Face-lift Groenelaan nadert voltooiing Koster Schat zoekt talent Vandalisme lokt seksisme uit Zoldertheater in de spotlights 1.25 Stadsbh 0.95 1.20 250.- SOQ HlSJötflSCH OPENLUCHT THE Zuid-Holland Open podium Voor alle mensen met voetklachten in iv (i 111 ns gr GROTE BEURT jlij 1 uur Dubbelprint 5% B9> Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - De Gorze- nezen vonden altijd al dat ze een van de gezelligste winkelstraten hadden van Schiedam. Straks kunnen ze zich er ook nog op be roemen dat het één van de mooiste is. De ingrijpende face-lift van de Groenelaan in Zuid nadert haar vol tooiing. De middenstanders die in april hun traditionele braderie op Ko ninginnedag niet door lieten gaan omdat de straat opgebro ken was, gaan de schade na de vakantie dubbel en dwars inha len. Om het heuglijke feit te vieren dat hun laan na de ingrijpende opknapbeurt veel weg heeft van een promenade - waar overigens de sfeer als vanouds gemoede lijk en gezellig is - zijn ze van plan om eind september eens groots uit te pakken. SCHIEDAM - Na het succes van het eerste openluchtspektakel bij de ruïne in mei 1988 wordt een nieuwe openluchtpro- duktie georganiseerd die zal uitkomen in mei 1990. Als onderwerp is gekozen voor turbulente periode uit de Schiedamse en Hol landse historie (tweede helft van de 18e eeuw), na melijk de Patriottentijd. De voorstelling zal vier maal in de avonduren in de openlucht plaatsvinden op een historische plaats naast de Appelmarktbrug aan de Lange Haven. Het Schiedams Collectief Histo risch Amateur Theater (S.C.H.A.T.) zoekt mannen en vrouwen om mee te spelen in deze nieuwe openluchtproduk- tie. De spelers dienen te beschikken over een goed stemgeluid; enige SCHIEDAM - Het eeuw feest' van gebouw De Teer- stoof wordt gevierd op zon dag 24 september met on dermeer een open huis. Daarnaast staat er een 'Open Podium' op het pro gramma voor voordrachts- en kleinkunst-kunstenaars. Tussen 13.00-16.00 uur kunnen geïnteresseerden deelnemen aan deze ama teurhappening, die door een bekende Schiedammer zal worden gepresenteerd. Deel name is gratis. Het optreden moet echter wel voldoen aan de volgende criteria: maximaal zes deel nemers per optreden; op- bouwtjd van maximaal 5 minuten: tijdsduur van het optreden 10 a 15 minuten; optreden bestaat uit; caba ret, voordracht, poëzie, mu ziek, korte eenakter, andere kleinkunst. Schiedammers of niet- Schiedammers die graag een keer op het beroemde podium van de Teerstoof willen staan, kunnen zien aanmelden bij de Schie damse Theaters. Zij doen dit bij voorkeur schriftelijk en in ieder geval voor 15 september. Voor inschrijvin gen en informatie: Stichting Schiedamse Theaters, Pas sage 9-13, 3111 EH Schie dam, tel. 010-4262987 (vra gen naar Carola van Hol ten). zie pag.4 slaapccvufori j SCHIEDAM - Als er een 'n pechvogel is, dan is het wel de Schiedamse afde ling van het CDA. Hadden de Christendemocraten net de blits willen maken met een vroeg publiciteitsstun- tje, gooit de Abva/Kabo roet in het eten. Met wat lijm en goedkoop druk werk verknoeide de ambte narenvakbond de dure affi ches waarmee de partij zieltjes had willen winnen voor de tweede kamerver kiezingen in september. Nog maar een week gele den ging het speciale cam pagneteam van het CDA op pad om haar posters te plakken op de vijftien bor den, die de gemeente voor politieke boodschappen verspreid door de hele stad heeft neergezet. Een paar dagen later al was de wer vende slogan, waar de af deling zolang over had zit ten brainestormen, radi caal veranderd. In plaats van 'En na de vakantie: verder met Lubbers' stond er opeens 'En na de vakan tie: 5% extra voor de CAO bejaardentehuizen' te le zen. Capagneleider van het Schie damse CDA Theo Schoenma kers wil zich er niet over uitla ten of hij de akties voor loons verhoging in de ouderenzorg ondersteunt. Dat noemt hij een zaak van de landelijke politiek. Des te meer wil hij kwijt over de manier waarop de vakbond haar doel probeert te bereiken. In een boze open brief beschul digt hij de Abva/Kabo ronduit van vandalisme en eist hij een schadevergoeding van 300 gul den. kele schreden op het plaatselijk coördinerend culturele vlak. In 1954 verkocht het weeshuis der Hervormden inmiddels meer bekend onder de naam De Lindenhof het pand aan de Dia conie der hervormde gemeente, die het onderbracht in een stichting, genaamd Sursum Cor- da. Die verhuurde ruimten aan ondermeer Pro Juventute, een drukkerij en de Rijnmondband. Het waren de verlichte 60-iger jaren, waarin De Teerstoof uit eindelijk de bestemming kreeg, waar zij haar reputatie aan te danken heeft: dat van vestzak theater. Soebatten Het idee daarvoor is afkomstig van de jeugdsociëteit QT. Die werd opgericht in 1969 en kreeg na lang soebatten een ruimte in Sursum Corda. Wel werd erbij verteld dat dat niet voor lang was, omdat het pand te koop stond. Vandaar de naam 'Quo usque tandem' (hoe lang nog). Het Cultureel Fonds Schiedam zag wat in het idee van de jon geren om aan de Nieuwstraat een in die tijd heel trendy thea ter in pocketvorm te beginnen en verschafte de financiële mid delen. Die waren nu niet zo ruim bemeten dat er een aanne mer voor kon worden inge huurd. De leden van QT moes ten dus zelf aan de slag. Over de verbouwing die door de groep, toch amateurs, werd, moet niet te min worden ge dacht. Niet alleen moesten za ken als de elektriciteit compleet worden vernieuwd, ook de hou ten vloeren werden bijvoor beeld vervangen. Om het ver wachte publiek in de toekomst te kunnen dragen, werd gekozen voor een geheel nieuwe con structie van stalen binten met beton ertussen. Tegen de ver wachting van veel zwartkijkers in was de klus precies op tijd geklaard en kon op zaterdag 14 oktober 1972 de eerste voorstel ling worden gegeven. Paradaas Poppentheater beet het spits af en het programma vermeldt voor de rest van dat jaar gasten als Chaim Leveno, kabaret In den Twijfelaar en Jules de Cor- te. Inmiddels hebben in de theater wereld de nodig veranderingen plaats gevonden en de oprich ters van het eerste uur zijn ook naar alle windrichtingen uitge waaid. Maar De Teerstoof heeft vanaf die tijd haar voortrek kersrol in het uitgaansleven we ten te behouden. En dat is best een feestje waard. 24 uur Podium Programma Sport •7 "7 j VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1989 41e JAARGANG, NUMMER 62 OPLAGE 40.095 Erecorde Schoenmakers: „Het is niet onze bedoeling om de bond dwars te zitten, maar als we dit soort dingen niet in dê kiem smoren is het eind ervan zoek. Dan wordt er morgen reclame voor een popconcert of een ta- pijthandel over onze teksten ge plakt. Van die verkiezingsbor den mogen alleen politieke par tijen gebruik maken. Onder el kaar hebben we een erecode, die inhoudt dat we eikaars affiches in takt laten anders jaag je el kaar alleen maar op kosten". Aderlating Als de Abva/Kabo niet over de brug komt en daar ziet het naar uit, betekent dat voor het CDA- Schiedam een forse financiële aderlating, volgens de capagne- leiders: „Normaal betrekken wij ons wervingsmateriaal van het partijbureau in Den Haag. Dan kost een affiche een paar dub beltjes. Omdat er nu zo kort op elkaar verkiezingen zijn - eerst voor het Europees Parlement, straks voor de Tweede Kamer en in maart voor de gemeente raad, heeft de gemeente de bor den laten staan. Wij vonden het zonde ze in de vakantietijd on benut te laten en hebben in ei gen beheer posters ontworpen en laten drukken. Vooral omdat ze felle zonneschijn en aanhou dende regen lange tijd moeten doorstaan was dat een kostbare zaak". Warming up Voor de plaatselijke Christende- bekende 'stadgenoot. Het kost nauwelijks spitwerk in de gemeentelijke archie ven om te ontdekken dat het monumentale pand aan de Nieuwstraat dateert uit de 17de eeuw en haar hui dige funktie kreeg in 1969; een memorabel moment, maar geen officiële mijl paal. Ook Marq Oudshoff, manager van het Passagetheater, is in- middek op de hoogte van de vergissing. Toch is het voor hem geen aanleiding om de ge plande partij op het laatste nip pertje af te zeggen. Flitsend Het kan geen kwaad, vindt Oudshoff, om aan het begin van het nieuwe seizoen De Teer stoof, een zenuwcentrum van het plaatselijk uitgaansleven, eens in de spotlight te zetten. „Het zoldertheater neemt al zo lang een bijzondere plek in in de theaterwereld, dat wat extra aandacht, denk ik best gerecht vaardigd is. Heel wat groten hebben er inmiddels opgetreden of zijn er zelfs hun carrière be gonnen. Bekende mensen als Youp van het Hek, Paul de PRINT wHOP yA0s^JCHIEDAM Leeuw, Robert Long en Hans Liberg behoren tot de vaste gas ten," aldus Oudshoff. De Teer stoof kan inderdaad bogen op een kleurrijke geschiedenis. Aanvankelijk diende het ge bouw in de Nieuwstraat - die toen overigens wat meer aan zien had dan nu - als woonhuis voor onder andere een domi nee, een regent van een wees huis, een kapitein van de schut terij, een distillateur en een apo theker. Dankzij een schenking van 15.000 gulden van een welge steld oude dame, kon de Her vormde Gemeente het pand in 1869 kopen en er een zoge naamd diaconiehuis (gesticht voor armen, bejaarden en we zen) van maken. De eerste be zetting bestond uit vijf mannen, zes vrouwen, tien kinderen en een binnenvader en -moeder. Om hen van meubels te voor zien werd een verloting georga niseerd. De daarvoor beschik baar gestelde voorwerpen wer den tentoongesteld in het nieu we gesticht en trokken 1334 be zoekers. Alle 5000 loten werden verkocht. Anecdotes In de dertiger jaren staat het pand een lange periode leeg. Daarna biedt het onderdak aan achtereenvolgens het jeugdwerk, de voedselcommissaris en zijn staf (in 1940) en Bureau Huis vesting. Talrijk zijn de anecdo tes over woningzoekenden die in die tijd bijna hun nek braken op de lange steile trap. Of de ge meente juist zo'n moeilijk be reikbaar kantoor koos om in die tijd van schaarste hun aantal wat te verminderen, vermeldt de historie niet. Ook de politieke opsporings dienst en de padvinders vonden in De Teerstoof een gastvrij on derdak in de na-oorlogse perio de en de Schiedamse gemeen schap zette er haar eerste wan- mocraten was de in het water gevallen stunt overigens niet meer dan een warming up voor de raadsverkiezingen van vol gend jaar. Theo Schoenmakers: „Vanzelfsprekend zijn we erop uit om dan een plaats te vero veren in het college van burge meester en wethouders. We hebben, zeker gezien het aantal stadgenoten dat op ons stemt lang genoeg in de oppositie ge zeten. Daarom gaan we er als campagneteam ook extra hard tegenaan. We zijn begonnen met een ballonnenwedstrijd bij de Europese Verkiezingen. Nu hadden we die vroege affiches en zo werken we langzaam naar een climax toe in maart 1990". Wat Schoenmakers ook voor verrassingen in petto heeft, een ding lijkt nu al vast te staan: da mes zullen hoogstens genoegen moeten nemen met een bijrol binnen het Schiedamse CDA. Beschuldigt Schoenmakers de Abva/Kabo van vandalisme, zelf maakt hij zich schuldig aan sek sisme. Want zijn open brief aan de vakbond heeft als aanhef een veelbetekenend: "mijne heren". SCHIEDAM - Hoe het gerucht precies de wereld in gekomen is, valt niet meer te achterhalen. Mis schien de hitte van de af gelopen maanden, een met veel koel nat overgoten terrasgesprek op een late avond of simpelweg een leesfout. Feit is, dat de di- rektie van het Passagethe ater ervan overtuigd was dat Gebouw De Teerstoof op zondag 24 september precies honderd jaar zou bestaan. In de stille zo mertijd was er natuurlijk tijd genoeg om leuke din gen voor een eeuwfeest te bedenken. Krap een week geleden werd er een op roep gedaan aan alle geta lenteerde Schiedammers om zich aan te melden voor een speciaal jubileum 'Open Podium' dat op de bewuste datum gepresen teerd zal worden door een toneelervaring is wel wenselijk, maar niet vereist. Voorts wordt gezocht naar enkele mensen met een goede zangstem. De audities zullen vanaf begin september op verschillende avonden en op zaterdagmidda gen plaatsvinden in wijkcen trum De Blauwe Brug. De repe tities worden vanaf september iedere donderdagavond gehou den in wijkcentrum de Blauwe Brug. Voor aanmeldingen en informa tie: Corine Sey, tel. 4260500, toestel 295. De nieuwe Groenelaan heeft veel weg van een promenade Meestal klaar terwijl u wacht vanaf Burg. H. Gretelaan 273 telefoon 010-4738222. Muggenjacht niet meer nodigt Originele Geschikt voor alle maten bedden. VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN siaapvoo^en/ beddenspeciaalzaak - slaapkamers - slaapsystemen - linnenshop Hoogstraat 46-48 3111 HJ Schiedam tel.:010-4 26 87 17 ZATERDAG 05/8 ZONDAG 06/8 MAANDAG 07/8 zonnige perioden zonnige perioden zonnige perioden droog droog pleeteelijk regen Bron: min. 12° midd.temp. 20° min. 13° midd.temp. 21° min. 14° midd.lemp. 23° KNMI wind: NW-3 wind: VAR-2 wind: VAR-2 CDA woedend op plakkers van vakbond Twintig-jarig bestaan goed voor eeuwfeest service op 10x15 cm. Stunt v.d. maand augustus!!! ontw. op 13x18 cm afdr. p. st. voor slechts (alléén van kleinbeeld) Nieuwe -A. A De werkgroep SCHAT voor de Appelmarktbrug, die het decor moert worden voor het histo rische schouwspel dat volgend jaar zal worden opgevoerd. Hoogstraat 137, telefoon 010-4268225 Voor snelheid met kwaliteit fotosnelservice op 10x15 cm.... 2x 10x15 cm bij 2 uur service Qebouw De Teerstoof In sommige gevallen werden de CDA- affiches zelfs helemaal verwijderd door de AbvaKabo. J2ÏÏSL mum tummrimssm '/;fW CAi "MS(t <Sm mmSSmm» mmmmmm

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1