MET CHEMISCH AFVAL GOOIT U MEER WEG DAN U DENKT VOORDELEN BOILER EN GEISER INEEN VERLEENDE BOUWVERGUNNI ACTIE ZUINIG STOKEN VAN START MEER INFORMATIE Afval ontstaat overal waar geleefd en gewerkt wordt. Dus ook bij u thuis. Wist u dat u ruim 300 kilo huishoudelijk afval per jaar produceert? Dat is een flinke berg. Bij deze hoeveelheid is steeds een paar kilo die niet in die zak of die vuilnisbak thuishoort. Dat zijn bijvoorbeeld de batterijtjes, het halflege blikje verf, of dat kleine beetje fixeer dat al jaren in de kast stond. Verfresten en verdunner nooit in de vuilniszak. De indirect gestookte boiler is een nog tamelijk onbekende mogelijkheid om warm water te maken. Dat is jammer, want het toestel verenigt de voordelen van een normale boiler met die van de geiser. U hebt namelijk altijd warm water, u kunt er heel snel een bad mee vullen en u kunt op verschillende plaatsen in huis tegelijk warm water dit de kraan tappen. A Op Dam alleen parkeren op de parkeervai De Dam, tussen Vlaardingerstraat en Oude Sluis, krijgt de status van winke- lerf. Dit wordt aangegeven door het plaatsen van de voorgeschreven ver keersborden, de zogenaamde erf-borden, voorzien van de tekst 'winkelerf'. Burgemeester en wethouders hebben onderstaande bouwvergunningen ver leend. Belanghebbenden kunnen hierover nadere informatie verkrijgen bij Bouw- en Woningtoezicht in het Stadskantoor, elke morgen van 8.30 tot 10.00 uur, tele foon 010-4260500 toestel 188, 189 en 389. Ruim 1 miljoen gezinnen heeft het afgelopen stookseizoen meegedaan met de Actie „Zuinig Stoken/Zuinig Aan". De helft van deze gezinnen zegt be spaard te hebben op het gasverbruik en eenderde op het elektriciteitsver bruik. Dit blijkt uit een landelijk onderzoek gehouden door Bureau Intomart Kwalitatief in opdracht van de VEGIN en VEEN, de verenigingen van respec tievelijk de gas- en elektriciteitsbedrijven. PAQINA 6 'T STADSERF „Wat maken die paar batterijtjes of dat ene lege blikje nu uit", zult u denken. Dat is maar zo'n klein beetje. Mis. Bij elkaar verdwijnt op die manier in de Nederland se huishoudens ieder jaar bijna 20 miljoen kilo chepiisch afval in de vuilniszak, de container of in het riool. Omgerekend is dat meer dan 35 kilo per minuut! U bent het afval kwijt denkt u. Maar dan. Wat gebeurt er met het huisvuil? En dus met de schadelijke stoffen die er tussen zitten? Een gedeelte van ons huisvuil wordt ge stort. Als er schadelijke stoffen in dit huisvuil zitten, komen die rechtstreeks in de bodem. Daar kunnen ze het grondwa ter vervuilen. Nu is 70% van ons drinkwa ter afkomstig uit grondwater. Het is dus mogelijk dat u die schadelijke stoffen la ter zelf weer binnen krijgt via het water uit de kraan. Er wordt ook huisvuil verbrand. Hierbij gaan de schadelijke stoffen zo de lucht in en komen ze na verloop van tijd weer te rug op de bodem. Chemisch afval dat door de gootsteen of het putje in de straat wordt gespoeld, ver oorzaakt ook grote problemen. De scha delijke stoffen gaan immers met het afval water naar de zuiveringsinstallatie. Zo'n installatie kan die stoffen vaak niet aan en het hele zuiveringsproces komt stil te lig gen. Resten van de schoonmaakmiddelen mag u niet wegspoelen door de WC, of op straat of in de tuin gieten. Gooi de restjes nooit bij elkaar, maar lever ze in een goed afgesloten fles in bij het gemeente lijk depot voor chemisch afval. (Bel eerst 4622222, de ONS weet raad). De volgende stoffen moet u APART HOU DEN EN INLEVEREN Batterijen Oude medicijnen Fotochemicaliën Verfresten Olie Terpentine Kwastenreiniger Wasbenzine Verfafbijtmiddelen Schoonmaakmiddelen Bestrijdingsmiddelen (+verpakking) Schrijfmachinelinten T ype-out-vloeistof TL-buizen/energiezuinige lampen Accu's met accuzuur Petroleum Cosmetica (remover, nagellak) Zuren Spuitbussen (Kapotte) kwikthermometers En verder alles waar u over twijfelt of het chemisch afval is. *1 y Deze boiler heeft geen eigen gasbrander Daardoor heeft hij geen onderhoud nodig. Hij is aangesloten op de c.v.-ketel. Het warme c.v.-water verwarmt het water in de boiler. De boiler hoeft niet zo groot te zijn als een gewone gasboiler. Het vermo gen van een c.v.-ketel is doorgaans veel groter dan het brandervermogen van een gasboiler. Het water is daardoor vrij snel op temperatuur. De indirect gestookte boiler is binnen circa 5 minuten gevuld met warm water. Bovendien begint hij di rect warm water aan te vullen zodra u wa ter uit het boilervat tapt. De boiler raakt in de praktijk dan ook nooit leeg. Als u meer dan 80 liter ineens gebruikt, daalt de watertemperatuur iets of zult u de kraan iets verder moeten dichtdraaien om dezelfde hoge watertemperatuur te hou den. Wel daalt de tapsnelheid zodra de oorspronkelijke hoeveelheid water uit de boiler is opgebruikt. Maar zonder warm water komt u beslist niet te zitten. En daarin schuilt de kracht van dit type boi ler. De indirect gestookte boiler is op prak tisch elke (bestaande) c.v.-ketel aan te sluiten. Sommige ketels zijn daarvoor weliswaar beter geschikt dan andere. Uw gasbedrijf informeert u daar graag over. Bij HR-ketels profiteert u bovendien van het hoge rendement van de c.v.-ketel als u er een indirect gestookte boiler op aan sluit. Vraag een advies bij uw gasbedrijf als u aan een nieuwe warmwatervoorzie ning toe bent. Dit houdt in dat de gedragsregels zoals die in een woonerf gelden, nu ook voor deze winkelstraat van kracht zijn. De be langrijkste zijn: - bestuurders moeten binnen het (win- kel)erf stapvoets rijden (voor de Dam blijkt dit al uit de vormgeving); - voetgangers mogen een erf over de vol le breedte gebruiken; - voetgangers en bestuurders mogen el kaar niet onnodig hinderen; - voertuigen mogen alleen op de parkeer vakken worden geparkeerd. In deze vakken is de letter P aangebracht. Het onmiddellijk laden en lossen is ook op de rijweg toegestaan. Het stopverbod aan de zuidzijde van de Dam wordt ingetrokken. De status van winkelerf geeft een betere wettelijke on dersteuning van de bestaande inrichting. In 1979 is de Dam heringericht om een aantrekkelijker winkelklimaat (voor de voetganger) te bereiken. Deze inrichting blijft ongewijzigd. ir. M. G. P. Treijtel, architekt bna., voor het verbouwen van kantoorruimten op de 5e en 4e etage van het pand aan de 's-Gravelandseweg 557. H. van der Hoeven, voor het renoveren van de woningen van Leeuwenhoeckstraat 45 a en b. B.G.S. voor het vergroten van het pand Fokker straat 510. C. Maltha, voor het verbouwen van de woning Em- mastraat 14. J. Klijn, voor het vergroten van de woning Villa straat 60. Coöp. beheers- en beleggingsvereniging Naaldwijk u.a., voor het verbouwen van de woning Lange Singelstraat 105c. Gemeente Schiedam (directeur Gemeen tewerken) voor het bouwen van een muur om de Singelkerk. Gemeente Schiedam (directeur Gemeen tewerken) voor het bouwen van een grondkerende constructie, langs het Land van Ris. J. Dolk, voor het verbouwen en vergroten van de woning Laan van Spieringshoek 9. P. J. M. Kok, voor het bouwen van een volière aan de Schrijnwerkerstraat 47. Aann.bedrijf Van Dijk-Brussé B.V., voor het vergroten van de woning Riet kraag 23. Driekwart van de Nederlandse gezinnen kent de actie die sinds vorig jaar in prak tisch heel Nederland door de gas- en elektriciteitsbedrijven is gehouden. Hoe wel de mogelijkheid om mee te doen af gelopen stookseizoen groter was dan voorheen is het aantal gezinnen dat mee deed iets teruggelopen. Driekwart van alle deelnemers vindt de actie zinvol en is ook voornemens in de toekomst opnieuw mee te doen. Als belangrijkste reden om mee te doen met de actie noemt tweederde het krijgen van inzicht in het eigen energieverbruik. Andere redenen die genoemd werden wa ren energiebesparing en de wens om geld te besparen op de energienota. Het milieu werd nauwelijks als argument naar voren gebracht. De actie „Zuinig Stoken/Zuinig Aan" geeft de Nederlandse gezinnen de moge lijkheid om tijdens de actieperiode okto ber tot mei via een speciaal verstrekte meterkaart wekelijks het energieverbruik bij te houden. Ook in Schiedam is volop aan de actie meegedaan en de energiezuinigste Schie dammers werden daarvoor beloond in de vorm van een dagje uit. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam hopen dat er ook in het aankomende stookseizoen vele Schiedammers hun energieverbruik willen reduceren om zodoende een positieve bij drage aan eigen portemonnee en energie besparing te leveren. Binnenkort worden nieuwe meterkaarten huis aan huis bezorgd en vanaf oktober kunt u dan de meterstanden opnemen en aan de aktie „Zuinig Stoken/Zuinig Aan" deelnemen. Door deze gegevens te vergelijken met de streefcijfers die elke maand in de krant worden gepubliceerd, kunt u een beeld krijgen van uw energieverbruik. Is het ver bruik te hoog? Zoek dan naar wegen om het verbruik te doen dalen. Er is volop in formatie aanwezig bij de vakhandel en de ONS, waarmee u uw voordeel kunt doen. Energiebesparing is niet alleen voordelig, bovendien spaart u het milieu. Des te meer reden dit jaar weer aan de actie „Zuinig Stoken/Zuinig Aan" mee te doen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 26