Annie en Toon deLeedegaan van hun ,,oude dag"genieten 'MUL yoo Regionale samenwerking technische recherche goteptfs van 4,50 VOOÏ UITSTEKEND J 7% 7% 7% 6i% 67' 6% 5i0/0 5- 41% 41% 41% 41% 5f° 41% 31% 4% 4% 32% CM bondsspaarbank novotel rotterdam-schiedam Ruilbeurs I Bierglazen Rake klappen Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord speelt in op de toekomst R ENT E W I I J Z I I G I I N G 71% 0|' '°.»67 De Bondsspaarbank doet meer. Q10/o Q1% Wij hebben diverse vacatures. Zie pagina 7 Per 4 oktober 1989 Termijnsparen Spaarcertificaten Jongerenspaarplan Bijzondere spaarvormen 'HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 PAGINA 3 SCHIEDAM - De klok ken van de Heilig Hart- kerk luidde zaterdagmid dag op een wellicht vreem de tijd de klokken. Het klokkegeluid betekende het einde van de 65-jarige geschiedenis van buurtwin- kel De Leede op de hoek van de Lekstraat en de Nieuw Maasstraat. Annie (55) en Toon (58) de Lee de verkochten zaterdag middag hun laatste levens middel en gaan nu genieten van hun welverdiende „oude dag". Het pand, waar de winkel sinds 1924 gevestigd is, zal waar schijnlijk nog voor het ein de van het jaar gesloopt worden, zoals het meeren- deel van de Lek- en Nieu we Maasstraat. Toon de Leede kijkt terug op de geschiedenis van de zaak die zijn vader opzette. door Arne van der Zande Een dweilorkest zorgde voor de nodige feestelijke klanken. SCHIEDAM - In de regio Rijnmond gaan zes politie korpsen samenwerken op het gebied van de techni sche recherche. De zes korpsen, Capelle aan den IJssel, Krimpen aan den IJssel, Maassluis, Ridder kerk, Schiedam en Vlaar- dingen hebben hiertoe be sloten om een beter pro- dukt te kunnen leveren, ef ficiënter te kunnen werken en daardoor de effectiviteit te verhogen. Het blijkt dat technische bewijs voering in strafzaken een stéeds belangrijker rol gaat spelen. Steeds vaker komt het voor dat een dader veroordeeld wordt, nadat aan de hand van tech nisch bewijs is vastgesteld dat hij de dader is. Hiervoor is het nodig dat een technisch recher cheur een deskundig onderzoek doet naar bijvoorbeeld braak-, vinger-, bloed-, vezel- en haar- sporen, maar ook kan gedacht worden aan het fotografisch vastleggen van bepaalde situa ties of het veiligstellen van ge bruikte voorwerpen. Door de samenwerkingis het mogelijk geworden om de voer tuigen die gebruikt worden bij het uitrukken naar plaatsen waar een technisch onderzoek verricht moet worden, beter uit te rusten. Vier Volkswagen transporters zijn voor dit doel geschikt gemaakt en ingericht. Deze zijn gestationeerd in Ca pelle aan den IJssel, Ridder kerk, Schiedam en Vlaardingen. Zij zijn identiek uitgerust en voorzien van dezelfde materia len en gereedschappen. Hier door is het mogelijk om bij ca lamiteiten een beroep op elkaar te doen. Er is een piketregeling gemaakt tussen de korpsen, waarin door zeven technische rechercheurs bij toerbeurt piket wordt ge daan. Hierdoor kunnen de sa menwerkende korpsen 24 uur per dag beschikken over kwali tatief goede technische recher cheurs, terwijl de personele be lasting tot een aanvaardbaar ni veau is teruggebracht. f 'W Schiedam: Hoogstraat 180. Rotterdam: winkelcentrum Oosterhof; winkelcentrum Zuidplein, winkelcentrum Groot IJsselmonde, Krabbendiikstraat 95; Vlaardingen: Hoogstraat 163. Het Nieuwe Stadsblad DINEREN VOOR EEN BIJZONDER PRIJSJE. Dat het Novotel restaurant "Le Grill" kan bogen op een uitstekende keuken js u misschien bekend. Maar dat een uitstekend diner daar ook nog eens betaalbaar is weten slechts weinigen. Voor al die mensen heeft Novotel een bijzondere weekendaanbieding. Op vrijdag zaterdag en zondag kunt u al vanaf 18,50 dineren. Een glas wijn of een vervangend drankje bieden wij u gratis aan. - En ook de kleintjes hoeven niet thuis te blijven, want behalve van het kindermenu kunnen ze genieten van de speelhoek. Graag tot ziens op een van de komende weekenden. Ook voor bruiloften, recepties en jubilea mag u rekenen op de goede zorgen van Novotel. JO HARGALAAN 2 3118 JA SCHIEDAM TELEFOON 010 - 47133 22 SCHIEDAM - In het diensten centrum 'De 4 Molens' aan de Nieuwe Damlaan wordt zondag 8 oktober vanaf 13.30 uur een ruilbeurs gehouden. Men kan er terecht voor het ruilen van munten, postzegels, prentbriefkaarten, ED envelop pen en stripboeken. De toegang is gratis en men kan ook gratis spullen laten taxeren. „De reden om te stoppen nog voordat ik de pensioengerech tigde leeftijd van 62 jaar heb be reikt, heeft een aantal redenen. Ten eerste omdat natuurlijk de panden gesloopt moeten gaan worden. Ten tweede omdat mijn drie zoons zichzelf kunnen onderhouden en we tenslotte ook financieel onafhankelijk zijn. Ik ben dan ook een bege nadigd mens dat ik er nu mee uit kan scheiden. Veel van mijn collega's moesten vanwege an dere redenen er een punt achter zetten of vaak tot het bittere einde doorgaan, wat een drama is". Eerste steen „Mijn moeder legde in 1923 de eerste steen voor de winkel, die in 1924 open ging. De Gorzen was toen niet meer dan een drooggevallen stuk land, van daar ook de naam, want een gors is een drooggevallen stuk land. Mijn vader, die in Kethel melk rechtstreeks van de boer bij de mensen bezorgde, wist dat er hier veel nieuwe huizen zouden komen en zag er brood in om hier een melkwinkel te beginnen. Het pand werd toen niet onderheid, evenals de rest van de straten. Dat is ook de re den van de aanstaande sloop. Alle huizen zijn enorm verzakt. Die eerste jaren waren niet ge makkelijk voor mijn ouders, het waren de crisisjaren en aan een half pond leverworst van een dubbeltje werd niet veel ver diend. Het was armoede. In die tijd werd mevrouw Hamerslag, die nu 94 is, klant bij ons. Tot zaterdag is zij klant gebleven en krijgt met recht de titel „oudste en langste klant". Zij is echter niet de enige klant die zoveel ja ren bij ons boodschappen deed. De hele wijk en zeker de oude ren komen, ik moet nu zeggen kwamen, al vele jaren bij ons in de winkel". Zuivel „Pas na de oorlog ging het beter met de winkel, al hebben we nog enkele jaren mejk op de bon moeten verkopen. Tot die tijd waren we trouwens een ech te melkzaak, die alleen zuivel- produkten zoals melk, boter, kaas, eieren en vleeswaren ver kochten. Een liter melk kostte in die tijd 19 cent, ik weet het nog goed. Toen ik in 1947 van de MULO kwam wist ik eigen lijk niet wat ik moest gaan doen. Omdat mijn broer drie jaar in Indonesië zat, vroeg mijn vader of ik geen zin had om zijn melkwijk over te ne men. Dat werden natuurlijk De Gorzen en toen mijn broer te rugkwam begon hij een melk zaak in Nieuwland, dat toen een nieuwbouwwijk was". „In 1959 ben ik met Annie ge trouwd en twee jaar later heb ben we de zaak overgenomen van mijn vader, die toen 63 was. In de tussentijd hebben we twee jaar in het centrum van Schiedam gewoond, eigenlijk de twee enige jaren dat ik wegge weest ben uit De Gorzen. Mijn vrouw Annie stond samen met mijn moeder in de winkel, ter wijl ik nog steeds de melk rond bracht in de wijk. De melk werd toen nog los per liter verkocht, die ik haalde bij de melkcentra- le De landbouw. Aan het begin van de jaren zestig werden de grote flats gebouwd langs het water. Dat bezorgde ons enorm veel nieuwe klanten, die ook veel te besteden hadden. Als ik terugkijk, denk ik dat dat onze redding is geweest, anders had den we het nooit zo lang kun nen uithouden". Veranderingen „Aan het einde van de jaren zestig kwamen er grote verande ringen. De melkprijzen werden vrijgegeven, het miniumumloon werd ingevoerd en er kwamen steeds meer supermarkten. On danks dat we toen een gouden tijd beleefde met een bijzonder florerende zaak, zijn we met de tijd meeegegaan. In 1968 heb ben we de winkel geheel ver bouwd. Het woonhuis achter de zaak werd erbij getrokken en we gingen zelf boven wonen. Die verbouwing was noodzakelijk om ruimte te krijgen voor de vele levensmiddelen en kruide nierswaren die we gingen verko pen. We werden namelijk ook een zelfbedieningszaak en ver kochten niet alleen zuivelpro- dukten, dat kon ook door de verruiming van de vestigingre- gels. We werden onderdeel van de 4=6 winkels, die met onder andere spaarzegels veel klanten trokken De mensen konden toen zelfs sparen voor vakantie reizen. Zelfben ik toch tot 1973 met de melkwijk doorgegaan. Ik was zo gesteld om mijn vrijheid en het buiten zijn, dat ik dat niet zo maar wilde opgeven. Ik ben toen ook in de winkel gaan werken". „Die gouden tijd duurde eigen lijk tot de jaren tachtig. Tot die tijd waren de prijzen van bijna alles grote merkartikelen zoals Douwe Egberts beschermd en vastgesteld, die werden toen losgelaten. Daarnaast werden de eisen die de consument stelde steeds scherper. Zij wilden het liefst alles van melk, brood, groente en fruit, vlees en le vensmiddelen onder één dak. Dat was ook de tijd dat de grote supermarkten, die dat allemaal wel hadden, opbloeiden We hebben in die tijd wel even overwogen om ook die kant op te gaan, maar het zou te veel geld kosten door een ingrij pende verbouwing. Toen in SCHIEDAM - De politie heeft drie mannen in de leeftijd van 27 tot 30 jaar aangehouden om dat zij in de nacht van vrijdag op zaterdag de 32-jarige beheer der van café De Pub aan de Rot- terdamsedijk met bierglazen hadden bekogeld. Eerder die avond had de uitbater proble men gekregen over de rekening met een van de drie mannen. Dit leidde ertoe dat de pubbaas de bezoeker naar buiten sloeg. De 'klant' nam hiermee geen ge noegen en kwam met een paar vriendjes terug. De caféhouder f heeft een snee in zijn hoofd aan het incident overgehouden. Toon en Annie de Leede werden zaterdag uitgebreid door de buurt in het zonnetje gezet. 1984 bekend werd dat het pand zo slechts was, dat het niet lang meer zou blijven staan, zijn we gewoon op de oude voet verder gegaan". Dieptepunt „Onze zaak is altijd heel flore rend geweest. Toch heb ik tij dens de Oudejaarsnacht van 1988 het dieptepunt meege maakt. De jeugd uit de buurt vernielde al onze ramen van de winkel. Met houten schotten hebben we toen ons werk kun nen voortzetten. Natuurlijk liep het de laatste jaren terug. De ge zinnen werden steeds kleiner en veel ouderen bleven hier wo nen, terwijl de jongeren uit de wijk trokken. Juist die ouderen waren onze klanten. Voor hen waren we een deel van hun le ven geworden, we waren net een sociaal centrum, waar alle bewoners hun problemep bij Annie aan de kassa neergooi den. Daar zaten ook weieens minder prettige dingen bij en Annie heeft zelfs weieens een nacht slecht geslapen. Maar toch waren vooral de ouderen, die weinig contact meer had den, altijd welkom. Juist die veelheid aan persoonlijke con tacten zal ik de komende tijd missen". Feestelijk „We zouden zaterdag gewoon onze laatste dag hebben en had den er niets bijzonders aan wil len wijden. Onze drie zoons (Ruud, Rob en Ton-red.) heb ben samen met hun vriendin nen en vrouwen er voor ge zorgd dat het een hele feestelij ke dag is geworden. De bewo ners vereniging Schiedam-zuid heeft onder de klanten zelfs geld opgehaald en daarvan kregen we twee fantastische fietsen. Daarnaast bracht burgemeester Scheeres een bezoek en kregen we in totaal 48 bloemstukken. Het is eigenlijk een sbort open huis geworden, waarop de hele buurt welkom was en werd voorzien van een natje en een droogje. Met een dweilband werd de sfeer verhoogd en aan het einde van de dag hebben we in de kelder een feestje gemaakt met onze familie. Echt, onze jongens hebben ontzettend hun best gedaan". „Nu de winkel dicht is moeten we nog een aantal zaken afwer ken, waaronder de verhuizing. We gaan wonen in het Pano- ramflat, wat eigenlijk altijd al een droom van ons is geweest. Daarnaast willen we natuurlijk veel gebruik gaan maken van onze nieuwe fietsen. Ook zal ik wat meer bij Excelsior'20, mijn SCHIEDAM - Een bewoner van een pand aan de Van Swin- densingei heeft aan een inbreker die in zijn huis aan het rond snuffelen was een paar rake klappen kunnen verkopen. In de kraag vatten was er niet bij. De dief vermoedelijk 27 jaar oud en 1.65 meter lang dook dwars door de ruit naar buiten en kwam drie meter beneden op de stenen terecht. Op het Hargplein hebben die ven meer succes gehad. Uit een woning werd voor 19.000 gul den aan sieraden, waaronder een bijzondere armband die bij na het hele schadebedrag waard is, meegenomen. 1 L -4 was 6ï0/0 2 was 7i% wa£ ,6 |o/o V|- 'u Q!% /u -ji«h Af Q30/0 Schiedam Vlaardingen spaarbank We zullen het contact met de mensen missen UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM: WIJK OUD MA THEN ESSE WITTE DORP KANTOOR; Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF; J. Groene veld Telefoon 010-4732877 Privé 010-4707528 VERTEGENWOORDIGER: Mevr. I. van Bracht Privé 015-622213 INZENDTERMIIN ADVERTENTIES; Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Helma Vincent, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: P. J. Hovingh Telefoon 070-190290 Privé 01807-18513 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 01-01-89 Maandrente spaardeposlto 5 jaar vast inleg minimaal f 15.000,—. Effectieve rente 6,96% Spaardeposito 10 jaar vast inleg minimaal f 500,—. Spaardeposito 6 jaar vast inleg minimaal f 500, Spaardeposito 5 jaar vast inleg minimaal f 500, Spaardeposito 4 jaar vast inleg minimaal f 500,— Spaardeposito 3 jaar vast inleg minimaal f 500, Spaardeposito 2 jaar vast inleg minimaal f 500,—. Spaardeposito 1 jaar vast inleg minimaal f 500,—. In het 5e jaar y was w 4 In het 4e jaar v Q was f 8 In het 3e jaar i In het 2e jaar f m was %J 8 In het 1e jaar was \J 4 Maximum looptijd 5 jaar. f 1.000,— of veelvouden. iiow i ODD nar corlifiraat Eftektieve rente (na 5 jaar) gemiddeld 6,75% per jaar. Max. T iu.uuu,per uerillluaal. Dagelijkse renteberekening. Piek-fijn Spaarrekening voor 0 tot 11 -jarigen Piek-fijn Rekening voor 11 tot 18-jarigen Kombi Spaarrekening voor 16 tot 30-jarigen Jeugdspaarwetrekening voor 15 tot 21-jarigen Giro-Spaar Extra Rekening Vrij opneembaar f 5.000,— per maand, alleen giraal. Over opgeno men bedragen boven f 5.000,— wordt 2% retourrente berekend. Spaar Selekt Extra Rekening Dagelijks opvraagbaar. Over opgenomen bedragen wordt 2% retourrente berekend. Spaar-Selekt-Rekening Dagelijks opvraagbaar Over opgenomen bedragen wordt 1% retourrente berekend Premie Spaarrekening Reserveringsrekening 1 maand opzegging. Vrij opneem baar f 2.500,— per maand en ge heel voor hypotheken, belastingen, verzekeringen enz. Perfekt Rekening 3 maanden opzegging. Vrij opneembaar f 2.500,— per maand Seniorspaarrekening 10/ Voor 60 ers. 2% extra rente over mAy Q het laagste saldo in het kalenderjaar. Vele bestedingsdoeleinden, vrij op- O neembaar. Over overige doelen geldt 1% retourrente, opzegging 3 mnd. Kasspaarrekening Direkt opvraagbaar T-I«a- rentewijziging per 27 september 1989

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 3