Het weer APK A WD-leider Verhulsdonk verklaart zetelverlies Schiedam Roeit trekt 25.000 toeschouwers xi 0.75 Landelijke primeur voor Schiedam 250.- Aanhang Janmaat groeit fors in Schiedam s Stadsblad Zuid-Holland 3L _li GROTE BEURT VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1989 41e JAARGANG, NUMMER 72 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 De vijf Schiedamse horeca-ondernemers die samen met Amstel het Bockbierfestival organi seren. SCHIEDAM - Het aller eerste bockbiertje van 'pilsgigant' Amstel wordt op woensdag 4 oktober in Schiedam getapt en ge dronken. Heel misschien is die eer voorbehouden aan VVD-kanon Hans Wiegel, maar zo'n heer schap is niet direkt op af roep beschikbaar. Afwach ten dus. In ieder geval wil len de vijf organiserende Hoogstraat-cafè's samen met de bierbrouwerij er landelijke bekendheid aan geven. Een sfeervolle loka- tie is al gevonden: de Ko renbeurs. Als alles volgens plan verloopt, wordt het eerste bockbiervaatje 's middags om drie uur per schip aangevoerd en op de kade, onder toeziend oog van de brandersknecht, op haar smaak getest. De horeca-ondernemers Jan Leermakers (Proosje), Rob van Vliet (Pacha), Pim Zaal ('t Paard), Peter Jacobs ('t Stapper tje) en Henk Post (tapperij Het Weeshuis) zijn het over een ding eens. Schiedam moet geen eendagsvlieg worden. „Als we het goed aanpakken, is de kans groot dat we volgend jaar weer het eerste bockbiertje hier krij gen. Toch een leuke reclame voor de stad", zegt Rob van Vliet die niet kan inschatten hoeveel mensen er van buiten zullen komen. De introductie van het donkere vocht, dat maar twee maanden per jaar verkrijgbaar is, wordt geen fees tje voor de landelijke elite en de plaatselijke notabelen. ,,'s Avonds organiseren wij het 'Bockbierfestival' in de Koren beurs. Iedereen is welkom. De entree bedraagt tien gulden, dat is inclusief drie consumpties", verduidelijkt Jan Leermakers. „Alles wordt perfect aange kleed", vervolgt de eigenaar van de Pacha. „En er is muziek. De Bigband Nieuwe Waterweg Noord van Cees Matla speelt en er is een looporkest om de pau- ze's op te vullen. Verder is er een snackstand en natuurlijk bokbier van zes grote en mid delgrote merken als Heineken, Oranjeboom, Gulpen, De Rid der en natuurlijk Amstel, dat onze hoofdsponsor is". Kleine groep De vijf horeca-ondernemers die op de Hoogstraat hun brood verdienen, hebben bewust de club klein gehouden. „Daar is niks verkeerd aan", vindt Leer makers. De groep wordt anders veel te groot. We kunnen moei lijk met z'n tienen op een rijtje in de Korenbeurs gaan staan. Zo groot is het daar nu ook weer niet". De uitbaters zien nog een groot bijkomend voor deel. Van Vliet: Ik geloof dat zo'n festival andere onderne mers prikkelt om ook aktivitei- ten te organiseren. Dat gebeurt overigens steeds meer moet ik zeggen. Kijk naar Klein Thalia en Dirty Henry. Die hebben met een paar collega's iets op de Grote Markt op poten gezet. Leermakers geeft een ander voorbeeld: „Unie, Proosje en Juan le pins sponsoren de drij vende biervilt die tijdens de Brandersfeesten in de Lange Haven ligt en waarop muziek groepen spelen". Het brengt Van Vliet op een onderwerp wat hem al langer dwarszit. „Weet je wat ik niet begrijp: dat de Amstelbropn met 't Vier kantje en 't Sterretje helemaal niks doen op de Koemarkt. Dat t vind ik doodzonde, het is toch een geweldige plek". Volgens Leermaker en Van Vliet vloeien alle aktiviteiten voort uit de HOS, de Schiedam se horecaverenigingen waar het op z'n tijd hard wil waaien en onweren. Van Vliet: „De HOS bewijst zijn waarde, want het Bockbierfestival is niets meer dan een uitvloeisel van een HOS-aktiviteit. Via de HOS le ren we elkaar kennen en spre ken over tal van zaken. Zo zit dat. Café Restaurant 't VIERKANTJE Broersvest 1 - Tel. 4731924 legt nu het accent op het eetgebeuren. Onze chef-kok beveelt aan: o.a. VERSE ZEEUWSE MOSSELEN bereid op div. manieren. Vanaf heden ENGELS EN CONTINENTAL ONTBIJT SCHIEDAM - Woens dagavond - Adrie Reijn- hout van D'66 wrijft in Zaal Irene, waar de uitsla gen werden bekendge maakt, in zijn handen. „Zoals het er nu uitziet zouden wij mogelijk in Schiedam bij de gemeente raadsverkiezingen vier ze tels kunnen behalen. Ik ben daar zeer blij mee. D'66 knokt voor het mi lieu, dat wordt gewaar deerd. De PvdA voert een tweeslachtig beleid. Dat wordt niet gewaardeerd ge zien hun verlies van ruim vier percent. Dadelijk kun nen we nog die mooie frac tiekamer van de WD krij gen als we derde partij in Schiedam worden". WD-leider Gerard Verhuls donk lacht als een boer die kies pijn heeft. „We hebben behoor lijk op ons donder gehad, ook in Schiedam. We zijn net Feije- noord. Goeie spelers op de mat, alleen we zijn nog geen team. De trainer hoeft niet weg. Hoogstens heeft hij wat grijze haren erbij gekregen. Groen Links is met een zetel in Schie dam afgestraft. D'66 mag van mij betreft onze kamer hebben. Ons gaat het om de inhoud en niet om het uiterlijk". PvdA-fractievoorzitter Ge Brouwer kijkt sip. „De opkomst is bijna zeven percent lager dan in '86. Daar ligt ons verlies. Meestal scoren we bij grote ver kiezingen het hoogst, leert ons de ervaring. Dat zou betekenen dat wij bij de gemeenteraads verkiezingen een a twee zetels verliezen, als we niks zouden doen!" Siem Rosman, voorman van het CDA, glundert. „We hebben het aantal zetels gestabiliseerd. Dat is prachtig. Het is moeilijk om de nationale verkiezingen, plaatselijk te vertalen. Ik denk wel dat er bij de gemeenteraads verkiezingen een zeteltje meer te behalen valt". Bart de Leede van Groen Links ondergaat de uitslag op de tee vee laconiek. Hij is moe van een dag hangen op het stembu reau: „Landelijke verkiezingen moeten we niet lokaal interpre teren. Een voorbeeld: PPR/PSP en CPN kwamen bij de Tweede Kamerverkiezingen in '86 uit op ruim drie percent, terwijl we bij de gemeenteraadsverkiezin gen op ruim zeven percent za ten. Als we de twee landelijke met elkaar vergelijken zijn de groenen in Schiedam van 3,3 naar 4,8 percent gegaan. Winst dus". r\ Het merendeel van de plaatselijke politici gaf er kennelijk de voorkeur aan om thuis voor de buis de uitslagen van de verkiezingen af te wachten. Zaal Irene waar een verkiezingsfeest was georganiseerd bood een wat lege aanblik. Wethouder Chris Zijdeveld(PvdA) was niet merkbaar onder de indruk van het verlies van zijn partij. SCHIEDAM - Meer dan dui zend Schiedammers hebben hun stem uitgebracht op de Centrumdemocraten. In verge lijking met de landelijke verkie zingen in '86 is dat een stijging van ruim twee percent (910 stemmen). De meeste stemmen op de extreem rechtse partij van Janmaat werden uitgebracht in de twee bureaus die gestatio neerd waren in de openbare ba sisschool 'Het Startblok' aan de Van Haarenlaan (89 stemmen). De Schiedamse politici reageer den woensdagavond geschokt, maar niet verrast op het succes van de Centrumdemocraten. Gerard Verhulsdonk: „Het ver baast de VVD niet. Wat wij om ons heen horen is een hoop on tevredenheid onder de mensen. Vooralde kansarmen zetten zich op deze manier tegen de maatschappij af. Gé Brouwer (PvdA): „Het is een teken aan de wand. Verrechtsing slaat toe in die wijken waar ook onze achterban zit. We moeten eens goed gaan nadefhken hoe we dit grote probleem gaan aanpak ken. Ik hoop via onze eigen par tijleden de CD-stemmers te be reiken. Dat lijkt mij de beste oplossing. SCHIEDAM - Zaterdag 9 september organiseert Zeekadetkorps 'Jacob van Heemskerck' uit Schiedam voor de negende achter eenvolgende maal het sportevenement 'Schiedam Roeit'. Wat in 1981 uit het idee van een kadet en diens vader, om het korps wat meer in de belangstel ling te brengen, is opgezet als kleine en becheiden krachtmeting tussen enke le Schiedamse bedrijven en instellingen, is in negen jaar uitgegroeid tot een groots nautisch sportfestijn dat zijn gelijke niet kent. Dat de opzet geslaagd mag he ten blijkt wel uit het feit dat er jaarlijks steeds weer meer roei- ploegen mee willen doen, en een schatting leert ons, dat er de afgelopen jaren zo'n 2.500 roei ers de wedstrijdbaan hebben af gelegd, daarbij aangemoedigd door ongeveer 25.000 enthou siaste toeschouwers. De roeiploegen bestaan uit Schiedamse bedrijven, vereni gingen en instellingen. Iedere ploeg bestaat uit twaalf roeiers en een roerganger, met een mi nimumleeftijd van zestien jaar. De bemanning kan geheel uit heren, geheel uit dames, of uit een gemengde samenstelling be staan. Na een loting komen er per heat steeds twee sloepen te gen elkaar uit. De wedstrijd- baan bestaat uit een recht stuk met een lengte van ongeveer 250-300 meter. Om het niet te gecompliceerd te maken voor de roeiers is er in de wedstrijd- baan geen keerpunt aange bracht. De sloep met de snelste tijd is uiteraard winnaar. Onder de deelnemers kunnen we onder andere noemen scheepsbouwers, zeeverkenners, woningbouwers, stamgasten, karnavalsvierders, ingenieurs, bewonersverenigingen, perso neelsverenigingen en gemeente ambtenaren. Training Om de kansen een beetje gelijk te houden, en om te wennen aan de sloepen, worden alle roeiploegen in de gelegenheid gesteld om een keer bij de zeek- adetten te komen oefenen. Dit gebeurt onder de deskundige begeleiding van de instructeurs van het Zeekadettenkorps. Op 2V i 2 deze manier raken de roeiers een beetje vertrouwd met het materiaal en wedstrijdbaan waarmee ze op negen september gaan proberen te winnen. Het roeien gebeurt in de negen me ter lange b-2 sloepen, waarvan het Schiedamse korps er vier bezit. Deze sloepen zijn 2,5 me ter breed, en wegen ca. twee ton. De riemen zijn ca. 4,5 me ter lang en wegen ongeveer 6 kilo. Voorhaven 'Schiedam Roeit' vindt plaats op zaterdag 9 september in en rond de Voorhaven (Schiedam Zuid), nabij de buitensluizen. Het grote Korpsschip van de Zeekadetten, het oud-beton- ningsvaartuig 'Spica' is voor deze manifestatie verhaald van haar vaste ligplaats aan het HCG-terrein aan de Wilhelmi- nahaven, naar de Voorhaven, waar zij afgemeerd ligt net ach ter de sluizen (de fel gele mas ten vallen onmiddellijk op!). Voor de Zeekadetten begint de dag met de diverse voorberei dingen, maar de eerste roei-heat begint om 13.00 uur. Om onge veer 16.00 uur is er een vriend schappelijke wedstrijd tussen de winnaar, en de Zeekadetten, die niet meedingen naar de prijs. Wethouder Wiegman zal ten slotte om ongeveer 16.15 uur de prijzen uitreiken. Gedurende het gehele 'Schie dam Roeit' evenement is de 'Spica' toegankelijk voor pu bliek, die het schip eens kunnen bekijken, of het roeien willen volgen. Ook is er aan boord een toko ingericht, waar tegen lage prijzen diverse hapjes en drank jes verkocht zullen worden. Organisatie Zeekadettenkorps 'Jacob van Heemskerck' is een vereniging voor jongens en meisjes tussen de elf en vijftien jaar, met als hoofddoel om deze jongeren wat meer vertrouwd te maken met de vele facetten van het watergebeuren in Nederland. Dit doen zij door zoveel moge lijk het water op te gaan om te zeilen of te roeien, maar ook door actieve excursies op vaar tuigen van havendiensten, koopvaardij en marine. Op de korpsmiddagen wordt verder nog de tijd doorgebracht met al van activiteiten die met varen te maken hebben. Maar ook de handen uit de mouwen steken hoort daarbij, -want de kadetten leren ook om al het eigen mate riaal en vaartuigen te repareren 'Schiedam Roeit'. en te onderhouden. Vele zeil en andere kampen, en prakti sche lessen op het gebied van navigatie, vaarreglement en vaarbewijs, schiemannen (dit is o.a. het maken van knopen en steken), zeilen, betonning, ma chinetechniek en tal van andere activiteiten, waarbij de kadetten in groepsverband bezig zijn, en van met elkaar leren en werken. Hiervoor heeft het zeekadet korps de beschikking over een grote vloot vaartuigen van di verse afmetingen, waaronder ook de zeilkotter 'Wilhelmina' en de ondiep-water mijnenveger 'Van Versendaal' onder vallen. Opererend op de zaterdagmid dagen vanaf het oud-beton- ningsvaartuig 'Spica', dat nor maal gesproken afgemeerd ligt in de Wilhelminahaven aan de steigers van de HCG, gaan de kadetten zo vaak mogelijk het water op met de grote B-2 sloe pen, die daarmee de ruggegraat vormen van het zeekadettenle- ven. Na 'Schiedam Roeit '89' zal de 'Spica' nog enkele weken in de Voorhaven blijven. Dit in het kader van een ledenwerfactie, waarbij er een open schip is. Voor die jongeren die eens wat meer over de zeekadetten willen weten, een uitstekende gelegen heid om eens een kijkje te ne- A. men, en zich te laten voorlich ten. Alleen, met een paar vrien den of vriendinnen, of met ou ders. Voor verdere informatie kan men altijd na kantooruren bel len met de commandant van het Zeekadettenkorps, ir. R. J. van Ewijk, 010-4349716, of met de eerste officier, ir. L. van Ewijk, 010-4268458. PRINT HOP CHIEDAM Voor snelheid met kwaliteit 1 UUr A MB Dubbelprint 24 uur a GRATIS MINI-ALBUM Verkiezingen zitten bedrljvencontact dagen In de weg Ji, m*. B randersknecht binnen Ieders bereik Booreiland afgebroeken Nieuwe coach Spirit dames DVS verliest eervol Bierfestival in Korenbeurs Meestal klaar terwgl u wacht vanaf mmrr Bron: KNMI ZATERDAG 09/9 ZONDAG 10/9 MAANDAG 11/9 zonnige perioden zonnige perioden zonnige perioden droog droog droog min. 14° midd.temp. 21° min. 12° midd.temp. 18° min. 12° midd.temp. 19° wind: NO-4 wind: NO-5 wind: 0-5 We zijn net Fejjenoord, ïoeie spelers, eeen team Nautisch sportfestijn kent haar gelijke niet Burg. H. Gretelaan 273 telefoon 010-4738222. Hoogstraat 137, telefoon 010-4268225 fotosnelservice f| U K op 10x15 cmVI W w 2x 10x15 cm V Oil bij 2 uur service I tam W service op 10x15 cm. Nu bij ontw. afdr. Nu poster 30x40 cm voor 4.95 (alleen Klb. kleur neg.)

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1