mi 5 Lagerwaard leerlingen succesvol op NK taekwondo i In Coperatie Museum Kinderkleding- en speelgoedbeurs In 'De Erker' BELOOFD: Galerie Alpha: Reanimatie Kleding- en speelgoedbeurs ITINW Drie leerlingen van sportschool Lagerwaard, die in de prijzen vielen tijdens het open NK taekwondo (vlnr): Rob van Dongen, Saskia Hagman, Mohamed Azzati en coach Fred Ton SCHIEDAM - Het zestal van de Schiedamse sport school Peter Lagerwaard, dat deelnam aan de Open Nederlandse kampioen schappen taekwondo, is bijzonder succesvol ge weest. Van de zes Schie dammers vielen er drie in de prijzen bij het kampi oenschap dat vorige week zondag in Helmond werd gehouden Het was een sterk bezet toer nooi, waaraan zowel de toppers van de NTA als de TBN aanwe zig waren, alsmede de Duitse ploeg. Mohamed Azzati, uitko mend in de gewichtsklasse tot 60 kilogram, bereikte de finale, waarin hij het op moest nemen tegen de regerend wereldkam pioen Ramsoelbach. In de eer ste twee minuten ging de strijd gelijk op, en was het tweetal duidelijk aan elkaar gewaagd. In ['de laatste minuut van het duel wist Ramsoelbach toch het win nende punt te scoren en werd zodoende kampioen. Rob van Dongen viel ook in de prijzen. Hij verloor van de late re kampioen in de klasse tot 78 kilogram en behaalde op die manier een derde plaats. Ook Saskia Hagman werd derde, maar dan in de klasse dames. Adrie van Oosterhout kwam in dit toernooi niet toe aan de prij zen, want hij verloor zijn derde partij. Toch kon hij tevreden te rugkijken op dit kampioen schap. Nationaal team Bondscoach Noud van der Hurk was eveneens te spreken over de resultaten van Van Oosterhout en selecteerde hem voor het Ne derlands team dat op 28 oktober in Utrecht uitkomt op het Euro pese kampioenschap. Ook Mo hamed Azzati werd door Van der Hurk geselecteerd voor deze wedstrijden, zodat sportschool Lagerwaard met twee leerlingen is vertegenwoordigd in het na tionale taekwondo team. Bij de Schiedamse coach van de La gerwaard-leerlingen, F red Ton, leverde dit uiteraard ook tevre denheid op. SCHIEDAM - Uit statistieken blijkt dat in Nederland per uur vijf mensen door een hartin farct getroffen worden. Een daarvan overlijdt aan de com plicaties voordat een arts of am bulancepersoneel hulp heeft kunnen verlenen. De meeste mensen worden thuis door een hartinfarct ge troffen, vaak heel onverwacht. Als familie, buren of vrienden op dat moment in kunnen grij pen, kunnen jaarlijks honder den levens worden gered. Reanimatie is hartmassage in combinatie met mond op mond-beademing. Onmiddellij ke alarmering van arts of ambu lance is echter minstens zo be langrijk. Op deze wijze verdub belt reanimatie de overlevings kansen van een slachtoffer. Wie dit eenmaal weet wil geen hul peloze toeschouwer meer blij ven. Binnenkort gaat er weer een cursus van start. Deze biedt meer dan alleen reanimatie. Deelnemers kunnen indien ge wenst van een uitgebreid aan bod gebruik maken. De uitbrei ding bestaat uit een aanvullende cursus acuut levenreddend han delen. Ook deze cursus staat on der leiding van deskundige do centen die onder andere de vol gende onderwerpen zullen be handelen: slagaderlijke bloedin gen, andere oorzaken die leiden tot bewusteloosheid en/of ademhalingsstilstand, vergiftin- gen en verdrinking. De cursus vindt plaats op 4, 11, 25 oktober en 1 november in Klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42, aanvang 20.00 uur. Kosten voor de totale cursus bedragen 50 gulden inclusief lesmateriaal en certificaat. Zij die alleen de rea- nimatiecursus willen volgen zijn welkom op 4 en 11 okto ber. De kosten bedragen dan 25,-. Aanmelden en inlichtin gen bij Klubhuis Zuid, tel. 4267297. SCHIEDAM - M.C.M. de <ïroot was ooit een 'Groot Schiedammer'. Hij had de bij naam 'De coöperator van Schie dam'. Over hem wordt er van vrijdag 6 oktober tot en met 15 'januari 1990 een tentoonstelling gehouden in het Nationaal Coöperatie Museum aan de Xange Haven 84. Aan het eind van de vorige eeuw stimuleerde De Groot de oprichting van het ANWV, het Algemeen Nederlandsch Werk lieden Verbond. De Groot was betrokken bij de stichting van het Volkshuis aan de Lange ha- "„'"ven en oprichter van de Wo ningmaatschappij 'Samenwer king'. In 1897 was hij de grond legger van de nog steeds be staande drukkerij De Een- bracht. Op basis van winstde- ling en medebezit van het be drijf wist hij de felle strijd tus- Üsen kapitaal en arbeid om te buigen tot een eendrachtige sa menwerking. Niet voor niets - werd de naam gekozen: 'Coöpe- ratieve Drukkerij De Een dracht'. »ïn 1901 richtte hij een coöpera tieve mandenmakerij op, in 1902 gevolgd door de oprich ting van de Aleemeene Coöpe ratieve Bakkerij, voorafgegaan en begeleid door een complete storm van ingezonden stukken in twee plaatselijke dagbladen. En niet te vergeten in de Mo ker, het weekblad van de SDAP, afdeling Schiedam. Die aktiviteiten leidden er zelfs toe, dat er een tweede coöperatieve bakkerij ontstond, een rode wel te verstaan, die het vuur van de bakkersovens nog net een paar weken eerder kon laten ont branden. Bijnaam Van zijn tegenstanders kreeg De Groot rond de eeuwwisseling de bijnaam 'De Coöperator van Schiedam'. Pittig en geestig als hij was reageerde De Groot heel nuchter door deze als laakbaar bedoelde betiteling, te aanvaar den als een eretitel met de woorden 'Ik hoop die naam te kunnen verdienen'. Begane grond De tentoonstelling wordt onder gebracht op de begane grond om de toegankelijkheid voor ge handicapten te bevorderen. Daar bevinden zich reeds een kamertje en winkeltje anno 1920, zodat deze combinatie min of meer toch een totaal-in- SCHIEDAM - Op woensdag 4 oktober houdt de Stichting Unie van Vrijwilligers afdeling Schie dam haar winter kinderkleding- en speelgoedbeurs in de boven- J zaal van de Margriethal. Deze kleding moet modieus, [schoon en heel zijn. Ook kin- dersportkleding is van harte welkom. Het betreft kleding in - 'de leeftijd van ca. 1 tot 12 jaar. Het speelgoed moet heel en [kompleet zijn. Een taxatrice van de UW zal *jn overleg met de aanbieders de ft prijzen bepalen; 20% van de op brengst is voor de UW ter be strijding van de kosten. Voor de aanwezige kinderen is er weder om een aardigheidje ter be schikking gesteld door de Bondsspaarbank Schiedam. De dag is als volgt ingedeeld: Inleveren van 9.00-11.30 uur; verkoop van 12.30-15.00 uur; afrekenen van 16.00-17.00 uur. Voor inlichtingen: mw. P. Lefel, tel. 4704134 of mw. Van Eijk, tel. 4708240. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost aan de Galileistraat 86 wordt vrijdag 6 oktober van 10.00 tot 15.00 uur een kle ding- en speelgoedbeurs ge houden. Wie spullen voor de beurs wil aanbieden, moet don derdag 5 oktober tussen 09.0*0 en 17.00 uur bellen naar het Kluphuis (4735435) voor een deelna menummer. Dit nummer moet samen met de gewen ste prijs op een papiertje worden geschreven, dat op het kledingstuk of het speel goed moet worden beves tigd. De spullen moeten dan compleet donderdag tussen 19.00 en 21.00 uur naar het Kluphuis worden gebracht. Een kwart van de opbrengst is bestemd voor het Kluphuis. Hier worden kinderaktiviteiten van be taald. SCHIEDAM - De mode wordt steeds individueler. De rokleng- te wordt niet meer dwingend voorgeschreven, de kleurkeuze wordt steeds groter. Natuurlijk zijn er vele 'hot items' te vinden in de nieuwe collecties, maar door uitgekiend te combineren kun je een zeer persoonlijk ac cent aan je uiterlijk geven. Een van de zaken, die op deze trend perfect inhaakt, is Sinke. In de zaak aan het Hof van Spaland hangt een ongekend groot aan tal rokken, blouses en pantalons in vele stijlen en modellen. Tij dens de dinsdag in de modezaak gehouden show werden vele combinaties getoond. Sinke richt zich ook steeds meer op een wat jonger publiek. On langs is de zaak overgenomen door mevrouw M. Voshol-Sin- ke. Naast de grote collectie tijd loze en klassieke kleding, vindt men nu in het Hof van Spaland ook een - om het maar zo te noemen - jonge collectie met daarin onder meer paardrijbroe- ken en strak getailleerde jum pers en jasjes in alle modekleu ren. Opvallend ziin de accessoi res: grote bedelarmbanden en kettingen, houten sieraden en gekke korte stropdasjes. Kleuren De kleuren spelen een belangrij ke rol in de nieuwste mode. Vele groentinten, het bordeaux overlopend naar het paars en het nieuwe geel zijn zeer opval lend. Sinke voert deze herfst en winter echter ook veel zwart in de collectie. En dat is weer per fect te combineren met een van die nieuwe kleuren. De rokken zijn over het alge meen weer wat langer aan het worden. Helemaal terug in het modebeeld is de broekrok. De pantalons zijn er ook in vele modellen. Het Dietrich-model is gebleven. Nieuw is de paardrij- broek. De kleuren zijn over het aleemeen heel rustig. In het rib- cord zijn echter de vrolijkste kleuren te vinden met rood en creme als echte blikvangers. De truien anno herfst 1989 heb ben bij Sinke veelal een ronde hals, soms een polo-sluiting met gouden knoopjes. Je kunt ze met of zonder blouse dragen. De blouses zijn overigens een voudig van model en zijn er in elke kleur, die je maar beden- Ven kunt. Hr.u eedessineerde mouses zijn en voque'. Mantelpakken Het klassieke mantelpak met rechte rok en kort jasje in de basiskleuren (groen, bruin, blauw of geruit) wordt dit sei zoen opgevrolijkt door het overbekende gilet ofwel heren- vestje. Dat vestje is heel belang rijk. Leuk om overal op en bij te dragen! Nog een klassieker is de robe- manteaux. Sinke heeft ze in de even klassieke kleuren blauw en zwart, vaak met een witte kraag en gouden knoopjes, maar ook in het paars. De bekende deux- en trois-piè- ces voor de wat oudere vrouw kenmerken zich door het ge bruik van de soepele en altijd even mooi vallende stoffen. De dessins zijn rustig. Leuk: ook hier komt het herenvestje vaak weer om de hoek kijken. Het korte jasje is eveneens be langrijk. Sinke heeft ze in vele kleuren. Ze zijn veelal recht en kraagloos. Perfecte kledingstuk ken om mee te combineren! Mantels Bij de regenmantels overheerst het sportieve. Je ziet veel capu chons, die soms afgezet zijn met bont. Dat bont vind je ook te rug in de vrolijk gekleurde jacks. Bij de poplin wintermantels is het gebruik van Gore-Tex een nieuwtje. Het gaat hier om warmte-isolerend materiaal, dat al bekend was van de winter- sportkleding. Lekker warme jas sen dus! Ook heel belangrijk om te vermelden is het feit, dat veel mantels binnenzakken hebben. Sinke heeft schitterende lange mantels in huis. Heel zwierig, heel chique. Jassen om bij weg te dromen! Wie liever een kort jasje heeft, kan kiezen uit een grote collectie. Opvallend zijn de jasjes in swagger-stijl: lekker wijd en vaak met grote opvallen de kragen. druk geeft aan de bezoekers, voor wie trappenlopen een be zwaar is. De tentoonstelling wordt onder steund door de eerste openbare vertoning van de videoband, gemaakt ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van drukkerij De Eendracht. Daarnaast wordt een door het museum gemaakt dia-klankbeeld vertoond over de aktiviteiten van M. de Groot en het reeds bestaande 'Twee wandelingen door oud-Schie- dam'. De tentoonstelling is geopend op vrijdag 6 oktober van 12.30 tot 17.00 uur; op zaterdag 7 ok tober van 11.00 tot 17.00 uur en verder op de vaste openingstij den van het museum: donderdag van 12.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur; vrijdag van 12.30 tot 17.00 uur; zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - Muziek uit Chili, Ecuador en de Mo- lukken, een show met Afrikaanse kleding en een reis door de wereld voor kinderen zijn slechts enke le programmapunten van de Interculturele Manifes tatie, die zondag 1 oktober wordt gehouden in wijk centrum 'De Erker' aan de Jan van Avennesstraat. Van 12.00 tot 22.30 uur wordt er een non-stop programma aangeboden. Burgemeester R. Scheeres opent om 12.00 uur de manifestatie in de grote zaal van 'De Erker'. Hier treden dan onder meer op het koor Vlaar- dingen tegen Apartheid, de Chi leense zanger Benedicto Piojo Salinas, de Flamenco groep Acres Flamencos, de Molukse muziekgroep The Kalua's,- de folkloristische dansgroep Zij sprong en de Muziekgroep Mas- hicuna uit Ecuador. Verder komt er een draaiorgel, er zijn een kledingshow uit Afrika en een diashow uit Tibet en er wordt een Nigeriaanse masker- dans opgevoerd. Workshops Er worden drie workshops ge houden, waarbij men onder deskundige begeleiding de eer ste beginselen kan leren van het flamenco dansen, het Afrikaan se haarvlechten en van het Griekse dansen. Doorlopend worden er op een groot videoscherm films ge draaid over onder meer de derde wereldlanden. Verder zijn er tentoonstellingen over 'Vrouwen van overal' en de anti apart- heidsstrijd. Voor kinderen is er het pro gramma 'Reis door de wereld', waarin zij op hun eigen manier kennis kunnen maken met an dere kuituren. Daarnaast is er poppenkast en wordt de 'Puin hoop op zolder show' gehou den, een praatshow door en met kinderen. Informatie Verschillende instellingen ko men zondag met informatie stand. Dat zijn onder meer Ver eniging Vluchtelingen Werk Rijnmond en afdeling Schie dam, Amnesty International, de Vereniging Schiedam Nicara gua, het Salvador Allende Cen trum Chili, de Spaanse Vereni ging Schiedam, de Werkgroep B^hasa Indonesia, de werkgroep Turkse Vrouwen Schiedam, de Kaap Verde Werkgroep Schie dam en SDZ Vice Versa Joego slavië. Natuurlijk zijn er ook allerlei lekkere hapjes en drankjes uit verschillende landen verkrijg baar. De toegang is gratis. En dat is mogelijk dankzij een eenmalige subsidie van de gemeente Schie dam en het Service Buro Zuid- Holland. Over 5 minuten staat uw huurauto klaar. Singel 41-45 3112 GJ Schiedam telefoon 010-4262428 SCHIEDAM - Juwelier Cees Kok heeft een galerie geopend onder de naam Alpha jn rujmte waar vroeger de cassettes lagen te glanzen, wordt het ge zicht nu bepaald door sie raden en grafiek. Kok: „Uiteraard blijft de juwe lierszaak, hiernaast, ge woon doordraaien." Het ontstaan van de galerie is het verhaal van 'van het een komt het ander'. Cees Kok, al jaren met zijn juwelierszaak ge vestigd aan het Broersvest 93, hield zich in zijn vrije tijd bezig met het ontwerpen van moder ne sieraden. „Dat heeft heel lang op een laag pitje gestaan, gewoon omdat ik er geen tijd voor had. Een aantal jaren gele den ben ik me toch wat meer gaan toeleggen op het ontwer pen en sinds een maand of twaalf exposeer ik in galeries verspreid door het land." Zo langzamerhand kwam de ge dachte op zelf een galerie te gaan beginnen. „Het leek me leuk om ook hier in Schiedam sieraden van edelsmeden te la ten zien. En de ruimte hadden we ervoor." Naast sieraden wordt er grafiek geëxposeerd. Kok: „We houden er zelf veel van. Zo kwam de gedachte op, ook aan grafiek in de galerie aandacht te gaan be steden. Het leuke van grafiek is, dat je voor de prijs van een dure reproduktie, iets 'echts' aan de muur hebt hangen." De sieraden, die Cees Kok ont werpt, zijn hoofdzakelijk in zil ver uitgevoerd. „Dat komt, om dat ik verslingerd ben aan glas. Het fascineert me. Bij glas speelt de lichtval een belangrij ke rol en dat licht probeer ik nu in mijn sieraden te vangen. Maar dat kan alleen met zil ver." De sieraden zijn zo ontworpen, dat als je ze een fractie draait, ze een totaal ander beeld geven. „Zilver neemt ook telkens de kleur van de omgeving aan. Zit je in een kamer met groene wanden, dan neemt het de groe ne kleur over." Momenteel voert Cees Kok per jaar zo'n 50 ontwerpen van ei gen hand uit. „Ik hoop in de toekomst wat meer te kunnen gaan maken. Het werk van Cees Kok, Harry Hutjens en Dirk Huizer is in Galerie Alpha tot en met 26 ok tober te zien, van dinsdag tot en met zaterdag tussen 09.30 en 17.00 uur. |M. de Groot centraal bp tentoonstelling Gevarieerde herfst bij Sinke 'i Kennismaken met andere kuituren Het publiek laten zien dat er meer is dan het traditionele Alle diensten en bijeenkomsten, voor zover niet anders dan ver meld, zondag 1 oktober. Wij ma ken de inzenders er op attent dat deze rubriek alleen bestemd is voor de wekelijkse zondagse (of door-de-weekse) kerkdiensten. Alle andere kerkelijke aktivitei ten kunnen daar in verband met plaatsruimte niet meer worden opgenomen. GEREFORMEERDE KERK SCHIEDAM De Ark, 10.00 uur: ds. A. Prins. Dorpskerk, 19.00 uur: geen opga ve. De Rank, 19.00 uur: Rankdienst. Magnalia Dei Kerk, Albarda- straat 69, 10.00 uur: ds. R. A. Bosch, (voorb. H. A.); 17.00 uur: Vesper. Betnelkapel, 10.00 uur: mevr. W. Uytdewilligen, Nieuwerkerk aan de IJssel. Christelijk Gereformeerde Kerk, „Hoeksteenkerk", Waran de, hoek B.K.-laan, 09.30 uur en 16.30 uur: ds. J. B. Boiten. Ned. Geref. Kerk, kerkgebouw Westvest 30, 09.30 uur: ds. C. A. A. Struik: 16.30 uur: ds. D. W. Fij- - an. Langerak. Evangelische Lutherse Gemeen te, Oranjestraat, 10.00 uur: Geza menlijke Oogstdienst te Delft, Noordeinde 4 (geen dienst in Schiedam), drs. R. E. van den Berg. Geref. Evangelisatie, Aula Scholengemeenschap Burcht, 10.00 uur: ds. W. G. Gerritsen, Al- blasserdam. HERVORMDE GEMEENTE SCHIEDAM Grote Kerk, Lange Kerkstraat, Schiedam, 10.00 uur: ds. J. D. Wuister, m.m.v. The Young Voi ces; 17.00 uur: ds. K. Groenendijk, Sommelsdijk. Opstandingskerk, Burg. Hon- nerlage Gretelaan, Schiedam, 10.00 uur: ds. G. de Lang. Bethel-Kapel, Nieuwe Maas straat 68d, Schiedam, 10.00 uur: ds. mevr. W. Uytdewilligen, Nieu werkerk a/d IJssel. Huize „Thomas", Grieksestraat 18, Rotterdam, 10.00 uur: ds N. J. M Hoogendijk, Alphen a/d Rijn. HERVORMDE GEMEENTI KETHEL Dorpskerk, 10.00 uur: ds. J. E. L Brummelkamp, Middelburg. St. Martinuskerk, 09.30 uur: ds N. K. Mos. De Ark, 10.00 uur: ds. A. Prins. De Rank, 19.00 uur: Rankdienst drs. A. Uijtdewilligen, Nieuwer kerk a/d IJssel. Nederlandse Protestanten Bond, kerkgebouw Westvest 92, 10.30 uur: ds. J. van Rossum, Leidschendam. Leger des Heils, Lange Haven 27, geen opgave. Jehovah's Getuigen, Openbare lezingen. Stadhouderslaan 26b. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur: Thema: Beslis nu ten gunste van goddelijke heerschap pij. Gemeente Oud-Mathenesse, zondag 17.00 uur: Thema: Stemt uw denkwijze overeen met die van God? Pinkstergemeente „Morgen stond", 10.00 uur: samenkomst Nieuwe Damlaan 766. Kerkgenootschap der Zevende dags Adventisten, Opstandings kerk, Burg. Honnerlage Grete laan, zaterdag 09.30 uur: ds. W Al tink. Herv. Gem. op Ger. Grondslag, in de Rank, Schiedamseweg, dhr. Bakker, Sliedrecht. R.K. Parochie St. Jan de Doper- kerk, Mgr. Nolenslaan 99, Nieuwland, zaterdag 17.00 uur: met medewerking v.h. herenkoor; zondag 11.00 uur: met medewer king v.d. jongerenkoor. Tijdens deze viering is er voor de aller kleinsten crèche in de parochie zaal Voorganger dit weekend: pa ter Theo Koster o.p. R.K. Parochie van de H. Lidui- na en O.L. Vrouw Rozenkrans, Singel 104. Celebrant en predi kant: pastoor P. M. Vismans. Za terdag 18.30 uur: Eucharistievie ring. Zondag 09.15 uur: Hoogmis (muzikaal verzorgd door het He renkoor I.H.D. met meerstemmige Latijnse zang); 11.00 uur: Eucha ristieviering. Vrijdag: eerste vrij dag: behalve in de ochtend om 8.30 uur is er ook 's avonds een H.Mis: om 19.30 uur (Dameskoor Jubilato). Uitstelling van het Al lerheiligste tot 2' 00 uur en biechtgelegenheid. Kapel Huize Frankeland, St Liduinastraat 10. Zaterdag 17.15 uur: Eucharistieviering. R.K. Visitatiekerk, Dr. Schape mansingel 3, Schiedam-West Zaterdag 18.30 uur: Viering mei orgelspel en samenzang. Zondag 09.30 uur: Gezongen Viering m.m.v. het Visitatiejongerenkoor na afloop koffiedrinken. De vie ringen worden dit weekend geleid door pater C. Schmiermann ss.cc. Vieringen komende week: dins dag 9.15 uur en Eerste Vrijdag 9.15 uur. Parochie van het H. Hart, Rijn straat 1. Zaterdag 19.00 uur: Eu charistieviering. Zondag 10.00 uur: Hoogmis. H. Hartkerk, Pinasplein, Rot terdam-West. Eucharistievierin gen woensdag 9.00 en zondag 10.30 uur. St. Jacobus Kethel. Zaterdag 17.00 uur: Eucharistie met samen zang en orgel. Zondag 09.45 uur: Eucharistie met zang van het Martienerkoor. Pastoor D. Kool leidt de vieringen. St. Martinuskerk, Wm. Andries- senlaan. Zaterdag 18.30 uur: Eu charistie met samenzang en orgel. Zondag 08.30 uur: Eucharistie zon der zang; 11.00 uur: Dienst van Woord en Gebed o.l.v. parochia nen met zang van St. Jan Baptist. De Eucharistievieringen worden verzorgd door pastor D. Kool. Gemeente van Christus, Swam- merdamsingel 27a. Zondag 10.30 uur: samenkomst; 11.30 uur: Bij belstudie, ook kinderbijbelklassen, voor alle leeftijden. Schieland Ziekenhuis, Aula/ka pel, Juliana van Stolbergstraat, zaterdag 30 september te 18.30 uur: Eucharistieviering. Voorgan ger: pater J. F de Rooij. Oecume nische zondagviering op 1 oktober te 10.30 uur. Voorgangers pater J F. de Rooij en ds. Y. Stienstra muzik. medewerk, v.h. Kerkkooi Groenoord o.l.v. Leo Onstek.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 15