Mogen wij u even wakker schudden? Evaluatierapport bewijst gelijk van wethouder; Films over Schiedam NUUK SHOW SINKE 60-jarig huwelijk Dormaël. Voor 't slapen gaan. Schoenen en laarzen van internationale klasse SCHOENEN IN HET BETERE GENRE HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 door Arne van der Zande SCHIEDAM - „We zijn duidelijk op de goede weg en we hebben verrassende resultaten geboekt", zei wethouder Chris Zijdeveld na het lezen van het rap port 'Evaluatie energiebe sparingsprojecten Schie dam'. Een speciale werk groep uit alle geledingen die betrokken zijn bij de energieprojecten hebben de meeste initiatieven bin nen de stadsgrenzen onder de loep genomen en con cluderen dat er ruim 1 mil joen kubieke meter gas per jaar wordt bespaard. Deze hoeveelheid is gelijk aan het verwarmen van 1300 huizen met een jaarlijks verbruik voor ruimtever warming van 800 kubieke meter. „Dat getal had nog hoger kunnen zijn, als we ons niet zo stringent had den gehouden aan de nor men die de Novem heeft gesteld voo het verbruik J van tapwaterverwarming", j aldus Zijdeveld, die duide lijk trots was met de be- reikte resultaten. In 1977 werd in de Schiedamse gemeenteraad een besluit geno- L men om te komen tot het zui nig omspringen met de 'mens ten dienst staande hulpbronnen' oftewel energie. In diverse nieuwbouwwijken zoals Woud- hoek en in renovatieprojecten werd dit streven een leidraad. Daarbij werd uitgegaan van een besparing van brandstoffen in het algemeen, vermindering van luchtverontreiniging door lager energieverbruik en daarmee sa menhangend verlaging van de woonlasten. Met het nemen van dat besluit liep de gemeente Schiedam al jaren vooruit op de vandaag geldende tendens om op het milieu te letten. Wethou der Chris Zijdeveld durfït Schie dam dan ook koploper in het maken van energiezuinige wo ningen in Nederland te noe men. „Toen wij begonnen met deze initiatieven werden we door velen uitgemaakt voor gek, want als het zo eenvoudig was om op energie te besparen, waarom zijn gemeenten daar dan niet veel eerder mee geko men", aldus de wethouder. „We hebben echter aangetoond dat het wel degelijk mogelijk is, zonder zelfs daarvoor extreem veel kosten te maken", vervolg de Zijdeveld. „Door het inpas sen van de energiezuinige maat regelen in renovatie of nieuw bouw zijn de kosten zelfs bijna nihil geweest", zei H. Lamphen, van de afdeling ruimtelijke ont wikkeling en stadsvernieuwing. Uitschieters In het rapport waar vier jaar ge- ledeit al een start mee is ge maakt, maar in het laatste jaar daadwerkelijk tot stand is geko men, worden de meeste projec ten genoemd die binnen de ge meente Schiedam al enkele ja ren lopen. Scholen en onlangs gestarte projecten zoals in de Dr. Visserlaan zijn nog zo re cent dat de werkgroep daar nog geen duidelijke resultaten van heeft. Bij alle in het rapport be keken projecten is gebleken dat Het Nieuwe Stadsblad Van Hogendorplaan 97, Vlaardingen, telefoon 010 - 470 22 85 SCHIEDAM - Wil Salden and his Orchestra hebben al op alle grote podia van de wereld ge staan. In Schiedam echter ko men ze zondag de 24ste waar schijnlijk terecht op het meest bijzondere uit hun carrière. De Bigband zal optreden (tussen 13.00 en 15.00 uur) vanaf een metersgroot biervilt, dat drijft in de Lange Haven. Het reper toire van dit swingend orkest bestaat uit gouwe ouwen van cracks als Fats Walter, Benny Goodman, Count Basie en Frank Sinatra. P. H. Nijkamp afwezig A. C. Nijs C. J. J. Kloos D. Ch. Zuiderweg Nieuwe kleuren, nieuwe modellen, modern en jong gestileerd. SCHIEDAM - Voor de zevende keer wordt er -in Schiedam de Zondags markt gehouden. Het was in september 1983, toen winkeliersvereniging "Hoogstraat" het initiatief nam om een zondagsmarkt te organiseren. Met de me dewerking van de gemeen te Schiedam werd een proef genomen om de markt te houden en ook de winkels op die zondag open te laten zijn. Dit werd een groot succes. Het jaar daarop werd de ker- misweek verplaatst naar de laatste week van sep tember en werden er een aantal festiviteiten vooraf aan de zondagsmarkt geor ganiseerd door verschillen de organisaties en vereni gingen. Zo ontstonden de Brandersfeesten. Nog steeds is de zondagsmarkt het drukst bezochte evene ment tijdens de acht dagen durende Brandersfeesten (in '88 plusminus 200.000 bezoekers). De zevende zondagsmarkt op 24 september in Schiedam is groter dan ooit tevoren. Maar liefst 300 kramen staan opge steld in het centrum van Schie dam. De belangrijke verkeers ader de Broersvest is deze dag voor alle verkeer afgesloten. In samenwerking met de R.E.T. is er extra busvervoer geregeld om de mensen die van buiten Schiedam komen, via de gratis parkeerlokatie in de 's Grave- landsepolder naar het gezellige centrum te vervoeren. Vanaf 11.00 uur tot 17.30 uur rijden deze bussen af en aan. Vanaf de rijksweg, afslag Schiedam, staan verwijsborden voor de parkeer- lokaties. De kooplieden die hun kramen bemannen komen uit het hele land, van Heerlen tot Gronin gen. De winkels zijn geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur en de Schiedamse winkeliers zullen op deze dag hun bezoekers ex tra vriendelijk ontvangen. Er zijn verschillende attrakties vastgelegd om het de mensen naar hun zin te maken. Zo is er de hele dag kermis. De Big Band Nieuwe Waterweg Noord onder leiding van Cees Matla brengt de swingende sound, waar iedereen van houdt. 'V.O.F. De Kunst' geeft een openlucht-concert van 2 x drie kwartier, te beginnen om 13.00 uur. Tijdens de pauze en daarna Zuid-Amerikaanse klanken van het orkest Tipico Manzana. Op het Museumplein aan de Hoogstraat zal magiër Mantra een verbazingwekkende show ten tonele voeren, afgewisseld door de 4-mans formatie The Dakota's die in de stijl van de Shadows gitaarklanken ten ge hore zullen brengen. Prijzen zijn te winnen met de (Grun- dig) show, gepresenteerd door Veronica d.j. Jacob Hut. Mu ziek heeft altijd een belangrijke plaats ingenomen bij de zon dagsmarkt in Schiedam. Wil Salden and his orchestra zal met zijn Big Band de sound van Glenn Miller en Tom Dorsey laten horen. Traditiegetrouw is er tijdens de zondagsmarkt een duizendkop pig publiek op de been. SCHIEDAM - Exact 60 jaar geleden gaven ze elkaar hun ja woord: Lijntje Stok en Dirk van Vessem, woonachtig op het Bachpiein. De heer Van Vessem (85) is altijd bankwerker bij Wilton Fijenoord geweest, ter wijl zijn vrouw (80) met negen kinderen een dagtaak aan het huishouden had. In de zomermaanden verblijft het echtpaar op een camping in de buurt van Óss. SCHIEDAM - Het Filmhuis vertoont op 24 september vanaf 12.00 uur afwisselend twee oude zwartwit-films over Schiedam: 'Schiedam kiest voor het water', een film van Jan Schaper onge veer 25 jaar geleden gemaakt. Beelden uit een grijs verleden tonen hoe Schiedam aanvanke lijk volledig op de jeneverindus trie dreef, maar na de oorlog in de wederopbouwperiode zich massaal op de scheepsbouw ging richten. Moderne stadswij ken verrezen, het polderland schap en vele monumenten moesten het veld ruimen voor de nieuwe tijd. Deze film is van ge sproken commentaar voorzien en duurt ongeveer een uur. 'Schiedam zoals het leeft en werk' is een documentaire uit 1941. Hierin wordt kort uiteen gezet hoe Schiedam ontstaan is, waarna een dwarsdoorsnede ge geven wordt van de stad in de jaren dertig, en dan met name van het florende bedrijfsleven. De film is zonder geluid, maar zal zeer waarschijnlijk begeleid worden door live pianomuziek! Draaischema: 12.00 uur: Schiedam kiest voor het water (gesproken commen taar; 13.15 uur: Schiedam zoals het leeft en werkt (pianobegelei ding); 14.00 uur: Schiedam kiest voor het water; 15.15 uur: Schiedam zoals het leeft en werkt; 16.00 uur: Schiedam kiest voor het water; 17.00 uur: einde. De toegang is geheel gratis. Het Filmhuis vindt u in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12 te Schiedam. Voor meer informa tie: 010-4270956 (A. C. Ver hulst). LAAPKAMERS de gestelde energiebesparende normen ruimschoots zijn ge haald. „Er zitten per individue le bewoner natuurlijk wel eens hele grote verschillen tussen, maar per groep woningen is ge middeld ruimschoots aan de ei sen voldaan", meldde wethou der Zijdeveld. Om juist ook aan die individuele uitschieters iets te doen, probeert de werkgroep heel gericht de bewoners voor te lichten, ondanks dat dit bij de ingebruikneming van de wonin gen vaak al gebeurd is. „Soms zijn het zeer eenvoudige tips, die enorm besparend zijn, maar waar mensen niet bij stil staan. Vooral ouderen kunnen wel eens een tip gebruiken", vond W. Holierhoek van het gemeen telijk woningbeheer. Top Aan de top van de meest bespa rende huizen staan de mini- mum-energiewoningen in Woudhoek Noord, die in 1984 werden gebouwd. De bewoners van deze huizen bespaarden ge middeld 452 gulden op hun energiekosten in vergelijking met een dergelijk huis zonder de speciale aanpassingen. Ook andere projecten voldeden ver boven de vooraf opgestelde ver wachtingen. De woning op het terrein van de voornamelijk Gemeentelijke Technische Be drijven (GTB) tweede fase, het Edisonplein en de Milieu-Ener giewoningen bleven zelfs 200 aj6W72£*d77?OajZ Hof van Spaland 32 Schiedam-Kethel kubieke meter onder de norm van 1000 kubieke meter gas per jaar. „We gaan nu zelfs probe ren om dat verbruik nog lager te krijgen", liet Zijdeveld strijd baar weten. „We hebben nu een duidelijk overzicht van de be sparingen en daarmee kunnen we naar de gemeenteraad om onze beweringen, die we in het verleden hebben gedaan, te sta ven. Daarnaast hebben we nu ook op schrift staan dat de uit schieters, die vaak veel aan dacht kijgen, niet als gemiddeld genomen mogen worden. We gaan zeker door op deze weg, zeker met het oog op de bouw in Spaland, want het blijkt ge woonweg dat we goed geprikt hebben", bleef wethouder Chris Zijdeveld optimistisch en trots. UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAMWIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: J. Groeneveld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-01-89 I Scharrelvarkens, gecontroleerd door de int.commissie scharrel- varkènsvlees. Charolais rundvlees vrij van hormonen en medicamenten Texels lamsvlees Originele maiskippen Vleeswaren van eigen fabrikaat huisarts 29 september t/m 13 oktober Waarneming: Swammerdamsingel 43 Vondellaan 8 Tuinlaan 92 Aanvragen huisbezoek voor 9 uur 's morgens, via boodschappendienst, telefoon 4201100. Alexandria, Avang, Van Bommel, Clarks, Donna, Gabor, Greve, Guazzo, Peter Kaiser, Lady's Joy, Van Lier, Mephisto, Mohawk, Napolina, Picardi, Sioux, Spiess, Starlet, Voltan, Waldlaufer e.a. Bovendien speciale modellen voor losse steunzolen. LM ASSEM Rotterdam: Aert v. Nesstraat 38 (hoek Lijnbaan), tel. 010-4112111. R'dam-Hillegersberg: Weissenbruchlaan 66, tel. 010-4228170. Schiedam maakt zich op voor de Zondagsmarkt Energiebesparende projecten voldoen ruim aan verwachtingen Kijk, je kunt je ogen ervoor sluiten natuurlijk. Maar een feit blijft dat van een slaapkamer veel meer te maken is dan een slaapkamer. We spreken dan over sfeerkamer. Bewijzen? Dormaël heeft zo'n honderd sfeerkamer-ideeën presentatieklaar. In elke gewenste stijf. En kompleet 'opgemaakt' met alle accessoires De Dormaël-adviseur helpt u graag verder uit de droom. Amersfoort - Kamp 61 - 033-723770 Beverwijk Meubelboulevard - 02510-12750 Leiderdorp Winkelhof 54 (150 meter van 't Meubelplein) - 071-414502 Rotterdam - Coolsingel 53 - 010-4114767 Utrecht - Zeelantlaan 1 hoek Vrieslant- laan (Meubelboulevard-Utrecht) 030-883004 Veenendaal - Markt 9 - 08385-10263 Zeist - Voorheuvel 41 - 03404-16055 Op 27 september organiseert Sinke weer diverse modeshows, 's Morgens om 10.00 en 11.30 uur en 's middags om 13.30 en 15.00 uur tonen onze modellen u de fraaie herfst- en wintercollecties van klassieke en jonge modemerken. Als altijd ontvangen wij u graag met een hapje en een drankje. Boven dien heeft elke bezoeker kans op één van de prijzen in de najaarsprijsvraag. De werkgroep die het evalua tierapport opstelde samen met wethouder. V.l.n.r.: Wet houder Zijdeveld, J. Deenik (volkshuisvesting), W. Holier hoek (gemeentelijk woning- beheer), W. van der Drift (Nutsbedrijven), Mw. J. Tal boom en H. Lamphen (bei den van ruimtelijke ontwikke ling). Alle diensten en bijeenkomsten, voor zover niet anders dan ver-, meld, zondag 24 september. Wij maken de inzenders er op attent dat deze rubriek alleen bestemd is. voor de wekelijkse zondagse (of door-de-weekse) kerkdiensten.- Alle andere kerkelijke aktivitei-* ten kunnen daar in verband met. plaatsruimte niet meer worden- opgenomen. „^REFORMEERDE KERK; SCHIEDAM De Ark, 10.00uur:ds.Chr.Brakema. Dorpskerk, 19.00 uur: N. K. Mos." Magnalia Dei Kerk, Albarda-j straat 69, 10.00 uur: ds. P. C. Kos ter, Maasdijk; 17.00 uur: ds. chr,; Brakema, traditionele dienst. Bethelkapel, 10.00 uur: ds. A. v.. Zetten. Christelijk Gereformeerde. Kerk, „Hoeksteenkerk", Waran-- de, hoek B.K.-laan, 09.30 uur: ds. H. v.d. Schaaf; 16.30 uur: ds. J. B.' Boiten. - Ned. Geref. Kerk, kerkgebouw Westvest 30, 09.30 uur en 16.30* uur: ds. C. A. A. Struik. Evangelische Lutherse Gemeen-; te, Oranjestraat, 10.00 uur: ds. R? E. van den Berg. Geref. Evangelisatie, Aula; Scholengemeenschap Burcht, 10.00 uur: ds. K. Schipper. HERVORMDE GEMEENTE* SCHIEDAM Grote Kerk, Lange Kerkstraat,- Schiedam, 10.00 uur: ds. G. de; Lang; 17.00 uur: ds. R. H. Kies-* kamp, Leerdam. Opstandingskerk, Burg. Hon- nerlage Gretelaan, Schiedam,; 10.00 uur: Mevr. ds. W. Rog- Pronk, Scheveningen. Bethel-Kapel, Nieuwe Maas straat 68d, Schiedam, 10.00 uur* ds. A. van Zetten, Vlaardingen.. Huize „Thomas", Grieksestraat 18, Rotterdam, 10.00 uur: ds. G.- Samsom, Rotterdam. HERVORMDE GEMEENTE KETHEL Dorpskerk, 10.00 uur: ds. N. K, Mos, gezinsdienst; 19.00 uur: ds. N. K. Mos m.m.v. Jeugdkoor „Jong Begin". St. Martinuskerk, 09.30 uur: Mw, ds. D. C. van Houwelingen-Ver- donk, Waddinxveen. De Ark, 10.00 uur: ds. Chr. Bra-; kema. Nederlandse Protestanten Bond, kerkgebouw Westvest 92," mevr. M. E. Scheijgrond, Gouda. Leger des Heils, Lange Havert 27, 9.30 uur: bidstond; 10.00 uur: heiligingssamenkomst; 17.00 uur gezinsdienst o.l.v. Kap. J. J. de Jehovah's Getuigen, Gemeente Nieuwland, Openbare lezingen; Stadhouderslaan 26b. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur; Thema: De geest van zelfopoffe ring doen herleven. Gemeente Oud-Mathenesse, zondag 17.00 uur: Thema: Liefde is kenmer kend voor de ware christelijke ge= meente. Pinkstergemeente „Morgen stond", 10.00 uur: samenkomst Nieuwe Damlaan 766. Kerkgenootschap der Zevende dags Adventisten, Opstandings kerk, Burg. Honnerlage Grete laan, zaterdag 09.30 uur: ds. J-. Reith. Herv. Gem. op Ger. Grondslag, in de Rank, Schiedamseweg, dhr. Bakker, Sliedrecht. R.K. Parochie St. Jan de Doper- kerk, Mgr. Nolenslaan 99, Nieuwland, zaterdag: met muzi kale omlijsting; zondag 11.00 uuc met medewerking v.d. Kinder koor. Gezinsviering. Tijdens deze viering is er voor de allerklein sten creche in de parochiezaal Voorganger dit weekend: pater J. MShlmann o.p. R.K. Parochie van de H. Lidui- na en O.L. Vrouw Rozenkrans, Singel 104. Zaterdag 18.30 uuf: Eucharistieviering. Celebrant en predikant: Kapelaan C. Biesjot. Zondag 09.15 uur: Hoogmis (muzf- kaal verzorgd door het herenkoof I.H.D. met meerstemmige Latijnse zang); Celebrant: Pater J. Jansen (vroeger rector van Huize Fran- keland). Predikant: Diaken P. M. Martens; 11.00 uur: Eucharistie viering. Celebrant: Pater C. van Gisbergen S.C.J. Predikant: Dia ken P M Martens. Kapel Huize Frankeland, St. Liduinastraat 10. Celebrant/pre dikant: Pastoor M. van Zaal/Em, pastoor C. van Dam. Zaterdag 17.15 uur: Eucharistieviering (mu zikaal verzorgd door het Valerius^ koor). Na deze viering neemt Pas toor van Zaal afscheid in verband met zijn nieuwe benoeming tot astoor in Hellevoetsluis. t.K. Visitatiekerk, Dr. Schape- mansingel 3, Schiedam-West. Zaterdag 18.30 uur: Viering met orgelspel en samenzang. Zondag 09.30 uur: Gezongen Viering m.m.v. het groot gemengd koor Polyhymnia. De vieringen woij den dit weekend geleid door pater J. M. Mahlmann o.p. Vieringen; dinsdag en donderdag om 09.15 uur. Parochie van het H. Hart, Rijn straat 1. Zaterdag 19.00 uur: Eu charistieviering. Zondag 10.00 uur: Hoogmis. H. Hartkerk, Pinasplein, Rot terdam-West. Eucharistievierin gen woensdag 9.00 en zondag 10.30 uur. St. Jacobus Kethel. Zaterdag 17.00 uur: Eucharistie met samen zang en orgel. Zondag 09.45 uur: Eucharistie met zang van het Ja- cobuskoor. Pastoor K. Veltman leidt de vieringen St. Martinuskerk, Wm. Andries- senlaan. Zaterdag 18.30 uur: Eu charistie met samenzang en orgel. Zondag 08.30 uur: Eucharistie zon der zang; 11.00 uur: Eucharistie met zang vana het Don Bosco- koor. Pastor D. Kool leidt de vie ringen. Gemeente van Christus, Swam merdamsingel 27a. Zondag 10.30 uur: samenkomst; 11.30 uur: Bij belstudie, ook kinderbijbelklassen, voor alle leeftijden. Schieland Ziekenhuis, Aula/ka pel, Juliana van Stolbergstraat, zaterdag 23 september 18.30 uur: Eucharistieviering. Voorganger: pater J. F. de Rooij. Oecumenische zondagviering op 24 september 10.30 uur. Voorgangers pater J. F. de Rooij en ds. Y. Stienstra, mul zik. medewerk, oecum. jongeren koor "Together" o.l.v. Hans v, Winsen. -

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 3