DIENST GEMEENTEWERKEN GAAT MILIEUVRIENDELIJK SCHILDEREN VERF HOEFT NIET TE STINKEN BEWUST KOPEN BEPERKT DE AFVALSTROMEN INZENDEN GEGEVENS VOORSTADSGIDS SCHIEDAM'90 GEZONDHEID LIJNOLIEVERF AFVAL TIPS J-' SPUITBUSSEN MEDICIJNEN Schilders van gemeentewerken zien milieuvriendelijke verf wel zitten. Wist u dat ongeveer de helft van de inhoud van een verfpot door verdamping in de lucht terecht komt? En helaas gaat het daarbij om stoffen die niet erg gezond zijn voor onszelf en voor het milieu. De dienst gemeentewerken gaat daarom milieuvriendelijker schilderen. Naast het gebruik van milieuvriendelij ke verf, worden maatregelen genomen om verfafval beter te verzamelen en om het schilderwerk in het algemeen te beperken. iedereen kent wel de indringende geur van een pasgeverfd huis, die soms nog dagen blijft hangen. Een belangrijk voordeel van minder schadelijke verf producten is dat ze niet stinken en u geen of veel minder schadelijke stoffen inademt. De afvalstroom in Nederland blijft maar aanzwellen. Deze graadmeter van welvaart en onachtzaamheid, maar voorat bedreiger van het milieu, is in 1988 weer gestegen. In Schiedam liep het aanbod van huisvuil op tot 20.000 ton. Dat komt overeen met 287 kilo per Schiedammer. Ook het aanbod van grof vuil nam toe. Zoals u misschien bekend is, veroorzaakt de verwerking van deze hoeveelheden milieuproblemen. Veel oude materialen vinden hun weg naar vrijmarkten. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 'T,STADSERF PAGINA 7 Bij de afdeling onderhoud gebouwen van de dienst gemeentewerken zijn circa 420 objecten in onderhoud. Hieronder bij voorbeeld 23 scholen, 39 gemalen, 117 bruggen, wijkcentra en sportzalen. En ook allerlei monumentale gebouwen, zo als het oude stadhuis, de korenbeurs en het zakkendragershuisje worden door de medewerkers van de afdeling onderhou den. leder jaar wordt zo'n tienduizend li ter verf voor het schilderwerk aan de ge meentelijke objecten gebruikt. Dit ge beurt zowel door de eigen schilders, als door bedrijven die in opdracht van de ge meente schilderwerk uitvoeren. In de op dit moment gangbare verven ko men verschillende stoffen voor die het mi lieu belasten. Zo bevatten ze koolwater stofverbindingen (oplosmiddelen), die een gevaar vormen voor de gezondheid en de. ozonlaag aantasten. Daarnaast komen er vaste stoffen in voor, waaronder verbin dingen met zware metalen, die schadelijk voor levende organismen zijn als ze in de kringloop terecht komen. En dat laatste is bijna onvermijdelijk als gevolg van schu ren van verf, krabben, natuurlijke slijtage en sloop. Het is dan ook verheugend dat de verfindustrie zoekt naar mogelijkheden om verven te produceren die het milieu minder belasten. Zo zijn er al verven op de markt op basis van lijnolie en andere natuurlijke grondstoffen, die na vrijkomen weer gemakkelijk door de natuur kunnen worden opgenomen. Ook de kleurpig- menten worden zoveel mogelijk uit de na tuur gewonnen, als alternatief voor zware metalen zoals lood en cadmium. Voorts wordt gezocht naar niet schadelijke na tuurlijke oplosmiddelen. Een voorbeeld hiervan vormen de met water verdunbare verven. De dienst gemeentewerken volgt deze ontwikkelingen op de voet en gebruikt op dit moment al zogenaamde acrylaatdis- persieverven. Dit zijn waterverdunbare verven, die goed verwerkbaar zijn. En ook lijnolieverf zal door de dienst worden toe gepast. Voor de afdeling onderhoud ge bouwen is dit overigens niet echt iets nieuws. De afdeling heeft haar wortels na melijk in een ver verleden. De Stadstim- merwerf, waar de afdeling nog steeds is gehuisvest, dateert uit 1580. Lijnolieverf werd in die tijd als vanzelfsprekend ge bruikt voor het schilderwerk. Naast de keuze van verfsoorten die min der milieubelastend zijn, bevordert de dienst gemeentewerken het verantwoord omgaan met verf. Zo worden minder ma terialen gebruikt die door schilderen moeten worden geconserveerd en wordt zoveel mogelijk voorkomen dat bouwwer ken extra kwetsbare punten hebben. Ook krijgen schilders goede product- en ver werkingsinformatie, worden verfresten en andere afvalproducten apart ingezameld en wordt er bij het schuren en schrappen voor gezorgd dat het afval wordt afgezo gen, gefilterd en opgeveegd. De dienst gemeentewerken hoopt dat de overgang op milieuvriendelijk schilderen een voor beeld zal zijn voor anderen. Want door een toenemende vraag naar minder scha delijke verf zal de verdere ontwikkeling van deze producten worden bevorderd. Nadelen moeten ook worden genoemd. Sommige verfproducten, zoals de lijnolie verven, zijn nog moeilijk te koop en de prijs ligt doorgaans iets hoger. Daar staat dan weer tegenover dat sommige milieu vriendelijke verven langer meegaan. Als u voor het eigen doe-het-zelf-schilderwerk ook milieuvriendelijker wilt gaan schilde ren dan heeft u misschien wat aan de vol gende tips: 1. Vraag aan uw verfleverancier om mi lieuvriendelijke verfproducten. Water verdunbare verf wordt door verschil lende Schiedamse verfwinkels ver kocht. Lijnolieverf is op dit moment nog moeilijker verkrijgbaar. Wel wordt "de ontwikkeling van deze verfsoorten door verschillende winkeliers gevolgd. 2. Welke verfproducten u ook gebruikt, gooi afval nooit weg. Breng dit afval naar de ONS (Van Heekstraat 15) of vraag de ONS om de chemokar langs Het bureau Voorlichting van de gemeente Schiedam en de firma Wegener Speciale Uitgaven zijn bezig met het voorbereiden van de nieuwe Stadsgids Schiedam 1990. Dezer dagen ontvangen honderden vere nigingen, organisaties en instellingen een antwoordkaart met de vraag of de huidige vermelding nog juist is. Instanties die (per ongeluk of anderszins) niet worden aangeschreven, kunnen rechtstreeks opgave van hun gegevens doen aan Gemeentevoorlichting, Stads kantoor, Emmastraat 1, 3111 GA Schie dam. Dit moet schriftelijk gebeuren, uiter lijk op dinsdag 12 september a.s. Staat de naam, het adres enz. juist ver meld, dan behoeft geen bericht te worden verstuurd. De nieuwe stadsgids zal naar verwachting nog voor het einde van dit jaar in geheel Schiedam huis-aan-huis worden bezorgd. Uw reinigingsbedrijf onderkent deze pro blemen al lang en heeft getracht het ge scheiden inzamelen te bevorderen. Onder andere door het plaatsen van glas-, pa- pier- en batterijbakken op goed toegan kelijke plaatsen. Ook het grove vuil en klein chemisch afval wordt, volgens af spraak, afgehaald. Gelukkig wordt er steeds meer gebruik gemaakt, van deze voorzieningen. Toch wordt er nog veel achteloos in de vuilniszak gegooid. Na tuurlijk zullen we altijd enig afval blijven maken, maar de omvang is goed binnen de perken te houden. Dat kan op twee manieren: - Door bewust kopen afval voorkomen. - Door hergebruik. Hier volgen enige tips waarmee u uw voordeel kunt doen in de strijd tegen de verspilling van grondstoffen, energie en milieu. - Koop artikelen zo mogelijk onverpakt en anders bij voorkeur in glas of papier. Vermijd dus plastic. - Neem bij het boodschappen doen een eigen boodschappen tas mee, dat scheelt plastic of papieren draagtasjes, die maar een kort leven hebben. - Koop zuivelprodukten, bier en frisdran ken zoveel mogelijk in statiegeldverpak king. - Breng al het wegwerpglas en papier naar de glas- of papierbak. - Koop liever geen spuitbussen. Dezelfde produkten zijn ook in milieuvriendelijke verpakking te koop. Drijfgassen uit spuitbussen tasten de ozonlaag aan. - Gebruik zo weinig mogelijk papier. Dus liever ook geen wegwerp papieren zak doekjes. - Schaf geen apparaten aan die op batte rijen werken. Voor vele snoerloze apparaten (bijv. walk man) zijn opladers verkrijgbaar. - Gooi batterijen nooit in de afvalzak, ze zijn uiterst giftig en vrijwel niet onscha delijk te maken. U kunt ze weer opla den, bij de leverancier inleveren of in de batterijen-bak gooien. - Veel textiel komt voor hergebruik in aanmerking. Oude kleding wordt regel matig ingezameld door charitatieve in stellingen zoals bijv. het Leger des Heils. - Oud meubilair en huishoudelijke artike len zijn vaak nog op te knappen door een kringloopwinkel. - 50% van het huisvuil is zgn. organisch. te sturen (telefoon 4622222). Dus ook afval van waterverdunbare verven niet zomaar weggooien. 3. Tussen het verven met lijnolieverf en het verven met synthetische verf be staat geen verschil: u strijkt de verf op dezelfde wijze uit en u kunt normale kwasten gebruiken. Wel moet lijnolie verf voor het gebruik op een specifieke wijze voorbereid worden en de dro- gingstijd is doorgaans langer. Volg hiervoor de gebruiksaanwijzing op de verfbus. 4. Voor vrijwel alle toepassingen zijn te genwoordig al waterverdunbare verven in de handel. Voor wanden, plafonds, deuren, kozijnen, schuttingen enzo voorts. Zowel voor binnen- als buiten schilderwerk zijn deze verven te ge bruiken. Bij het schilderen met water verdunbare verf moet u op een aantal dingen letten: - maak de ondergrond goed vetvrij en schoon. Altijd een grondlaag in kleur aanbrengen, daarna twee laklagen. Na het opbrengen en uitstrijken van de verf niet blijven strijken. - gebruik bij voorkeur platte kwasten van kunsthaar of gemengd met var kenshaar; - waterverdunbare verven kunnen al tijd over oude verflagen, mits een grondlaag wordt aangebracht. An dersom kan echter niet; - deuren in drie banen lakken. Iedere baan in één keer van boven naar be neden lakken, waarbij de banen el kaar iets moeten overlappen. Voor nadere informatie (bijvoorbeeld voor adressen van verfleveranciers) kunt u contact opnemen met Jan Langstraat, voorlichter van de dienst gemeentewer ken, telefoon 4260500 toestel 324. Dat wil zeggen groente-, fruit-, keuken en klein tuinafval. Vooral bezitters van een tuin of volkstuin kunnen dit deel van het afval tot compost laten verteren en er hun tuin mee bemes ten. Compost is zeer geschikt voor de verbetering van de bodemkwaliteit. De Nutsbedrijven hebben compostvaten te koop, tegen een gereduceerde prijs. alle Overtollige medicijnen kunt u bij apotheken inleveren. In uitgeputte fotobaden zitten gevaarlij ke stoffen, ontwikkelaar, fixeer en stop- baden, die niet in het afvalwater en ver volgens in riool en rivier terecht mogen komen. Afgewerkte fotochemicaliën kunt u inleveren bij fotohandelaren, die ervoor zorgen dat ze worden afgevoerd naar een bedrijf waar er zilver uit wordt teruggewonnen. Klein chemisch afval als lijmen, inkten, verven en oplosmiddelen (peut, terpeti- ne e.d.) kunt u kwijt bij de Nutsbedrij ven, Van Heekstraat 15, op werkdagen. Ook metaalafval, zoals blik, hoort niet thuis in de afvalzak. U kunt het opspa ren en bij het grof vuil apart zetten of naar de oud-metaalhandel brengen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 15