Bij gemeentegarantie Praten inet gemeente zijn Erfpacht maakt koophuis in veel gevallen minder gewild De woning die u zoekt, vindt u bij Timmermans. WIMVAN OIJKE&ZN Herkende TEL. 010-4267169 Timmermans n koop EÜ3 VAN GELOVEN O.G. jssfsS Brochure gemeente garantie iff" VERHUIZERS makelaar ROEST ABN Geldautomaat SCHIEDAM Gaat u verhuizen? H. VAN DIJKE makelaardij Escort 1100 Bravo 1982 Taunus Combi 1981 Fiesta 1979 Citroën 2CV6 1983 A-Ford 1931 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 28 JULI 1989 PAGINA 5 Gemeentegarantie is voor de meeste mensen een enigszins abstract begrip. In het alge meen hebben aanvragers zelf nooit contact met de gemeente. Alles loopt via makelaar, hy potheekadviseur, bank of Be middelend Orgaan. Toch zijn er allerlei situaties waarin con tact met de gemeente zelf wel degelijk nuttig zou zijn. In het algemeen staan de betrokken ambtenaren daar ook voor open. De gemeente speelt een alleso verheersende rol in het hele proces rondom gemeentega rantie. De aanvrager merkt daar alleen iets van als uitein delijk een brief van B W in de bus rolt met daarin het be sluit garantie te verstrekken. Maar de gemeente bepaalt in hoeverre de landelijke normen voor toekenning van garantie worden gevolgd, hoe snel of traag een aanvraag wordt be handeld, en later bij eventuele problemen hoe soepel of streng er wordt opgetreden. Raadsbesluit Gemeentegarantie wordt ver strekt op basis van een raads besluit. In dat besluit zijn meestal ook de normen ten aanzien van het inkomen van aanvragers en het onderpand vastgelegd, voorzover die af wijken van de landelijke nor men. Soms wordt het bepalen van die normen ook overgela ten aan B W (dus: aan de ambtenaren). In ieder geval zijn de normen zoals de ge meente die hanteert op te vra gen of in ieder geval in te zien. Dat is belangrijk. Grote ge meenten sluiten soms een deel van hun woningvoorraad uit van de mogelijkheid van ge meentegarantie, bijvoorbeeld appartementen die voorheen verhuurd werden. Of wonin gen die ouder zijn dan een be paald jaar. Soms wordt een maximum gesteld dat geba seerd is op de executiewaarde, of dat 90% is van de vrije ver koopwaarde. Ook wordt nogal eens afgeweken wat betreft de inkomensnormen. Met name de royale regeling zoals die te genwoordig geldt voor twee verdieners, wordt in sommige gemeenten fors afgezwakt (het tweede inkomen telt minder zwaar mee). Dat betekent dat een aanvra ger in de ene gemeente mis schien geen garantie krijgt, maar in een buurgemeente wel. Om daarachter te komen kan advies worden gevraagd aan makelaars of hypotheek adviseurs. Maar een telefoon tje met de gemeente brengt ook duidelijkheid. Er zullen heel wat situaties voorkomen, met name ten aanzien van de inkomens- norm, dat een garantie theore tisch net niet haalbaar. Juist dan kan het de moeite lonen contact te zoeken met de ge meente in kwestie, telefonisch of persoonlijk via een af spraak. In overleg kan dan na gegaan worden of garantie on der bepaalde omstandigheden toch nog haalbaar is. Bijvoor beeld doordat ouders of de werkgever zich borg stellen. Of doordat met een werkgevers- verklaring aantoonbaar is dat het inkomen sterk zal stijgen. Of dat schulden, die nu nog de mogelijkheden om hypotheek te krijgen drukken, spoedig af gelost zijn. Het is maar een greep uit talloze individuele variaties. Dat speelt met name als een aanvraag via de gewone kana- De ambtenaren die de gemeentega rantie regelep staan meestal open voor contact. len, dus via een Bemiddelend Orgaan, is afgewezen. Met an dere woorden: de aanvrager heeft een briefje thuis gekregen dat het Bemiddelend Orgaan een negatief advies zal geven aan de gemeente. Zo'n advies (ook als het positief is) hoeft door de gemeente tnamelijk niet te worden opgevolgd. De gemeente kan anders beslissen als daar aanleiding toe is. Soms is het belangrijk dat een garantie-aanvraag snel wordt afgehandeld, bijvoorbeeld om dat anders een bod op een aantrekkelijk huis overgaat. Ook dan kan persoonlijk con tact met de ambtenaren die de garantie-aanvraag beoordelen, nuttig zijn. Het kan bijvoor beeld betekenen dat een aan vraag nog net meegenomen kan worden in de eerstkomen de vergadering van B W, zodat het besluit een paar we ken sneller afkomt. Complicaties Erfpacht is vooral na de twee de wereldoorlog een instru ment van gemeentelijke poli tiek geworden. Voor de huizen markt bleek het van tijd tot tijd een ernstig obstakel, voor al in gemeenten met onredelijk hoge erfpachtcanons (de ver goeding voor het gebruik van de grond). Noodgedwongen gingen gemeenten ertoe over om afkoop van erfpachtcanons mogelijk te maken, zodat meer zekerheid voor de eigen/huis bewoners ontstond. Maar de nadelen van erfpacht zijn daar mee slechts ten dele opgehe ven. Het belangrijkste nadeel blijft dat erfpacht, ook bij afkoop van de erfpachtcanons, nooit echt hetzelfde is als eigen grond. Ook al wordt de erf pacht voor een periode van 30, 50 of zelfs meer jaren afge kocht, er komt een moment dat de dan zittende eigenaar opnieuw een fors bedrag moet investeren om de grond te mo gen blijven gebruiken. Boven dien is er altijd een risico dat de gemeente het erfpachtcon tract niet zal verlengen of slechts tegen nadere voorwaar den voor het gebruik. Daarom zal eenzelfde huis op eigen grond, waar deze nadelen niet bestaan, altijd meer waard zijn. Slechte tijden Dat zal het sterkst blijken in tijden dat het op de huizen markt slechter gaat. Want hoe meer keus er is voor kopers, hoe meer mogelijkheden dus om te kiezen voor een huis op eigen grond, des te minder vraag zal er zijn naar huizen op erfpachtgrond. In het begin van de jaren tachtig waren huizen op erfpachtgrond bijna niet te slijten. Nieuwbouwpro jecten op erfpachtgrond bleven zo lang leeg staan, dat vaak tot verhuur moest worden beslo ten. Momenteel staat de huizen markt er redelijk gunstig bij. De vraag is zo groot, dat ook erfpachthuizen vlot verkocht kunnen worden. Het prijsver schil met huizen op eigen grond wordt door diverse ko pers zelfs als een 'voordeel' be schouwd. Ze kunnen immers voor ogenschijnlijk minder geld hetzelfde woongenot ver werven. Kopers moeten echter bedenken dat ze misschien ge dwongen zijn hun erfpachthuis te verkopen als de tijden weer slechter zijn. En dan kan hun huis weieens moeilijk ver koopbaar blijken voor een re delijke prijs, met alle schade vandien. In vaktermen heet dat, dat huizen op in erfpacht uitgege ven grond minder courant zijn. Daar moet overigens aan worden toegevoegd dat er meer factoren een rol spelen. Zijn er in de buurt wel of niet voldoende koophuizen be schikbaar op eigen grond? Hoe aantrekkelijk is de woonomge ving wat betreft bereikbarheid met openbaar vervoer, recrea tieve voorzieningen, winkels etc. Als die bijkomende facto ren in het voordeel van erf pachthuizen uitvallen, kan het met die verminderde courant heid nog meevallen. Voorwaarden Een ander punt waar kopers van een erfpachthuis op moeten letten, betreft de erft pachtvoorwaarden. De moge lijkheid de jaarlijkse erfpacht canons af te kopen en de hoogte van die som zijn het meest opvallend. Maar de erf- pachtvoorwaarden kunnen een aantal geboden of verboden opleggen die beperkingen op leggen aan het gebruik van de grond. Dat kan gaan om een verbod om bomen te planten of een omheining rond de tuin te planten c.q. te bouwen die een bepaalde hoogte over schrijdt. Het kan ook verder gaan, bij voorbeeld een verbod om in huis of garage bedrijfsmatige activiteiten te ontplooien of goederen op te slaan. Gemeen ten gaan daar vaak toe over om te voorkomen dat vanuit garage of huis allerlei bedrijf jes actief worden (kappen aan huis, verkoop van allerlei goe deren, drukkerijtjes etc.). Er zullen niet veel eigen/huisbe woners zijn die door zo'n ver bod geraakt worden. Maar voor sommigen is het toch be langrijk. Erfpacht kan de waarde van huizen 'drukken'. Ook gebeurt het nogal eens dat gemeenten extra beperkin gen opleggen voor wat betreft de doorverkoop van de wo ningen op erfpachtgrond. Die beperkingen kunnen de prijs betreffen (bijvoorbeeld: niet hoger dah overeenkomt met de geldontwaarding) of de per soon van de nieuwe eigenaar (eisen van economische ge bondenheid, gezinsgrootte e.d.) Dergelijke beperkingen vergroten uiteraard het incou rante karakter van de huizen in kwestie. In slechte tijden zullen ze heel moeilijk te ver kopen zijn. Van groot belang is ook hoe de verlenging van het erf pachtcontract geregeld is: heeft de gemeente het recht dat op te zeggen dan wel aanvullende bepalingen in te voeren? En op welke basis zal de nieuwe erfpachtcanon c.q. de afkoop som berekend worden? Hoe meer duidelijkheid vooraf, hoe meer zekerheid voor de bewo ners. Dat zal later de verkoop baarheid van hun woning ook ten goede komen. Liever niet Al met al blijven huizen op erfpachtgrond een soort twee derangs-eigen huis. Het is ook een beetje rare constructie: je huurt de grond, maar je koopt hetgeen daarop gebouwd wordt. Met andere woorden: eigenlijk koop je niets. Je kunt het huis immers later niet meenemen als de huur van de grond beëindigd wordt. Het is ook niet voor niets dat inves teerders in grote kantoorge bouwen van een gemeente als Rotterdam geëist hebben dat ze de grond moesten kunnen kopen. Anders zouden ze van hun investeringsplannen af zien. In ieder geval moeten degenen die belangstelling hebben voor een huis op erfpachtgrond de zaak goed bestuderen. En als aantrekkelijke alternatieven op eigen grond voorhanden zijn, kunnen ze beter voor dat laat- 5 ste kiezen. 2 Maar ook als er al lang garan tie is verleend kunnen er situ aties ontstaan die contact met de gemeente wenselijk maken. Dat geldt met name bij beta lingsachterstanden. De bank die de lening heeft verstrekt, heeft een borgovereenkomst gesloten met de gemeente die garantie heeft afgegeven. In die borgovereenkomst staat o.a. dat de bank achterstanden niet langer dan een bepaald ni veau mag laten oplopen en dan onherroepelijk tot ge dwongen verkoop moet over gaan. De bank zal zich daar onverkort aan houden, omdat anders het risico bestaat dat de garantie verspeeld wordt. Misschien zijn de moeilijkhe den van de eigen/huisbewoner maar tijdelijk. Dan kan het de moeite lonen om de gemeente daarvan te overtuigen. Even tuele regelingen zullen name lijk altijd door de gemeente moeten worden gefiatteerd. Dan is het beter om de bank over te slaan en rechtstreeks met de gemeente te praten. Maar er zijn andere complica ties denkbaar. Bijvoorbeeld bij echtscheiding, bij het overslui- ten van een lening, het verho gen van de lening etc. allemaal zaken waarbij ook de gemeen tegarantie in het geding komt. De bank zal meestal alleen standaardantwoorden geven op vragen van de klant. Met de ambtenaren van de ge meente is overleg mogelijk, zodat beter afgebakend kan worden wat haalbaar is. Wat dat betreft past trouwens een kanttekening: goede tus senpersonen hebben in de bo venomschreven situaties vaak al contact met de betrokken gemeente-ambtenaren. Maar ook dan is het nuttig met de tussenpersonen te overleggen: heeft een gesprek met de ge meente zin, en zoja, wie voert dat gesprek. van de week De meeste huizenkopers weten heel weinig van ge meentegarantie af: Toch is op eenvoudige wijze aan de weet te komen welke nor men er gehanteerd worden, gedetailleerd, en in de meest uiteenlopende situa ties. Jaarlijks wordt name lijk een brochure uitgege ven "Normen gemeentega rantie voor een hypothecai re lening". Die is gratis op te vragen bij de Bemiddelende Orga nen: bij het secretariaat, Stichting De Eigen Woning te Eindhoven, tel. 040- 596911 of in Zuid-Holland bij de Stichting Bevordering Eigen-Woningbezit, tel. 070-603936 of 070-653916. ...OF VRJU0 ONZE GRATIS WONINGGIDS MET NOG MEER MNTREKKELIJKE WONINGEN. JAN STEENSTRAAT 35 SCHIEDAM ,SV>l ■tt* in onroerende goederen |NVM Hogelaan 4, 3134 VK Vlaardingen Telefoon 010 - 435 64 22 Met de geldautomaat op ons kantoor kunt u 24 uur per dag en 7 dagen in de week geld opnemen. De Bankpas of Eurochequepas samen met uw (geheime) PIN- code zijn de toegang tot de geldautomaten. Binnen een minuut heeft u geld. Bovendien kunt u zien hoeveel het saldo op uw rekening is. Wanneer u, om wat voor reden ook, uw PIN-code wilt wijzigen kunt u deze zélf via een ABN Geldautomaat veranderen. Ookmet een pas van een andere bank kunt u geld opnemen bij dé ABN Geldautomaten. Vraag op ons kantoor alle informatie. Een lijst met alle adressen van geldautomaten ligt al voor u klaar. 's-Gravelandseweg 598 Telefoon 4734922. HYPOTHEEKADVIESCENTRUM Geef uw interieur een extra persoonlijk accent met vertikale lamellen van Zonwering Schiedam. Daar heeft u keuze uit prachtige stoffen, PVC en aluminium, met of zonder dessin, in diverse breedtes. Ontdek het multi-funktionele verschil voor een redelijke prijs. Boterstraat 8-10 (achter de Hema) Schiedam. Tel. 010-4267215. Do. koopavond ^Zonwering rolluiken tuinmeubelen campingsport gedeeltelijk gerestaureerd Erkend mm m keuringsbedrijf A.P.K. Lid EXPONENT AUTO SERVICE bv. Couwenhovenstraat 44, 3113 AA Schiedam, telefoon 010-4262186 Bel dan een verhuizer. Maar wel een goede. Een met vakbekwame ver- huiskrachten. Mensen die met liefde uw kostbare spullen behandelen. H. van Dijke is zo'n verhuizer. Een be drijf met jarenlange ervaring, dat be schikt over een modern wagenpark met een verhuislift. Van Dijke regelt voor u alles naar wens. Zorgt voor het inpakken en eventuele opslag. Alles kan. Snel en zonder zorgen worden uw spullen tegen konkurre- rende prijs verhuisd. Verzekerd na tuurlijk. Vraag vrijblijvend prijsopgave. Verhuis zonder probleem met H. van Dijke Mathenesserstraat 85 Schiedam, telefoon 010-4261224-4268201 Spijkenisse, telefoon 01880-30234 Erkend verhuisbedrijf VERHUIZEN? 0 redaktie w~ SCHIEDAM Mary Zeldenruststraat Zeer goed onderhouden 3 jr oude eengezinswo ning, voorzien van o.a vloerverwarming, luxe keuken, fraaie badkamer, open haard en diverse extra s Ruime voortuin met parkeerplaats, entree L-woonkamer met tegelvloer, open haard, pla fondbetimmering (wit) met spots, open keuken met uitgebr. inb.app. Diepe achtertuin op zuiden mete terras, stenen berging. Verd.: overloop, 2 ruime slaapk. (was 3), groot balkon en badkamer met ligbad, douche, wast. ombouw. Zolder: overloop, slaapkamer (mogelijk 2) met aan beide zijden tuimelraam. Geheel voorzien van gas c.v. Erfpacht f 1,- p.jr. Oplevering in overleg. 229.000,--K.K. VRAAG DAN VRIJBLIJVEND PRIJSOPGAVE BIJ MAASLAND Korte buurt 8 Aan de rand van het dorp gelegen vrijstaande villa met garage op 915m2 eigen grond. Indeling: L-vormige entree met plavuizen vloer, ged. schoonmetselwerk/granol wan den, hardhouten plafond. In het entree de meterkast en garderobehoek. Doorzon woonkamer met open haard afmeting 8.50x3.90m., luxe eiken keuken'met inbouw- apparatuur. In woonkamer en keuken een hardhouten plafond, ruime betegelde bij keuken 5.30x3.00m met plavuizen vloer, 2 slaapkamers 4.60x2.80 3.30x2.65m., bad kamer met ligbad en v.w., c.v.-olieketel en electr. boiler. Vanuit de garage is de royale zolder bereikbaar met de mogelijkheden voor 2 royale slaapkamers, nu 2 ruimtes van 6.77x 5.76m. en 3.94x6.47m. alsmede flinke over loop. Bijzonderheden: Naast het huis een garage van 3.00x5.30m. met zolder. Even tueel te koop met een boomgaard gelegen nabij het perceel van 1500m2. f. 495.000,-K.K. Hofsingel 95 3155 AL Maasland Postbus 21 3155 ZG Maasland Telefoon 01899- 11011 Telefax 01899-16681 NVM Ons kantoor is ook op zaterdag geopend van 10.00 14 OOuur OPNAME Singel 92, 3112 GS Schiedam, telefoon 010-4260546. verse MOOI VAN

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 5