NU VEEL 174.- IM Sssxed] HOEST makelaardij na E Drempel naar notaris voor publiek nog hoog \finHCH Architect en bouwkundigen Noodzakelijke adviseurs bij bouwen en verbouwen Qfl ERKENDE VERHUIZERS OPENBARE VERKOOP Rolgordijnen Aluminium jaloezieën Buiten- scherm Sanplise de Luxe GRATIS OPMETEN EN GRATIS BEZORGEN!! Vertikale jaloezieën Bel eens op of kom eens langs. Sandux de Luxe Oosthavenkade 87 Vlaardingen Roest makelaardij heeft altijd 'n passende oplossing. dat pakt altijd goed uit OPENBARE VERKOOP Testament Mr M.J.Kuppers, Mr Th.J.H.Dröge NOTARISSEN Juridische complicaties Onjuist nummer Te laat Bouwtekening Aanbesteding van de week Huis Eigenaar Let op huurverhoging Geen garantie HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 PAGINA 19 in meer dan 80 kleuren en dessins. Voorbeeld: ongeacht stofsoort 300 br. x 190 h. (cm) normaal 194.- Bij Sandux. Ook kant klaar rolgordijnen breed: 100 cm. 29.- 150 cm. 39.- 200 cm. 49.- 250 cm. 63.- zowel in breed als in smal te met knikarm, nu in de aanbieding. VOORBEELD op maat gemaakt 200 cm uitval 495 cm breed - van 1137.- eff. doek 5/AA." nu bij Sandux. -| aaj streepdoek lUwx#" weert zon en kou! Houdt genoeg daglicht binnen VOORBEELD: 200 br. x 150 h. (cm) Normale prijs 394.-, nu bij O'Tft Sandux met 30% korting U I U»" Nog nooit zó goedkoop, nu bij Sandux in 20 kleuren en met 20% KORTING!! 200 br. x 180 h. (cm) O Q /I nu bij Sandux. leveren bij Sandux: VOORBEELD: in breed 200 br. x 160 h. (cm) van 140.- Nu bij Sandux voor.-| C% O Leverbaar in 50-35 I uU» en 25 mm vertikale jaloezieën In liefst 80 kleuren en soorten. Let op: alle stofsoorten en kleuren voor dezelfde prijs. Alle stoffen op grote modellen te zien. VOORBEELD: 250 br. x 180 h. (cm) normale prijs 553.- A O nü bij Sandux Volop parkeergelegenheid vlak voor de deur. U vindt ons 100 meter over de spoorbaan van de NS. Tel. 010-4346260/4346144 Sandux is open op: maandag t/m vrijdag 09.00-17.00 u. zaterdag 09.00-16.00 uur vrijdag koopavond. NVM INT. MEUBELTRANSPORT D. van Geyl Zonen B.V. VERHUISCONTAINERS Pasteursingel 53 Vraagprijs 42.000,- k.k. STRIJENSESTRAAT 43 Het notariaat lijkt voor de ge wone man nog steeds een hoge drempel te hebben. Maar ze ker op het gebied van eigen woningbezit is de notaris een onmisbare adviseur. Mensen die een huis kopen of verkopen hebben uit dien hoofde altijd al contact met de notaris. Dat is dan ook een moment om ook eventuele andere problemen met de notaris aan te kaarten. Een notaris heeft een juridi sche scholing gehad op het ni veau van meester in de rech ten. Maar de notaris is aange wezen om allerlei door wet en overheid voorgeschreven ak ten en handelingen te regelen. Daarin ligt de beperking en te gelijk specialisatie van de no taris. De particulier komt het meest met de notaris in aanraking in verband met het transport van een gekocht huis c.q. het op maken van een hypotheekak te. Daarnaast laten veel parti culieren een testament opma ken. Nog steeds bestaat overi gens het misverstand dat een geschreven testament, al dan niet ondertekend door getui gen, eveneens rechtsgeldig zou zijn. Slechts een beperkt aantal zaken kunnen echter op die manier geregeld worden (zo'n onderhands, dus zonder nota ris opgemaakte wilsbeschik king teet dan codicil). Het opmaken van een testa ment door een notaris is bo vendien niet duur: meestal slechts enkele honderden gul dens. In dat bedrag is ook het advies van de notaris inbegre pen. En juist dat advies is zo belangrijk. Hoe wordt het juis te evenwicht gevonden tussen de behartiging van belangen van de kinderen, hoe wordt zeker gesteld dat de langstle vende partner ongestoord in het echtelijk huis kan blijven wonen? Hoe blijft de fiscus (in verband met successie- en eventueel schenkingsrechten) zoveel mogelijk buiten schot? Zeker als er kinderen uit een eerder huwelijk zijn of als er sprake is van huwelijkse voor waarden of samenleving, kan alleen de notaris in de wirwar van familie- en erfrecht de weg vinden. Een klein voorbeeld: moet de langstlevende partner het on gestoord woongenot worden gegarandeerd met een vrucht gebruik-testament of een langstlevende testament? Bij vruchtgebruik krijgen de erfge namen al direct hun aandeel in de erfenis, dus ook hun aandeel in een (eigen) huis van de overledene. Maar zij kunnen dat aandeel nog niet te gelde maken of dergelijke zo lang de langstlevende partner in het huis wil blijven wonen. Bij het langstlevende testa ment wordt de erfenis pas ver deeld na het overlijden van de langstlevende partner. Dat be tekent echter, dat die langstle vende partner tegelijk de volle beschikking houdt over het huis. Dat beperkt de rechten van de potentiële erfgenamen. De langstlevende partner kan het huis bijvoorbeeld opnieuw met hypotheek belasten of zelfs verkopen. En dan is er misschien later niets meer te verdelen. Het gaat om een subtiel verschil met mogelijk verstrekkende gevolgen. En daar zit het in deze materie vol mee. Maar ook bij het opmaken van de transportakte kan de notaris veel meer betekenen dan alleen degene die volgens de wet de akte moet opmaken. Tot onze spijt is het ver melde telefoon-nummer van het NVM-kantoor in onze editie van vorige week onjuist. Het goede nummer is: 03402-33494. Er zijn allerlei situaties die tot juridische complicaties kun nen leiden. Bijvoorbeeld als koper of ver koper bijzondere bepalingen aan een koopcontract willen toevoegen of in afwijking van de standaardbepalingen han delen. Of als koper of verko per in gebreke blijven. Maar er zijn meer complica ties mogelijk: bij aankoop van een appartement bijvoorbeeld. In samenhang met het feit, dat allerlei zaken gezamenlijk, via een zgn. vereniging van eige naren, moeten worden gere geld, gelden aparte bepalingen. In steeds meer gemeenten be schermen gemeenten hun be langen door van de mogelijk heid gebruik te maken om bij latere (door)verkoop van hui zen een voorkeursrecht te clai men. De notaris weet of dit ri sico al dan niet aanwezig is. De notaris kan dus helpen om bijvoorbeeld een miskoop te voorkomen. En omgekeerd kan de verkoper behoed wor den voor mogelijke problemen met een koper. De grote klacht van het notariaat is echter, dat kopers en verkopers van een huis dit te weinig beseffen. Meestal komen ze te laat voor advies naar de notaris, name lijk als de problemen al aan de orde zijn.' Het juiste moment om advies te vragen is echter voordat een koopcontract wordt getekend. In het algemeen is al bekend bij welke notaris later het transport zal plaatsvinden. Een gesprek vooraf met die notaris zal in de meeste geval len niet tot extra kosten lei den. Als dit gesprek ertoe leidt, dat aanvullende akten worden opgemaakt, bijvoor beeld een samenlevingscon tract, een testament e.d., gel den uiteraard de daarvoor van toepassing zijnde tarieven. De werkgelegenheid onder ar chitecten en bouwkundigen is de laatste jaren sterk vermin derd. Een van de oorzaken daarvan is dat deze beroeps groep maar weinig wordt inge schakeld wanneer particulie ren een bouw- of verbouwop dracht te vergeven hebben. Toch is het in het belang van de opdrachtgever om zich door architect of bouwkundige te la ten begeleiden: de bouw kan dan beter en goedkoper ge schieden. In een eerder artikel in deze rubriek werd al aangegeven dat het overschrijden van de kosten bij bouw- en verbouw opdrachten een van de groot ste risico's is. Dit leidde tot een aantal reacties vanuit de praktijk. Daaruit is af te leiden dat de meeste particuliere bouwheren (opdrachtgevers voor bouw of verbouw van hun huis) geen eigen architect of bouwkundige inschakelen. Om vergunning voor de bouw (of ingrijpende verbouwing) te krijgen, is een bouwtekening nodig. In de praktijk blijken die tekeningen echter meestal te worden gemaakt door een beunhaas of door de aannemer die de latere bouwopdracht krijgt. Het maken van een te kening wordt door de op drachtgever vaak gezien als een noodzakelijk kwaad en er wordt gekozen voor de goed koopst mogelijke oplossing. In vele gemeenten is daarom meer dan 50% van de inge diende bouwtekeningen niet door een bouwkundige of ar chitect gemaakt, in sommige gemeenten blijkt dat percenta ge zelfs boven de 80% te lig gen. In wezen is goedkoop dan duurkoop. Zo waarschuwde Bouwkundig Bureau De Koster uit Nieuw- poort ons voor het zo maar la ten maken van een tekening via een aannemer. De aanne mer zoekt vaak een eigen mannetje om zodoende in vloed uit te oefenen op de bouwtekening: 'zijn' tekenaar tekent wat de aannemer het beste uitkomt (zodat de aan nemer goedkoper kan werken zonder dat de opdrachtgever daarvan mee profiteert). Bo vendien heeft zo'n aannemer in dat geval geen last van een bouwkundige of architect die voortdurend probeert in het belang van de opdrachtgever prijzen laag en bouwtijden kort te houden. Overigens stelt Bureau De Zoals bekend kan ook via de Notaristelefoon advies worden gevraagd (elke werkdag tussen 09.00 en 14.00 uur onder nummer 070-469393). Dit nummer is echter zeer druk bezet. Huizenkopers, die toch al naar een notaris zullen gaan voor het transport, kunnen daarom beter rechtstreeks die notaris bellen. Koster: een goede aannemer werkt toch graag met een goe de architect, althans een archi tect die de bouwplannen ook goed uit kan werken. Dat bete kent ook: goede werk- en de tailtekeningen en een 'bestek'. Tegenwoordig wordt nogal eens zonder bestek gebouwd, maar niet voor niets wordt het bestek in vakkringen ook wel 'de bijbel voor het bouwen' ge noemd. Allerlei onduidelijkhe den en misverstanden worden hierdoor voorkomen, ook over zaken als boeteclausules, werk bare dagen, opleveringstermij nen e.d. Een architect zal op verzoek van de opdrachtgever vaak ook een begroting van de te verwachten bouwkosten ma ken. In de praktijk is die be groting meestal lager dan de uiteindelijke bouwprijs. Dit is zeker iets wat een opdrachtge ver in zijn achterhoofd moet houden, maar toch kan de ar chitect een belangrijke bijdra ge leveren om de bouwprijs re latief laag te houden, namelijk door een passende manier van aanbesteding (het gunnen van de opdracht aan een aanne mer). In de praktijk zijn er twee ma- Op 1 juli j.l. is in het al gemeen een huurverho ging van 3% ingegaan. Indien huurders die ver hoging niet betalen moeten verhuurders ui terlijk 22 september 1989 een verzoekschrift hebben ingediend bij de Huurcommissie. Zoniet, dan vervalt het recht deze huurverho ging op te eisen. Deze waarschuwing komt van de vereninging Huis Eigenaar, die met name de belangen behartigt van kleine verhuurders van woningen. Alleen al in Rotterdam en Den Haag zijn er zo'n 25.000 van deze kleine verhuurders. Vaak men sen die een pand met di verse woningen hebben gekocht, zelf een leegge- I komen woning daarin betrekken en andere wo ningen verder verhuren. Of middenstanders die de woningen boven hun winkel verhuren. Of mensen die een deel van hun beleggingen inver- steren in enkele huizen, in verwachting hun ou dedagsvoorziening daar mee op peil te houden. Deze kleine woningver huurders weten vaak on voldoende wat hun rech ten zijn. De Vereninging Huis Eigenaar (tel. 070-468892 helpt met raad en met juridische en bouwkundige advie zen. nieren van aanbesteding mo gelijk bij kleinere bouw- en verbouwopdrachten: 1) Prijsopgave vragen op basis van het systeem van 'open be groting'. Dit is met name aan te bevelen als de aannemer die het huis (of de verbouwing) gaat uitvoeren al bekend is. Een goede architect zal zo mo gelijk alternatieven aandragen als de prijs voor een bepaald bouwonderdeel te hoog dreigt uit te vallen. Daardoor kan de uiteindelijke bouwprijs in de buurt blijven van wat met de bouwheer is afgesproken. 2) De architect kan op basis van bestek en tekeningen bij diverse aannemers een prijs opvragen. Elke aannemer weet precies welke materialen, wel ke constructies e.d. worden ge bruikt. De aannemers in kwes tie kunnen dan 'inschrijven' met een eindprijs. Vaak zal blijken dat er grote verschillen zijn, hoewel toch de uitgangs punten voor ieder hetzelfde waren. Die verschillen worden in de praktijk o.a. veroorzaakt door de mate waarin een aan nemer van werk is voorzien. Een aannemer die vol zit zal extra personeel moeten inhu ren, en dat betekent extra kos ten. Een aannemer die met leegloopt kampt, zal al blij zijn als een deel van zijn overhead kosten met nieuw werk gedekt kunnen worden. Desondanks kan de laagste inschrijving toch nog te hoog zijn voor de opdrachtgever. De architect kan dan in overleg met op drachtgever en laagste inschrij ver nagaan op welke punten verder kan worden bezuinigd. Al zal een architect geen prijs garanties kunnen geven, in de praktijk kan zijn bijdrage toch betekenen, dat de begrote en gegunde bouwprijzen zo dicht mogelijk bij de definitieve bouwkosten blijven. Sterke prijsoverschrijdingen zullen dan alleen kunnen optreden als de opdrachtgever zijn plan nen wijzigt. Maar ook dan kan de architect de meerkosten in bedwang proberen te houden. Een feit blijft echter, dat niet alle architecten en/of bouw kundigen dezelfde kwaliteiten hebben. Het blijft daarom be langrijk informatie in te win nen voordat voor een architect of bouwkundige wordt geko zen. Met name bij mensen die zelf al als opdrachtgever met architecten hebben gewerkt. Lukt het niet zulke mensen te vinden, dan kan aan verschil lende architecten/bouwkundi gen worden gevraagd of ze re ferentie-adressen kunnen op- geven. 1 Zonwering Nieuw! SANDUX zonweringfabriek MAASSLUIS Industrieweg Direct aan uitvalswegen naar Rotterdam/Den Haag, spoor en haven gelegen bedrijfsruimte op 1284 m2 eigen grond De hal is L-vormig en heeft een opp. van 768 m2 en een kantoor. De hal heeft een gestortte vloer, er is kracht stroom aanwezig Bijzonderheden: inrit middels een fabrieksstraat naast het pand, achter het pand een open terrein met rom- neyloods van 100 m2575.000.— K.K. MAASSLUIS Westeinde Te koop winkelpand van 55m2 met keukentie en toilet99.500,-K.K. MONSTER Havenstraat Winkel met bedrijfsruimte en bovenwoning in cen trum gelegen Oppervlakte winkel 70m2, exclusief opslagruimte. Op de verdieping en middels aparle opgang te bereiken 4 kamerwoning, uitstekend onderhouden Bijzonderheden ruime bestem ming mogelijk. 235.000,- K.K. MAASLAND Korte buurt 4 Direct aan uitvalsweg R'dam/Den Haag gele- genbedrijfsobject op ruim 3800 m2 eigen grond. Indeling: Showroom 320m2, magazijn 150 m2; op de verdieping 200 m2 kantoor ruimte. Achter dit gebouw 570 m2 bedrijfshal. PRIJS N.O.T.K. DIERENPENSION met luxe villa nabij Rotterdam/Den Haag gelegen De villa ligt op 1000 m2 eigen grond Het dierenpen- sion (honden- en kattenverblijf) op 2500 m2. Het geheel is compleet met hondenkennels, kattenkennels, trimshop e.d. ter overname 665.000,- K.K. MAASSLUIS Heldringstraat Te huur fabriekshal 700m2, kantoorruimte, kan tine, fietsenstalling, wasruimte, toiletten, magazijn en garage 150m2 parkeerterrein 47.500,- HUURPRIJS per jaar. Hofsingel 95 3155 AL Maasland Postbus 21 3155 ZG Maasland Telefoon 01899- 11011 Telefax 01899-16681 MAKELAAR Ons kantoor is ook op zaterdag geopend van 10.00- 14.00uur WIJ VERHUIZEN ELKE DAG Om dat goed te doen rijden wij louter met prima uitgeruste wagens, bemand met gedegen opgeleide vakmensen, die echt zorg hebben voor al uw spullen en toch nog goed verzekerd zijn voor het geval dat... ■ALLES IEDEREEN I Groenelaan 7, Schiedam Telefoon 4268071-4263045 4265816 Voor prijsopgave komen wij vrijblijvend bij u langs. Meer dan 60 jaar ervaring. Voor de doe-het-zelvers hebben wij event, met verhuislift. Of u privé verhuist of met de zaak. Inboedel- of komplete kantoren van binnenstad naar buitenwijk. Alles kan, voor iedereen. Logisch dat wij elke dag verhuizen. ex artikel 1223 BW Op de woensdagen 27 september en 4 oktober 1989 bij veiling en afslag in het Café Restaurant De Amstel- bron, Broersvest 13 te Schiedam, telkens des v.m. te 11.00 uur. T.o.v. Notaris C. F. J. van der Valk ta Schiedam, Parkweg 216, tel. 010-4730000 van de navolgende te Schiedam gelegen onroerende goederen: 1. het appartementsrecht uitmakende de woning op de eerste etage aan de Lange Nieuwetraat 17BI kad. gem. Schiedam sectie L 3303 A2. Jaarl. lasten ong. 255,- Servicekosten p.m. LEEG TE AANVAARDEN 2. het appartementsrecht uitmakende de woning op de tweede woonlaag, aan de HEINSIUSSTRAAT 45 kad. gem. Schiedam sectie P 2750 A23. Jaarl. las ten ong. 325,--/Servicekosten p.m. LEEG TE AANVAARDEN 3. het appartementsrecht uitmakende de woning op de begane grond aan de Lange Singelstraat 105b kad. gem. Schiedam sectie I 5124 A1. Jaarl. lasten ong. 205,-. Servicekosten p.m. LEEG TE AANVAARDEN 4. het appartemensrecht uitmakende de woning op de derde- en zolderverdieping aan de Rembrandtlaan 6c kad. gem. Schiedam sectie M 6599 A12. Jaarl. las ten ong. 310,-. Servicekosten p,m. LEEG TE AANVAARDEN Indien mocht blijken dat de panden nog worden be woond/in gebruik zijn, kan de ontruiming worden ge vorderd krachtens de grosse van de veilingakte. De kopers dienen ter plaatse 10% van de koopsom te voldoen, dan wel voldoende andere zekerheid te stel len. Aanvaarding en betaling van de kooppenningen: 8 november 1989. Bezichtiging: maandag 25 aaptamber en 2 oktober 1989 van 14.00 tot 16.00 uur. Inlichtingen ten kantore van genoemde notaris Van der Valk. Gebied: Schiedam/Rotterdam-West Op 2e en voor de helft op de 3e etage gelegen portiekwoning met vrij uitzicht. Indeling: entree met gangkast, toilet, woonka mer (5.70x5.30x5.35), eetkamer (3.45x4.80) en balkon, keuken met nieuw keukenblok en nieu we betegeling. Slaapetage: 2 slaapkamers, waarvan 1 met douche en 1 met balkon, het ap partement is gelegen op eigen grond en heeft een berging op de begane grond. Het apparte ment is direkt te aanvaarden. Voor informatie: HEINTZ MAKELAARDIJ O.G. B.V. Schiedamseweg 67 3134 BC Vlaardingen >55' telefoon 010-4601211 ex art. 1223 B.W. Op de woensdagen 27 september en 4 okto ber 1989, bij inzet en afslag in het café-res taurant 'De Amstelbron', Broersvest 13 te Schiedam, telkens v.m. om 11.00 uur t.o.v. Bonga Kloosterman, notarissen te Schie dam, Westvest 207, tel. 010-4268900, van het navolgende te Schiedam gelegen onroerend goed: het huis met ondergrond en erf kad. bek. Schiedam sectie M. nr. 906, groot 85 ca. in gebruik bij eigenaar lasten: ogb 134.00 rioolrechten 99,07 Inlichtingen ten kantore van voornoemde notarissen. redaklie '<JW Ruswijk Postbus so". w

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 19