Zwitserse kunstenares over nieuwe woon/werkplek: Harpe Davids stevig in het zadel GROEN LINKS ORANJE 16.50 STERK IN DE KAMER, STERK IN SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland: Een kwarteeuw tobben Jubileum programma Inschrijven voor waterspelen tijdens De Brandersfeesten SCHIEDAM - Yogalessen kunnen in het kleine gym nastieklokaal nauwelijks serieus gegeven worden, want op hetzelfde ogenblik oefent in een zaaltje er naast een jazzband. Ook de gebedsdiensten in een bovenzaal van de Magna- lia Deikerk aan de Albar- dastraat worden bij voort during gestoord door 'aardse' klanken. Afkom stig van 'buurvrouw' Buurthuis Nieuwland, waar de gereformeerde kerk al een kwart eeuw een verstandshuwelijk mee heeft. Bouwtechnisch ge zien vindt Marcelle Jansen het onderkomen voor so ciaal- en kuituur werk in Nieuwland elleding. Over al kleine kamers die via vele lastige trappen en gangen te bereiken zijn en waar je niets mee kunt be ginnen en O zo gehorig. Buurthuis Nieuwland viert straks feest en de zorgen voor morgen worden even opzij ge zet. Een van de leidinggevende figuren in het buurthuis, Mar celle Jansen, noemt de feest- week vol aktiviteiten dan ook treffend een 'betrekkelijk' ge noegen. Vijfentwinitg jaar aktief in wijk waar de problemen zich opstapelen. „Hoe lang nog", vraagt de staf zich openlijk af. Lokatie De problemen: Buurthuis Nieuwland wil naar een andere lokatie waar zowel peuter-, jon geren-, als ouderenwerk goed kunnen gedijen. Met andere woorden: aktiviteiten voor Nieuwlanders van nul tot hon derd jaar. Jansen (zakelijk): „Om te begin nen: het peuterwerk wordt bij ons weggehaald. We zitten op verschillende lokaties, waarvan een aan de De Meesterstraat en de ander aan de Piersonstraat. Binnenkort wordt alles gecen treerd bij Het Startblok aan de Van Haarenlaan. Maar een ding moeten we niet vergeten: het peuterwerk wordt weggehaald bij het sociaal-cultureel werk. Waar het wel thuishoort. Je krijgt namelijk niet alleen de kinderen binnen, maar ook de ouders." „We staan op de begroting voor een nieuw gebouw, maar als dat pas over tien jaar gerealiseerd wordt, dan mogen we zeer blij zijn. De gemeente zegt ook dat het peuterwerk op een onver antwoorde wijze is gehuisvest in de voormalige noodschool aan de Piersonstraat. Dat de stenen naar beneden komen. Makkelijk gezegd hoor, maar er klopt geen hout van." Aladdin De prorblemen: Buurthuis Nieuwland wil dat extra perso neel wordt aangetrokken voor jongerencentrum Aladdin (on derdeel van dezelfde stichting als het buurthuis, red.). Jansen (teleurgesteld): „Het jon gerenwerk in Buurthuis Nieuw land moet gescheiden worden gezien met Aladdin. In Aladdin (de voormalige Mastenbroek- school, red.) zitten randgroep jongeren die niet alleen uit Nieuwland komen, maar uit heel Schiedam. Het heeft een stedelijke functie gekregen. In het buurthuis komen jongeren een partijtje tafeltennissen of darten, als er ruimte en tijd voor is. In Aladdin is dat an ders. De jongens en meisjes al daar moeten vakkundig bege leid worden. Die bereik je niet met een paar spelletjes. Een cul tureel werker, een maatschappe lijk werker en een beheerder zijn hard nodig. Dan krijg je iets goeds van de grond." „De eerste jongerenwerker hield het na een jaar voor gezien. Lo gisch met 200 man om je heen. Dat kan je niet aan. De tweede was binnen enkele maanden weg. Daarna kwam John Roos, niet door de gemeente aange steld, maar als vrijwilliger. Na een vechtpartij met rivaliseren de groepen uit andere steden, knapte Roos enorm af op het centrum. Hij is sinds december weg en niet meer terug ge keerd." Bezuinigingen De problemen: bij Buurthuis Nieuwland wordt bezuinigd op personeel. Jansen (fel): „We zijn de eerste die zo gepakt worden. Er wordt niet gezegd: jullie moeten 70.000 bezuinigen. Zoek uit waar gesneden kan worden. Welnee: er wordt gezegd: me vrouw A. kan wegens ziekte haar half-time baan niet meer vervullen. Dat scheelt zoveel. En mevrouw B gaat korter wer ken, dat is zoveel. Maar voor al die uren die wegvallen komt niemand in de plaats. We heb ben al een jaar een vacature open voor een jongerenwerker voor Aladdin, maar die is door de gemeente bevroren." „Ik vraag me weieens af: we zit ten in de moeilijkste wijk van Schiedam. Stadsvernieuwing, migranten, randgroepjongeren, vergrijzing, enzovoorts. En bij ons wordt voor het eerst deze 'bezuinigingstechniek' toege past. Niet te geloven toch. Per soneelsbeleid? We kregen op een gegeven moment mevrouw Pauw van de St. Joris Doele op ons afgestuurd. Begrijp me goed: het gaat niet om de per soon zelf, maar ons eigen perso neelsbeleid mogen we ook al niet voeren. Het is natuiurlijk altijd maar afvragen of iemand in het team past." SCHIEDAM - De fase van het leerlingschap heeft ze net achter de rug. Hoe wel, uitgeleerd raak je nooit, geeft ze volmondig toe. De uit Zwitserland af komstige beeldhouwster Ursula Kanzig (33) be hoort niet tot de plaatselij ke 'happy few'. Daarvoor woont ze hier te kort. Tijd om haar uit de vergetel heid te ontrukken! Alhoe wel, we moeten niet over- Het Nieuwe Stadsblad drijven. Reikt haar be kendheid in dit dorp aan de Waterweg niet verder dan elke andere 'gewone' inwoner, in Rotterdam kunnen de kaarten na een één maand durende expo sitie in het Credit Lyon- naisgebouw aan de Cool- singel best anders liggen. Vanuit haar pittoreske woning aan de Schie volgt ze op veilige afstand alle gebeurtenissen in het Schiedamse die min of meer met haar werk te maken heb ben. „Paalman met z'n emmer tje", herhaalt ze tweemaal met een diepe zucht. „Een voor beeld van Nederlandse toleran tie en acceptatie". Onbegrip dus van de kant van de bijna één jaar in Nederland wonende kunstenares. „Een keer, in Em- meloord, had ik voor een expo sitie een reliëf gemaakt dat op een totale mislukking uitliep. Eenmaal opgehangen liepen de diverse kleuren verf in elkaar over. Een bezoeker merkte op: 'Het gezicht vind ik mooi, de rest iets minder'. In mijn vader land zou het, terecht overigens, door kunstliefhebbers volko men afgebrand zijn". Grafstenenbusiness Met enige regelmaat wordt het Nederlandse kunstklimaat met het Zwitserse vergeleken. Een onontkoombaar gespreksonder werp. Kunst is in het land van bergen, meren, melk en choco lade onlosmakelijk verbonden met ambachtelijke werkzaamhe den. Zürich geldt als stad waar het allemaal gebeurt. 'Kunste naars' aldaar storten zich en masse op de grafstenenbusiness. Daarin is goud te verdienen, zegt Ursula Kanzig. „Een schil derij, een beeld, het zal de Zwit ser een worst zijn. Maar voor een grafsteen, het liefst een van dezelfde kwaliteit als zijn buur man heeft, daar wordt de porte monnee ver voor opengetrok ken", vertelt Kanzig. „Vanuit het Duits vertaald zou ik het daarom ook geen kunst maar kunsthandwerk willen noemen. Houtje Wie de grafstenen links laat lig gen, bijt op een houtje weet de import-Schiedamse maar al te goed. Haar carrière loopt paral lel aan de levenslijn van een Amerikaan: van bordenwasser tot miljonair. Ze lacht: „Ik voel me hier inderdaad miljonair. Ik heb een prachtig atelier en kan me door de steun van mijn man Paul helemaal concentre ren op mijn werk". Haar atelier heeft alles weg van een 'coure' in Parijs. Buiten drukke werkzaamheden (haar buurman zamelt papier en oud ijzer in), maar tussen de hoge muren van de binnenplaats heerst serene stilte. „We zijn laatst naar Frankrijk geweest, maar toen we terug kwamen dachten we: waarom zijn we ei genlijk weggegaan? Dit is petit Paris". Steengroeven Ursula Kanzig spreekt, haar ac climatiseringsperiode van twaalf maanden in acht geno men, goed Nederlands. Heim wee naar die Schweiz is er na tuurlijk ook. „De rust, de ruim te en het eten. Dat zijn nog van die dingen die ik hier wel mis. En het bijeensprokkelèn van stukken steen. Dat gaat hier wat moeilijker. Zoveel steengroeven zijn hier niet". SCHIEDAM - De Stich ting Buurthuis Nieuwland viert in de week van 8 tot en met 15 september haar 25 jarig bestaan. Nadat er eerst een receptie voor ge nodigden is op vrijdag 8 september, barst het feest de volgende dag in al haar hevigheid los. Wethouder Luub Hafkamp is uitgeno digd om het startschot te geven, maar de leiding van Buurthuis Nieuwland be twijfelt, gezien de slechte verhoudingen de laatste tijd, of de wethouder wel komt. Programma overzicht: zaterdag 9 september 11.00 - plm 16.30 uur. Feest voor de wijk met medewerking van O.B.K., clown Ricky, De Ama zing Stroopwafels, De Matino's omgeving buurthuis, maandag 11 september 09<30 - 11.30 uur. Loop-in voor vol wassenen kinderopvang, (om geving) buurthuis 15.15 - 16. 30 uur loop-in 4 t/m 12 jaar (omgeving) buurthuis 19.30 - 22.30 uur dansgala (om geving) buurthuis dinsdag 12 september 09.30- 11.30 uur Loop-in voor volwas senen kinderopvang buurt huis 15.15 - 16.30 uur loop-in 4 t/m 12 jaar buurthuis 19.00 - 23.30 uur sjoeltoernooi buurthuis woensdag 13 september 09.30 - 11.30 uur Loop-in voor volwas senen (internationaal creat.) kinderopvang buurthuis 09.30 - 11.30 uur kindertheater - 4 jaar peuterzaal 14.00 - 18.00 uur fietstocht voor kinderen zie fietsroute en vol wassenen met picknick grasveld buurthuis 19.30 - 21.00 uur tienerfeesta vond buurthuis donderdag 14 september 09.30 - 11.30 uur Loop-in voor volwas senen kinderopvang buurt huis 15.15 - 16.30 uur loop-in 4 t/m 12 jaar buurthuis 19.00 - 23.30 uur darttoemooi buurthuis vrijdag 15 september 20.00 uur slotfeest met medewerking van Fashion, clown Ricky en Tem po Doeloe. D.C. De 4 Molens. SCHIEDAM - De Bran dersfeesten - die ditmaal worden gehouden in de week van 16 tot en met 24 september - zullen meer dan ooit in het teken van het water staan. Dat de or ganisatoren van het evene ment daarbij weer volop re kening hebben gehouden met de ondernemingszin en sportieve aard van ae Schie dammers, spreekt daarbij haast vanzelf. Ook nu wordt het publiek volop in de gele genheid gesteld om mee te doen. Voor de volgende drie onderdelen kan de komende week ingeschreven worden: - Watersteekspel (zaterdag 16 september) een 'waterver sie' van het middeleeuwse steekspel te paard - Boegsprietlopen (zondag 17 september) lopen over een verlengde boegspriet en weer terug - Branderszakslaan (zondag 17 september) een 'waterver sie' van het aloude kussen gevecht. Een individuele speler is niet verplicht om aan alle drie de onderdelen deel te nemen. Een team (van mi nimaal 3 spelers) is dit ech ter wèl en strijdt derhalve mee om de ploegenprijs, 'De Branderscup', een wisselbe ker die ook het volgende jaar verdedigd dient te wor den. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij de VVV, Buitenhavenweg 9, Schiedam. De inschrijving eindigt op woensdag 13 sep tember 1989. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n Borrel van klas»» voor aan lage prija Jonge Smeets 35% Vieux Touron 35% per liter 16.95 Geboren: Vincent, z.v. Bon- gaards-Sprong; Tiffany, d.v. Plooij-v. Persie; Sander W. M. z.v. Roeling-Bouwens; Brian M. G. z.v. Hut-Nieuwenhuijze; Carlo L. A. z.v. Cattaneo-v. Rijswijk; Numan, z.v. Yildirim- Yildirim; Miriam, d.v. Efrem- Efrem; Erhan, z.v. Altinkaya- Altinkaya; Kelly, d.v. Lucas- Broekhuizen; Jeffrey L. z.v. Nan-v. Halem; Tahsin, z.v. Sa- hin-Sahin; Patrick R. z.v. Steen- bergen-Kleihorst; Ricardo A. H. z.v. Voorwald-Kruining; Sami- ra, d.v. Hazgui-v. Grevenhof; Priscilla, d.v. den Uijl-Kosten- se; Michael C. z.v. Hoogen- doorn-Bakker; Frouke A. M. d.v. Heuvelman; Celine, d.v. Kuiters-Pauw; Martijn J. z.v. de Jong-Wiskerke; Samantha, d.v. Boers-Van der Ven; Angel C. d.v. v. Leijden-Schramade; Lars, z.v. Stam-Reuvers. Ondertrouwd: J. de Boden 24 jr. en M. P. J. Winkelman 24 jr.; R. Brandei 35 jr. en M. L. C. M. van den Berk 37 jr.; A. C. Craane 37 jr. en L. A. Idema 22 jr.; M. Croese 27 jr. en A. V. van Wagtendonk 31 jr.; H. A. Jansen 23 jr. en M. van der Meijden 24 jr.; A. P. de Jong 23 jr. en E. van Vliet 21 jr.; B. S. M. Schouw 26 jr. en Y. C. M. Olsthoorn 21 jr.; J. W. Willem- se 24 jr. en A. G. L. de Koning 20 jr.; R. A. Jansen 34 jr. en M. W. Huijgen 32 jr. Gehuwd: A. Dowdalls 24 jr. en C. J. S. de Jonge 27 jr.; R. A. Martodimedjo 22 jr. en M. A. N. Moesa 24 jr.; N. J. C. Com- panus 26 jr. en E. N. Appelius van Hoboken 24 jr.; C. de Raad 22 jr. en M. K. Mak 20 jr.; F. J. H. Adriaansens 26 jr. en C. N. J. M. Mariman 25 jr.; R. Streijl 26 jr. en P. W. Goossens 21 jr.; P. Colenbrander 26 jr. en C. Koogje 24 jr.; J. Huijgens 24 jr. en Y. van Es 21 jr.; M. A. C. Schoenmakers 24 jr. en A. M. van der Plas 23 jr.; W. Weer gang 62 jr. en A. Perez 37 jr.; C. J. M. van der Graaff 30 jr. en J. M. Jansen 19 jr.; R. van Rijsin- ge 25 jr. en A. H. van Keimpe- ma 23 jr.; M. C. P. Scheefhals 25 jr. en M. M. de Kok 25 jr.; D. Helder 28 jr. en N. M. Her- laar 25 jr.; L. Luit 33 jr. en J. H. M. Bink 25 jr. Overleden: W. Coumou, vr. 85 jr. geh. gew. met T. L. A. Mi neur; G. C. A. van Geene, man, 80 jr.; S. J. Boere, vr. 86 jr. geh. gew. met J. Knol; L. C. H. Mann, man, 68 jr.; D. Robbe- mond, man, 85 jr.; J. H. Zijt- veld, vr. 82 jr.; N. de Wildt, vr. 92 jr. geh. gew. met F. Soomer; G. Gebraad, vr. 89 jr. geh. gew. met A. van Vliet; J. C. Pape, man, 63 jr.; A. E. J. Sinck, vr. 70 jr. echtg. van J. Koppenha gen; L. A. Poppelier, man, 86 jr.; G. Brandt, man, 76 jr.; H. T. de Raaij, man, 88 jr. SCHIEDAM - Muziekvere niging Harpe Davids zorgde zaterdag onder leiding van dirigent C. P. Kramer voor een klinkend onthaal van de gasten in het Ponypark Slagharen. Week in, week uit zijn er allerlei evene menten in het sterk ver nieuwde park. Vorig jaar bleek de aanwezigheid van koren en orkesten in de weekends een attractie die door de bezoekers erg werd gewaardeerd. Dit jaar is er elk weekend daarom nog meer muzikaal amusement. Er komen in de loop van het seizoen meer dan 100 orkesten naar Slagharen, tientallen koren en boven dien folkloristische volks dansgroepen. Harpe Da- vinds trad een aantal keren op en kreeg tenslotte uit handen van Tonny Leerink, de gastheer van het Pony park een bokaal als herin nering aan deze dag. Ondergetekenden ondersteunen het initiatief van de PSP, CPN, PPR, EVP en niet politiek gebonden personen om in navolging van de landelijke ontwik kelingen ook in Schiedam GROEN LINKS op te richten. Deze nieuwe politieke formatie heeft de mogelijk heid in Schiedam een sterke, groene én linkse stem te laten horen, een eind te maken aan de versnip pering binnen links en de verstarde gemeentelijke politiek te doorbreken. Meedoen met GROEN LINKS? Kom dan naar de oprichtingsvergadering: VRIJDAG 1 SEPTEMBER in het PASSAGETHEA TER (Roo Rozenzaal), AANVANG 20.00 UUR, met een openingswoord door INA BROUWER. Feest vanaf ongeveer 22.00 uur. HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 2SJAA* WJ0M* m uw SUWtT Feest met een bijsmaak Schiedam is net Parijs UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-01-89 per liter 16.50 bij 12 flessen, 4 fi AA per liter I WiVV bij 12 flessen, per liter U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 telefoon 4265997 Harpe Davids krijgt de bokaal uitgereikt. Recep Aloe, Albert Bons, Ulferd Bruseker, Jetske van den Burger, Nikolaj Die- lemans, Wendy Donkers, Paul Dries, Ron van Duppen, Eric Dijkhuizen, Paul Emonts, Tjidde op 't Ende, Jan Goed, Cuun Groenewegen, Peter Hagedoorn, Jolie Hakkert, Pierre den Hartog, Koos den Hartogh, Loek Hoek, Anke Hoes, Yvonne Hontelé, Jan van de Horst, John Hotz, Ed Kaptein, Sigrid Keersema, Kor Kegel, Metsie Kokee, Koos Kortland, Bart de Leede, Netta van 't Leven, Marianne Looyen, Peter Meuidijk, Sies Meuwese, Wilma van Mil, Dienie Nesse, Bea Oomens, John Ouwendijk, Marleen Peeters, Riet van de Pluym, Steve van de Pluym, Jos Poolman, Gé van de Ploeg, Hannie Rennen, Ineke Roosenburg, Gijs van Rij, Hans Schoenmakers, Loes Schrijvers, Fer Schroeders, Koos Slob, Gerard Sparla, Martin Swart, Aad van der Tang, Jan Timmner, Cor van de Toorn, Aad de Wolf, Andrê Woutersen, Bert Woutersen. Meer informatie: Bea Oomens, tel. 4734408.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 3