OPEN HAARD IS EEN KEURING WAARD METEROPNEMERS BETER HERKENBAAR ONTDEK DE NATUURPADEN IN DE HEEMTUIN OPMERKELIJKE BESPARING OPENBARE VERLICHTING VERBODEN WAPENBEZIT WORDT PER 10KTOBER FORS BESTRAFT GENERAAL PARDON NIET WEGGOOIEN De open haard is voor velen een geliefd object binnen het interieur van het huis Het straalt zowel warmte als gezelligheid uit. Toch zijn er enkele wat minder prettige kanten aan houtvuur, zoals gehak en gesjouw, stof en as en niet te vergeten de prijs van houtblokken. Bovendien moeten we het houtbe stand zoveel mogelijk sparen. Deze nadelen van een open houtvuur doen steeds meer mensen overwegen een imitatiehoutblokkenset met gasaanslui- ting aan te schaffen. Komende zondag, 1 oktober, wordt in de heemtuin in het Prinses Beatrixpark een excursie gehouden over de natuurpaden in de heemtuin. Dit zijn educa tieve routes, speciaal bedoeld voor schQolkinderen. Maar misschien wilt u er zeif ook wei eens mee kennismaken. Hans Buisman, de beheerder van de heemtuin en Roel van Raay, medewerker van het bureau gemeentelijk onder- wijsconsulent, geven u tekst en uitleg bij deze natuurpaden. Het aantal openbare lichtpunten in Schiedam is sinds 1981 met ruim duizend gestegen, het energieverbruik is daarentegen vrijwel omgekeerd evenredig gedaald. De 7984 lampen van de openbare verlichting verbruiken jaarlijks 2.051.063 kwh stroom en dat is 1.066.072 kwh minder dan in 1981. En deze daling zal zich waarschijnlijk in de komende jaren doorzetten. VRIJDAG 29 SIPTBMBRR 1989 'T STADSIRF PAGINA 3 Deze openhaardgassets moeten net als alle andere gasapparaten voldoen aan de veiligheidseisen, zoals gesteld door de Koninklijke Vereniging van Gasfabrikan- ten in Nederland. Openhaard blokken die aan deze eisen voldoen dragen het Gl- VEG-keurmerk. De door GIVEG goedgekeurde gastoes- tellen zijn veilig, mogen verkocht worden en door erkende gasinstallateurs worden aangesloten. Veel openhaardgasblokken zijn echter, ondanks dat ze geen GIVEG-keurmerk dragen toch in de winkel verkrijgbaar. Dit komt dan omdat de fabrikant het gasblok niet ter keuring heeft aangeboden; ofwel de brander ervan is afgekeurd omdat te veel koolmonoxide wordt geproduceerd of de beveiliging is niet goed uitgevoerd... Laat u zich dus nooit verleiden tot de aankoop van zo'n openhaardbrander. De gevolgen kunnen zeer vervelend zijn! De door het gemeentelijk energiebedrijf erkende gasinstallateurs mogen branders zonder GIVEG-keurmerk dan ook niet in voorraad hebben. Laat staan verkopen en aansluiten. Sommige niet-erkende gasinstallateurs verkopen ze echter wel, doch deze mogen geen gastoestellen aansluiten en natuur lijk helemaal geen ongekeurde of afge keurde toestellen! Wat kunnen de gevolgen zijn wanneer u ondanks dit alles toch een dergelijk bran- derblok zou aanschaffen en het op een of andere manier aangesloten zou weten te krijgen? In de eerste plaats loopt u het risico dat uw open haard niet veilig is en bij een slecht functionerende schoorsteen kool monoxide (kolendamp) in de kamer brengt. Minder erg maar ook vervelend is dat het gemeentelijk energiebedrijf u uit veilig heidsoverwegingen kan verzoeken de open haard van de gasleiding af te kop pelen en op te ruimen. In dat geval heeft u een niet onaanzienlijk geldbedrag voor niets uitgegeven. Ons advies luidt dan ook: Koop nooit openhaardbranders met gasaansluiting zonder GIVEG-keurmerk, al zien ze er nog zo fraai uitl Laat het aansluiten van gasverbruikstoes- tellen altijd over aan de vakman, d.i. de erkende aasinstallateur. Binnenkort gaan de meteropnemers van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam hun werk in uniform uitvoeren. De Nuts bedrijven werken successievelijk aan het verbeteren van de kwaliteit van de dienst verlening. Een belangrijk aspect is her kenbaarheid van de organisatie en van personeelsleden die aan huis in kontakt treden met de klanten. De laatste tijd ge beurt het nogal eens dat pseudo-meter- opnemers zich uitgeven als 'meteropne mers van het energiebedrijf', met alle ge volgen van dien. Het invoeren van een ONS identiteitspasje, waarmee ONS me dewerkers zich aan huis moeten legitime ren werkt preventief. Daarbovenop meter opnemers in een net pak steken werkt niet alleen voor de opnemers prettiger, maar geeft vooral duidelijkheid met wie. de klant te doen heeft. Vooral Marina Konings, chef van de metet opnemers is zeer tevreden met de ontwik kelingen, die de afgelopen tijd op haar af deling hebben plaatsgevonden. Onder haar verantwoordelijkheid werd enige maanden geleden 'meteropnemen met de handterminal' ingevoerd. Ook dat bleek een gouden greep te zijn. De meteropne mers zijn inmiddels goed gewend aan hun 'computer'. Zij kunnen de klanten aan huis een betere service verlenen dan voorheen. Met behulp van de terminal kunnen ze de klanten een indicatie geven van hun energie- en waterverbruik. Daar naast geven ze informatie over mogelijk heden om het energieverbruik te beper ken. „Doelmatigheid werkt zo naar twee kanten" vindt Marina Konings. „We kij ken verder op welke wijze we de dienst verlening aan onze klanten kunnen verbe teren." En uiteraard kunt u met uw kinderen of kleinkinderen zelf ook één of meer paden ontdekken. Zoals iedere eerste zondag van de maand start de excursie om 14.00 uur bij de ingang van de heemtuin. Deel name is gratis. In de heemtuin zijn verschillende natuur paden uitgezet, leder jaar brengen tiental len schoolklassen onder schooltijd een bezoek aan de heemtuin. De kinderen volgen dan het natuurpad dat in die pe riode kan worden gelopen, bijvoorbeeld het pad 'herfst' of het pad 'het vroege voorjaar'. De natuurpaden in dit jaargetij de gaan met name over vruchten en za den, verkleurde bladeren en andere herfstverschijnselen, die nu optimaal te zien, ruiken, voelen en horen zijn in de heemtuin. Met een opdracht boekje in de hand vol gen de kinderen het pad en leren via al lerlei opdrachten iets over de natuur. Vaak gebeurt dat spelenderwijs. Zo is er speciaal voor de hele kleintjes het natuur pad 'Boswachter Kees'. Overal in de heemtuin staat de boswachter, een pop zo groot als een kleuter, de jonge natuur- ontdekkers op te wachten. Op zijn buik staat steeds een leuke opdracht geschre ven. Boswachter Kees zal op zondag 1 oktober zeker present zijn. U vindt op heemtuin in het noordelijk deel van het Prinses Beatrixpark, vlakbij de in gang Duivenpad (Kethel-Oost). Hoe heeft de afdeling Openbare Verlich ting dit resultaat kunnen bereiken? Naar aanleiding van de energiecrisis in de jaren zeventig heeft men in 1980 een rapport doen verschijnen waarin energiebespa ring met betrekking tot de openbare ver lichting werd voorgesteld. De belangrijkste aanbevelingen van dit rapport waren: - de zogenoemde avondverli„hting niet meer toe te passen; - de verlichtingsniveau's aan te passen aan de omstandigheden en de situaties van de ter plaatse geïnstalleerde of te installeren openbare verlichting, dus aan te passen aan de functie van de weg of straat; - de lagedruk natriumgasontladingslamp voorkeur te geven bij de keuze voor de aan te brengen lichtbron. De aanbevelingen van dit rapport zijn in de praktijk gebracht en ook met de al in het rapport genoemde milieuaspecten is rekening gehouden. Voor de natriumlam- pen is gekozen omdat zij relatief milieu vriendelijker zijn dan het alternatief: kwik lampen. Voor de werking van de zeer effi ciënte gasontladingslampen zijn of kwik of natrium essentieel. Veruit de meeste lampen langs de Schiedamse wegen zijn lagedruk natriumlampen SOX (79%), ter wijl op belangrijke kruispunten en winkel gebieden de hogedruknatriumlamp SON (15%) het meeste licht levert. Historisch belangrijke gebieden worden door com pacte FL lampen verlicht. De gloeilamp en ook kwiklampen zijn al enkele jaren niet meer in gebruik voor openbare verlich ting. Het karakteristieke gele licht van de natriumlamp en de ontwikkeling die deze de afgelopen jaren doormaakte hebben bijgedragen aan de flinke energiebespa ring, maar zeker ook het doelgerichte en alerte beleid van de afdeling openbare verlichting van de ONS. Per 1 september jl. is de Wet Wapens en Munitie in werking getreden. In deze nieu we wet is een aantal wapens verboden die voorheen normaal te koop waren. Het gaat daarbij vooral om bepaalde soorten messen, stroomstootwapens en werpsterren. Ook sommige vuurwapens waarvoor in het verleden een vergunning is afgegeven, zijn verboden. Als u in het bezit bent van één van deze wapens dan krijgt u t/m 30 september a.s. de kans om strafvervolging te ontlopen. U kunt uw wapen inleveren bij het politiebureau. U ontvangt dan een financiële tegemoetko ming voor het afstaan van uw wapen. Maar er is nog iets... Als u in het bezit bent van wapens die reeds langer verbo den zijn, zoals stiletto's, ploertendoders, vuurwapens zonder vergunning e.d. kunt u deze anoniem en zonder verdere straf vervolging op het bureau inleveren. Uiter aard ontvangt u voor deze wapens geen financiële tegemoetkoming. De speciale actie onder de naam 'Generaal Pardon' duurt slechts tot en met 30 september. Wordt u na deze datum aangetroffen met een wapen, dan geldt er voor u zeker geen pardon. Vooral bezoekers van voet balwedstrijden, discotheken, café's e.d. kunnen op onverwachte politiecontrole rekenen. Ais u nu dus geen gebruik maakt van de mogelijkheid die u geboden wordt, kunt u rekenen op boetes varië rend van maximaal 10.000,- tot maxi maal 100.000,-. Gevangenisstraffen va riëren van maximaal 3 maanden tot maxi maal 4 jaar. Gooi in het zicht van deze wet uw wapen niet in het water. Ga het ook niet verber gen of begraven. Als iemand het vindt en er een misdrijf mee pleegt, kan het spoor immers ook naar u leiden. Daarom... Zet niet uw wapen, maar uw verstand op scherp. En ga vandaag of morgen (letter lijk!) even langs het politiebureau.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 23