V Het weer Harry Meijer, de nieuwe colonne commandant van het Rode Kruis Svljet ft Stadsblad f Zuid-Holland Pewe zonwering Joop van den Ende rijdt organisatie van Brandersfeesten in de wielen Dagboottocht Rode Kruis Inbraken I fïf" WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 41e JAARGANG, NUMMER 63 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Schiedam kan een riskante Schiedammer dient klacht in tegen politie onderneming zijn. Dat moest Eric op de Weegh zaterdag tot zijn scha en schande ondervinden. De 21-jarige stadgenoot had een avondje uit, samen met zijn vriendin en twee Rot terdamse kennissen, in het centrum willen besluiten in café 't Sterretje. In plaats daarvan werd hij min of meer tot eigen verbijste ring als een soort misdadi ger opgebracht bij het hoofdbureau van politie in de Lange Nieuwstraat. Bij zijn allerminst zachtzinni ge aanhouding kreeg de student aan de Zeevaart school een klap in het ge zicht en werd hij zodanig bij de keel gegrepen, dat de rode striemen in zijn hals stonden. Na een ver hoor kon hem niets anders ten laste worden gelegd dan belediging van een ambtenaar in funktie. Eric op zijn beurt heeft meteen ter plekke officieel een klacht wegens mishande ling ingediend. Inmiddels drie dagen na dato is Eric nog nauwelijks bijgekomen van de schrik, maar vooral de verontwaardiging: „Wat er is gebeurd grenst aan het onge looflijke. Nooit eerder heb ik met de politie te maken gehad; word ik ineens opgepakt alsof ik een zware crimineel ben. Het is echt niet normaal". Het begon eigenlijk allemaal be trekkelijk onschuldig. De Schie dammer had tijdens de afgelo pen vakantie in Spanje nogal opgeschept tegen zijn kennissen uit de Maasstad over de vele uitgaansmogelijkheden in zijn woonplaats. Overtuigd van zijn gelijk nam hij grif de uitdaging aan om dat met daden in plaats van woorden te bewijzen. Overdreven De tocht, zaterdagavond, langs een aantal horeca-gelegenheden in het centrum, die daar het ge volg van was, verliep aanvanke lijk naar volle tevredenheid van het viertal. De stemming zat er goed in toen rond middernacht de confrontatie met twee agen ten halverwege de Hoogstraat voor een voortijdig einde van de pret zorgde, op ontnuchte rende wijze. Waarvan dat laat ste niet al te letterlijk moet wor den opgevat, volgens Eric op de Weegh: „We hadden geen van allen veel gedronken. Ik had zelf hooguit twee pilsjes op. Dus dat was niet de reden. Wij wa ren net op weg vanuit café De Pascha naar de Koemarkt om een afzakkertje te halen op het moment dat er een surveillance wagen van de politie kwam aan rijden over de Hoogstraat. Ik wil niet zeggen op topsnelheid, maar nou ook niet direkt stap voets. Vlakbij ons moest de wagen in eens uitwijken voor een van de prullebakpalen, die er staan. Daarbij werd mijn vriendin haast van de sokken gereden. Ik kon haar nog maar net opzij trekken. Van schrik riep ik: „Hé, klootzak, je rijdt m'n vriendin omver. Dat is natuur lijk niet goed te praten. Dat had ik niet moeten doen. Maar de reaktie van de agenten, die alles konden horen, omdat hun raampje vanwege de warmte openstond, vind ik nog steeds onbegrijpelijk en compleet overdreven. De auto werd met gierende remmen stopgezet. Een agent sprong eruit, gaf me een klap in het gezicht en drukte me tegen de winkelruit. Of het van de schrik was of van wat an ders, weet ik niet, maar ik bleef wel kalm. Ik heb zelf geen hand uitgestoken. Ineens werd ik ook nog bij mijn keel gepakt zodat ik bijna stikte. Daarna werd ik naar het bureau gebracht. Mijn vriendin en kennissen volgden compleet overstuur in hun ei gen auto". Verbijsterend Ook op het bureau wist de stu dent aan de zeevaartschool, naar eigen zeggen, zijn verstand bij elkaar te houden: „De agent, die me de klap had gegeven, wilde me in een apart hokje verhoren. Dat zag ik niet zo zit ten. Ik heb om een ander ge vraagd en aan de politieman, die het overnam, meteen mee gedeeld dat ik een klacht in wil de dienen. Eerst kreeg ik nog een soort voorlichtingsfolder daarover in mijn handen ge duwd. Eric op de Weegh heeft een overhemd vol bloedvlekken overgehouden aan zijn confrontatie met de politie. X% Harry Meijer. SCHIEDAM - Goedbe doelde hulpvaardigheid pakt soms heel verkeerd uit. Dat ondervond nog niet zo lang geleden een bejaarde dame, die in de tram onwel werd. Een me depassagier zag haar flauwte aan voor een hart aanval en ging zo ijverig aan het reanimeren dat hij de vrouw een gebroken rib en een longbeschadiging bezorgde. Die overenthou siaste bijstand kwam haar op een langdurig verblijf in het ziekenhuis te staan. Als er één gruwt van dit soort gevaarlijk amateuris me - hoe goedwillend ook - dan is het wel Harry Meij er, de nieuwe colonne-com mandant van het Rode Kruis in Schiedam. Ieder jaar opnieuw worden bij zijn organisatie hele groe pen vrijwilligers ingewijd in de grondbeginselen van de medische wetenschap. Voor die zogenaamde EH- BO'ers durft Harry Meij er, bedrijfsverpleegkundige bij Wilton en voormalig hoofd van een intensive care-afdeling met een ja renlange staat van dienst, zijn hand in het vuur te steken. „Over het niveau van onze op leidingen wordt vaak veel te min gedacht. Wij leren onze cursisten juist dat ze weten waar hun grenzen liggen en kunnen onderscheiden wat hun pakkie aan is en wat niet. Wie het diploma wil halen, dient aan hele hoge eisen te voldoen. Officieel moeten de papieren bovendien ieder jaar verlengd worden. En dat gebeurt alleen bij degenen die kunnen bewij zen dat ze regelmatig oefenen en lessen zijn blijven volgen", aldus de colonne-commandant, die zichzelf een freak op zijn vakgebied noemt. Sceptisch Harry Meijer is er inmiddels wel aan gewend-om vooroorde len de wereld uit te moeten hel pen. Niet eens zo gek lang gele den stond hijzelf ook tamelijk sceptisch tegenover de instantie, waar hij nu de voorman van is. Toen hij enkele jaren geleden binnenkwam om een reanima- tiecursus te geven, had hij er niet het flauwste vermoeden van dat het Rode Kruis zo'n be langrijke plaats in zou gaan ne men in zijn leven: „Net als de meeste mensen dacht ik dat het een soort BB was; een organisa tie die alleen bij rampen wordt ingezet. Hier in Holland is dat image op dit moment natuurlijk een lachertje. Het publiek weet niet dat rampenbestrijding in feite maar een klein onderdeel is van ons takenpakket. We doen veel meer. Onze vrijwilli gers zijn bijvoorbeeld altijd aan wezig bij grote plaatselijke eve nementen als Brandersfeesten en bij een toenemend aantal sportwedstrijden. Andere be langrijke aktiviteiten zijn het ziekenvervoer per rolstoelbus en het organiseren van dingen als een dagboottocht voor be jaarden en gehandicapten". Vonk Hoewel de vonk, zoals hij het zelf omschrijft, bij Harry Meij- ers kennismaking met het Rode Kruis vrijwel meteen oversloeg, moest hij er toch even over na- Ook voor lamellen bellen tel. 4266755-4350518 T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten denken toen hij gevraagd werd om colonne-commandant te worden. „Het is een vrijwillige baan waar ontzettend veel tijd in gaat zitten. Deze organisatie is zo complex, dat je het werk goed moet verdelen. Anders brand je af. Alleen al die jaar lijkse dagboottocht in septem ber kost een gigantische voorbe reiding. We willen medisch ver antwoord varen. Dat betekent dat we alle 190 passagiers die mee kunnen van te voren thuis bezoeken. We noteren dan wel ke verzorging ze nodig hebben, wat voor medicijnen ze gebrui ken en de gegevens van familie die we in noodgevallen moeten waarschuwen. Om zo'n trip te bekostigen houden we in mei en juni een collecte. Dat is ook een hele klus". Het Rode Kruis Schiedam, sinds kort van de Warande ver huisd naar een groter onderko men in de voormalige Kiveva- school in de Van Beverenstraat, telt momenteel 70 aktieve le den. Die hebben allemaal op z'n minst na de EHBO-cursus ook de basisopleiding, waarvan een stage in een ziekenhuis een vast onderdeel is, gevolgd. Liefheb bers kunnen daarna nog verder studeren voor het Gor-diploma (gewondenzorg onder rampe nomstandigheden). Meijer noemt vooral die laatste oplei ding pittig: „De deelnemers le ren ondermeer een infuus klaar zetten en het op een deskundige manier tillen van gewonden. Ze kunnen echt fungeren als rech terhand van een verpleegkundi ge of een arts. Desondanks laten we pas afgestudeerden, als ze dienst hebben op sportvelden of zo, altijd eerst een poosje met een oude rot meelopen. Onze funktie is te belangrijk om risis- co's te nemen". Voldoening De colonne is inmiddels ge traind genoeg om samen met de brandweer de eerste 'klappen' op te vangen, mocht zich in de omgeving van Schiedam onver hoopt een ramp voordoen. Maar dat is een wetenschap die Harry Meijer niet echt veel ple zier bezorgt. Er is eigenlijk maar een bezigheid waar de voorman van het Schiedamse Rode Kruis uren over door kan praten: „Het zijn juist die kleine dingen waar je mensen die soms jaren niet naar buiten zijn geweest een uitje bezorgen. Er is tenslot te geen ander bedrijf dat eerst een patiënt en daarna zijn rol stoel van vierhoog naar bene den in een auto tilt. Laatst werd ik opgebeld door een meisje uit Amersfoort dat ging trouwen en zo graag wilde dat haar invalide oma uit Schie dam er bij zou zijn. Kijk, om zoiets nou voor elkaar te bok sen, dat geeft de meeste voldoe ning". Het Rode Kruis in de Van Beve renstraat 40 is bereikbaar onder telefoonnummer 4268013. Er is iedere maandag-, dinsdag- en woensdagochtend een secreta resse aanwezig. Elke dinsdag avond wordt er cursus gegeven in de Van Beverenstraat en zijn liefhebbers welkom om een kijkje te komen nemen. De rolstoelbus kan besteld wor den, ook via telefoonnummer 4268013 bij het hoofd van de af deling vervoer, de heer Van Aal- ten. Past toen ik dat weigerde werd mijn verhaal opgeschreven. Na veel vijven en zessen werd er een kopy van gemaakt voor me. Een ding is zeker, ook nu ik er een paar nachten over heb kun nen slapen, ben ik niet van plan het erbij te laten zitten. Als ze me een bon voor belediging van een ambtenaar in funktie had den gegeven, dan had ik dat kunnen begrijpen. Maar dit agressieve gedrag, vind ik rond uit verbijsterend en ontoelaat baar". Waarheid Volgens politie-woordvoerder Buynink, hebben de twee be trokken agenten een compleet ander verhaal over het gebeur de. Eric op de Weegh zou uit een geintje geprobeerd hebben zijn vriendin onder de surveil- lancewagen te duwen en op de vermanende woorden van de politiemannen tamelijk agres sief gereageerd hebben. Wel wordt er inmiddels naar aanlei ding van de klacht van de Schiedammer een uitgebreid onderzoek ingesteld. Politie-woordvoerder Buynink: „Er is een adjudant aangewezen om het voorval te onderzoeken, omdat de verslagen van het ge beurde uiteenlopen. Dat de auto nogal hard reed op de Hoog straat is overigens begrijpelijk. Al te vaak krijgen de agenten een melding dat er verderop iets $an de hand is, dan verhogen ze uiteraard hun snelheid. Eric op De Weegh kan er verzekerd van zijn dat we de waarheid boven tafel zulien krijgen. Schelden mag uiteraard nooit de aanlei ding voor geweld zijn". de vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen SCHIEDAM - Dagboot tocht voor bejaarden en ge handicapten. Datum: 9 september 1989 (zaterdag). Inschepen: vanaf 07.00 uur. Vertrek 08.00 uur. Retour: plusminus 17.00 uur. Plaats inschepen: Buitenha venweg tegenover V en D magazijn. Naam boot: M. S. Schelde- vallei van de firma Stipt- hout te Maastricht. Prijs dagboottocht: incl. kof fie, thee, frisdrank, lunch, fruit, hapje enz. f 27,50 per persoon (werkelijke kosten plusminus f 40,- per per soon, bijdrage van Rode Kruis, afdeling Schiedam). Inschrijven: maandag, dins dag en woensdag van 09.00 tot 12.00 uur; dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur, tel. 4268013 (Rode Kruis Schie dam). Coördinator: de heer H. M. van Deurzen, plaatsvervan gend colonne-commandant. Gastheer: De heer H. Lau- waars, bestuurslid. Aantal inschrijvingen plus minus 190 personen; vrijwil lige medewerkers plusminus 40 personen; genodigden plusminus 10 personen. Me dische staf: de heer A. Ros (arts). SCHIEDAM - Wat Joop van de Ende diverse grote landelijke omroepen gele verd heeft, is hem nu ook gelukt bij het organisatie comité van de Branders feesten. Met lede ogen moest dat toezien hoe de tv-producent alle grote sterren wegkaapte, die de Schiedamse happening hadden moeten opluiste ren. „We hadden er op gehoopt nu bijvoorbeeld een René Froger of een Gerard Joling op het pro gramma te kunnen zetten," ver telt Willy Voigt, secretaresse van de Stichting Brandersfees ten. „Bij navraag bleek bijna ie dereen, die op ons verlanglijstje stond voor die datum al door Joop van de Ende op contract gezet te zijn om op te treden op het personeelsfeest van een ma- trassenfabrikant. Alleen VOF De Kunst, een formatie waar wij ook onze zinnen op hadden gezet, bleek nog wel beschik baar." Imca Marina Behalve VOF De Kunst, dat ondermeer een Nederlandstalig hitje had met 'Eén kopje koffie', worden tijdens de Brandersfees ten de podia ook bezet door on der andere David Ray - een uit Israël afkomstige winnaar van de Henny Huismanshow - en door Imca Marina. Willy Voigt inmiddels al jaren lang de steun en toeverlaat van het team dat het plaatselijk eve nement op poten zet, is grif be reid om toe te geven dat die qua populariteit van een wat minder kaliber zijn dan eerdere gasten op de Brandersfeesten als Vanessa en Lee Towers. Toch is ze ervan overtuigd, dat het pu bliek metdie "tweede keus" minstens zo goed af zal zijn. Willy Voigt: „Hun prestaties doen beslist niet onder voor die van inmiddels meer bekende grootheden. Bovendien zijn we nu wat de artiesten betreft iets goedkoper uit dan gepland. Dat geld kunnen we aan andere at tracties besteden." Eén van die extraatjes - is Willy Voigt bereid te verklappen - is een openluchtbioscoop op het plein achter de Hema. Bezoe kers. zullen zélf voor een klap stoeltje moeten zorgen en even tueel een paraplu, maar krijgen dan wel voor een bodemprijs toppers voorgeschoteld van toen en nu. SCHIEDAM - Vanuit een kel derbox in de Bellstraat werden twee fietsen en twee helmen ge stolen ter waarde van 900 gul den. De daders kwamen binnen met behulp van een valse sleu tel. Bij een inbraak in de Muziek school aan de Lange Niéuw- straat werden twee trompetten en een cornet ontvreemd. De instrumenten zijn eigendom van Muziekvereniging Rijn mond. De inbrekers verschaften zich toegang door het forceren van een raam. De eigenaren van een bovenwo ning in de Rembrandtlaan trof fen bij hun terugkeer van va kantie, zaterdag, een ravage aan. Inbrekers hadden het hele huis doorzocht en onder andere leren jassen, een colbert, een kleurentelevisie en berglaarzen meegenomen van een nog onbe kende totaalwaarde. De daders kwamen vermoedelijk binnen met een valse sleutel. Ook in de Abbenbroeksestraat werd een zogenaamde vakantie inbraak gepleegd. Degene, die de plantjes water kwam geven constateerde dat in ieder geval de geluids-apparatuur was weg gehaald. De politie verwacht dat de eigenaar bij terugkeer een nadere aangifte komt doen. SVV vol optimisme Orpheus In radioprogramma Margriethal In Oosterse sferen David Ray VRIJDAG 11/8 ZATERDAG 12/8 opklaringen zonnige perioden plaatselijk regen plaatselijk regen Bron: min. 12° midd.temp. 21° min. 13° midd.temp. 20° min. 13 midd.temp. 21 ~V 3 wind: W-4 wind:ZW-4 ZONDAG 13/8 at en toe zon plaatselijk regen KNMI wind: ZW-5 Gewelddadig eind van gezellig avondje stappen 'Rampenbestri jding is slechts bi jzaak' kunt u Groenelaan 26, Schiadam Pr. Handrikatraat 2, Vlaardingan Tevens verkoop van jalouzieen, rolgordijnen, zonneschermen, rolluiken etc. Wij helpen direkt!!! Tel. 4260778-4733961 Van 29/7 tot 12/8 gaaloten. Groenelaan 95 Kantacp M Rtpmtie Vuhw Ook nor uw wumtchim m koel tuten. ■*%^ee0deVMtW Tel 070- 99 93 05 I Hel gezelligste familie-park m de Randstad1 Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging en bejaardentehuizen, scholen en kantoren s rauvn Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 I Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1