen elkaar zal moeten afwegen. Die van de volksgezondheid, de economi sche en de maatschappelijke be langen. Bij de uitzonderingen ontbreekt vooralsnog het be- drijfsvervoer. De desbetreffende organisaties stellen dat bepaalde soorten vitaal vervoer mogelijk moeten blijven. De Stichting Weg, uiteraard voorstandster van een zo groot mogelijke 'mobiliteit', meent dat de luchtverontreiniging slechts voor een relatief gering deel voor rekening van de auto komt. „En wat zal het positief effekt zijn van zo'n ingrijpende maatregel?" twijfelt een woord voerder. De werkgroep Scheeres heeft echter nog een aantal maanden om zich te bezinnen op de prak tische bezwaren van een maat regel, die - hoe sociaal ook op zichzelf - diep ingrijpt in de B.V. Nederland. SCHIEDAM - Podium haalt vrijdagavond 'Mr. Boy' in huis, een uitermate geschikte band voor het Nederlandse subcircuit, zoals muziekkroegen en socië teiten. De muziek van Dr. Boy is een smakelijke cocktail van funk, jazz, rock en soul. Dr. Boy begint om half elf. En tree vijf gulden. Zondag wordt in Podium de muziekfilm 'Tears for Fears' gedraaid. Toegang vrij. Schotels bij de ONS. Dr. door Mari Dingenouts SCHIEDAM - Dit jaar wordt de Franse Revolutie herdacht. Op 14 juli 1789 bestormden de Parijze- naars de Bastille-gevange- nis. Maar het duurde ze ker een maand, voordat deze gebeurtenis in alle uithoeken van bekend werd. Frankrijk Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - De enige zeug op de kinderboerderij, heeft haar nageslacht veilig gesteld. Maar liefst negen biggetjes za gen dinsdagmorgen het levens licht. Momenteel worden moe der en kroost van elkaar ge scheiden gehouden. Haar li chaamsgewicht vormt een be dreiging voor het jonge grut. Trouwe bezoekers van de boer derij in het Prinses Beatrixpark informeren de laatste dagen re gelmatig waar de ezel is geble ven. Zorgen hoeven ze zich niet te maken. Wie richting Schipluiden fietst kan de merrie met haar kersver se echtgenoot in een weiland zien staan. Misschien valt vol gend jaar van dit front enig nieuws te vermelden. De belangstelling voor de kin derboerderij is in de vakantie maanden erg groot. Daarom is de boerderij in deze periode doordeweeks langer open. De openingstijden zijn: 's morgens van 10.30 tot 12.30 uur. Verder van 13.30 tot 16.30 uur en in het weekend van 13.00 tot 16.00 uur. er W Ook in onze dagen breken er re voluties uit, maar deze kunnen we rechtstreeks, via de beeld buis, volgen. De vraag naar in formatie heeft altijd bestaan. Nu zijn we niet alleen in staat aan deze vraag te voldoen, bo vendien reist het nieuws met enorme snelheid door de ver schillende communicatiekana len. Sinds Nipkov, in 1884, de be roemde schijf presenteerde, waarmee hij beeld en geluid zo wel zichtbaar als hoorbaar kon maken, zijn er grote en snelle sprongen voorwaarts gemaakt. Marconi bracht in 1895 de eer ste radio-verbinding tot stand door middel van elektro-magne- tische golven. De Cathode- straalbuis, de voorloper van de hedendaagse beeldbuis, is een uitvinding van Ferdinand Braun. De steeds grotere toepas baarheid van elektriciteit bracht de televisie-ontwikkeling in een stroomversnelling. TV-toestel Ook Nederland heeft een be langrijke bijdrage geleverd aan deze ontwikkeling. F. Kerkhof demonstreerde al, in 1927, lan delijk een experimenteel tv-toe- stel. Philips hield zich in 1936 reeds bezig met electronische te levisie en zou later ook een be langrijke rol spelen bij de invoe ring van de Nederlandse tv-om- roep. Zowel in technische zin Over 5 minuten staat uw huurauto klaar. Singel 41-45 3112 GJ Schiedam telefoon 010-4262428 <3^ SCHIEDAM - De Stadsom- roep Schiedam (SOMS) ver zorgt zondag haar programma's vanaf het terras van Bad Groe- noord. Het zal de luisteraars dan ook niet verbazen als de SOMS haar zendtijd zal beste den aan de onzekere toekomst van dit unieke buitenbad in Schiedam. Het programma be gint om twee uur en duurt tot vijf uur. SCHIEDAM - De Schie damse kunstenaar Jacques Tange exposeert vanaf van daag met een serie pastelte keningen in café 't Paard. Tange vestigde onlangs nog de aandacht op zich door als een van de weinigen werk te verkopen in de Schiedamse zusterstad 'Ess- lingen'. In deze Westduitse plaats werd een expositie gehouden waaraan vele Schiedamse kunstenaars hun medewerking verleen den. Tanges werk heeft in het al gemeen een mytische inslag, maar werkt vervreemdend omdat elementen uit de vroeg-christeliike of oud- Griekse geschriften gecom bineerd worden met flatge bouwen en mensen in eigen zinnige kleding. De tentoon stelling duurt tot 25 augus tus. Na Jacques Tange staat be kend werk van de Rotter damse fotograaf Tim Hiel- kema op het kunstprogram ma van café 't Paard. Hii legde eind '88 voor het boek Schiedam-Holland' vele stadgenoten op de gevoelige plaat vast. Hielkema heeft onlangs een (foto)reportage afgesloten over de tonijn vangst op Sicilië. Een serie die het wereldberoemde Amerikaanse weekblad 'World' direkt in hel laatste nummer liet afdrukken. pro als bij de opleiding van gramma-producenten. In 1950 begon de Nederlandse Televisie Stichting (NTS) met uitzendingen, vanuit een oud kerkje in Bussum. Rechtstreeks, want opname-apparatuur was nog niet voor handen. Niet lang daarna begonnen de gevestigde radio-omroepen zich op televi sie te richten en volgden de ont wikkelingen in televisieland zich steeds sneller op. Van een zender naar meerdere en van zwart/wit naar kleuren. De an tenne-parken op de Nederland se daken werden steeds dichter. Buiten het niet al te fraaie ge zicht, dat dit opleverde, was de ontvangst van de zenders be perkt en matig van kwaliteit. Monitoren Twaalf jaar geleden werd in Schiedam de Centrale Antenne Inrichting in het leven geroe pen. Deze gemeentelijke dienst ging zich bezighouden met het ontvangen en beschikbaar stel len van tv-signalen, ten behoeve van de Schiedammers. Hier voor is op het dak van de Bee- thovenflat een ontvangststation ingericht, ook wordt hier via monitoren, versterkers e.d. de kwaliteit van het signaal gecon troleerd en indien mogelijk ver beterd. Indien mogelijk, want ondanks het feit dat de klant het beeld thuis via de coax-ka- bel krijgt aangeleverd, worden de meeste signalen via schotels uit de ether opgevangen en dit houdt ook in dat bij warm SCHIEDAM - De meeste Schiedammers kennen de Openbare Bibliotheek als een aardig plekje in de stad, waar je de krant kunt lezen, tijdschriften inzien, boeken en andere materia len lenen, enz. Maar dat diezelfde bibliotheek ook elders in de stad een flink aantal aktiviteiten ont plooit, weten veel mensen niet. Één van die speciale vormen van dienstverle ning verzorgt de Wissel- kollektiedienst van de Ge meentelijke Openbare Bi bliotheek. Zij zorgt er voor, dat mensen in ver zorgingshuizen, verpleeg- en reaktiveringscentra, zie kenhuizen en dergelijke weer, een gevolg van hoge druk- gebieden, atmosferische storin gen van het tv-signaal kunnen voorkomen. Als de snelle ont wikkeling op tv-gebied zich voortzet zal ook hier een oplos sing voor gevonden worden. Helaas is die er nu nog niet. Tendens Wel bestaat nu reeds de moge lijkheid het aanbod van zenders op de Schiedamse kabel uit te breiden. Op het ogenblik wordt deze mogelijkheid politiek over wogen en mocht dit gebeuren zullen de mensen van de CAI de nieuwe zenders even scherp bij u thuis brengen als de acht tien stations, waaruit u nu al kunt kiezen. En wordt het beeldbuisaanbod u teveel, dan kunt u afstemmen op de even eens door de CAI geleverde ka bel-radio. Men zou door dit alles bijna vergeten dat het nog geen 15 jaar geleden heel normaal was, dat een zich verplaatsen haven kraan het beeld, in de Schie damse huiskamer, danig ver knoeide. ook kunnen lezen, naar muziek luisteren, diaseries bekijken enz. Ook zij heb ben recht op hun biblio theekvoorziening. Dus zorgt de bibliotheek dat zij deze krijgen. De "wisselkollektiedienst" van de Schiedamse bibliotheek ver zorgt de bibliotheekvoorziening in vrijwel alle Schiedamse ver- z gingshuizen voor ouderen: aaar worden op vaste dagen en tijden boeken en andere materi alen uitgeleend. In de kollektie zijn alle soorten romans opge nomen en veel boeken over ak- tuele onderwerpen waaronder fraaie plaatwerken over Schie dam. Voor mensen die de klei ne lettertjes niet meer zo goed kunnen lezen is een speciale kollektie grootletterboeken sa mengesteld. Leeslinealen, lees- loeps en andere leeshulpmidde len worden op aanvraag be schikbaar gesteld, of bij grote leesapparaten wordt geadvi seerd over aanschaf. Minder mobiele ouderen worden op hun kamer bezocht. Iedere week bezoeken medewer kers van de bibliotheek patiën ten in het ziekenhuis met boe ken. Voor patiënten die tijdelijk niet in staat zijn zelf te lezen, zijn er gesproken boeken be schikbaar. In de kollektie is ook rekening gehouden met de mi granten: er zijn boeken in onder andere T urks, Marokkaans, Vietnamees, Italiaans, Spaans, Grieks, Hebreeuws en Joegosla- visch. Ook in dagverblijven voor gees telijk gehandicapten komt de bibliotheek met een speciaal af gestemde lees- en kijkkollektie, die in goed overleg met deskun digen is samengesteld. Speciale aandacht wordt sinds enkele jaren besteed aan afasie- patiënten in samenwerking met verschillende therapeuten. Vóór meer informatie kan men bellen met Chris Zondag van de Wisselkollektiedienst van de Openbare Bibliotheek Schie dam. tel. 010-4707703. SCHIEDAM - Vanaf vandaag wordt in de entreezaal van het Stedelijk Museum Schiedam een keuze getoond uit de histori sche collectie van het museum. Naast de bekende portretten van stadgenoten en topografi sche stadsgezichten, wordt spe ciaal aandacht gegeven aan een tweetal onlangs in Nederland "teruggekeerde" 18e eeuwse gil- debekers, namelijk één bokaal van het "St. Barbara of Metse laarsgilde binnen de Stad Schie dam" uit 1756 en een bokaal van het "St. Nicolaas of te Kra- mersgilde binnen de Stad Schie dam", ook uit 1756. Over de geschiedenis van deze gilden en over de geschiedenis van de verkoop van deze gilde- bokalen heeft de heer J. M. M. Jansen van het Gemeentear chief een interessant artikel ge schreven, wat op aanvraag be schikbaar is. Tevens worden de originele archiefstukken geëx poseerd. Tijdens de openstelling van de historische zaal, tot en met 3 september 1989, zal ook nog een 'kunstuurtje' aan deze opstelling gewijd worden. De kinderboerderij in het Beatrixpark heeft gezinsuitbrei ding gekregen. Negen biggetjes om precies te zijn. A.s. bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun ÏT. trouwkaart opsturen naar: Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam. Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en u ontvangt dan ook f 150,- aan waardebonnen te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, iedere laatste vrijdag van de w, maand Veel weerstand tegen een rijverbod Twaalf jaar vernieuwing UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MA THENESSE WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: I. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTE1MIIN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur cp het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDBEDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIIN RED AKHE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Giavenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 •- 61-0149 I

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 3