Het wev Win „Ze komen als geknakte bloemen binen" Opknapbeurt tegenpeuwprijs Nieuwelant/Liedexvyde wordt 'De Branders stad' Meevaller voor Mariastraatbewoners 9 J 71 «L Stadsblad Zuid-Holland PvdA-top bezoekt Schiedams HOMED-projekt Foto-expositie in 't Paard Pewe zonwering Gedeeltelijke terugbetaling stookkosten Afscheidsfeest voor Elly van Est mm WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 41e JAARGANG, NUMMER 67 OPLAGE 40.095 SCHIEDAM - Dinsdag, „Ze komen als geknakte bloemen binnen en wij, wij geven ze weer water". G. W. van Veelen, projektlei- der van het Schiedamse 'HOMED' kon in het bij zijn van PvdA partijvoor zitter Marianne Sint en Tweede Kamer voorzitter Dick Dolman, beiden lid van de 'partij met de rode roos', het functioneren van HOMED (Handelsonder neming Met Educatieve Doeleinden) niet beter on der woorden brengen. Wie bij HOMED binnenstapt, op de vierde etage van de de pendance van het stadskantoor aan de 's-Gravenlandseweg waant zich in een zeer efficient en goedlopend bedrijf waar or ders, pakbonnen en facturen de personeelsleden om de oren vliegen. Waar printers ratelen, computers overbezet zijn en de fiscus handenwrijvend op de loer ligt. Niets is minder waar. Het be drijf bestaat slechts op 'papier'. De loonstroken van het 'perso neel zijn uitmuntende 'falsifica ties'. De voorraden en de vrachtwagens lucht. Een tot in de puntjes nageboot ste onderneming om met veel succes... werkzoekenden kan toorervaring te laten opdoen. Projektleider Van Veelen: „We kennen Het Probleem in Neder land. Je gaat zonder werkerva ring solliciteren, maar ze vragen juist iemand met ervaring. Zo kom je in een kringetje terecht. Er zijn, vervolgt Van Veelen, „elf HOMED vestigingen in ons land. Daarmee werken we goed samen. De één bestelt, de ander levert. In ons simulatiebedrijf heeft iedereen z'n eigen taak en verantwoordelijkheden. Door het takenpakket bij te stellen en de deelnemers te late wisselen op verschillende afdelingen zijn ze binnen de twaalf maanden direkt inzetbaar in het bedrijfs leven. „We werken hier met twee kan toorsystemen. Zowel met een ouderwetse als een moderne. Zo kunnen de cursisten die wat langer uit de roulatie zijn eerst wennen aan de type-en reken machines waarmee zij nog ge werkt hebben en langzaam overschakelen op bijvoorbeeld tekstverwerkers die tegenwoor dig in elke onderneming staan opgesteld". Succes, we hadden het er al over. Sinds het bestaan van HOMED Schiedam vond 66% van de cursisten werk. Lande lijk gezien iets onder het gemid delde (70%), maar Schiedam is pas een jaar bezig. Veel bekend heid is er door de gemeente nooit aan gegeven. Wethouder Chris Zijdeveld: „In september zullen we HOMED officieel openen. Het leek ons beter dat HOMED een rustige start ken de". Dick Dolman, voorzitter van de Tweede Kamer, in gesprek met een HOMED-medewerkster. HOMED is er voor iedereen die minimaal een half jaar werkloos is. Per jaar kunnen 100 mensen geplaatst worden. Nu de vakan ties zijn afgelopen verwacht Van Veelen dat aanstormende cursisten met een wachtlijst te maken krijgen. „Dat is op zich niet erg. Ze kunnen beter in groten getale voor de deur staan, als dat we binnen met lege stoelen zitten die erg veel geld kosten", aldus de projekt leider. Partijvoorzitter Sint sprak na afloop haar bewondering uit over de resultaten die HOMED landelijk weet te behalen. SCHIEDAM - Een blok vooroorlogse woningen in de Van Leeuwenhoeck- straat in Schiedam-Oost zal binnenkort een kapita le renovatie ondergaan. De kosten van de totale op knapbeurt bedragen ruim 640.000 gulden. Nieuw bouw van een gelijksoortig complex zou slechts 300 gulden duurder uitvallen. De gemeente heeft in over leg met de bewoners en het projectteam Oost niettemin besloten tot een afgehele verbeterbeurt om dat in het verleden is ge bleken dat nieuwbouw op gelijksoortige locaties praktisch niet te realiseren is voor het ervoor geldende bedrag. Het complex in de Van Leeu- wenhoeckstraat bestaat momen teel uit vier woningen en één bedrijfsruimte, allen eigendom van de gemeente Schiedam. Door Bureau Acropolis uit Rot terdam is een plan ontworpen waarin de huidige indeling wordt omgezet in vier twee-ka merwoningen, één drie-kamer- en één vijfkamerwoning. In het ontwerp is uitgebreid aandacht besteed aan isolatie- voorzieningen, zoals wand- en dakisolatie. Tevens wordt in ie dere woning een c.v.-installatie en een mechanisch afzuigsys teem aangebracht. Huur De gemeente zelf hoeft overi gens de kostbare renovatie niet helemaal uit eigen zak te beta len. Het Rijk neemt iets meer dan de helft voor haar rekening middels een zogenaamde 'ver betersubsidie'. De gemiddelde huur van de huizen zal na de renovatie 350 gulden gaan be dragen. Dat komt neer op een stijging van ongeveer 100%. Het merendeel van de bewoners heeft inmiddels ingestemd met het plan. Hoewel er nog afspra ken gemaakt moeten worden over definitieve tijdelijke huis vesting. Er zijn namelijk huur ders die willen terugkeren en huurders die willen verhuizen. De bewoners komen in aanmer king voor een vergoeding voor verhuis- en herinrichtingskos ten. Zodra de plannen definitief worden uitgevoerd zal dit via de secretarie-afdeling Algemene en Burgerzaken verder worden afgehandeld. Het college van Burgemeester en Wethouders moet nog haar definitieve goed keuring geven aan de opknap beurt, die dan begin 1990 van start moet gaan. SCHIEDAM - In café 't Paard aan de Hoogstraat gaat vrijdag om 17.00 uur een expositie van start yan de bekende Rotterdamse fotograaf Tim Hielkema. Te zien zijn foto's die Hiel kema gedurende een zwerf tocht van enkele maanden van Schiedam maakte. De foto's werden een jaar gele den genomen. Velen ervan kwamen in het boek Schie- dam-Holland terecht. Hiel kema zei over zijn Schie dam ervaring onder meer: „Wat ik in Schiedam zie, zie ik overal op de wereld. Het is een gemeenschap, een groep, een dorp met een eigen uitstraling, 't Gaat gewoon bij elkaar zit ten en vindt een stad uit. Puur Hollands, verkaveld en met verkeersdrempels". SCHIEDAM - Scholenge meenschap Nieuwelant/ Liedewyde aan de Nolens- laan het van nu af aan De Brandersstad. De oude be naming verwees nog naar de vele fusies, die in de gschiedenis hebben plaats gevonden. Inmiddels is er sprake van een hecht op leidingsinstituut voor MAVO en LBO, waar zo'n kernachtig etiket be ter bij past. Ter gelegen heid van de naamswijzi ging werden de leerlingen meteen na de vakantie, nog voor ze eenles gevolgd hadden, maandag op een feestje getracteerd. Voor allemaal waren er ijsjes, ballonnen en een toe spraak van direkteur Jack Heerschap. Met het oog op zijn publiek hield hij het kort. Niet voor niets noemt hij het de kracht van zijn school dat de kindren het er naar hun zin hebben. Motivatie Jack Heerschap: „De motivatie van de leerlingen is het allerbe langrijkste. Vinden ze het pret tig, dan komt dat presteren van zelf. Nog steeds merk je dat ou ders soms liever hebben dat hun kinderen op hun tenen moeten lopen, dan dat ze 'afza- kekn naar het LBO' - zoals dat dan genoemd wordt. Die voor- oordelert zijn moeilijk de wereld uit te helpen. Werken in een overall heeft weinig maatschap pelijke status. Gelukkig zie je daar een kentering in komen. In het bedrijfsleven zijn goede vaklui goud waard op het oment. Bij ons kan iedereen een pakket kiezen dat op maat ge sneden is. Het is vaak die afwis seling tussen theorie en praktijk - bij ons kunnen vakken zowel op MAVO als op LBO-niveau gevolgd worden - die stimulert om door te gaan. Dat dat werkt, merken we altijd tijdens reü nies. Het is frappant hoe göed onze oud-leerlingen terecht zijn gekomen. Ze hebben er mis schien alleen iets langer over ge daan. Kansarm Jack Heerschap, werd in 1988 een jaar geleden aangesteld als direkteur over de scholenge meenschap, die momenteel 600 leerlingen en 70 personeelsleden telt. Eerder deed hij ruim erva ring op in het bedrijfsleven en andere types onderwijs. Ook hij hikte aanvankelijk een beetje aan tegen de verhalen over kansarme jongeren, die niet te regeren zouden zijn. Nu, krap VB Leerkrachten wijzen naar dé nieuwe naam van hun school... ...ook de leerlingen gaan (althans voor de fotograaf) uit hun bol. een jaar later zou Heerschap niet meer wegwillen: „Het zijn heerlijke kinderen. Ze zijn ge wend de dingen eerlijk en recht voor zijn raap te zeggen, daar door heb je direkt contact en weet je altijd wat je aan ze hebt. Bovendien is er geen school in de regio, die op zo'n breed vlak bezig is. Naast de MAVO bie den wij negen studierichtingen in de verzorgende, economisch/ administratieve en technische sector. We zorgen ervoor dat ons lesmateriaal ook zo up-to- date mogelijk is. Lassen wordt volgens de nieuwste technieken geleerd. Die veelzijdigheid en de individuele manier waarop wij daardoor met de leerlingen daardoor werken, dat vind ik grandioos." Dienstverlenend De Brandersstad heeft twee brugjaren, die door iedereen ge volgd moeten worden. De leer lingen krijgen in die periode voor alle vakken dubbele cijfers zowel op MAVo- als op LBO- niveau. Als ze aan het eind van de tweede klas definitief voor een studierichting moeten kie zen, gebeurt da* onder zorgvul dige begeleiding, volgens de di rekteur van de scholengemeens- hap: „Ieder kind wordt uitgetest in samenwerking met het Ne derlands Instituut voor Be roepskeuzebegeleiding. En met allemaal heeft de decaan aan persoonlik gesprek. We gaan net zo lang dóór tot we er in over leg met de ouders uitkomen. Ik vind dat de school een dienst verlenend bedrijf moet zijn, dat het onderwij sprodukt levert wat een kind nodig heeft om straks zo leuk en zo goed mogelijk aan de slag te komen." Dat op de Brandersstad er ook alles aan gedaan wordt om de schooltijd zelf so prettig moge lijk te maken, blijkt alleen al uit de extra aandacht voor kreatie- ve vakken en de vele buiten schoolse aktiviteiten en feesten die op stapel staan. Een van de hoogtepunten daarvan belooft De Brandersstaddag te worden op 12 september met veel sport en barbecue en disco toe. Ook voor lamellen bellen tel. 4266755-4350518 SCHIEDAM - Elly van Est, be leidsambtenaar bij de gemeente en in die hoedanigheid secreta ris van de Adviescommissie V rou wenemancipatiezaken Schiedam - vertrekt naar elders. De Stichting Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie biedt haar daarom donderdag 24 augustus een receptie aan in Barrika aan de Lange Kerk straat 62, tussen 15.00 en 17.00 uur. PvdA-partijvoorzitter Marianne Sint overhandigt G.A. van Veelen een cadeautje. „Hier wor den goede resultaten behaald", zei de politica. SCHIEDAM - De bewo ners van de Mariastraat die een nieuwbouwwoning van de Woningbouwvereni ging Schiedam (WBS) hebben gehuurd krijgen van de woningbouwvereni ging bijna allemaal bedra gen van enkele honderden tot zelfs enkele duizenden guldens terug van hun te hoge stookrekeningen. Hiermee is een einde gekomen aan een twee jaar lang durende strijd die een werkgroep van de Bewonersvereniging Schiedam West met de woningbouwver eniging over deze kosten moest voeren. De verenigingswerkgroep kon de WBS slechts met de grootste moeite ervan overtuigen dat stookinstallaties niet deugden en dat de berekening van de stookkosten veel te wensen overliet. Een door de Bewoners- vereniging ingeschakeld inge nieursbureau leverde de harde bewijzen dat de bewoners te recht klaagden over de hoge af rekeningen van hun 'energiezui nige' woningen. De Bewonersvereniging Schie dam West acht het een groot succes voor'haar werkgroep dat de Woningbouwvereniging nu volledig over de brug komt. De terugbetaling is ook van be lang voor de bewoners van de gemeentewoningen aan de Ma riastraat. deze woningen hebben T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten ongeveer dezelfde klachten over de hoogte van de stookkosten en ook daar is een werkgroep van de bewonersvereniging met de verhuurder (Gemeentelijk Woningbeheer) in de slag over een terugbetaling. De bewonersvereniging hoopt dat de gunstige afloop bij de WBS woningen de terugbetaling aan de bewoners van de wonin gen van Gemeentelijk Woning- beheer zal bespoedigen. de vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen •Ongebruikelijke overstap van daadkrachtige Schiedamse •Wegwijzer voor 55-plussers •Bussen vol met SW-supporters •Excelsior '20 cricket kan terugkijken op goed seizoen Bron: KNMI VRIJDAG 25/8 ZATERDAG 26/8 al en toe zon zonnige perioden droog droog min. 14° midd.temp. 22° min. 15° midd.temp. 24 wind: W-4 wind: ZW-3 ZONDAG 27/8 opklaringen plaatselijk regen min. 16 midd.temp. 20° wind: Z-4 Kernachtig etiket voor eigentijds onderwijs- instituut L m kunt u Groanelaan 26, Schiedam Pr. Hendrikatraat 2, Vlaardingen Tevens verkoop van jalouzieën, rolgordijnen, zonneschermen, rolluiken etc. Wij helpen direkt!!! Tel. 4260778-4733961 Groenelaan 95 Verkoop Inruil Reparatie Verhuur Ook nor uw wasmachines en koelkasten. Tel 070- 99 93 05 Het gezelligste tamilie-park m de Randstad^ Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging en bejaardentehuizen, scholen en kantoren rauuu) Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1