Wc'estbon Voortrekkersrol achter de schermen Een stelletje eigenheimers op dezelfde golflengte Ons-voorlichter Mari Dingenouts over zijn: Gewichtloos amusement Niet te versmaden combinatie Deelnemers Jazznacht Wde lekkerste^ noten 01 AWKDAI DAO'UflV THAHJ18ffaCIHAHa BRANDERSKRANT VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 Schiedam Hoogstraat 180 Vlaardingen Hoogstraat 163 Amnesty Inter national SCHIEDAM - Amnesty Interna tional is ook aan wezig op De Brandersfeesten. Zaterdag 23 sep tember zullen er vanuit een infor matiestand op het Hemaplein tussen 11.00 en 16.00 uur 1000 ballonnen wor den opgelaten. Daarmee wil deze hulp-organisatie temidden van alle vrolijkheid toch de aandacht ves tigen op het feit dat nog veel mensen in ande re landen weinig reden hebben tot feesten. »De harde kern van het bestuur van de HOS. Van links naar rechts op de foto: Frans van Rijsbergen, Peter Pijpers en Henk de Bruin. SCHIEDAM Dat gewichtloos amusement spectaculair om te zien kan zijn valt uit te proberen op de 'Pepsi Gyrospace', die zater dag de 16de staat opgesteld op het Hema plein tussen 12.00en 17.00 uur. Na nationaal ruimtevaarder Wubbe Ockels krjgen ook Schiedammers de kans gewichtsloosheid te ervaren. En voor wie liever met beide benen op grond blijft staand: het Pesi-teal zal enkele demonstraties geven. SCHIEDAM Regelneef, creatieve dui zendpoot, energieke motor, enthousiaste denktank: er is bijna geen superlatief te be denken in dit genre of het is wel eens over Mari Dingenouts geschreven. De voorlichter van de Openbare Nutsbedrijven is net even te zachtaardig van karakter om het dood doeners te noenpn. Maar zijn - 'wel een beetje cliché, he' - is veelzeggend genoeg. De man, die graag een voortrekkersrol ver vult maar wel het liefst achter de schermen, bewandelt dan ook zelf zeilden platgereden paadjes. Mari Dingenouts "vonken' - zoals hij zijn plotselinge opwellingen zelf betitelt zijn inmiddels even befaamd als berucht en hebben al heel wat tegeweeg gebracht in het Schiedamse. „Je kan wel een heleboel bedenken, maar als het niet door anderen met veel enthousiasme van de grond wordt getild dan ben je nog nergens. Ik heb het geluk dat mijn ideeën vaak door anderen worden opgepakt en ver der uitgewerkt", doet hij bescheien over initi atieven uit eigen koker als De Waterspelen, De Gondelvaart en het Standwerkerscon cours tijdens De brandersfeesten. Dat Mari Dingenouts overigens een dikke vinger in de pap heeft bij het op poten zetten van dit soort spraakmakende aktiviteiten verdient meer dan een terloopse vermelding „Coördinator' is zo'n verzamelnaam voor vogels van heel verschillende pluimage. Voor de pr-man van het gemeentelijk energie-zuinig en milieu-be wust beleid betekent die fuktie simpelweg twee maal 24 uur in touw zijn tijdens het wa tersportweekend zaterdag de 16de en zondag de 17de. Hoe mooi de havens dan ook weer mogen ogen dankzij toch vooral de inzet van deze belangrijke peiler van de september-happe- ning, 'het publiek' blijft voor Mri Dinenouts privé de grootste trekker van het feest: „een jaznacht, een sportmanifestatie, een zondags markt het is allemaal even prachtig omdat het een sociaal gebeuren is zowel wat betreft de deelnemers als de beoekers. Het plezier dat de mensen en vooral ook de kinderen heb ben, dat is de kroon op het werk. Het leukste dat ik me van vorig jaar herinner is een mmoeder met haar dochtertje met een stokje met een lampionnetje eraan liep te wandelen in de brede Marktsteeg. Overijverig organisa tor als ik ben, begon ik haar meteen de weg te wijen naar het startpunt van de optocht. Dat bleek overbodig. Die moeder vertelde me dat ze het even met haar jongste samen aan het vieren was, om later met haar oudsten echt deel te gaan nemen aan de lichtjesstoet. Dat zijn nou van die monumenten, die je je leven lang vasthoudt. Zijn toekomstplannen zijn zoveeel in getal, dat hij ze voor het gemak maar voor zich houdt. Van zijn toekomstverwachtingen zag de ONS-voorlichter er graag één zwart op wit vastgelegd voor het nageslacht: Dat de Schiedamse havens ooit definitief de ere- plek krijgen, die hen rechtens toekomt. Jacob Hut heen - maar ook voor de kwaliteit. Tuff ie Vos, Jaap van Biezen en Footloos zijn enkele van de bekende namen die acte de presence zul len geven. Als het even kon, zag Frans van Rijsbergen graag nog een misverstandje uit de weg geruimd. Hoe druk het al die feestda gen straks ook zal worden, de vruchten ervan worden als het meezit pas in de maanden erna geplukt: „Ondanks de hulp van Heine- ken moeten we toch nog enkele tienduizen den guldens investeren in het evenement. De HOS heeft bijvoorbeeld ook het drukken van de programmafolder, die overal verspreid wordt, betaald. Als we quitte spelen mogen we blij zijn. We doen het omdat we denken op langere termijn en Schiedam graag zien bruisen van het leven." SCHIEDAM - Niets heeft zo'n positief ef- fekt als een stelletje eigenheimers die op dezelfde golflengte zitten. Daarvan is de stichting van horeca-ondernemers (HOS) het beste bewijs. Nu de uitgaanswereld de krachten gebundeld heeft, is het in Schie dam gewoon al stukken swingender stap pen geworden. Om maar te zwijgen over de gezamenlijke inbreng bij grootscheepse plaatselijke aktiviteiten. Zonder Jazznacht bijvoorbeeld zouden de Brandersfeesten toch niet veel meer zijn dan een biertje zon der schuim. De eer van het tot stand brengen van deze ongewone verbroedering gunt voorzitter Frans van Rijsbergen geheel aan de inmid dels 68 leden van zijn 'club': „Kijk, die kroeg bazen van vroeger, die op hun barkrukken zaten af te wachten tot er eens een klant kwam, bestaan hier niet meer. Horeca-onder nemers anno 1989 zijn zakenmensen, die heel wat meer Kunnen dan alleen het tappen van een pilsje. Vandaag de dag moet je aan de weg timmeren om mensen in je zaak te krij gen. En dat lukt nu eenmaal beter als je de handen ineen slaat; zowel richting gemeente - die soepeler vergunningen uitgeeft - als rich ting publiek. Wanneer er maar veel in je eigen stad te beleven valt, dan heb je geen behoef te om ergens anders uit te gaan. De tijd was om zo te zeggen rijp voor een samenwer kingsverband." Mede dankzij de financiële steun van Heine- ken, 's lands bekendste bierbrouwer, wordt de Jazznacht - die zaterdag de 23e om 20.00 uur begint, grootser dan ooit. Dat geldt niet alleen voor de kwantiteit - er is live-muziek in een kleine 25 zaken door heel het centrum SCHIEDAM Deelnemers aan de Heineken jazznacht tijdens de Brandersfeesten de da tum zaterdag 23 september 1989 vanaf 20.00 uur: De Dam - No Broblem Dirty Henry - Between the Sheets 't Fust - Footloose Juan-le Pins - Tipico Tapicos Kajuitbar - Jazz quintet Klein Thalia - The Curse Onder de Pot - Surprise 't Paadje - List en Bedrog 't Paard - Arie Kuit Barend Barense De Pacha - Keith Dunn Jhon Parker 't Podium - Jaap van Biezen quartet with Ma ria Harp Proosje - Kees van Krugten coco york trio 't Stappertje - Piet Geurders quintet De Unie - Daisy Bell 't Weeshuis - Ed Baatsen trio Sitton Paty house - Tuffie Vos quintet De Tender - Corre en de Brokken Paragon - Footprints Trio Tapperij de Knipoog - 50-60 jarige muziek 't Sterretje - Sfeer muziek Branderskelder - Trio jazz (onder museum) SCHIEDAM Mannelijk Schiedam mag zijn borst wel nat maken voor de Veronica Grun- dig Show, die wordt opgevoerd zondag de 23ste tussen 13.00 en 17.00 uur op de Grote Markt. Disc-jockey Jacob Hut, die het geheel aan elkaar praat oogt niet alleen puik hij heeft ook een uitermate vlotte babbel. En die twee vormen een niet te versmaden combina tie voor een gevoelig vrouwenhart. 4

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 25