Het weer 'Vrienden' voor kerk gezocht 60 Jaar getrouwd 'Die maghet' leesbaar vertaald Zijdeveld wil 'Natuurlijk wei-prijs Al Omstreden eerste paal voor nieuwbouw Kerklaan Stadsblad f Zuid-Holland Van de vier straten is er dadelijk nog maar één open Geen gevaar voor ontploffing VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 41e JAARGANG, NUMMER 84 OPLAGE 40.095 Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Kethel met rechts de Kerkweg die zo naar de Kerkbuurt (en Zwaluwlaan) loopt. SCHIEDAM - De mid denstand in het pittoreske dorpje Kethel kan haar on genoegen over de voorge nomen afsluiting van de Kerkweg nog volop uiten. „Binnenkort wordt het verkeersbesluit gepubli ceerd. Daartegen kan men binnen 30 dagen bezwaar aantekenen", zegt voor lichter van Gemeentewer ken Jan Langstraat. De rijwielhandelaar, de bloe mist, de kruidenier en de slager zullen deze mogelijkheid, in hun ogen de laatste strohalm, met beide handen vastgrijpen. Rijwielhandelaar Cees Ham: „Het dorp heeft vier straten, waarvan er twee zijn afgesloten. Gebeurt dat met de derde weg ook, dan is het gedaan met de levendigheid in 'tdorp. Wordt 't een slaapdorpje waar het al leen druk is op Koninginne dag". Volgens Van Ham is het sluip- verkeer met zeker 75 percent verminderd nu de Zwaluwlaan is doorgetrokken. „Het is waar. Voorheen was het hier een gek kenhuis, stonder er files. Maar die tijd is voorbij. Echt". SCHIEDAM - De Grote of Sint-Janskerk is een van de oudste gebouwen die Schiedam rijk is. Eeuwenlang domineert zij onze stad. Dichters hebben haar bezongen, kunstenaars hebben haar vereeuwigd, zij was en is het middelpunt van de stad - een gebouw om trots op te zijn. Een gebouw ook, dat onze vriendschap waard is. Zo als in Haarlem, waar de Grote of Sint-Bavokerk maar liefst 3000 vrienden en vriendinnen heeft! Ook in Schiedam willen wij de Grote Kerk aan vrienden en vriendinnen helpen, het liefst zo veel mogelijk. Want nogmaals, de kerk is het waard! Diverse instellingen, waaronder de kerkvoogdij van de Her vormde Gemeente Schiedam en de Historische Vereniging Schiedam, hebben het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een stichting „Vrienden van de Grote Kerk te Schiedam" met als voor naamste doel: het gebruik van de Grote Kerk voor culturele doeleinden, zoals het houden van lezingen, het organiseren van tentoonstellingen en rond leidingen en andere activiteiten met de nadruk op de geschiede nis van Schiedam in het alge meen en de geschiedenis van de kerk in het bijzonder. Dit alles om te trachten de Grote Kerk dichter bij het publiek te bren gen, bij te dragen tot beter be grip en bovenal tot meer waar dering van dit middeleeuwse bouwwerk, dat tot de mooiste gebouwen van onze stad be hoort. 'Vrienden' (donateurs) betalen een contributie van minimaal tien gulden per jaar, met als verzoek aan de contribuanten om jaarlijks tenminste één nieuw lid aan te brengen. Daar voor wordt geboden: een lid maatschapskaart, een rond schrijven (minimaal twee keer per jaar), eenmaal per jaar een gratis rondleiding door de Gro te Kerk, eenmaal per jaar een 'huishoudelijke' vergadering met lezing, eenmaal per jaar (voor eigen rekening) een excur sie naar een Grote Kerk elders in het land en gratis toegang tot de Grote Kerk en de aldaar te houden tentoonstellingen. Een gedeelte van de contributies zal worden bestemd voor het on derhoud (lees: behoud) van de kerk. Op elke jaarvergadering zal door de contribuanten over de bestemming van deze gelden worden beslist. De oprichtingsvergadering van de „Vrienden van de Grote Kerk SCHIEDAM - De heer A. F. van Noordt en zijn vrouw M. C. van Noord-Ruigrok waren eer gisteren 60 jaar getrouwd. Het echtpaar woont momenteel in Kethel Tuindorp, maar heeft vroeger ruim 40 jaar jaar in een boerderij aan de Woudweg ge woond. De heer Van Noordt (88) is altijd veehouder geweest, zijn vrouw (89) zorgde voor het huisgezin, waarin vier kinderen werden grootgebracht. Wethou der Luub Hafkamp kwam woensdagmiddag met de bloe men langs en bracht de geluk wensen van het college over. aan het BUI IDSPAA #5«spSyp Bij het 'Fonds Historische Publikaties Schiedam' ver scheen op 18 oktober „Het leven van Liedwy, de maagd van Schiedam". Het betreft hier een heruit gave en een vertaling van het middel-Nederlandse handschrift ,,'tleven van Liedwy, die maghet van Sciedam", dat in Gent be waard wordt. De heren Ludo Jongen en Cees Schotel, neerlandici, hebben de oude tekst en een goed leesbare moderne vertaling naast elkaar gezet. Zij hebben het handschrift niet alleen diepgaand bestu deerd, maar ook ingeleid, verklaard en van commen taar voorzien. 28 Oude prenten verluchten de tekst. Het bestuur van het Fonds is erg blij deze uitgave te mogen brengen. „Wij me nen dat er een unieke plaats is waar dit 'nieuw' boek over Liduina het licht mag aanschouwen en dat is de Grote- of Sint Janskerk te Schiedam, de kerk die een grote rol in het leven van Liduina heeft gespeeld en waar men haar ook begra ven heeft". SCHIEDAM - De zoge naamde 'Natuurlijk niet- prijs': een vuilnisbak, wordt door het gemeente bestuur van Schiedam niet zonder slag of stoot geac cepteerd. De 'trofee' werd dinsdagavond door de NCRV's presentatrice Ka rin de Groot in het oubolli ge programma 'Ja, natuur lijk' toegekend aan de ge meente Schiedam om alle Spaland-plannen maar voorgoed in weg te gooien. Telefonisch en per brief heeft het gemeentebestuur voor el kaar weten te krijgen dat er maandag met de 'Ja, natuurlijk- redaktie' in alle rust over de uit zending gesproken wordt. Het uitgangspunt van de gemeente is duidelijk: rectificatie in een volgende uitzending. Want maakte wethouder Zijdeveld onlangs duidelijk: „Dat een se rieuze omroep als de NCRV dit soort onzin uitkraamt". Karin de Groot die op teevee direkt haar komst (deze week nog) aankondigde om de vuil nisbak persoonlijk op het stads kantoor af te leveren zei onder meer: „...Een wijk zonder hard hout en met milieuvriendelijke verf. Het is alleen jammer dat die wijk nou net gebouwd wordt op vervuild havenslib...". En: „...Na een heel beperkt on derzoek heeft de gemeente op gemaakt dat het allemaal wel meevalt wat daar allemaal ligt en dat er geen reden is tot onge rustheid. Maar allerlei milieuor ganisaties maken zich wel onge rust. Er zit namelijk veel te veel cadmium in de grond. De ge meente Schiedam wil gewoon doorgaan met de plannen. Nou, wij vinden dat dat niet kan en dat de gemeente Schiedam de 'Natuurlijk niet-prijs' verdient". De inmiddels bij de NCRV af gegeven brief van het college van B&W loog er ook niet om. Enkele citaten: „...De in het programma geuite ongenuanceerde suggestie dat Schiedam bouwt op grond die daarvoor ten enen male onge schikt is, schokte ons...". Wethouder Chris Zijdeveld weet wat het is om prijzen te krijgen Eerder sleepte hij met zijn milieu- en verkeersbeleid nationale prijzen in de wacht. Nu moet hij het doen met een 'vuilnis bak'. Nota bene gekregen van een degelijke omroep als de NCRV is. „...De redaktie heeft zich onvol doende verdiept in de achter gronden en heeft totaal verkeer de conclusies getrokken, gevolg is dat het t.v.-programma onno dige schade en onzekerheid bij toekomstige bewoners heeft toe gebracht...". „...Als u kennis had genomen van de uitgebreide bodemon derzoeken, dan had u ons onge twijfeld de 'Natuurlijk wei-prijs' toegekend...". Klein Links heeft de laatste on derzoeksrapporten van wethou der Zijdeveld doorgespeeld aan allerlei milieu-goeroes als pro fessor Lucas Reijnders en ir. Anita van Pelt. Volgens de laat ste berichten heeft de Weten- Voor z'n eigen hachje is Ham niet bang. De bloemist zal het zwaarder krijgen, merkt de be baarde rijwielhandelaar op. Als ze de boel hier gaan afsluiten rijdt iedereen zo naar winkel centrum Spaland. Ook diegenen die in die nieuwe wijk gaan wo nen. De bewoners in Kethel hebben zich in de discussie nog niet ge mengd. Ham: „Die zullen het natuurlijk niet zo erg vinden. Lekker rustig. Dat zou ik ook zeggen als ik geen winkel had. Laten we eerlijk zijn". Spaland. te Schiedam" zal plaatsvinden op donderdag 26 oktober a.s. in de Grote Kerk, aanvang 20.00 uur. Op deze avond zal Dr. L. Jon gen (i.s.m. Drs. C. Schotel) een lezing houden over het Middel nederlandse „Leven van Liede wij, de maagd van Schiedam". Van hun hand verschijnt op 18 oktober bij het „Fonds Histori sche Publikaties Schiedam" een editie van deze teksten met ver taling en inleiding. Uiteraard is er op 26 oktober gelegenheid om het boek aan te schaffen. Ook bestaat de mogelijkheid de tentoonstelling rond Liduina te bezichtigen, die van 7 t/m 28 oktober in de Grote Kerk wordt gehouden. HANS BOUMA BOEKHANDEL MERCURIUS SCHIEDAM - Het zal je maar gebeuren. Je koopt een huis in Kethel en op een gegeven moment ko men er op een paar meter van je woning zes nieuw bouwhuizen. En dat terwijl je van gemeentewege toch steeds is verzekerd dat het zo'n vaart niet zou lopen. Het is intussen aan het ge beuren, want afgelopen woensdag heeft wethouder Zijdeveld van Stadsont wikkeling de eerste paal geslagen voor zes nieuw bouwwoningen op het groen stuk land aan het verlengde van de Kerk laan. De bewoners aan de Kerklaan die twaalf jaar geleden hun huis kochten, krijgen het sowieso moeilijk, want de Zwaluwlaan gaat de belangrijkste ontslui tingsroute voor de nieuwe wijk Spaland vormen. Dat gaat bete kenen dat er dagelijks een ver keersstroom van maar liefst 7700 auto's voorbij zal trekken, waaronder zo'n 385 vrachtau to's. De bewoners van het nu gestarte nieuwbouwprojekt zul len dan ook met hun achtertuin slechts een paar meter verwij derd zijn van deze drukke ver keersader. En dat terwijl de hui zen (zes in een rij) toch 325.000 gulden moeten gaan opbrengen, zij het met afgekochte erfpacht. De bewoners van het laatste stuk van de Kerklaan zijn ook nog eens een deel van hun uit zicht kwijt. Waar de Kerklaners zich ondermeer druk over ma ken, is het feit dat het om su permoderne nieuwbouw gaat, die naar hun inzicht in het ge heel niet zal passen in de be staande bebouwing in de omge ving. Zelfs de kantoorpanden in dit beschermde stads- en dorps gezicht moesten destijds wor den gebouwd met schuine da ken. De welstandscommissie lijkt zich nu echter geen zorgen te maken over het uiterlijk van de zes nieuwe woningen. Doordat destijds de Olivier van Noortstraat een aantal meters is verplaatst richting Kerklaan, komt de nieuwbouw nu ook nog eens pal op de al bestaande huizen te staan. Bewoners van de Kerklaan menen dat zij door de gemeente Schiedam in de hele aanloopfase van de nieuw- bouwplannen veel te weinig zijn betrokken. Het leed is nu echter al geleden en de situatie is on omkeerbaar geworden. Zo was afgelopen woensdag de dag van de eerste paal er een van vreugde en leed. schapswinkel uit Delft al een conclusie op tafel gelegd. Name lijk dat het laatste bodemonder zoek niet representatief is, om dat er te weinig bodemmonsters zijn genomen. En dat er meng- monsters in plaats van separate monsters zijn genomen. Wet houder Zijdeveld kan het dos sier Spaland voorlopig nog niet dichtslaan. VLAARDINGEN - De stadl Vlaardingen heeft geen ge-\ vaar gelopen na de ontplof fing bij Paktank in het Rot-l terdamse Botlekgebied. De ontploffing vond dinsdag morgen plaats. Bij deze ont-J ploffing kwam de giftige stofi acrylonitrii vrij. Vanaf het moment dat deI Vlaardingse politie ent brandweer op de hoogte ge-1 steld waren van de ontplof-1 fing, is, hoewel er op dat\ moment geen sprake was van direkt gevaar voor de bevolking aan inwoners vat de Vettenoordsepolder et het Industriegebvied Vet te- noord, en later ook aan in woners van de Oostwijk et de West wijk, ge adviseert om binnen te blijven, ramer en deuren te sluiten en af te stemmen op Radio Rijn\ mond. SCHIEDAM - Tijdens het weekend van 20-21-22 oktober zal voor de 32e keer de „Jam boree on the Air" gehouden worden. Dit is een wereldwijde scouting-activiteit waarbij scouts m.b.v. zendapparatuur contact met elkaar zoeken. Ook de Burgemeester van Haaren- groep doet mee aan deze activi teit. Op vrijdag 20 oktober om 23.45 zal burgemeester Scheeres in onze groep de „Jamboree on the Air" komen openen. Op woensdag, 25 oktober zal Huub van de Graaf een lezing houden over „Astrologie, een methode om jezelf en anderen te begrijpen en daardoor kon takten tussen mensen te verbe teren" bij Stichting, mens in wording, Mikaal, Lange Haven 89 in Schiedam. De aanvang is om 20.00 uur. Telefonische in formatie 4734447. Vrijdagavond is er weer een live optreden in Buurthuis Oost van de Vlaardingse formatie Sea breeze. Deze band die veel ei gen werk heeft gemaakt, zal voornamelijk met een funky sound de zaal vullen. Buurthuis Oost is gelegen aan de Oos- terstr. 86 in Vlaardingen. De entree bedraagt 3 gulden en de aanvang van het optreden is 10 uur. A.s. zondag 22 oktober speelt Kees v. Krugten met een trio in Cafe 't Roosje. Met ondersteu ning van de vocaliste Filomijn I.T.S. Het optreden begint plm. 21.30 u. Op woensdag 25 oktober orga niseert wijkcentrum de Erker in samenwerking met de afdeling oriëntatie en schakelen van de streekschool Rijnmond-noord een voorlichtingsmiddag. Deze middag is speciaal bedoeld voor jongeren van zestien en zeven tien jaar die nog gedeeltelijk leerplichtig zijn. De middag wordt gehouden op woensdag 25 oktober en duurt van 15.00 tot 16.30 uur in wijkcentrum de Erker, Jan van Avennesstraat 32 in Schiedam. Op woensdag 25 oktober aan staande belegt de PvdA-Schie- dam opnieuw een ouderenmid- dag in Zaal Beatrix aan de Lan ge Kerkstraat. De aanvang is om 14.00 uur, de zaal is reeds om 13.30 uur open zodat alvast een kopje koffie kan worden ge bruikt. Als gast is Elske ter Veld uitgenodigd, Tweede Kamer-lid voor de PvdA. Op dinsdag 24 oktober aan staande vindt er in de PvdA- fractiekamer in het Raadhuis op de Grote Markt een bijeen komst plaats voor de vrouwelij ke leden van de PvdA. Informa tie over de bespreekpunten is verkrijgbaar bij Betty Hooge- veen, bestuurslid van de PvdA- Schiedam. Het doel van deze bijeenkomsten is om direct en concret beleidsbeslissingen te beïnvloeden, na bespreking van bepaalde beleidsterreinen of - punten. In eerste instantie wordt gekozen voor onderwer pen en zaken waar vrouwen di rect iets bij te winnen hebben; hierbij moet worden gedacht aan: personeelsbeleid, uitbrei ding kinderopvang, sociale vei ligheid. SVV periodekampioen Programma theaters Sport In Schiedam Wereldwinkel In puin Vreugde en leed bij slaan van eerste paal. w>° Stadsblad Sluip verkeer geen reden tot afsluiting ZATERDAG 21/10 halt tot zw.bew. ZONDAG 22/10 half tot zw.baw. MAANDAG 23/10 half tot zw. baw. Bron: KNMI plaataolijk ragen plaatselijk regen plaatselijk regen min. 11° midd.temp. 18° min. 12° midd.tamp. 18° min. 12° midd.temp. 17° wind: ZW-6 wind: ZW-5 wind: ZW-4 -* W Schiedam eist rectificatie NCRV ara, 'iÜI Zaterdag 21 oktober a.s. signeert schrijver/dichter tussen 11 en 14.30 uur een groot gedeelte van zijn werk tijdens de samenwerkingadag in onze boekenkraam in de Blauwe Brug. Hof van Spaland 35 Schiedam. 010-4712313

Het Nieuwe Stadsblad | 1989 | | pagina 1