Slijter vindt zijn stek in politiebureau Eerste paal kantorenhuis Soms hebben we het idee dat we buiten zitten! Het lef om de middelmaat op eigen terrein te verslaan TAXI 4151122 Stadsblad Het Schiedamse antwoord op het World Trade Centre Jongepier Vochtproblemen in Noord Harr Wiegman ontwerpt symbool Brandersfeesten Parkweg I Extra bijlage m f Zuid-Holland ft 3 TST Jfe We zijn er bijna.... verbouwing is dan een feit! 24 UUR PER DAG f VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 41e JAARGANG, NUMMER 74 OPLAGE 40.095 1 f A f A Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - Ze mogen verantwoordelijk gesteld worden voor het omtur nen van een voormalig po litiebureau aan de Grote Markt tot een bijzonder prettig ogende gasterij, ge naamd 'De Hermandad'. Maar de geschiedenis van het pretitieuze gebouw wordt door Rob .Scholte en Peter Hoogstad niet verloochend. Op de menu kaart is dan ook alleen maar plaats voor een 'Lunch der Commissaris sen', en 'Kaart der Crimi nelen' of een 'wachtlokaal- tje' wat feitelijk betekent een zoete of hartige taart. Het duo Scholte en Hoogstad heeft acht maanden lang zich in het zweet gewerkt om alles voor elkaar te krijgen. De inbreng van de klanten van Scholte's slijterij is achteraf beschouwd van groot belang geweest voor het resultaat dat in het hartje van de stad is verrezen. Scholte: „Een klant, binnenhuisarchitekt Hein Doeksen, zou iets op papier zet ten, zodat ik gemakkelijker met de gemeente kon praten. Het werden ook voor hem acht slo pende maanden. Want niets mocht worden weggebroken, geen muurtje kon ertussen uit, geen schroef bij wijze van spre ken". Bierbrouwerij De door hogerhand opgelegde beperkingen hebben het eindre sultaat extra 'jeu' gegeven. E>e bar bijvoorbeeld staat chique en uitdagend opgesteld. Scholte is ermee in zijn sas en zou niet Het voormalige politiebureau anders willen. Maar de machti ge bierbrouwer had liever iets anders gezien dan een tap met vijf krappe zitplaatsen ervoor. Reactie van Scholte: „Waarom nou, dat is toch lekker intiem zo". Scholte wordt full-time gastheer in De Hermandad (vrij vertaald het Spaanse woord voor politie) en zijn compagnon duikt de keuken in. Het accent komt dan ook eerder op het eten dan op het drinken te liggen. De plan nen voor de toekomst liggen klaar. De tent moet eerst bene den goed draaien voordat een etage hoger de 'betere' keuken wordt geopend (zoals bij over buurman Hosman Freres het geval is). Als het daar dan ook naar wens gaat moet op de bo venste etage iets komen dat weer lijkt op wat Henk Post met zijn Branderskelder uit spookt: Bourgondische maaltij den: oftewel je eigen steak bo ven een houtskooltje houden. zorg liepen opperbest". De buurt heeft de bewondering voor de prestatie van de twee Schiedammers, ondersteunt door hun vrouwen, niet onder stoelen of banken gestoken. „Ik weet zeker dat de mensen die het erg fijn vinden dat er een zaak als De Hermandad is ge komen. Het gebouw trekt zeker meer mensen dan voorheen het geval was. De lang verwachte opening van De Hermandad vindt vanavond plaats. Niemand minder dan journalist en Schiedamkenner bij uitstek Han van der Horst (ook een klant van de slijterij) zal het 'lint' doorbreken met een korte toelichting op het verleden van het voormalige politiebu reau. Tevens gaat er die avond een wisselexpositie van start van beeldende kunstenaars uit Schiedam en omgeving. Jan van der Lans bijt het spits af. Waar schijnlijk wordt pas zaterdag de 'Dienderskaart' op het „hof der gerechtigheid" geserveerd. Rob Scholte (bijna ex-slijterijhouder) en 'keukenprins' Peter Hoogstad hebben het eindelijk na acht maanden hard werken voor elkaar. De Hermandad aan de Grote Markt („meer eten aan drinken gaat morgen voor het grote publiek open. SCHIEDAM - De folder is oogstrelend. Een kraakhel der kantorencomplex (met groene glazen wand, net als het Worldtrade Centre te Rotterdam) dat zo de blau we hemel in schiet. De aanlooproute is net zo indrukwekkend: een gladde, marmerachtige vloer die zich tientallen mejers uit strekt. Er staat zelfs een sportwagen op geparkeerd. Slechts haalbaar voor ie mand met zesmaal modaal. Verder lopen goed geklede en gekapte heren en dames met attachékoffers het ge bouw in en uit. Dit toekomstbeeld van Kantorenhuis N.V. uit Am stelveen is op sommige on derdelen niet ver meer van de realiteit verwijderd. Af gelopen woensdagmiddag metselde burgemeester Rei- nier Scheeres, die zich eerder in een wervingsfol der van de projektontwik- kelaar positief over Schie dam en Kantorenhuis uit liet, de eerste steen voor de 'Schieburg', het eerste (van de drie) gebouw dat vlak achter het NS Centraal en in de uitlaatgassenwalm van de A20 wordt gereali seerd. Dat - zo lijkt het in ieder geval - Kantorenhuis het met deze plek in één keer zo goed geschoten heeft, blijkt uit het feit dat een be drijf genaamd 'Protech In ternational B.V.' de 'Schie burg' in z'n geheel heeft ge huurd. Het binnenhalen van deze grote vis, alsmede de bereidheid tot metselen van de burgemeester werd dan ook in restaurant La Duchesse aan de Maasbou levard met een glas beklon ken. Zou het Schiedamse Manhattan dan toch werke lijk aan die ouwe Parallel weg verrijzen? ,Sch®eres metselt de eerste steen voor Kantorenhuis Schieburg. Het ge bouw staat er (nog) niet, maar alle ruimte Is al verhuurd. Profijt Hoewel Scholte denkt zijn slij terij (genaamd Nico Bergers) op de Hoogstraat door medewer kers te laten bemannen, geeft hij ruiterlijk toe er veel profijt van te hebben gehad. Een voor beeld: door een klant werd hij getipt over het te koop staan, van de oude politiepost annex tijdelijk onderkomen van ont moetingscentrum St. Joris Doe- le. Hij vertelt hierover verder: „Hij kostte me anderhalf jaar om het te bemachtigen. Dat is lang, maar toch heb ik erg veel hulp van de gemeente gehad. Dat klinkt slijmerig, maar het is niet anders. Ook al mocht ik geen spijker in de muur slaan, de contacten met Monumenten- EXPOSITIE CORNELIS KALDEN HfflClBOGinElISIlffl SCHIEDAM - Er staat in de flat van Peter Jonas en Irmgard de Groot zoveel schimmel in de douche dat ze „het wel op hun brood kunnen smeren". A. J. v.d. Geest van 20/9. Let op onze adv. St. Liduinastraat 50. Telefoon 010-4269884 Huur betaalt Jonas daarom niet meer. „Laten ze het eerst maar eens komen opknappen", houdt de 22-jarige Schiedammer reso luut voet bij stuk. Telefoontjes heeft-ie genoeg gepleegd naar zijn huisbaas, het Gemeentelijk Woningbeheer (GWB). ,,'ik Heb zelfs gedreigd met het inschake len van de bouwpolitie. "Oh, dat zijn goede vrienden van ons, kreeg ik te horen". Dakventialtie Johan Straussplein, flat 5, vier de en bovenste etage. Jonas zegt niet de enige te zijn die klaagt of heeft geklaagd. Zijn buurman zit in een beter 'pakket'. Die werd aangewezen als proefper soon. Er werden in zijn flat door het GWB ventilatiekana len aangebracht die naar het dak lopen, weet Jonas heel ze ker. De 450 gulden, die Jonas met zijn partner per maand moeten ophoesten, is te hoog voor het woongenot dat er te genover staat, vindt het jonge stel. „Het is puur lekkage waar het om draait. Ik zou het anders ook niet weten". Piekfijn Peter Jonas: „Toen wij hier twee jaar geleden kwamen wo nen, zag 't er hier werkelijk piekfijn uit. Er was net getim merd en geschilderd. Maar de slaapkamer is door de vocht problemen in korte tijd heel wat minder fraai geworden". Na tuurlijk, vervolgt Jonas geïrri- teerd, „zijn er mannen van het GWB langsgeweest. Ik was niet thuis en mijn vriendin hebben ze met een kluitje in het riet ge stuurd. Zij wees bijvoorbeeld naar de kozijnen van het grote raam in de huiskamer. Soms hebben we namelijk het idee dat we buiten zitten, zo tocht het. Je steekt je hand zo naar buiten, als 't moet. Maar het enige wat ze zeiden was: „een kier, ach een beetje tocht in huis kan geen kwaad. Dat is toch geen serieus antwoord. Woedend word ik hiervan". „Er is hier veel achterstallig on derhoud. Maar ik ben het goed zat om driemaal per maand aan de lijn te hangen, 't Kost me nog een vermogen ook ook, al dat bellen. „Maar waar Jonas het meest beducht van is, is de eventuele komst van een zeer strenge winter. „We hebben een dochtertje. En kinderen worden snel verkouden", aldus de jonge en bezorgde vader. SCHIEDAM - Roem is vergankelijk. Wie hoog klimt, kan laag vallen: aan niets is de Nederlandse taal zo rijk als aan waarschu wingen om je nek niet te veel uit te steken. Het diep ingewortelde besef dat populariteit zo grillig is, mag dan mischien een heleboel ellende voorkomen, te gelijkertijd is het ook een stevige rem op de vooruitgang. Het lef dat vereist is om achter de geraniums vandaan te kruipen, is tenslotte een eigenschap die zelfs bij lange na niet voor iedere 'klasbak' is weg gelegd. Moet je dus al stevig in je schoenen staan om een ab solute nieuwkomer te pre senteren, haast nog meer durf is vereist om de grote middelmaat te verslaan op eigen terrein. Alleen daar om al is het begrijpelijk dat de organisatie van de Bran dersfeesten en Harr Wieg man - mede-eigenaar van het bureau voor vormgeving Wiegman en Kroeze- elkaar gevonden hebben. Want bei den grijpen naar stijl en kwaliteit om te ontstijgen aan de grauwe massa, waarin stedelijke evenemen ten en reclamecampagnes dan Wie9mar>- de maker van de succesvolle strip 'Jet het AD - bepaalde het gezicht van De Brandersfeesten TELEFOONNUMMER ONGEWIJZIGD ZIEKENFONDS GAK DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE Peter Jonas: 'Je steekt je hand zo naar buiten' SCHIEDAM - Vier mil joen liter drinkwater heeft de Parkweg gisternacht ver anderd in een binnenzee. Oorzaak van de overstro ming was een gesprongen leiding bij het Parkweg-via duct onder Rijksweg 20. Aanvankelijk werd aange nomen dat het een leiding van het lokale net betrof. Een uitgebreide inspectie tocht in de stromende regen van brandweer en Openbare Nutsbedrijven wees uit dat er een scheur zat in een be langrijke transportleiding tussen Rotterdam en Vlaar- dingen. Ondanks de hoe veelheden water die verlo ren gingen kon de drinkwa tervoorziening op het nor male peil gehandhaafd blij ven. De Parkweg is bijna een etmaal lang onbereik baar geweest voor verkeer. elkaar vandaag de dag een handje kunnen geven. Het uitgebreide program ma-overzicht van de septem- ber-happening dat het Nieu we Stadsblad vandaag in een extra bijlage publiceert- bezit inhoud. Harr Wieg man is er in geslaagd om van het bronzen beeld van de brandersknecht van Frits Henderickx voor de Koren beurs een eye catcher met allure te maken. Ingetogen en toch kleurrijk is de man, die alle mupi's in de stad én de omslag van de Branders krant siert,niet alleen sym bool van het verleden, maar ook van het tintelend nieuw elan, dat de hele komende week in Schiedam zo merk baar in de lucht zal hangen. ZATERDAG 16/9 af en toe zon plaatselijk regen Bron: min. 13° midd.t ZONDAG 17/9 MAANDAG 18/9 af en toe zon plaatselijk regen opklaringer plaatselijk regc lidd temp min temp 24 min tamp wind ZW wind Z-4 wind ZW-3 Slijter vindt zijn stek in politiebureau O^'CUU 5,i«é 8000 »0»0£Mt£5Te# DRS SCHEEöES 16 t/m 30 «ept. Opening morgen om 13.00 uur, schilderijen, pentekeningen, aquarellen o.a. Lange Haven Dam 37 Ook voor de alleenverkoop luxe ingelijste lotoreproduktie v.d. Brandersknecht van Frits Henderickx. VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRUDEN, TELEFOON 4370733 J** m illvuWx

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1