Het weer Vuurproef voor krachtpatsers K0PIEREN A 9 PflLffflD Aantal zenders belangrijk uitgebreid Nieuwkomer in plaatselijke politiek wordt feestelijk ingehaald Pater Clarenbeek een kwart eeuw wiskundeleraar Stadsblad -Holland Pewe zonwering HET VAKANTIEPROBLEEM KOPPIESHOPPIE II Jubilea bij Spieringshoek WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 41e JAARGANG, NUMMER 69 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - Ab Wol- ders heeft een borstom- vang waar zelfs Brigitte Bardot in haar goeie dagen niet op kon bogen: 1 meter 34, schoon aan de haak zonder ook maar een stuk je te smokkelen. Ook de rest van zijn maten ver dient dubbel en dik het predicaat spectaculair. Wat te denken van een dijomvang van 80 cm; per stuk dan wel te verstaan. Iets minder goed bedeelde heren hoeven nu niet met een het hoofd te laten han gen. Het ideale figuur ligt binnen ieders bereik. Ook Ab heeft zijn ruim, uitge vallen tors, puur te danken aan intensieve, uitgekiende en langdurige training. Als sterkste man van Neder land en op twee na sterk- ste van de wereld kun je het niet permitteren ten slotte om pilletje ter be vordering van de groei te slikken. Nog een geluk dat die kolos met vreedzame doeleinden zaterdag de léde september aanwezig zal zijn bij de Branders feesten. Het is de bedoeling dat hij komt bekijken wat voor vlees Schiedam in de kuip heeft. Wolders is dan namelijk voor zitter van de jury die op de Grote Markt uit een aantal plaatselijke zwaargewichten de 'sterke man' moet kiezen. Dat is een klus die niet een, twee,.drie gepiept is, maar van lunchtijd tot laat in de middag zal duren. De deelnemers zullen moeten bewijzen met allerlei huzaren stukjes - zoals tillen van auto's en het buigen van stalen staven - dat hun krachtpatserij meer is dan het showen van spierbun dels. Dat zo'n happening ook een lust "is voor het publiek, hoeft eigenlijk geen betoog. Te meer omdat ook Ab Wolders wat staaltjes van zijn kunnen weg zal geven. De winnaar van deze titanenstrijd krijgt niet al leen de titel sterkste man van Schiedam, maar mag ook nog eens meedoen aan de kwartfina les om de Nederlandse titel. Lagerwaard Het idee om dit evenement naar Schiedam te halen is af komstig van Peter Lagerwaard, eigenaar van het gelijknamig sport- en sauna-instituut aan de Lange Haven, en als zodanig feilloos op de hoogte van de sportieve kwaliteiten van Schie- damse sterke geslacht. Toen de vereniging van Horeca Onder- Ab Wolders. nemers Schiedam (HOS), hoor de van zijn ambitieuze plan, werd meteen besloten Lager waard te helpen met de organi satie en financiering. Want al leen al het bij elkaar krijgen van de benodigde til-attributen, als biervaten, auto's, zandzakken en accu's, is een hele klus op zichzelf, om maar te zwijgen over de rest. Titanenstrijd Inmiddels hebben zich via Peter Lagerwaard's Sportschool al een aantal liefhebbers voor de tita nenstrijd aangemeld. Maar er zijn nog een paar plaatsen open. Eventuele gegadigden dienen zich wel te realiseren dat ze goed beslagen ten ijs moeten komen. „Draadnagels die een geintje T.V. DEFEKT? RADIO ABA Videospecialisten 'Groen Links' Schiedam vrijdag een feit SCHIEDAM - De milieu- golf in de landelijke poli tiek heeft Schiedam niet onberoerd gelaten. Ook plaatselijk nemen PPR/ PSP, CPN, EVP en een aantal politiek ongebonde- nen de gelegenheid te baat hun onbespoten karakter te benadrukken via een nieuwe partij: 'Groen Links'. De officiële oprich ting van dit 'Wervend per spectief - zoals de initia tiefnemers het zelf noemen - wordt vrijdagavond 1 september gevierd in de Roo Roosenzaal van het Passage Theater. Het feest is gratis toegankelijk en begint om 20.00 uur met een toespraak van nummer 3 van de landelijke kandidatenlijst van GrodC Links, Ina Brouwer. Zij zal de ideeën van Groen Links toelichten en vervolgens in discussie gaan met de aanwe zigen. Vervolgens zal de oprich tingsakte van Groen Links Schiedam worden, ondertekend en het voorlopige bestuur wor den gepresenteerd. De avond wordt vervolgd met levende muziek. Iedereen die de nieuwe partij wil ondersteunen kan zich die avond aanmelden als aspi rant-lid van de nieuwe vereni ging- Ina Brouwer komt niet alleen het oprichtingsfeest openen, maar is 's middags al in Schie dam. Samen met de raadsleden Ulferd Bruseker en Bart de Lee- de en enkele andere initiatiefne mers van Groen Links Schie dam zal zij bezoeken brengen aan Wilton Feijenocprd, de ver ontreinigde grond in Spaland, de in Schiedam wonende asiel zoekers en aan Huize Franke- land. Met deze bezoeken wordt duidelijk gemaakt welke oplos singen Groen Links voorstaat voor de konkrete problemen waar we ook in Schiedam mee worstelen, zoals werkloosheid, milieuverontreiniging, toene mende intolerantie en bezuini gingen in de zorg voor ouderen. Problemen waaraan zowel in de landelijke als in de plaatselijke politiek veel gedaan moet wor den. Dat betekent meer dan al leen een hokje rood maken. De plaatselijke afdeling van Groen Links zal ook deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezin gen in maart 1990. willen uithalen kunnen we niet gebruiken. Het is een serieuze wedstrijd waarin alleen geoefen de sporters een kans maken", licht voorzitter van de HOS, Frans van Rijsbergen toe. Vol gens Rijsbergen is het opzetten van het evenement een voor beeld van de sterke staaltjes waartoe de plaatselijke horeca in samenwerking met andere aktieve stadgenoten, zoals in dit geval Peter Lagerwaard, in staat is. Opgeven voor de wedstrijd op zaterdag de 16e september, kan bij Sportschool Peter Lager waard, Lange Haven. Ook voor lamellen bellen tel. 4266755-4350518 van 1 tot 1 miljoen stuks v.a. SCHIEDAM - „Sporten, daar trek ik toch zeker ie der weekend een uurtje voor uit. Zo lang doe je wel over het cryptogram in de NRC". Heel wat (oud) leerlingen van Scholenge meenschap Spieringshoek zullen dat onmiddellijk herkennen als een typische Clarenbeekgrap. Mis schien een beetje flauw en nogal voor de hand liggend op het eerste gezicht. Maar pas op, juist in die ogenschijnlijke eenvoud en helderheid toont zich de meester. Relativeringsver mogen is altijd een van de sterkste punten geweest van pater (voor de één) of Edward (voor de ander) Clarenbeek. Dat is waar schijnlijk de reden dat hij een kwart eeuw voor de klas, en dan uitgerekend ook nog eens als docent wiskunde, zo ongeschon den is doorgekomen. „Ik weet het: mijn vak heeft een haast traumatische bijklank. Maar tropenjaren, welnee joh. De leerlingen worden steeds aardiger. Dat is echt waar. Ik zou haast zeggen dat dat komt, omdat ze braver zijn geworden, maar dat klinkt zo stom. In de zestiger-jaren had je een situa tie, dat de leerlingenraad zo on geveer mocht beslissen wat de kleur van de ballpoint van de rector was. In de klassen merkte je er nauwelijks iets van, maar de totale sfeer werd er niet pret tiger op. Die democratiserings golf is voorbij en heeft in de structuur uiteindelijk ook wei nig sporen nagelaten. Nee, ik ga iedere dag met plezier naar school, maar ik moet er meteen bij vertellen dat ik het ook makkelijker heb dan een hele boel anderen. Ik geef niet alleen les, maar ben ook decaan (vak kenpakket- en studiekeuze- be geleider, red.). Dat vind ik een ideale combinatie. Het is boei end om bezig te zijn met jonge mensen, die zoeken naar wat hun toekomst moet worden. Het komt wat theatraal over, maar ik weet niet hoe ik het an ders uit moet drukken. Er is ei genlijk maar één ding waar ik telkens opnieuw tegenop zie: de repetitieweek. Dat vind ik het ergste wat er is. Zo'n uur voor de klas hangen en niets doen". Uitdaging Zijn keuze voor het onderwijs maakte Edward Clarenbeek heel bewust, alleen aanvankelijk in een totaal andere richting. In 1964 kwam de Haarlemmer van origine na een zes jaar durende studie theologie/filosofie en na zijn priesterwijding naar Schie dam als godsdienstleraar: „Van af het begin af aan was het mijn bedoeling om om te schakelen. Ik had alleen op mijn 25ste geen zin om nog full time aan de universiteit te gaan studeren. Ik ben lid van de orde van de Augustijnen. Een aantal* paters daarvan was op verzoek van het schoolbestuur in '61 naar Schie dam getrokken om Spierings hoek - dat toen niet zo goed liep - weer van de grond te krij gen. Eerlijk is eerlijk, ik hoefde nog net niet op de kaart te kij ken waar Schiedam lag, daar hield het ook precies mee op. Het leek me simpelweg wel wat om aan die weder-opbouw mee te werken en ik ben in Tilbuig 's avonds MO-wiskunde erbij gaan doen". „De constante ver andering", noemt Edward Cla renbeek zelf een van de belang rijkste voordelen van zijn over stap naar bewijsbaar en exact: „Leerlingen vragen me vaak of ik er nog wel wat aan vind om steeds hetzelfde te moeten be handelen. Nu heb je in dit vak de vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen altijd andere mensen voor je neus en dat is wat het in princi pe zo leuk maakt. Maar het is natuurlijk nooit prettig als je de stof zo goed kent, dat je met je boek op zijn kop les kunt ge ven, bij wijze van spreken. Wis kunde heeft het voordeel dat er zo ontzettend veel in verandert. Je moet ook als leraar behoor lijk studeren om bij te blijven. Die uitdaging, dat trekt me". Computeren Zijn liefde voor zijn vak, maakt Edward Clarenbeek niet blind voor de nadelen van de over dreven waarde die er nu soms door de maatschappij aan wordt gehecht: „Ik ben hele maal niet voor het idee van de overheid om wiskunde ver plicht te maken. Je loopt dan het risico dat je voor hele crea tieve en begaafde kinderen, die meer de talen- richting uit geo riënteerd zijn, een barièrre op werpt om het eindexamen te halen. Het is ook een overtrok ken idee dat je voor iedere ver volgopleiding wiskunde moet hebben. Computeren bijvoor beeld kun je leren net als auto rijden. Daarvoor heb je het echt niet nodig. De suggestie dat je zonder wiskunde gedoemd bent te mislukken is in strijd met de verhalen van al die oud-leerlin gen die desondanks goed terecht zijn gekomen". Leerfabriek Dat 25-jarig jubileum mag dan een mijlpaal zijn aan Vutten of andere rustige bezigheden waar velen bij zo'n gelegenheid over mijmeren, denkt Edward Cla renbeek nog lang niet. Een evenmin aan een overstap naar een andere school. Die ver knochtheid aan Spieringshoek heeft overigens niets van doen met de macht der gewoonte: „Pater Uytdewael, tot voor kort rector, komt de eer toe, dat hij zijn stempel op deze school heeft gedrukt. Nu na zijn ver trek ben ik de enig overgeble ven pater Augustijn. Maar de sfeer is onveranderd gebleven en daarin voel ik me volkomen thuis. Spieringshoek telt 1000 leerlingen, maar is geen leerfa briek. Je gaat hier niet naam loos ten onder in de massa. De kracht van deze school is, dat er aandacht is voor het individu. Leerlingen worden hier op de goede manier in de gaten ge houden. Of een kind het naar zijn zin heeft hangt af van de organisatie en niet van getal len". Edward Clarenbeek SCHIEDAM - Op scholenge meenschap Spieringshoek vie ren deze maand drie docenten hun 25-jarig onderwijsjubileum. Ter ere daarvan wordt vrijdag 1 september een receptie gegeven in de lerarenkamer van scholen gemeenschap aan de Ter Brugg- henlaan 2-4 tussen 19.00 en 20.15 uur. Het Nieuwe Stadsblad maakte ter gelegenheid van dit driedub bele feest een praatje met pater Edward Clarenbeek, wiskunde leraar, decaan en een van de pa ters Augustijnen die duidelijk hun stempel op Spieringshoek hebben gedrukt. De andere twee jubilarissen zijn de heren Poels en Van Maarle. Drs. H. van Maarle is sinds 1 september 1964 in dienst bij de Spierings hoek als docent Frans. Jaren lang is hij actief als sectiehoofd en coördineert hij de werk zaamheden van het onderwijs voor het vak Frans. Daarnaast is hij actief op tal van andere gebieden van de school. Zo schreef hij een pedagogische verhandeling voor het School werkplan, waarin hij belangrijke opvoedkundige aspecten van het schoolgebeuen naar voren liet komen. Als voorzitter van de voorlopige Medezeggen schapsraad heeft hij belangrijk werk verricht, dat er toe leidde, dat er op Spieringshoek sinds mei 1984 een Medezeggen schapsraad funktioneert. In 1984 nam de heer van Maarle het initiatief om met docenten en leerlingen het Oberufer Kerstspel in te studeren en op te voeren. Sindsdien is hij de inspirerende coördinator, die ervoor zorgt dat jaarlijks dit spel wordt opgevoerd. De heer J. Poels is sinds 1 sep tember 1964 in dienst bij de Scholengemeenschap Sienngs- hoek als docent wiskunde. Bo vendien gaf hij in het cursusjaar 1970-1971 Handelsrekenen en vanaf 1980 enkele jaren Com- puterkunde. Didactiek en me thodiek van het vak Wiskunde interesseren hem zeer, evenals Sterrenkunde en Filosofie. In de jaren zestig nam hij deel aan de Rijnreizen. Sinds die tijd tot op heden speelt hij mee in de voet balwedstrijden van het perso neel. Jarenlang verzorgde hij de puzzle-rubriek in de 'Spiero- graaf (schoolkrant) en in het ouderkontaktblad. Sinds 1984 werkt hij nauw samen met de heer Van Mmaarle voor de op voeringen van het Oberufer Kerstspel, waarin hij zelf ieder jaar een rol vertolkt. SCHIEDAM - Wethou der Aad Wiegman en zijn mannen van het CAI-be- drijf van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam staan in de startblokken. Alleen de lokale politiek moet het licht nog op groen zetten. Als dat is ge beurd staat niets meer de komst van ZDF, Filmnet en de veel besproken 'Ne derlandse' satellietzenders RTV en TV-10 op de Schiedamse kabel in de weg. Een behoorlijk uitge- breiding van het T.V.-aan- bod terwijl de abonnee er geen cent extra voor hoeft te betalen. Dat het allemaal niets kost is onzin. De aanschaf van nieuwe apparatuur om kanaaluitbrei ding te realiseren komt het CAI-bedrijf op 275.000 gulden te staan. Een bedrag dat uit de eigen reserves wordt geplukt. De eenmalige aanvoerkosten van het ZDF-programma liggen tegen de 60.000 gulden, maar worden gecompenseerd door de inkomsten van de nieuwe zen ders. 'Bovendien', zegt de porte feuillehouder van financien en ONS, „ZDF halen we samen met Rotterdam hier naar toe. We delen de kosten". ZDF verdween met de komst van Nederland 3. De terugkeer van ZDF moet veel Schiedam mers plezieren. „Er hebben toendertijd nogal wat verbolgen kijkers aan de telefoon gehan gen, aldus wethouder Wiegman. 30 kanalen Mari Dingenouts, voorlichter bij de ONS, spreekt van last mi- nute-werk bij het CAI-bedrijf: „RTV begint begin oktober, TV-10 start een paar weken la ter en ook op ZDF hoeven de kijkers niet lang te wachten. De rest komt later. We hebben nu 18 kanalen voor de TV en 23 voor de radio. We streven er naar dat op een gegeven mo ment zowel voor radio - als TV - programma's 30 kanalen be schikbaar zijn. Gezien de toe komstige ontwikkelingen die stormachtig zijn in medialand geen overbodige luxe zou ik zeggen. Een paar jaar geleden vierden we 10 jaar kabeltelevi sie. Als ik kijk wat er toen was en nu is. Hoe voortvarend het allemaal gaat! Hoe de techniek inspeelt op de veranderingen. Aad Wiegman die zelf vrij wei nig TV kijkt vindt het de nor- maalse zaak van de wereld dat de "Schiedamse kabel gewoon moet doorgeven wat er door te geven valt. „Ik geloof dat de nieuwe zenders een behoorlijk aantal populaire programma's te bieden hebben. Moeten we dan 'nee' tegen zeggen. We heb ben de kabel niet voor niets". In Schiedam is elke woning aangesloten op het kabelnet. Daarmee neemt de Branders- stad een van de kopposities in Nederland in. Dingeouts: Ge middeld ligt het rond de 80 per cent. Wij zitten aan de 100. Dat komt omdat we vrij vroeg de kabel hier hebben geintrodu- ceerd. Behalve de vier eerder genoem de zenders, komen er ook twee zogenaamde 'special interest programma's' op de kabel. Na melijk The Children's Channel' (voor de jeugd) en Discovery Channel (populair wetenschap pelijk). Hiervoor moet extra be taald worden. ISchledam Is netl parijs Jubllaum Bu Nlauwlandfl SVV mlst| parlodettteM TSN toarnoofl i Wethouder Aad Wiegman. Wij helpen direktll! Tel. 4260778-4733961 Bron: KNMI VRIJDAG 01/9 ZATERDAG 02/9 ZONDAG 03/9 zonnige perioden el en toe zon zonnige perioden droog droog droog min. 13° mtdd.temp. 20° min. 10° mtdd.temp. 18° min. 10 midd.temp. 18° wind: N-3 wind: NW-4 wind: NW-4 'Getallen zijn niet alléén zaligmakend' Groenelaan 95 fwntoop mm mj Ook toot uw vtomthkm on kootkooton. kunt u Groanalaan 26, Schiadam Pr. Handrikatraat 2, Vlaardingan Tevens verkoop van jalouzleën, rolgordijnen, zonnfechermen, rolluiken etc. 't wordt weer tijd mijn haar lijkt weer kamerbreedtapijt dus maar weer hard gerend naar de allerbeste tent want daar knippen ze zowaar ieder gewenst model in m'n haar! DAMES- EN HERENKAPSALON Schiedamseweg 41c, Kethel, telefoon 4700868 Atwerfcing ±25 mogall|Mwd«t Ook kottlngformulloren Hul on breng ipoodioivlcel DRUKKERIJ GR0EN00RD Westvest 36, Schiedam Ct Tel. 010-471 54 96 Fax 010-473 15 91 5 Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorging en bejaardentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12 - Tel. 010-4703033 Kabel biedt straks totaalpakket

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1